В Україні є зловживання гучними заявами та зверненнями до НАБУ

Глава НАБУ Артем Ситник в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів, як працює новостворене відомство, як йде розслідування резонансних справ, а також коли запуститься Держбюро розслідувань

В Україні є зловживання гучними заявами та зверненнями до НАБУ
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Глава НАБУ Артем Ситник в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів, як працює новостворене відомство, як йде розслідування резонансних справ, а також коли запуститься Держбюро розслідувань

Влащенко: Сьогодні події в країні ми обговорюємо з директором Національного антикорупційного бюро Артемом Ситником.

Здрастуйте, Артем Сергійович. Як відомо, корупція в нашій країні - це схеми, які працюють легально, які вбудовані в тіло держави. Як ви вважаєте, що потрібно зробити для того, щоб побороти корупцію в Україні?

Ситник: Перші провадження, які були внесені в НАБ, показують, що ті схеми діють. Наприклад, вчора мною було підписано позовну заяву, якою ми намагаємося заблокувати вивід з державної власності коштів, на приватну структуру,  в сумі  360 млн гривень. Цей позов стосується енергетичної сфери. На моє глибоке переконання, самих арештів, які ми будемо проводити, недостатньо. Успіх в боротьбі з корупцією тримається на трьох основах: дерегуляція і усунення корупційних ризиків. Якщо існує якась схема, цю схему необхідно подолати не тільки тим, що притягнути до відповідальності усіх осіб, які використовують цю схему, а також внести відповідні зміни в законодавство, провести дерегуляцію, і, відповідно, ліквідувати цю схему на рівні законодавства, щоб ті особи, які прийдуть після  тих, які будуть затримані, цю схему знову не запустили. Друге - це превенція, тобто робота на упередження корупційних ризиків, а не реагування на вже вчинені корупційні порушення. Третє - це безпосереднє використання правоохоронних функцій, чим безпосередньо займається антикорупційне бюро. Тобто притягнення відповідних посадових осіб, які підслідні антикорупційному бюро, до кримінальної відповідальності за скоєння корупційних правопорушень.     

- Скільки сьогодні детективів вже працює у вашій структурі?

-Наша структура не обмежується тільки детективами. У нас є ряд підрозділів, які працюють на детективів, вони також сформовані, на сьогоднішній день. У нас по закону передбачено 700 штатних одиниць, з них 200 осіб начальницького складу, тобто ті особи, які мають спеціальні звання. На сьогоднішній день через відкриті конкурси визначено 360 переможців, які претендують на заняття посад в антикорупційному бюро. 300 з них вже призначено - з них 70 детективів. Вчора був закінчений конкурс і проголосовано за кандидатів, які перемогли  в конкурсі на старшого детектива, і на наступному тижні починається співбесіда ще на 100 детективів в Антикорупційному бюро. В кінці лютого ми будемо намагатися, в залежності від якості кандидатів, які подалися на конкурс, вийти на цифру в 170-200 детективів.    

- Коли обговорюється робота вашого бюро, всі говорять про те, що дуже важливо, щоб це була незалежна структура. Але журналісти побачили на Банковій, вночі, вашого колегу Назара Холодницького. Що він там робив?

- Це було не вночі, а ввечері, і було пов'язано з тим періодом, коли були певні ризики для бюджету, як для НАБу, так і для спеціалізованої антикорупційної прокуратури, оскільки могла  б виникнути така ситуація,  що процесуальні керівники, якби не втрутився  антикорупційний прокурор  - вони мали б зарплату 4-5 тис. грн. Це був би величезний корупційний ризик. Холодницький шукав підтримки, в тому числі у президента  для того, щоб коли в ВР голосували проект бюджету, ці ризики були мінімізовані. Йому це вдалося, і зараз заробітна плата процесуального керівника, який буде також відібраний до кінця лютого, буде така ж сама, як і у детектива НАБ. В самих перехідних положеннях бюджету була закладена норма, яка дозволяла впливати уряду на розмір заробітної плати працівників НАБу і антикорупційної прокуратури. Це також несло за собою величезний корупційний ризик. Ці ризики зараз зняті. Я з цього приводу також мав дискусії з Міністерством фінансів, звернувся за підтримкою в МВФ, і на сьогоднішній день спільними зусиллями, моїми і Холодницького, ці ризики зняті, і зараз люди приходять в  антикорупційну прокуратуру, і вони розуміють, за що вони туди йдуть працювати.

- Виходить, що незалежній структурі для того, щоб вирішити свої питання, все одно треба йти в АП і шукати там підтримки. Яка ж це самостійність?

- На жаль, ми не можемо самі собі визначати бюджет. Ці візити були не тільки в АП - вони були і в парламент, і ми виступали неодноразово на комітетах. Президент не визначає бюджет, але має можливість в цей процес втрутитися. На засіданнях комітетів ми намагалися донести до депутатів, наскільки важливі ці питання вирішити - це питання службові, які стосуються формування нових інституцій. Нам це вдалося, і тому я не бачу ніякого негативу.

 - Ви призначені главою НАБ в квітні 2015 року. Фактично, до жовтня формували відомство?

-До 1 жовтня ми сформували початкову команду, яка готова була почати перші розслідування. Формування бюро відбувається і в подальшому, тому актуально було прийняти бюджет, той, що ми пропонували, і зараз, завдяки тому, що бюджет прийнято, ми це формування закінчимо навесні 2016 року.

- Наскільки відповідає дійсності, що вам з ГПУ передали вже 10000 справ?

- З приводу передачі справ існувала проблема, оскільки справи, які формально підслідні НАБ, вони формувалися з 2012 року, тобто з моменту прийняття нового процесуально-кримінального кодексу. Це дійсно були сотні справ, які налічували тисячі томів. Більшість цих справ вже не має судової перспективи, але якраз ці справи почали передаватися в НАБ. Ми з Холодницьким звернулися до парламенту, до профільного комітету, з проханням дати можливість почати розслідування з чистого листа. Тобто був прийнятий закон, який врегулював це питання - ті справи, які були порушені до 20 листопада 2015 року, тобто до моменту введення в дію частини п’ятої статті 216 КПК, яка передбачає підслідність НАБ, ті справи залишаються ще до року в прокуратурі, (цей мотлох, який хотіли передати), а ці справи, які порушені після 20 листопада, передаються. Ми собі залишили не більше 10 справ. 10000 справ нам не надходило: нам надійшло менше 100 справ. Просто процес передачі справ достатньо складний. Процес був ініційований, але він був зупинений, в зв’язку з прийняттям цього закону.

- Скільки справ за цей час НАБ самостійно внесло до Єдиного реєстру судових розслідувань?

-Понад 40. Після того, як ми затримали третього суддю з моменту початку роботи, кількість заяв на корупцію в судовій гілці влади збільшилася в рази.

- Як буде рости ця динаміка?

-Зараз детективи завантажені - в них порядку 50 справ в впровадженні. Якщо ми закінчимо формування підрозділу детективів, а антикорупційний прокурор завершить формування штату процесуальних керівників, то я розраховую, що ми одночасно зможемо вести  біля 200 кримінальних проваджень.

- Розкажіть, що зі справами Лукаш і Злочевського?

-Що стосується справи Лукаш, то її не передавали в НАБ. Принаймні, вона не надходила. Можливо, на стадії передачі через антикорупційну прокуратуру, її повернули назад. Щодо справи Злочевського, то значну частину справ щодо Злочевського, бо там не одна була  кримінальна справа, ми залишили розслідувати в НАБ. Залишили, незважаючи на те, що, фактично, по справі мало що зроблено, і для того, щоб сказати, чи є там судова перспектива, необхідно провести певний обсяг роботи. Це було моє рішення залишити цю справу, оскільки коли я зустрічаюсь з нашими міжнародними партнерами, то дуже часто задають питання законності зняття арештів з рахунків Злочевського в Лондоні, і наскільки це можливо було б відвернути, якщо б справа належно розслідувалася. В нас є ряд справ щодо подій, до яких, можливо, причетний Злочевський, і є кримінальне провадження за фактом зняття в Лондоні арешту з його рахунків. Ці кримінальні провадження ми будемо намагатися довести до кінця і, відповідно, розібратися - якщо є судова перспектива, то чому був знятий арешт з рахунку Злочевського?

Новини за темою

- Хіба простий чиновник може мати злитки золота, мільйони доларів у сейфі?

- Стаття "Про незаконне збагачення"  говорить про те, що якщо чиновник не може пояснити походження того майна, яке було виявлено, то, відповідно, його можна притягнути до кримінальної відповідальності за незаконне збагачення і органи досудового слідства не повинні з’ясовувати, звідки ці гроші він взяв: чи він щось вкрав, чи він взяв хабар, чи він ухилявся від сплати податків. Але ця редакція статті діє лише з 2015 року. Якщо ті кошти з’явилися раніше, нерухомість, елітні автомобілі, ми змушені будемо розслідувати справу і доводити, що він скоїв якийсь конкретний злочин: розкрадання державного майна в особливо великих розмірах, і внаслідок цього він отримав можливість купити елітну нерухомість чи елітні автомобілі. Зараз, якщо ми будемо виявляти свіжі факти, і ця норма вже діє, ми цю норму, звичайно, будемо застосувати.

- Ваше відомство планувало допитати Мартиненка, Саакашвілі у справі ОПЗ. Допитали?

- Мартиненко був на допиті. З третього разу він прийшов. Саакашвілі ще не допитувався - була тільки заява, що  йому щось відомо по Одеському припортовому заводу. Але ще слідчі дії не проводилися, і ніяких матеріалів від нього в НАБ не надходило. По ОПЗ дві кримінальні справи розслідуються в НАБ і одна кримінальна справа розслідується в Одесі. Зараз ми по тим справам контактуємо з заступником генерального прокурора Сакварелідзе, і я не виключаю, що ці дві справи будуть об’єднані в одне провадження.

Новини за темою

- Дуже часто багато політиків роблять публічні заяви про корупцію, про службові зловживання. Як НАБ буде реагувати на це все? Було б доцільним трактувати їх заяви, як заяви офіційні? Для того, щоб хоча б привчити людей нести відповідальність за свої слова.

- В нас є певне зловживання гучними заявами і є певне зловживання зверненнями до НАБу. Заяви пишуть масово один на одного. Був приклад, коли заявник, народний депутат, звернувся до НАБ з заявою про те, що чиновник, який підслідний НАБ, скоїв певні злочинні дії. Розписує якийсь незрозумілий фактаж, і коли детективу дається вказівка поїхати зустрітися з цим депутатом, чи викликати його в НАБ, і повідомити йому про кримінальну відповідальність про завідомо неправдиві повідомлення про злочин - тоді цей заявник каже, що йому про це нічого невідомо. І ставити свій підпис, що він попереджений про завідомо неправдиві заяви про злочин не хоче. Але більше він до НАБу не звертався з такими заявами.

- Наприкінці грудня Березюк заявив, що депутати під час голосування за бюджет порушили закон і вчинили службове підроблення - вони голосували дублікатами чужих карток. Ви сказали, що проведете перевірку заяви Березюка за цим фактом. Як реагуватиме НАБ?

- Кримінальне провадження за цим фактом не порушено. І питання кнопкодавства, воно більш політичне. Службове підроблення - факт внесення завідомо недостовірних даних в певний офіційний документ. Використання чужої карточки - це не є, на мою думку,(ми зараз ведемо дискусії  з науковцями з цього приводу),  службовим підробленням. Це питання політичне, і цю проблему необхідно  вирішувати не шляхом порушення кримінального провадження, а шляхом, нарешті, провадження технологій, які просто позбавлять депутатів  можливості голосувати  один за одного.

- А покарати депутата за такі речі не можна?

-Виключно в рамках регламенту Ради. Кнопкодавство не грає на імідж парламенту, і я хотів би, щоб таких фактів не було, але це потрібно вирішувати в політичній площині. 

- Чому НАБ відмовилося вводити в єдиний реєстр досудових розслідувань заяву нардепа Ігоря Луценка щодо придбання квартир прокурором Каськом?

- Це як раз був приклад політичної маніпуляції. Крім Луценка звернувся ще й ряд інших народних депутатів, з фактами нібито протиправних дій заступника генерального прокурора Каська. З врахуванням того, що в деяких заявах йшла мова про те, що, нібито, є причетність до зняття арешту з рахунків Злочевського, то ми вирішили ці факти перевірити в ході розслідування кримінального провадження - за фактом зняття арешту з рахунків Злочевського. Але Луценку, мабуть, було принципово, щоб це було окреме провадження. Тому він звернувся в суд, і суд зобов’язав внести і розслідувати, як окреме провадження. Принципової різниці, яким чином перевіряти ці факти - немає. Ці факти перевірялися ще до звернення Луценка до суду,  і до того, як суд прийняв відповідне рішення.

Новини за темою

- НАБ запросило на свою діяльність, на 2016 рік, 800 млн гривень. Дали близько 500 млн гривень з бюджету. Яку додаткову суму, на 2016 рік, становлять гранти? І хто їх виділив, якщо вони є?

- Згідно з законом про НАБ, джерелами фінансування є виключно державний бюджет і фінансування в рамках міжнародної технічної допомоги. Гранти не можуть бути джерелом фінансування НАБ. Що стосується бюджету, то із тої суми, що ви назвали, основна сума - це сума, яка піде на виплату заробітної плати, на утримання майна і т.д. Але ми отримали бюджет розвитку – 114 млн гривень. Це якраз та сума, яка дасть нам можливість забезпечити формування бюро до кінця. І зараз в нас заплановано підписання меморандуму з ФБР, і по договорам про міжнародну технічну допомогу нам буде надано ряд обладнання - з боку британського, американського урядів. Також буде допомога в вигляді консультацій, тренінгів.

- Назару Холодницькому закритим указом президента присвоєно звання генерала. Чи потребує ваша посада звання?

- Моя посада відноситься до посад державної служби. В мене є класний чин, який я отримав ще в прокуратурі - радник юстиції. Він відповідає званню підполковника в прокуратурі. Якщо говорити про Холодницького, то на момент призначення антикорупційним прокурором в нього був класний чин - старший радник юстиції.  Після цього іде державний радник юстиції третього класу, це і є класний чин, який він отримав. І дійсно, та посада, яку він зараз займає - "заступник генерального прокурора-керівник антикорупційної прокуратури" - вона відповідає класному чину державний радник юстиції другого класу.

- У нас багато активістів займаються антикорупційною діяльністю. Чи будуть вони включені, за фактом, у вашу діяльність?

- Я неодноразово заявляв, що я готовий приймати журналістські розслідування. Досвід передачі таких матеріалів нам є і я не бачу в цьому нічого протиправного.  

- Будь-який громадянин може подати заяву в НАБ, якщо у нього є якісь факти?

- Звичайно. В нас є декілька форм передачі інформації. Якщо людина хоче змінити анкетні дані, ми це враховуємо і намагаємося, щоби людина себе комфортно відчувала при зверненні до Антикорупційного бюро.

- Чи відповідає дійсності, що в 2011 році ви були звільнені за перевищення посадових повноважень?

- Ні.

- Торік у вас було задекларовано 23,5 тис. доходів. У вас є автомобіль, квартира, ділянка в Криму. А чим займається ваша дружина, яка заробляє більше вас?

- Зараз моя дружина отримала свідоцтво про адвокатську діяльність, але вона дуже обережно нею займається. На етапі формування я не можу допустити ризиків, тому вона займається дрібними консультаціями, не виходячи за межі цивільних чи господарських справ. До мого призначення вона працювала в "Укренерго" заступником начальника юридичного департаменту, а до цього вона працювала в прокуратурі.   

- Часто з'являються статті про те, що чиновники державних підприємств заробляють, наприклад, мільйон гривень на місяць. Чи викликає це інтерес у НАБ?

- Державний чиновник - людина, яка має владні повноваження, а керівник державного підприємства - це керівник суб'єкта господарювання. Це різні речі, і він не єдержавним службовцем. Державне підприємство - це суб'єкт господарювання, який підпорядковується зараз тому чи іншому міністерству. Там, можливо, є сенс давати високі заробітні плати для того, щоб мінімізувати ті ризики, про які ми вже говорили. Це саме стосується і чиновників. Цей ризик абсолютно не усунутий в ГПУ, де процесуальні керівники отримують низьку заробітну плату, і корупційний ризик там не знижений.      

- Є думка, що всі державні підприємства нам потрібно терміново приватизувати, бо це величезна труба для корупції. Як ви до цього ставитеся?

- Я неодноразово заявляв,  що саме діяльність державних підприємств являється одним з пріоритетів для НАБ, оскільки через державні підприємства дуже багато виводиться коштів. Це питання ще більше актуальне перед приватизацією. Нічого поганого в приватизації, як такій, немає: коли зайде інвестор в Україну, запустить державне підприємство, і воно буде платити податки. Але існує великий ризик, що ті схеми, які існують, вони використовуються не тільки для виводу державних коштів з державних підприємств, але і для того, щоб зменшити їх вартість перед приватизацією.  Для того, щоб можливо було їх викупити за якомога нижчу ціну. Тому завдання наших розслідувань, це не тільки повернення цих коштів, і недопущення виведення їх, а і недопущення зниження реальної вартості цих підприємств перед приватизацією. Хоча в цілому до приватизації я відношуся позитивно, оскільки, як показала практика, держава - це поганий власник.   

- Чи була необхідність купувати шкарпетки американського спецназу, і скільки вони коштують?

- Це шкарпетки незвичайні - вони для спецназу, який може сидіти в засаді три дні. Це не знижує боєздатності бійця спецпідрозділу.

- Чи правда, що вам 36 і ви одружені втретє?

- 36, одружений вперше і востаннє, сподіваюсь. 

- Чи є справжньою ваша фотографія з ватажком ОЗУ Капітоновим?

-Ні.

- Чи правда, що ви досі близькі зі своїм колишнім начальником, тестем Кернеса, прокурором Юрієм Гайсинським?

- Ні.

- Скільки разів з моменту призначення ви побували за кордоном?

- 7 разів. Всі відрядження були оплачені за рахунок приймаючої сторони, крім одного відрядження - в Париж. Там добові - 100 доларів.

- Чи є в НАБ справа щодо "Житомирських ласощів"?

- Є.

- Чи є компетенцією НАБ справа Корбана?

- Ні.

Новини за темою

- Яка ваша зарплата на сьогоднішній день?

- Близько 80 тис. гривень.

- А середня зарплата детективів?

- 35-40 тис., в залежності від вислуги і т.д. 

- Скільки грошей витрачено на запуск НАБ?

- В 2015 році було виділено 15 млн, капітальні видатки, вони повністю освоєні, і проведені відповідні закупки. Зараз, використовуючи вже новий бюджет, ми завершимо цю процедуру.

- Ви особисто зустрічалися з Мартиненком, коли він приходив на допити?

-Ні.

- Яка ситуація з запуском Національного бюро розслідувань?

-До тої дати, яка проставлена в законі, 1 березня, запустити цей орган практично нереально. Дай бог, щоб воно запустилося до 1 січня 2017 року. Тому необхідно зараз створювати комісію, вибирати через відкритий конкурс директора, і формувати.

- Чи є у вас улюблений фільм або книга на тему силових структур?

-Зараз читаю " Історію створення ФБР". Зараз вже не таємниця, що там відстрілом певних кримінальних авторитетів займалися державні спецслужби. Я сподіваюсь, що в нас реформування і розслідування пройде виключно у правовому полі. НАБ не буде йти напролом, і якщо буде залежати вибір - зараз поламати людину і показати піар, що ми розслідували справу, ми виберемо правовий спосіб. Хай це буде трохи довше, аде щоб не було ніяких сумнівів, що людина, якщо вона притягнута до кримінальної відповідальності, притягнута законно, і за наявності достатніх для цього підстав.

- Три завдання, які вдалося виконати вашому відомству за цей короткий термін роботи?

- Я не очікував, що 30 грудня 2015 року ми отримаємо можливість зняття інформації з каналів зв’язку власними силами, в НАБу, тобто ми маємо робочі місця людей, які слухають. Друге - це створення підрозділу спеціальних операцій. І третє - це створення аналітичної служби, яка має доступ до основних баз даних, і зараз формуються потужні досьє на тих чиновників, які підслідні НАБ - в першу чергу на суддів.  

- Вельми дякую, Артем Сергійович.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>