В Одесі рівень терористичної загрози постійно "жовтий", не забувайте про це

Голова поліції Одеської області Дмитро Головін розповів 112.ua про три нові спецпідрозділи, створені в області, особливості кримінального світу Одеси і про те, які види злочинів поліції вдалося скоротити, а який вид зростає

В Одесі рівень терористичної загрози постійно "жовтий", не забувайте про це
Дмитро Головін, начальник Нацполиції в Одеській області 112.ua

Тетяна Святенко

Журналіст

Голова поліції Одеської області Дмитро Головін розповів 112.ua про три нові спецпідрозділи, створені в області, особливості кримінального світу Одеси і про те, які види злочинів поліції вдалося скоротити, а який вид зростає

- Які є особливості Одеського регіону і як це впливає на роботу поліції?

- Насамперед, це географічне положення: протяжність кордонів, водного простору, кордону з невизнаною Придністровською Молдавською Республікою. Також туристичний сезон. У цей період часу сюди приїжджає величезна кількість людей і відпочивати, і працювати. І, звичайно, злочинний елемент теж цим користується і сюди приїжджає.

У "спокійний період" маємо 7,5-8 тис. реєстрацій (розпочатих кримінальних проваджень, - ред.) на тиждень. У тиждень перед сезоном їх було вже 10,5 тис. А в червні-липні — 15-16 тис. реєстрацій на тиждень. І це все треба обробити. На жаль, тепер нам не дають доданих сил на туристичний сезон (раніше на туристичний сезон давали додані сили, вони допомагали в охороні громадського порядку) у виконанні певних специфічних завдань. Це не скарга, просто констатація факту.

- Які переважно скоюють злочини?

- Якщо говорити про турсезон – це в першу чергу вулична злочинність. Головний акцент ми робимо на боротьбу з вуличною злочинністю: вуличні грабежі, крадіжки, крадіжки авто, вуличні розбої та, звичайно, квартирні крадіжки. Основний вал ми збили, але тим не менше... Якщо торік було до 30 грабежів, минулого року ми збили до 10-12, то цьогоріч – у середньому 4-5 грабежів на день. Є, звичайно, у дні, як правило, суботу-неділю, спиртні напої, спекотне сонце, синє море – до 7.

Квартирних крадіжок у травні торік було зафіксовано 553, цього року – 370. Грабежів торік протягом 29 днів травня було 989, у цьому році - 507. Тобто фактично понад 30% зниження. Такі злочини, як розбої, характеризуються зухвалістю і використанням зброї. Торік їх було 96, цьогоріч - 104. Це реальні цифри.

Дивно, але в поточному році спостерігається зростання тяжких тілесних ушкоджень. Дуже значна кількість, понад 50%. Це пов'язано з тим, що, по-перше, категорично перестали приховувати – є реєстрація, її вносять, розслідують. По-друге, напевно, наше суспільство не готове до цивілізованих норм поведінки, у суспільстві значний рівень агресії. Тому є така проблема.

Також одеський регіон характеризується тим, що тут палять машини, майно. Торік було зафіксовано 107 фактів, у цьому - 74. Це не в тому плані, що стали менше вдаватися до порушень, це показники нашої роботи. По-перше, всі їх реєструємо, по-друге, їх спрямовано на розкриття. І профілактика. Групи ГРПП (групи реагування патрульної поліції), відеофіксація, посилене патрулювання, у тому числі в нічний час, у тому числі в сільських регіонах. І Нацгвардія нам допомогає.

- Чи є в Одесі таке явище, як бандитизм?

- Куди ж Одеса і без бандитизму? Ображаєте! (Сміється) Торік ми виявили 6 ОЗУ, цьогоріч по закінченню 5 місяців буде 5 ОЗУ. Є матеріали щодо бандитської групи, є злочинна група, яку пов'язують з гральним бізнесом. Вчиняють переважно розбійні озброєні напади, квартирні крадіжки, викрадення людей, вимагання, крадіжки авто.

Дмитро Головін, начальник Нацполиції в Одеській області 112.ua

- А злодіїв у законі багато? Звідки вони їдуть?

- Переважно, як ми їх називаємо кримінальні туристи, їдуть з ближнього зарубіжжя. Вихідці з кавказького регіону. Вони приїжджають сюди, намагаються взяти під свій контроль або перерозподілити грошові потоки, у тому числі від вуличних грабежів, від барсетників, квартирних злодіїв. І, звичайно, збут наркотиків.

Це злодії у законі, а також особи, які прирівнюють себе до кримінальних авторитетів, так звані наглядачі.

Одеса – місто з кримінальним минулим, тому є райони, де сповна дрібних злодюг. Багатьом лаври Мішки Япончика не дають спокою.

- Розкажіть, як справи довкола вуличної наркоманії.

- Проблема склалася історично. Є такі райони, як Палермо, Нерубайське, Усатово, з поселеннями окремих національностей. У них це як бізнес, звичайно, з цим борються, але якщо в радянські час їх не перемогли, то тепер з ліберальним кримінальним кодексом це трохи складно.  

Є проблема наркоманії. Проблема для Одеси – це закладки, наркотики продають через інтернет-месенджери, адреси яких пишуть на фасадах будинків. Взаємодіємо з кіберполіцією, але це не завжди успішно, тому патрульний або дільничний бере фарбу та замальовує всі ці написи. Це як один з методів превентивної боротьби.

Ми не робимо акцент на хворих людях – наркоманах, яким треба вколотися, ми робимо акцент (і я поставив завдання) на боротьбі з наркозбувальниками, тими, хто займається кримінальним промислом, збувальниками, власниками притонів, лабораторій. На них чинимо тиск жорстко. А хворі люди-наркомани — це горе в родині, і якщо ми наркомана посадимо до в’язниці, де в нас зараз будинки відпочинку і підвищення кваліфікації для злочинців, то яке може бути виправлення.

Торік було затримано 54 збувальники, цьогоріч — 93. І це протягом 5 місяців. Минулого року затримали 532 наркомани, в цьому – 390. Робимо акцент.

- Як з дорожньою обстановкою? Аварій багато?

- ДТП - це проблема. Коли не було доріг, їх було мало. Тепер почали дороги робити, у результаті збільшується кількість ДТП, потерплих і трупів. Дорожня поліція обслуговує траси тільки довкола Одеси та київську трасу, але цього категорично не вистачає. Де є плюс, гарні дороги, там є і мінус. Мінус у нас — це кількість ДТП.

- Стали їздити на великій швидкості по дорогах?

- Так, стали швидше їздити. Там, де не було доріг 20 років,  тепер зробили європейську дорогу. Їдуть нею на євробляхах, 200 км/год, і перший стовп "здрастуйте". Плюс вживання спиртних напоїв за кермом. Якщо раніше діяла певна система, були ДАІ, стаціонарні пости, то сьогодні тільки-но почали відновлювати стаціонарні пости. На сьогодні в Одеській області їх 5, реальна кількість має бути хоча б 10. І, звичайно, наряди, які обслуговують траси, 8 патрульних машин. Цього не вистачає для Одеської області, 836 км протяжності доріг. Плюс на дорожню поліцію покладають функцію оформлення ДТП.

- Як ситуація в зоні АТО впливає на вид і кількість злочинів в області?

- Зброї багато тепер не тільки в Одеській області. У нас і стріляють, і підривають, на жаль. Зона АТО - це зона АТО, але працюють військова контррозвідка, військова прокуратура. До речі, маємо позитивний досвід: з військовою прокуратурою дуже гарні робочі відносини. Знову ж таки не можна забувати про великий сегмент Придністровського кордону. Прикордонники весь час когось затримують, нещодавно, кілька тижнів тому, навіть запобігли спрацюванню вибухових пристроїв, готових, на таймері. Але тим не менше зброю постачають не тільки із зони АТО, а й від наших сусідів. Має місце контрабанда зброї. Завозять нелегально турецьку, дешеву, потім переробляють і зі стартової перетворюють на травматичну чи вогнепальну.

- Що з контрабанди найчастіше намагаються провезти?

- Перш за все, це предмети і товари, заборонені до обігу або такі, що мають обмежений доступ: сигарети, елітний алкоголь, спирт. Необхідно відзначити ще одну позицію – рибу, в тому числі червонокнижну. Браконьєри добувають осетрину, камбалу, ту рибу, яка в Червоній книзі та під охороною закону. Цю рибу постачають за кордон, до Румунії, Молдови і на внутрішній ринок. Тому нам і відкрили водну поліцію. Забзепечили катерами, людьми. Ми спільно з прикордонниками та екологами боремося з браконьєрами.  Вже затримували і браконьєрів, і човни, і сіті, їх рахують на кілометри, а рибу - тоннами. І там мільйонні штрафи. Щотижня відбуваються затримання, притому що катер один на таку водну гладінь. Найбільша водна гладінь в Україні, напевно, в нас. З морським узбережжям, із внутрішніми водоймами та з ріками: Дністом і Дунаєм.

Дмитро Головін, начальник Нацполиції в Одеській області 112.ua

- Катер тільки один?!

- Катери будуть ще. Є специфіка водойм. Потребуємо катер, який пересуватиметься морем і внутрішніми водоймами. І потребуємо такий, який пересуватиметься лиманами і плавнями. Катер – це не тільки боротьба з браконьєрами, у плавнях у нас вирощують велику кількість марихуани, там просто плантації. Там працюватимуть інші катери і наш так званий водний спецназ, який ми створюємо на базі спецбатальйону. Це підготовлені сертифіковані бійці, які мали водну підготовку, нирці. Це не бійці ЗСУ, це наші, які будуть виконувати поліцейські функції на воді, в тому числі, при затриманні особливо небезпечних злочинців. При заходженні на суходіл, при затриманні злочинців, які на кораблях, на яхтах, на іншому водному транспорті. І, звичайно, вони боротимуться з п'яними на воді. Ми ж маємо проблему не тільки п'яних на дорогах, ми маємо проблему п'яних за кермом на воді.

Є ще один підрозділ, який працює у катакомбах. Одеський регіон специфічний також підземними катакомбами в 2,5 тис. км. Досліджено близько 500-800 км, решта — це чорні місця. Тому було вирішено за підтримки керівництва Нацполіції та МВС створити підрозділ, який не буде прив'язаний до інших силових структур, а буде виконувати поліцейські функції та специфічні завдання: фільтраційні, пошукові функції, складання карт.

Щодо катакомб працюємо також спільно з СБУ. Є підстави підозрювати, що в катакомбах є певні моменти, пов'язані з сепаратизмом, зі зберіганням зброї. Тому спільно з СБУ щотижня відпрацьовуємо. Це питання національної безпеки.

- У катакомбах, напевно, ще й злочинці ховаються?

- Там злочинці ховаються з 1726 року! А якщо серйозно, не тільки злочинці, там і дигери, і контрабандисти. Тому новий бойовий підрозділ - це не данина моді чи красива картинка, це одеська рутина. Раніше такого не було, щоб до катакомб могли зайти підготовлені фахівці та влаштувати там кваліфіковано розшукові заходи. Вони мали спеціальну підготовку, у тому числі психологічну. День без світла — уже божеволієш, а через три дні вони виходять у прострації. Їх забезпечують спеціальним обладнанням, там є місця, де без кисневої маски, без водонепроникного одягу дуже важко бути. І, звичайно, спеціальна зброя та оснащення, у тому числі тепловізори, прилади нічного бачення.

Працює туристична поліція - аналог підрозділу, який мають європейські країни. Це хлопці, які в туристичний сезон надають підтримку туристам. Виконують інформаційно-консультаційну функцію. Це велопатрулі, піші патрулі, поліцейський сервіс, а також підвищення іміджу міста туристичної галузі.

- Який же у вас штат?

- Штат незначний. Наразі 6 тисяч, раніше було 12 тисяч. Але встигаємо все. Звичайно, нас критикують, що по 102 нас чекають від 20 хвилин і більше. Так, не завжди встигаємо, для Одеси в туристичний сезон штат має бути, в першу чергу патрульної поліції, розширено. І також підрозділи, які безпосередньо працюють у місті та в місцях масового скупчення людей. І не треба забувати, що рівень терористичної загрози в нас постійно "жовтий", тобто будь-якої миті може щось вибухнути. Нещодавно підірвали готель, гості з Придністров'я. Це теж треба враховувати. Плюс традиційно 10 квітня, 2 травня, маємо не зовсім спокійну в плані забезпечення громадського порядку ситуацію.

- А чи є проблеми з ромами, жебраками в місті та області?

- Є проблеми, але не більше, ніж у Львові чи Дніпрі. Був чи не ромський погром у Лощинівці, коли могло дійти до кривавого. А так, місто курортне, люди приїжджають сюди, ми проводимо профілактику, здійснюємо рейди. Поліція діалогу бере участь, ювенальна превенція. Був випадок, коли тричі затримували двох дівчаток віком 13-14 років ромської національності. Але це не українські роми, вони не розуміли російської чи української, вдавалися до крадіжок. І, звичайно, це не давало спокою диванним правозахисникам, які заявляли, що ми порушуємо конституційні права, різні конвенції із захисту прав людини.  

- Акти вандалізму у вас є нормою?

- У нас багатонаціональне місто. Так, почасти місто єврейське, але тут не тільки антисемітизм. Є ще болгарська, молдавська діаспори. Основних ударів негідники завдають для розхитування ситуації. Наприклад, з Болгарією, коли обливають фарбою пам'ятники болгарської культури. Або на кладовищах щось стається. У нас понад 100 національностей. Тому так, інциденти вандалізму є. Ці правопорушення здебільшого розкривають по гарячих слідах.

Дмитро Головін, начальник Нацполиції в Одеській області 112.ua

- Чи гостро постає проблема сепаратизму?

- Тут кажуть, що Одеса – це українське місто-герой. Не треба говорити, що тут проживають "вата" і шанувальники Путіна. Ні! Вийдіть на пляж або на Привоз і поговоріть – чи хочуть люди, щоб тут була війна або хтось зайшов сюди. Цього немає. Тут нормальні українські міста і села, які "за" Україну. Але, звичайно, є певний відсоток невдоволених, втім, не треба плутати протестні настрої та невдоволення з проявами сепаратизму.

- Більше, ніж скрізь?

- У цьому питанні чимало спекуляцій, окремі політики чи політичні сили використовують соціальну напруженість для досягнення власних амбіцій і культивують таку думку.

Але фактично шанувальників "русского мира" практично не залишилося, всім стало вже очевидним на четвертому році війни справжнє обличчя цього миру.

Крім того, триває робота з населенням, з органами місцевого самоврядування, особливо південного заходу області, де раніше не було навіть українського телебачення, щоб ви розуміли. Ситуація кардинально змінилася останніми роками, втім, залишилися штампи та ярлики

- Дякую за цікаву розмову!

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>