У Міноборони та "Укроборонпромі" сьогодні найбільша корупція

Сьогодні останні події ми обговорюємо з народним депутатом України Ігорем Луценком

У Міноборони та "Укроборонпромі" сьогодні найбільша корупція
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

Сьогодні останні події ми обговорюємо з народним депутатом України Ігорем Луценком

Влащенко: Здрастуйте, Ігоре. Яким для вас був Новий рік?

Луценко: Сподівано і несподівано радісним, тому що випустили мого багаторічного друга, соратника і побратима Андрія Медведька на домашній арешт. Він сидів по страшному звинуваченню у вбивстві Бузини, яке він не скоював. Під Новий рік його випустили, і ми разом провели цей Новий рік.

- Степан Полторак назвав популістськими заклики перейти на контрактну армію. Що це означає, як ви думаєте?

- У далекій перспективі, мабуть, у нас точно буде лише контрактна армія. Але на сьогодні у нас співвідношення сил з Росією настільки не на нашу користь, що нам потрібно мобілізувати максимум. І для цього, безумовно, оцей призовний, мобілізаційний компонент – він дуже і дуже потрібний. Сама по собі контрактна армія наших проблем не вирішить. Ізраїльська схема – це те, що нам на сьогодні потрібно. Але я сподіваюся, що з Росією ми розберемося і далі все буде, власне, як і у інших країн – є контрактна армія і є сили спеціальних  операцій, які є теж висококваліфікованими солдатами. Тобто, рівень кваліфікації солдатів повинен бути високий, а кількість солдатів невелика.

- Контрактник, який добре навчений і заточений на те, щоб воювати, корисніший і ефективніший під час військових дій, ніж 18-річна дитина, яку тільки забрали в армію.

- Я думаю, що потрібно і те, і те, оскільки конфлікт передбачає, що 10-20 тис. солдат беруть активну участь у ньому, але потрібно дуже величезною інфраструктурою забезпечити це. Нам потрібно стати на паритет з Росією, і це цілком реально для нашої країни. Після того про будь які мілітаристські рухи, про загрози з боку Росії проти нас ми можемо забути. Після цього ми будемо на рівних розмовляти з Росією. Я думаю, що це буде абсолютно інший рівень існування нашої країни.

- Міністр оборони звинуватив двох своїх заступників у нецільовому використанні коштів і частини коштів у невикористанні ефективно. Й однак міністр говорить, що потрібно ще більше грошей на оборону. Як це зіставити, якщо не змогли навіть справитися з тими, які були виділені.

- З одного боку - нам треба набагато більше грошей, ніж взагалі наш державний бюджет, щоб зробити армію, яка нас захистить від викликів. З другого боку, Міноборони і "Укроборонпром" - це ті місця в державі, де найбільша корупція на сьогодні, у силу своєї об’єктивної закритості, у силу надзвичайно великої централізованості контролю за цією сферою (все зводиться до АП, а там стоять керівники автосалонів Порошенка, які керують достатньо серйозними оборонними підприємствами). Туди поставили людей, які здатні в кращому разі, худо-бєдно, розподіляти потоки. Але і то бачимо, що три з чимось  мільярди вони не встигли освоїти. Там, безумовно, є декілька груп впливів, і це є одна з причин, чому вони не доділили гроші. Так само волонтерський десант, значна його частина існує лише для того, щоб прикривати увесь цей бардак. Парламентських контролерів туди не пускають, всупереч закону, тобто дані отримати: що, де, коли - неможливо. Відповідно, я роблю висновок – корупція найбільша саме там.

- Досі було так, що Міноборони не могло контролюватися ніким. Чи будете ви піднімати питання про те, щоб Міноборони потрапило під контроль ВР, суспільства тощо?

- То всюди так. Насправді,в американському міноборони теж саме твориться. Принцип діє такий самий – що не можна спрогнозувати ефективність затрат. Коли одна одиниця коштує 100 тис. доларів, то це виливається в страшенні прибутки одним, і відсутність реального замовлення у тих, котрі  роблять дійсно класні речі. Сьогодні функція парламентського контролю лежить на профільному комітеті з питань національної безпеки й оборони. Мені здається, що там більшість людей, якщо не "в темі", то десь близько "до теми".

- У Криму було проведене телефонне опитування про готовність кримчан сидіти в темряві. Виявилося - що вони згодні. Люди так ненавидять Україну, бояться говорити правду або опитування нерепрезентативне?

- Коли Путін оголосив про це опитування, то я вже зрозумів, який буде результат цього опитування. Путін хоче прикритися опитуванням, і це, мабуть, величезне наше досягнення,  що Путіну вже потрібно чимось прикриватися. Те, що чітко зафіксовано, що Україна – це світло, а Росія – це всі оті проблеми з відключенням – це теж є позитив на сьогодні. Чи було там якесь об’єктивне опитування – не думаю. З кримчанами, я думаю, ми зможемо порозумітися: там є критична маса людей, на яких можна обпертися. Два роки попрацювати медійно з суспільною думкою, і після того в них об’єктивність якась з’явиться. Важче буде значно з Донбасом.   

- Мінфін Росії готує позов до Англійського суду через невиплату 3 мільярдів, які Янукович вивозив з собою в самоскидах. МВФ підтвердив, що борг державний. Що буде тепер з нами? Що нам загрожує?

- Як мінімум, довга судова тяганина. Нам треба було першими йти в суд з приводу цього боргу, тому що він, очевидно, був не зовсім об’єктивним. Там певна компанія отримала величезний відкат за те, що вона організувала це запозичення для України. Це компанія, пов’язана, здається, з міністром фінансів Януковича, Колобовим. Є підстави вбачати в цьому абсолютно корупційну і непрозору  державницьку схему, і з цим треба було йти в Англійський суд і там першими починати наступ. Так само першими вже треба коли-небудь почати наступ  щодо втрати купи майна в Криму. Так само ми могли  б закрити цим майном будь які потенційні претензії Росії до нас по будь-яким нашим потенційним боргам, тому що в Криму це сотні мільярдів доларів. Якщо порахувати, то це в сотні разів більше, ніж всі можливі позики до нас. І ми б не хвилювалися з приводу цих позик - ми могли б вже сьогодні арештовувати майно росіян за кордоном, тобто державних компаній російських. На жаль, я раз на три місяці пишу на Мін’юст звернення, як там з позовами, а вони відповідають – "готуємо".

- З 1 січня 2016-го року в Україні заборонено ввезення автомобілів старше 5 років. Як ви вважаєте - це було мудре рішення?

- Я сподіваюся, що це якась механічна помилка законодавців. У тій абсолютно неприродній атмосфері можна було таке пропустити. Але це не є законом, який має працювати, на мій погляд. Це треба скасовувати – "запрєщать-запрєщать"! Я є членом неформальної робочої групи по скасуванню оцих всіх нелогічних обмеженнь на ввіз автомобілів. Тобто це, що нас лякають, що в нас обрушиться бюджет, якщо ми скасуємо оці всі мита на ввіз, то навпаки, ми за рахунок того ПДВ, який ми можемо платити на ввіз автомобілів, можемо дуже сильно виграти саме по бюджету. Крім того, наші громадяни, які зараз потерпають, можуть бути самозайнятими або знаходити роботу завдяки тому, що в них є автомобіль. Зараз машини, по суті, це предмет оподаткування народу. Це оподаткування треба зняти.

- З перших днів нового року Росія почала торговельну війну з Україною. Чи зможемо ми вийти переможцями з цієї війни?

-  У нас немає іншого виходу. Власне, вся практично історія взаємин з Росією - це такі періодично спалахаючі торгові війни. При Януковичі, найбільш лояльному уряді до РФ – були пробки на кордонах, зупиняли потоки товарів. Тому, з точки зору економічного прагматизму, якщо планувати на 5-10 років вперед, як пропонує п. Яресько, бюджетне, торгівельне планування мусить передбачати можливість саме загострення торгових стосунків з Росією, віз з Росією, в усіх сферах: починаючи з енергетичної і закінчуючи візовою, торгівельно-товарною, торгівельно-послуговою і т.д. Треба просто сплануватися, з’ясувати з іноземними партнерами, перш за все з Європою, яким чином вони нам допоможуть більш м’яко пройти оцей період, коли ми будемо повністю незалежні від Росії, у плані торгівельному.

- Чому тема рейдерського захоплення "Житомирських ласощів" не винесена на обговорення у ВР? Адже це захоплення постійно пов'язують з народним депутатом ВР Сергієм Пашинським.

- Технічна відповідь – зараз ВР відпочиває. Є механізм, у якому був би  зацікавлений  і Пашинський: на базі нашого антикорупційного комітету просто розібратися з цією ситуацією, запросити туди всі сторони, щоб кожна сторона зробила свою доповідь.  В принципі, після цього ми зможемо розставити всі крапки над "і". Це треба зробити на базі нашого комітету, тому що, можливо, це не таке велике питання для всієї ВР.

- Минулого тижня на колосальному хабарі зловили людину з команди Саакашвілі - начальника департаменту розвитку інфраструктури та ЖКГ ОДА. За що дають такі хабарі?

- Мені складно сказати, за що дають такі хабарі. Мабуть, у ЖКГ, як мінімум, не зменшився той рівень корупції, котрий традиційно там був. Дійсно, треба було в Одесі спочатку йти шляхом посадки своїх. Якщо це свої піймали свого, то це величезний плюс Саакашвілі. Після того там зовсім по-іншому будуть працювати всі інституції. Якщо це хтось сторонній піймав, то це означає лише перерозподіл корупційних потоків, на жаль.

- Що ви робили в суді над Корбаном?

- Я спостерігав боротьбу опозиції з владою. Спостерігав той жах, у який перетворила наше правосуддя вже нова влада. І робив для себе висновки, дуже серйозні, з всього цього. Мені здається, що якщо брати рейтинг точок, з яких треба було починати реформування нашої країни, то це все-таки судова влада. Може бути повністю змінена міліція, прокуратура, але все закінчується в суді. Коли ти приходиш  в суд, ти розумієш, що без суду нічого не буде. Я став читати статистику і побачив, що відсоток виправдувальних вироків у нас став менше, чим при Януковичі. Нам всім треба питати суд: "Де суд?"

- Кажуть, що у Корбана знайшли розписки про видачу грошей. Вас там немає у  тому списку?

- Я отримав багато компліментів, що мене там, виявляється, немає. Я ходжу когось захищаю не безкорисно, тому що в мене є своя особиста користь від цього – я є свідком всього цього. Дуже важливо розуміти, яким чином з цього жаху вийти. У нас має бути не відновлення авторитаризму, коли є один величезний президент і нульова опозиція, а має бути все-таки якась змагальність у політиці. Хто б не був Корбан, але він є політичним конкурентом  нинішнім управлінцям. Він у багато чому подібний до нинішніх – він бізнесмен, і Порошенко бізнесмен. Є певна симетрія, і саме за рахунок цієї симетрії ми можемо виживати. Коли цю симетрію скосити, коли буде один величезний Порошенко, ми скотимось до авторитаризму а-ля Янукович, але більш просвітленого і через це більш небезпечного.

- Коли ми побачимо списки, яким політикам, міністрам йде доплата?

- Прозорою цю систему не можна зробити. Думаю, що зараз все швиденько підчищають, враховуючи болісний досвід Корбана. Я вважаю, що суспільству потрібно визначитися – чи ті люди, які нами правлять, вони правлять за якісь моральні блага, або це парадигма капіталізму, коли ти наймаєш менеджера. У нас зараз ні те, ні се. Ті копійки, які ми платимо,  не дозволяють їм існувати, і вони, однозначно, отримують якісь тіньові блага. У якій формі – це питання до кожного. Хтось лобіює свій бізнес, а хтось безпосередньо кеш отримує. Цього ми не знаємо – це знає СБУ і Порошенко. Журналістика зараз не встигає за подіями в Україні. Кількість таємниць, які ще не розкрили журналісти, об’єктивно їм не можна ще розкрити – є критичною для того, щоб зрозуміти, чим є зараз держава і чим є зараз суспільство. Багато хто є уособленням якихось міфів. От я вважаю, що Саакашвілі – це певний міф. Я вважаю, що певна кількість інших молодих перспективних є також міфами. До них поміняється ставлення через деякий час.

- Як відокремити регуляторні органи, які пресують незалежні телеканали, від політики? Наприклад, "112" канал уже два роки просить поміняти йому умови ліцензії. Канал активно розвивається, потрібен своїм глядачам. Почалася війна, і канал хоче показувати не мультфільми, які були закладені в ліцензії, а бути новинним. Чому треба обов'язково зруйнувати?

- Перш за все, повинні бути законність і суд. Поки у нас не має суду, регулятор може творити будь які гадості. А хто його зупинить, як він незалежний? Ми прописали йому в концепції незалежність, але має бути залежність від букви і духу закону. Якщо цей обмежувач не існує, то регулятор перетворюється в тирана. Будь-яке творення такої незалежної структури зводиться до того, що вона буде залежна від якоїсь великої фінансово-промислової групи або владного силового угруповання. Зараз Нацрада вже більше від силовиків залежить.

- Що ми будемо робити з Охендовським?

- Я вже думаю про якийсь революційний шлях роботи з ЦВК. Треба будувати цю рішучу машину в суспільстві, якусь критичну вагу громадських активістів, політиків, медіа, які дозволять тут зробити невеличку реформу методом бажано посадки Охендовського. Ми з молодими депутатами згадали про Охендовського ще минулого нового року. Але пройшов рік, і ніхто нічого не спромігся зробити. Це повноваження президента – міняти склад ЦВК. Моя думка – на сьогодні це є достатньою підставою для того, щоб ініціювати процедуру імпічмента президента, якщо б законодавчі рамки для такої процедури у нас достатньою мірою існували. Подання від депутатів були. Єдине, що в Конституції не прописано, що подання має бути від усіх. Достатньо було, щоб було хоч одне подання, щоб президент зробив те, що від нього вимагав Майдан, його виборці. Якщо він цього не робить – треба ставити питання про кадрову відповідність президента його посаді.

- У Лук'янівському СІЗО помер 26-річний активіст Колесников, який, як кажуть його соратники, боровся з наркомафією.

- Я завтра йду в СІЗО і зможу поспілкуватися з його сокамерниками, наглядачами. Моє переконання - це була невипадкова смерть. Якщо ти не є відомою медіа особистістю, якщо ти не маєш багатих родичів, чи в тебе грошей немає – тебе може система просто розтерти в порошок. На жаль, це данина така останні десять років.

- Чи не хочете ви стати тією людиною, яка підірве ситуацію зсередини? Чи не хочете ви написати про всю брехню і про все, що там відбувається?

- Насправді, тих речей, які пишуть, їх достатньо для того, щоб люди зробили для себе висновки, для того, щоб міняти перших осіб держави, для того, щоб перебирати парламент, перебирати всю судову систему. Я нічого не намагаюсь приховувати: якщо мені факт відомий, я його намагаюсь засвідчити в тій чи іншій формі. Але наростання, взагалі, негативної інформації приведе лише до депресії, тому що люди нічого не можуть з цим зробити, знаючи весь той колосальний обсяг негативу і жаху. Механічне збільшення негативу не призведе до того, що люди почнуть діяти якось конструктивно.

- Чому виникають і курсують про вас негативні чутки?

- Перш за все, це відклики моїх ворогів. Те, що з’являється в інтернеті – я вважаю, системною роботою проти мене. І, в принципі, це є позитивом, тому що виявляється, що я рухаюся в правильному напрямку. Треба вибирати – або ти політик і не ображаєшся, або ображаєшся і відмовляєшся від обов’язків перед суспільством. Я цей вибір для себе зробив. Що стосується людей, котрі розуміють все і тем не менш йдуть проти тебе, то тут вже важко утриматися, щоб їм не відповідати так, як це належить. 

- Чи будуть навесні дострокові вибори?

- Ні.

- Чи відчуваєте ви хвилини відчаю, коли ви розумієте, що українська політика - це велике потьомкінське село для прикриття діяльності великих фінансових груп?

- Комерційне начало є основним і домінуючим в українській політиці. Тобто, навіть, якщо мова йде про політичні якісь речі, вони також вирішуються шляхом торгів – "ты мне – я тебе".  

- Чи є у вас бізнес?

- Ні, зараз немає. Був, але я передав його в управління – це ресторан.

- Позичали ви гроші у свого вітчима?

- Коли потрібно – так. Але зараз я йому нічого не винен.

- Де зараз перебуває Корбан?

- Мені невідомо. Я підозрюю, що в ізоляторі СБУ.

- Чи доплачували за голосування за бюджет і Податковий кодекс?

- Це не особисто, а на округ пропонують. 10-17 млн зараз виділили з бюджету на округи  мажоритарників, котрі проголосували "за". Це не зовсім хабар, але ознака дещо неправильної політичної поведінки.

- Закон чи справедливість?

- Не може бути одне без іншого.

- Люди, яких ви вважаєте моральними авторитетами, насамперед для себе?

- У цьому парламенті є багато людей,  які є для мене моральними авторитетами, у тому числі і в моїй фракції. Наприклад – Мустафа Джемілєв. 

- Ваш улюблений музикант?

-Нік Кейв, наприклад.

- Чи вірите ви в життєздатність Антикорупційної платформи і форуму анти-корупційного?

- Вірю. Але ефективність – під питанням.

- Найвпливовіші депутати в "Батьківщині" після Юлії Тимошенко?

- Мабуть, Кожем'якін.

- Чи є у нас ресурс для проведення реформ?

- Ресурс у нас є колосальний. Використати тільки треба.

- Шокін піде найближчим часом чи ні?

- Я думаю – ні. Немає ким замінити Шокіна.

- Ображаєтеся, коли вас називають мажором?

- Ні.

- Чому Інтерпол видалив з розшуку картку Яроша, який був ініційований Росією?

- Мабуть, розібралися, є підстави звинувачувати Яроша чи ні.

- Три завдання, які ви поставили для себе на наступний рік?

- Дві, як мінімум. Це судова система – розробити законодавчу концепцію, що з нею робити. Можливо, у чорнових варіантах, але те, що має подавати депутат. І друге - інфраструктура для імпічменту президента. Поки у нас не буде загрози для президента якоїсь – він буде творити, що попало. У мене ще є особисте бажання – довести до ума Гостиний двір.

- Дякую. Ігоре. 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів