banner banner banner banner

Успішний бізнес в Україні не до снаги дрібним іноземним компаніям, це справа великих гравців

У галузі газовидобування в Україні намітилися зміни: після ухвалення в середині грудні Кабміном відповідного рішення словацька NAFTA впритул наблизилася до того, щоб стати оператором в угоді про розподіл продукції (УРП) на одній із найбільших нафтогазових площ України – Юзівської. Якщо компанії не завадять і вона з допомогою її головного акціонера (EPH) зможе увійти в проект, то стане першим іноземним інвестором в Україні, з яким уклали угоду в галузі газовидобування після революції. До останнього часу провідні позиції в газовидобуванні в Україні належали лише державним компаніям і компаніям українських олігархів. Про особливості ведення бізнесу в Україні, про те, як NAFTA пропонували купити "сплячі" ліцензії, а також про знайомство з представниками політичної верхівки України 112.ua в ексклюзивному інтерв'ю розповів директор представництва NAFTA в Україні Любомір Копчік

Успішний бізнес в Україні не до снаги дрібним іноземним компаніям, це справа великих гравців
Любомір Копчік Пресс-служба Кабмина

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

У галузі газовидобування в Україні намітилися зміни: після ухвалення в середині грудні Кабміном відповідного рішення словацька NAFTA впритул наблизилася до того, щоб стати оператором в угоді про розподіл продукції (УРП) на одній із найбільших нафтогазових площ України – Юзівської. Якщо компанії не завадять і вона з допомогою її головного акціонера (EPH) зможе увійти в проект, то стане першим іноземним інвестором в Україні, з яким уклали угоду в галузі газовидобування після революції. До останнього часу провідні позиції в газовидобуванні в Україні належали лише державним компаніям і компаніям українських олігархів. Про особливості ведення бізнесу в Україні, про те, як NAFTA пропонували купити "сплячі" ліцензії, а також про знайомство з представниками політичної верхівки України 112.ua в ексклюзивному інтерв'ю розповів директор представництва NAFTA в Україні Любомір Копчік

З Ігорем Кононенком знайомий на 50%: я його знаю, він мене – ні

Які кроки залишилося зробити NAFTA в Україні, щоб розпочати роботи з пошуку і видобутку газу на Юзівській площі? Як відомо, в середині грудня Кабмін схвалив передачу 90% прав та обов'язків ТОВ "Надра Юзівська" в угоді про розподіл продукції щодо Юзівської площі на користь компанії Yuzgaz B. V.

Yuzgaz B. V. у 2016 році став переможцем тендеру, який мав визначити сторону в УРП на Юзівській площі (у 2015 році внаслідок бойових дій на сході України з угоди вийшла британсько-нідерландська Shell, - ред.). Центрально-європейська енергетична група ПРН перебуває на стадії завершення операції з купівлі компанії Yuzgaz. Очікуємо, що це відбудеться в січні 2019 року. Для придбання Yuzgaz було в Голландії зареєстровано дочірню компанію EP Yuzivska B. V. Нині завершуються юридичні процедури, але принципову домовленість з нинішніми власниками Yuzgaz (підприємці Ярослав Кінах і Тімоті М. Елліот) досягнуто. Технічним оператором цього проекту виступить NAFTA a.s., яка входить до групи ПРН. На засіданні Кабміну було також схвалено оновлену редакцію УРП.

Редакцію схвалено в тому вигляді, в якому влаштовує NAFTA?

Так, все правильно. Ми брали участь у роботі міжвідомчих комісій, робочих груп, які над ним працювали.

Можете розкрити подробиці?

Не можу, допоки УРП не підписано.

Назвете суму угоди купівлі Yuzgaz?

Суму угоди не розголошується.

Після завершення операції з купівлі ви будете єдиними власниками Yuzgaz чи  у вас будуть партнери?

Ми будемо єдиними власниками 100% компанії. Якщо чесно, спочатку в переговорах власники (Ярослав Кінах і Тімоті М. Елліот) вели переговори про продаж лише 50%. Потім ми перейшли до обговорення такої моделі: 66% - у NAFTA, 34% - у нинішніх власників. Зрештою ми зробили пропозицію щодо викупу 100%. Після короткого роздуму вони погодилися. Справа в тому, що довкола цього УРП дуже багато політики і політиканства. Що довше тривали переговори, то глибше ми усвідомлювали, що маючи сторонніх партнерів, нам буде надзвичайно складно вести цей проект. Є опоненти проекту, є групи, яким це не подобається. На прес-конференцію (щодо переуступки прав "Надра Юзівська"), наприклад, прийшли й опоненти, які протягом року не знайшли часу зустрітися з нами на професійному рівні та обмінятися думками з приводу проекту, але знайшли час прийти на прес-конференцію.

Влаштували скандал? 

Ні, я не можу це назвати скандалом…

Але вони були негативно налаштовані?

Вони негативно налаштовані щодо цього проекту і щодо самого тендеру (У результаті якого головним претендентом на інвестора став Yuzgaz B. V. Політики і експерти відзначали, що компанія не має досвіду у галузі газовидобутку, - ред.) Ми досконально вивчили тендер, і наші фахівці підтвердили дотримання міжнародних стандартів і норм. Ми спілкувалися з "Надра Юзівська" і бачили, що профільні організації, окремі компанії і навіть понад десяток іноземних посольств в Україні були більш ніж достатньо поінформованими щодо його проведення. З багатьма лідерами ринку велися прямі переговори щодо участі. Зрештою в тендері брали участь Burisma Holding (один із найбільших газовидобувників, підконтрольний Миколі Злочевському, - ред.) і Balkash Petroleum B. V. (дочірнє підприємство Vitol). Учасники тендеру не намагалися оскаржити перемогу Yuzgaz. 

Ми розуміли, що власники Yuzgaz – не повністю добувачі. Вони хороші менеджери, фінансисти, які багато років роблять бізнес у різних напрямах. Вони можуть скласти, у правильному розумінні цього слова, схему, вийти на біржу, залучити інвесторів, але вони не традиційні добувачі. І саме в цьому плані ми побачили можливість синергії з ними.

Але все ж припустімо, що результати конкурсу буде скасовано, і вся робота розпочнеться заново. Скільки часу на це піде? Зауважу, що лише на роботу, яка передувала рішенню Кабміну про схвалення оновленого УРП на Юзівській площі, пішло два роки!

З урахуванням того, що ми увійшли в рік виборів, новий конкурс ще потрібно буде оголосити і провести, а його переможцям ще потрібно буде вивчити проект. При всьому оптимізмі початок робіт з видобування газу відсунеться щонайменше років на п'ять.

Якщо нині все йтиме за планом, враховуючи, що наші геологи вже півтора року займаються вивченням Юзівської площі, до кінця 2019 року ми почнемо працювати, і країна отримає перші кубометри видобутого газу. То що Україні більш вигідно? Відкласти все ще на п'ять років, не отримавши ані газу, ані податків? Або ж через рік ми починаємо видобувати газ, платити податки і зарплати людям, знижувати залежність від імпорту. Як на мене, відповідь цілком очевидна і так званим опонентам.

Не можу не запитати: кажуть, що входження в проект NAFTA стало можливим завдяки тому, що вашим партнером є соратник президента Ігор Кононенко...

Це чутки, я їх теж чув.

А ви особисто знайомі з паном Кононенком?

Як в анекдоті: тільки на 50%.

Це як?

Я його знаю, а він мене – ні (сміється). Ми ж тут живемо, читаємо ЗМІ. Так, я розумію хто це, але я не маю номера його мобільного телефону і ми жодного разу не зустрічалися, не обговорювали жодних спільних бізнес-проектів – ані на Юзівській, ані на будь-якій інший площі.

Я хочу наголосити, що вихід NAFTA за межі Словаччини став можливим завдяки холдингу PSD, який став акціонером компанії у 2013 році. Саме тоді було затверджено нову стратегію й ухвалено рішення сконцентруватися на роботі в окремих європейських країнах. Нині NAFTA найбільш активна в Україні, Німеччині та Англії. Сама EPH входить до десятки найбільших енергетичних компаній Європи. Загальна встановлена потужність генерувальних об'єктів, серед яких дві АЕС, розташовані в Словаччині, перевищує 24,3 ГВт, а річний обсяг виробництва електричної енергії досягає 100,2 ТВт-ч. Група є керівним партнером словацької газотранспортної системи, до якої входить і компанія Eustream (компанія є стороною консорціуму інвесторів, які претендують на управління українською ГТС і забезпечує реверс газу в Україну, - ред.).

EPH реалізує проекти у галузі газовидобування, вуглевидобування, через NAFTA володіє підземними сховищами газу в Словаччині. Активи групи ПРН перевищують 12,8 млрд євро, річний дохід - 6 млрд євро, а EBITDA досягає 1,9 млрд євро. EPH не може слугувати ширмою для чиїх-небудь інтересів. Це не той рівень. Саме EP Power Europe a.s., яка входить до групи ПРН, є гарантом виконання інвестзобов'язань (200 млн дол. протягом найближчих 5 років, - ред.) в проекті на Юзівській площі. За останні роки я не можу згадати заходження в Україну інвестора такого класу

Ви хочете сказати, що якби за спиною NAFTA не стояв такий потужний гравець, як PSD, компанія не зважилася би вийти в галузь газовидобутку в Україні?

Відповім так: я завжди говорю і землякам, і колегам, що вести успішний бізнес в Україні до снаги тільки великим компаніям. Це не для маленьких гравців, особливо іноземних. Дуже мало історій, коли маленька іноземна компанія досягала тут успіху. Україна — це досить складне середовище: змінювана, динамічна, класна, але все ж таки складна. Це доля великих компаній…

Компаній, які мають вагу?

Зокрема, так. І таких, які можуть собі дозволити кілька років займатися вивченням ситуації, підготовчими процесами. Наші витрати в процесі підготовки проекту на Юзівській площі: перельоти, оплата консультаційних послуг на сьогодні вже обчислюються в мільйонах євро… Це факт. Тобто ми ще не маємо нічого конкретного в своїх руках, а вже витратили мільйони євро.

У галузі газовидобутку в Україні поки представлено тільки компанії українських олігархів…

Так! Тому успіх NAFTA може бути сигналом інвесторам про те, що в Україні відбулися зміни і в країні можуть працювати не тільки компанії, пов'язані з місцевими олігархами.

А вас не лякає конкурентне середовище, що складається з олігархів?

Нам, мабуть, простіше, тому що ми, на відміну від більшості іноземних газодобувних компаній, вихідці із соцтабору, і ми краще адаптовані до роботи в нестабільному і мінливому середовищі. І потім, є різниця між умовами роботи за ліцензією та за УРП. Угоду набагато складніше скасувати, ніж ліцензію, або змінити її умови. В УРП прописується все, зокрема розміри рентних платежів, і їх в один день не можна просто так поміняти. УРП щодо Юзівської площі укладається на 50 років. Протягом усього цього часу інвестор буде захищений від популістських рішень політиків, від несистемних кроків, зокрема від спроб змінити розміри рентних платежів у бік підвищення, які в Україні здійснюються регулярно і лякають інвесторів. На відміну від ліцензії, УРП це дуже хороший механізм, який дає інвестору можливість планувати свою роботу. Це страховка, без якої вкладення таких величезних інвестицій, як ми анонсували (200 млн дол.), є неможливим.

УРП – це абсолютний захист для компанії? Адже ми пам'ятаємо епопею УРП з компанією Vanco International…

Але, якщо ви піднімете історію Ванко Прикерченської, то зрештою Україна ж зняла свої претензії. Було укладено мирову угоду. Це свідчить про те, що настали інші часи. І нинішній уряд, ми вважаємо, є досить прогресивним і працює на перспективу.

Кінцевих власників "сплячих ліцензій" не бачили, їх продавали посередники

Розкажіть, яка робота передувала вашому рішенню стати розробниками Юзівської площі.

Україною ми займаємося з 2013 року. До грудня 2016 року провели зустрічі з абсолютною більшістю приватних гравців в країні і, звісно, зустрічалися практично з усіма державними операторами. Зустрічалися і з власниками тек з паперами, які купили ліцензії і відклали їх з єдиною метою – вигідно перепродати. Досить часто це були просто непрофесійні люди, які носять чотири папірці, розповідаючи про запаси, розвідані ще за Радянського Союзу, й намагаються продати їх за шалені гроші.

Їх цінові очікування є завищеними?

Безумовно.

А ці люди, власники "сплячих ліцензій", це звичайні аферисти чи серед них є й політики, і відомі бізнесмени?

Мені щодо цього невідомо. Ви ж розумієте, що, як правило, на зустріч з нами виходили посередники, менеджери, представники. Кінцевих бенефіціарів ми не бачили.

Напівдержавна "Укрнафта", яка неодноразово заявляла, що активно шукає партнерів для спільного розроблення свердловин, до вас зверталася?

- Ні.

А ви на них виходили? Чули, що вони шукають партнерів?

Безумовно, чули. Але із сектору державних видобувних компаній в Україні це найскладніша компанія… Через протистояння акціонерів в "Укрнафті" ми не розглядали її як можливого партнера, тому й не виходили на переговори з ними. Мабуть, "Укрнафта" - єдина компанія в державному секторі, з якою ми не намагалися працювати. 

У системі Prozorro почалися аукціони на продаж ліцензій. Чи братиме NAFTA в них участь?

Ми уважно вивчаємо ліцензії і збираємося брати участь.

А до цього не намагалися отримувати нові ліцензії?

Що означає "не намагалися"? Ми намагалися. Але згадаймо: з 2013 року які цікаві (перспективні) ліцензії виставлялися в Україні на аукціони? Ділянки, що стоять, на прозорі аукціони з коректними умовами досі не виставлялися.  

У вас вже є робочий проект в Україні…

Так, крім Юзівської, ми реалізовуємо ще один проект на Закарпатті. Це проект на Ужгородській площі, де ми відповідаємо за технічну частину. Проект розвиваємо разом з нашим партнером – канадською компанією Cub Energy Inc.

На Ужгородській площі вже розпочато роботи з буріння?

Там вже нами проведено 3D-сейсміку і найближчим часом плануємо розпочати роботи з  буріння. Ужгородська площа розташована на кордоні зі Словаччиною, і з того боку кордону NAFTA вже 50 років видобуває газ. Наші геологи дуже добре знають цей геологічний басейн. Але незважаючи на це, на 3D-сейсміку ми наймали українську компанію "Вікоіл", яка перемогла у тендері. Протягом трохи більш ніж рік з дня вступу в проект ми успішно закінчили сейсмічні вимірювання і визначили перспективні точки для буріння.

Виконувати роботи з буріння на цій площі буде львівська компанія "Горизонти", яка виграла конкурс. Тому це наша стратегічна позиція – залучатимемо українських підрядників на основі результатів стандартних конкурсів.

Що показала 3D-сейсміка на Ужгородській площі? Чи є перспективи?

Ми збираємося пробурити три розвідувальні свердловини. Вважаю, це буде можливо вже навесні. Труби завезли. Нині чекаємо оформлення дозволів та отримання оцінки впливу на довкілля. Ми хотіли розпочати роботи з буріння ще в другому півріччі 2018 року, але не все від нас залежало

Після відходу Shell Юзівська площа заростала травою

Після відходу Shell на Юзівській площі щось відбувалося чи ніяких робіт не велося?

Ні. Все заростало травою. 

На чому базується ваша впевненість у наявності запасів на Юзівській площі? Я чула й скептичне ставлення фахівців щодо неї.

Ми розглядаємо цей проект як greenfield. І в цьому випадку, дійсно, не треба кричати, що, мовляв, "зрада, віддали іноземцям половину запасів". Shell до відходу пробурив поруч з Юзівською площею дві пошукові свердловини, і жодна з них не показала комерційних запасів. До речі, це також було одним із факторів, через які вони ухвалили рішення вийти з проекту в Україні.

На площі є близько 60 старих законсервованих свердловин. Ми поки ще навіть не знаємо досконально щодо їх стану і тільки плануємо стати до вивчення. Ці свердловини, мабуть, було пробурено ще за радянських часів. Недобросовісні люди намагаються звинуватити нас у тому, що, мовляв, все, що ми збираємося зробити, це розконсервувати старий фонд і почати качати газ. Але це не має нічого спільного з реальністю. У рамках ліцензії вже є виділені перспективні ділянки, якими володіє державна компанія і на яких іде видобування. А з тим, що залишилося в межах Юзівської ліцензії, ми, безумовно, будемо працювати і вивчати окремі можливості. Будемо дивитися, чи можна провести глибинний капремонт, інтенсифікацію. Ми будемо намагатися якомога швидше отримати зі старого фонду все що можна. Але! Паралельно буде проводитися комплексне геологічне вивчення площі: відбір ділянок, проведення 3D-сейсморозвідки, інтерпретація та опрацювання середньо- і довгострокових планів робіт.

Ми віримо в успіх, тому що, як я й говорив, колишні акціонери NAFTA (E. ON Ruhrgas, Gaz de France) серйозно підтягнули технологічний рівень компанії. Протягом останніх 15 років ефективність у нашій компанії при бурінні становить близько 50%. Тобто кожна друга свердловина має дебіт. У галузі стандартним показником вважається 15-30%. Ми видобуваємо газ з 1913 року і маємо 105 років досвіду. До того ж Словаччина, де працює наша компанія, – це явно не Кувейт. Але ми 105 років займаємося газовидобутком ефективно: люди в NAFTA вміють видобувати газ до останньої краплі.    

До того ж у порівнянні з тією ж Shell або іншими супермейджорами наші витрати інші: одну й ту саму роботу ми можемо і вміємо зробити дешевше. У них інші зарплати, інший рівень витрат. А ми не настільки великі, тому в цьому плані більш гнучкі. Те, що, умовно кажучи, Shell бурить за десятки мільйонів доларів, ми можемо пробурити за одиниці мільйонів. (Інвестиційні зобов'язання Shell щодо Юзівської ділянки в той час складали близько 400 млн дол. – удвічі більше, ніж планує інвестувати NAFTA, - ред.).

Запаси газу на Юзівській площі залягають на глибині 3-5 км?

Приблизно так, на такій глибині. Але NAFTA в Словаччині має досвід з буріння на дійсно різних глибинах. Найглибша свердловина, яку було нами пробурено, - 6,5 км, тож ми готові й до роботи на великих глибинах.

Ви не розглядали для себе Олевську площу (у 2014 році з проекту в односторонньому порядку вийшов Chevron – друга за величиною енергокомпанія в США після Exxon Mobil).

Ми визнали, що Юзівська площа більш цікава. Головне те, що в проекті на Юзівській площі є компанія, яка є стороною УРП, і завдяки цьому механізм входження в проект є ясним.

Інвесторів в Україні найбільше лякає нестабільність 

Ваші колеги, іноземні газовидобувні компанії, як вони налаштовані? Чи не вважають вони вашу згоду інвестувати в Україну необачною?

Ми входимо до організації CENTRAL-EASTERN EUROPE & CASPIAN SCOUT GROUP, членами якої є близько 90 газодобувних компаній. У нас регулярно відбуваються зустрічі, на яких обмінюємося новинами, досвідом і планами. Компанії знають про плани NAFTA в Україні й усі чекають, чим це закінчиться. Всі в очікуванні: якщо NAFTA вдасться реалізувати свої плани, за нами підуть інші. Якщо цей проект запуститися, це буде потужним позитивним сигналом для всіх цих компаній.

І я маю сказати, що після того як ми посприяли позитивними відгуками, Асоціація газодобувних компаній України вже бере участь у зустрічах цієї міжнародної організації. Сподіваємося, що вже в найближчому майбутньому нам, як члену організації, вдасться провести зустріч цих міжнародних газодобувних компаній в Україні.

Поки ж вони мають серйозні побоювання щодо нашої країни?

Абсолютна більшість компаній перебуває в стані очікування. Поряд з тим всі відзначають ряд позитивних змін на шляху до стандартів, до яких звикли міжнародні інвестори.

А що найбільше їх лякає?

Нестабільність. Та ви ж пам'ятаєте, що відбувалося з рентними платежами: їх несподівано то підвищують, то знижують… Успіх Nafta на Юзівському родовищі все-таки є великим маяком.

Експерти кажуть, що на газові форуми в Україну з кожним роком приїжджає дедалі менше представників іноземних компаній. Якщо одразу після Майдану спостерігався величезний сплеск довіри до країни, то нині ми бачимо, як він значно згас.

Так, це правда. Це досить точне спостереження. Це дійсно відбувається. Інтерес інвесторів до України помітно знизився, але зі стану очікування не складно перейти в режим активності. Тож все у ваших руках… 

Розмовляла Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>