banner banner banner

Уряд Яресько був би як пацієнт на штучному диханні

ТАРАС БЕРЕЗОВЕЦЬ - відомий політичний експерт, журналіст. Директор консалтингової компанії BERTA COMMUNICATIONS. Понад 20 років займається виборчими кампаніями. У 22 роки став прес-секретарем представника президента у ВР. Працював у РНБО, займаючись питаннями ЄС і НАТО. Входив до групи зі зв'язків з громадськістю прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко. Голова громадської організації "Фонд національних стратегій". У 2014 р. за підтримки уряду США і Канади створив центр опору російській пропаганді FREE CRIMEA

Уряд Яресько був би як пацієнт на штучному диханні
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ТАРАС БЕРЕЗОВЕЦЬ - відомий політичний експерт, журналіст. Директор консалтингової компанії BERTA COMMUNICATIONS. Понад 20 років займається виборчими кампаніями. У 22 роки став прес-секретарем представника президента у ВР. Працював у РНБО, займаючись питаннями ЄС і НАТО. Входив до групи зі зв'язків з громадськістю прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко. Голова громадської організації "Фонд національних стратегій". У 2014 р. за підтримки уряду США і Канади створив центр опору російській пропаганді FREE CRIMEA

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях політолог, політтехнолог, письменник Тарас Березовець.

Вас сприймають як глашатая АП, як людину, яка лобіює інтереси АП і яка з нею пов'язана. Найчастіше ви займаєте дуже офіційну точку зору. Як ви можете це прокоментувати?

Березовець: Я щиро вважаю Петра Порошенка найкращим президентом в українській історії. Другий президент – це Леонід Кучма, як не дивно. Я його критикував, але велике бачиться на відстані. Обрання Порошенка у 2014 р. – це було правильне рішення, і слава Богу, що такий вибір український народ зробив.

- П'ять причин називати його найкращим президентом?

- Порошенко розпочав реальну АТО, фактично він зупинив лінію фронту і ми повернули 70% тих територій, які були втрачені до моменту, коли він став президентом. За президента Порошенка в Україні нарешті з'явилася справжня армія, справжня СБУ.

- Чому тоді наша справжня армія не очистить нашу територію від ворожих військ? Чому жодного диверсанта не довели до суду, і він не сидить у тюрмі?

- Дуже багато речей відбувається не публічно. Значні частини СБУ, служби зовнішньої розвідки залишилися не реформованими. Там досі велика кількість російських агентів. На службу зовнішньої розвідки на наступний рік заклали бюджет у 950 млн. Це чисто на патріотах все може триматися. На території Києва періодично затримують російські диверсійні групи, але цих людей розглядають як VIP-заручників для обміну на наших людей, яких тримають у полоні.

- Але показати їх можна?

- Це велика проблема комунікацій. Комунікація органів влади на сьогодні – із суспільством, із зовнішніми контрагентами – є поганою. А що стосується звільнення наших територій, то є мінські угоди, і це єдине на сьогодні, що стримує російську агресію. Мінські угоди значною мірою працюють. І я не поділяю криків тих людей, які кажуть, що треба йти в наступ, що мінські угоди – це зрада. Це абсолютна неправда. Це позиція, в тому числі й наших західних партнерів, з якими і я, в тому числі, спілкуюся. Я вважаю, що це було величезне досягнення, що ці угоди було укладено навіть на таких умовах.

- Як з'являються такі документи, як "Необхідні заходи для ратифікації мінських домовленостей"?

- Я не можу ані підтвердити, ані спростувати автентичність таких документів. Мені про існування цих документів нічого не відомо. Я говорю тільки про те, про що знаю. У будь-якому випадку ми розуміємо, що мінські угоди – це максимально можливий документ. Україна не буде виконувати їх у частині конституційних змін, не даватиме ніякого особливого статусу з однієї банальної причини – сьогодні немає і не буде голосів ані у цьому парламенті, ані в наступному для ратифікації. Україна має в своєму арсеналі багато методів тиску на західних союзників, про які ми іноді говоримо, а іноді мовчимо. Наприклад, такий інструмент, як всеукраїнський референдум про статус Донбасу, який може відбутися. Президент Порошенко, звичайно, категорично проти такого референдуму, а з іншого боку, він розуміє, що можливості перешкодити його проведенню не буде. У разі пропозиції на референдумі людям запитань: "Ви хочете повернення Донбасу а) в старому вигляді або б) у варіанті з особливим статусом?", я можу сказати, що 80% відповість негативно і на перше, і на друге запитання. Це дає величезні можливості дипломатичного тиску на західних союзників. До речі, Меркель знає про цей варіант, і цим пояснюється її дуже нервова реакція на цю ініціативу Яценюка. Наші західні союзники панічно бояться потоку біженців з України, який може бути абсолютно реальним, якщо все піде за найгіршим сценарієм. 2-3 мільйони біженців з України, абсолютно реальних. На жаль, це для них стане реальністю, якщо вони спробують зіскочити з мінського процесу. Тому ми можемо тиснути на них досить сильно.

- Як ви вважаєте, що не поділили між собою люди, які стояли на Майдані, – Порошенко і Яценюк?

- Ключовий конфлікт лежить не в площині конфлікту Порошенка з Яценюком. До речі, зараз там ніякого конфлікту немає, немає ніяких напружених відносин, і президент приймає цього прем'єр-міністра. Конфлікту, в принципі, ніколи й не було. Є зовнішні сили, які періодично намагаються цей конфлікт розпалити. Криза лежить в іншій площині. Це криза зміни еліт. Є старий правлячий клас, люди, які представлені у нас у владі, і є політики молодого покоління, які повинні були б їм прийти на заміну, але вони лише імітаційно є новою елітою. Поки контреліта до влади не прийшла, вона ще не сформувалася, – йде процес її визрівання.

- Чому президент абсолютно спокійно дивиться на те, що Саакашвілі, якого призначено губернатором, фактично не займається губернаторськими обов'язками, а роз'їжджає містами?

- Я вважаю, що іноземні фахівці, які приїхали до України, в тому числі й грузинський десант, він значною мірою виправдав себе. Це була креативна команда кризових менеджерів. Наприклад, та ж Хатія Деканоїдзе. Проект "Національна поліція" є досить успішним.

- Кажуть, що основний локомотив це все ж таки Аваков?

- Роль Авакова надзвичайно важлива. А Саакашвілі я вважаю досить яскравим, харизматичним політиком, який потрібен для того, щоб знести монополію політиків-популістів (таких, як Юлія Тимошенко чи Олег Ляшко) і показати, що популізм може виходити на зовсім інший виток. Загалом проект Саакашвілі це абсолютно популістський, вождистський проект. Можливо, він потрібен як щеплення українському суспільству, як останній цвях в український популізм. Є люди, які довіряють Саакашвілі і збираються йому віддати голоси на дострокових парламентських виборах, і таких людей буде досить багато. Такого популізму, який є сьогодні в Україні, немає в жодній країні Європи.

- Якби президентом були ви, ви б звільнили Саакашвілі з посади губернатора?

- З огляду на ті обов'язки, які є в Одеській області, і те, що було зроблено, звичайно, його  було б звільнено. Він мав би зайнятися розвитком свого політичного проекту, тобто тим, чим він хоче займатися. Я вважаю, що людині потрібно дати такі можливості.

- Якщо змістити Яценюка, то хто сьогодні реально може набрати голоси у ВР?

- Є три кандидатури, які на сьогодні можуть набрати голоси. Але набрати голоси і мати більшість – це різні речі. Проголосують за Яресько, Турчинова, Гройсмана. Найбільше збере Турчинов – це буде абсолютна більшість. Постійну більшість можуть сформувати під себе тільки Гройсман і Турчинов. У Яресько такої можливості на сьогодні немає. Вона не може розраховувати на постійну більшість. Це фактично буде, як пацієнт на штучному диханні. Якщо президент Порошенко буде включатися в цей процес, у неї будуть голоси. Але це неможливо.

- А як ви оцінюєте Турчинова в ролі прем'єр-міністра?

- Я вважаю, що така людина, як Турчинов, врятував країну від втрати значної частини України і фактично від сповзання в повномасштабний конфлікт з Росією. Гіпотетично в ролі прем'єра він міг би відбутися. Він не є хорошим реформатором. Це хороший прем'єр-стабілізатор.

- Нам уже нема чого стабілізувати.

- Прем'єр – не ключова посада. Ключові посади в уряді – це міністр фінансів, міністр економіки, віце-прем'єр з європейської інтеграції. Тут повинні проявитися якості прем'єра як спікера: він повинен різні команди зводити воєдино, гасити конфлікти. Саме у Турчинова ніколи серйозних конфліктів ц ВР і не було. Скрізь, де він перебував на посаді, він умів знаходити спільну мову і балансувати все інтереси.

- Ви стверджуєте, що європейці роздратовані тим, що через війну в Україні вони не можуть зняти санкції з Росії і нарешті почати заробляти разом з Росією свої гроші, і відкладання безвізового режиму з Україною має зовсім інші причини, ніж електронне декларування.

- Американці чудово відчувають і розуміють гнилу натуру деяких європейських політиків. Американці – чіткі й конкретні за будь-якої адміністрації. А бажання заробляти гроші на російській економіці завжди було присутнє в Європі. У ФРН 160 тис. людей працювало на російську економіку, більшість з них втратила робочі місця. В економіці Італії – 120 тис., в економіці Франції – 90 тис. Тобто для них це питання і заробляння грошей, і створення робочих місць. І тут треба подякувати Ангелі Меркель за те, що вона фактично наступила на горло власній пісні, послала величезне промислове німецьке лобі і пішла на величезні втрати. А це десятки мільярдів. І те, що європейці зараз намагаються вирішити свої проблеми за рахунок нас, це відповідає дійсності. Публічно цих аргументів ви, звичайно, ніколи не почуєте. Формальна відмова у візовому режимі – це електронне декларування, але, на жаль, в основі проблем України – ЄС лежать зовсім інші, цинічні відносини. Сьогодні ми, на жаль, програємо голландський референдум – ситуація там не на нашу користь. Голландці – дуже специфічна нація, на них не можна тиснути. Якщо вони зараз зупинять весь цей процес, то вони фактично зроблять величезну проблему і для Меркель.

- Чим буде займатися Бюро з протидії гібридній війні?

- Бюро отримує допомогу від наших західних союзників і, в тому числі, НАТО. Протягом двох років ми уважно вивчали всі кейси, пов'язані з Кримом, Донбасом, російською інформаційно-пропагандистською агресією в країнах Балтії та Східної Європи. Ця інформація підготовлена фахівцями, яких ми залучили, в тому числі з точки зору військової стратегії, яку Росія використовувала в Криму. Ми організовуємо семінари, стратегічні ігри. Ми почали з МЗС, наступним у нас іде Генеральний штаб і новостворене Управління сил спеціальних операцій. Вони самі до нас звернулися по допомогу, тому що їм потрібна експертна підтримка.

- Ви назвали Столярову, яка працювала на "Інтері", інформаційним диверсантом і сказали, що за фактом її діяльності СБУ проводить розслідування. Чому ж її вислали і навіть не депортували?

- Столярова – це просто частина величезної системи вербування. Це величезний план. "Бюро гібридної війни" зайнялося Столяровою і допомогло цьому процесу. Завдяки нам було подано депутатський запит, і СБУ прийняла рішення. Складу злочину СБУ в її діях не знайшла і тому її відправила. Гібридна війна вимагає гібридних інструментів.

- Назвіть ще диверсантів?

- Щонайменше, це Ігор Шувалов, вкрай небезпечна і близька до Льовочкіна людина.

- А Льовочкін – диверсант?

- Він, звичайно, ніякий не диверсант, занадто велика фігура. Але це великий гравець, який не грає на користь РФ, а грає в своїх інтересах. Його дії призвели до падіння режиму Януковича, тому що всі події – розгін студентів, відповідні вкидання через так зване громадянське суспільство – робив через своїх агентів пан Льовочкін. Дії пана Льовочкіна абсолютно системно вели до падіння режиму Януковича, і Янукович це зрозумів, але зрозумів занадто пізно. Льовочкін цілеспрямовано зливав свого тоді ще прямого шефа.

- Ви сьогодні працюєте не так як політолог, скільки як людина, яка працює на інформаційну безпеку України. Чи вважаєте ви гуманітарну політику Міністерства культури відповідною сучасним викликам?

- Категорично ні. Більш того, я вважаю Міністерство культури анахронізмом радянського періоду і вважаю, що цього міністерства бути не повинно. Воно повинно бути ліквідовано.

- Ваше запитання?

- За яких умов ви б пішли в публічну політику?

- Я можу зайнятися політикою, і для мене ця область є навіть цікавою, але в тому випадку, якщо мені дадуть повноваження, інструменти.

Дуже дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>