banner banner banner

Умови ведення бізнесу в Україні за п'ятибальною шкалою можна оцінити на двійку

Народний депутат від БПП Оксана Продан в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповіла про те, як брала участь у конкурсі на посаду голови ДФС, як ставиться до економічної політики уряду і чому так безуспішна в Україні боротьба з корупцією

Умови ведення бізнесу в Україні за п'ятибальною шкалою можна оцінити на двійку
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат від БПП Оксана Продан в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповіла про те, як брала участь у конкурсі на посаду голови ДФС, як ставиться до економічної політики уряду і чому так безуспішна в Україні боротьба з корупцією

Влащенко: Коли відступають тривоги війни, тривоги особистої безпеки, завжди встають одні й ті ж питання: яку країну ми будуємо, в якій державі хочемо жити, які цінності для нас є головними? Сьогодні про це з народним депутатом України Оксаною Продан.

Здрастуйте, Оксано. Мені здається, що поки ми не приведемо у відповідність такі показники, як прожитковий мінімум, неоподатковуваний дохід і мінімальна зарплата, ми ніяк не зможемо далі рухатися. Якщо спочатку закладаються такі цифри, які є на сьогодні, то це закладається система тотальної брехні.

Продан: Я з вами абсолютно згодна. Як можна боротися з корупцією, якщо у людини зарплата 1000 грн? Як ця людина може не шукати інших способів прожити? Якщо говорити про економічнусистему, про відносини в країні, то першим стати чесним повинна держава. Держава повинна задекларувати і чесно виконувати якісь свої зобов'язання перед людьми. Якщо ми говоримо про прожитковий мінімум і мінімальну заробітну плату, то ми чесно говоримо, що або вони у нас є, або у нас їх немає; або ми забезпечуємо цей мінімальний прожитковий мінімум, або ні. Доки ми будемо стягувати податки з мінімальної заробітної плати, доти не можна говорити, що ця держава є необхідною для громадян. Ці відносини чесності стосуються і загальних відносин, і економічних. На жаль, все, що у нас в країні на сьогоднішній момент відбувається, дуже мало має в собі позитиву. На сході люди воюють за Україну. І тут ми повинні бути «за». Коли ми всі разом будемо за себе, за Україну, у нас все вийде.

- Багато політиків, чиновники і багато інших людей, які отримують 4,5 тис.

зарплати, живуть не в бюджетних будинках, а в будинках набагато більших і дорожчих. Адже ці люди не відзвітували своїми податками за ті будинки, в яких вони живуть, або за ті машини, в яких вони їздять. Що треба зробити для того, щоб обнулитися і почати будувати іншу систему, яка буде побудована реально на правдивих, нормальних стосунках?

- Я б не допустила до влади прокурорів, податківців, митників, які живуть у тому майні, яке вони не могли отримати згідно зі своїми попередніми деклараціями і доходами. Якщо у тебе є доходи, з яких ти не сплатив податки, то апріорі ти не можеш завтра будувати нову країну, тому що, як мінімум, ти – обманщик, а по-правильному, якщо б у нас нормально працювала правоохоронна система, ти - злочинець. Іноді приходить влаштовуватися на роботу людина, і вона, можливо, не дуже розуміється на тому, але вона хоче, і вона робить. Зараз у нас щодо «Укрспирту» конкурс пройшов, і там вибрали двох чоловіків, затятих у всій цій справі. Процес зупинили депутати нашої фракції, які ходили до Міністерства АПК для того, щоб зупинити цей процес. Те, що зараз відбувається на конкурсах, це не зовсім ті конкурси, які повинні бути в майбутньому. Але це публічність і зупинка на якомусь етапі неправильних рішень.

- Депутати можуть зробити багато чого: вони можуть приймати правильні закони, створювати механізми і можуть стежити за тим, щоб не з'являлися закони, які нашій країні тільки шкодять. Наприклад, закон, коли підвищили розмитнення іноземних машин. Не треба, щоб під маркою захисту вітчизняного виробника люди не могли ввезти для себе автомобілі.

- Наші громадяни повинні отримувати найкраще, найякісніше і найдешевше. Повинна бути можливість вибору: купити те, що я хочу. І якщо в якійсь країні є товар дешевший і кращий, ніж це можуть робити українці, значить, треба дати нам можливість купити цей товар так само, як його можуть купити наші сусіди. Це моя позиція: ми повинні не захищати виробника, ми повинні захищати можливість роботи в Україні, ми повинні створити умови, щоб виробник міг і хотів тут працювати; щоб виробник не платив хабарів за цілим списком. У нас досі ці хабарі можуть бути більше, ніж податки, а на цю суму знижувати вартість товару. У нас на сьогоднішній момент захист виробника відбувається за рахунок споживача, а має бути не так. Захист виробника повинен бути за рахунок прозорої системи регулювання економіки: коли немає монополії, а будь-хто може зайти в цей бізнес і створювати їм конкуренцію.

- Аваков представив нові машини для патрулювання – «Тойоти». Але у нас в Україні збирають «Шевроле». Чому патрульні не можуть їздити на «Шевроле»? Може, з цього боку підходити до захисту споживача?

- Держава, звісно, повинна свої гроші передусім витрачати на свого виробника. Але свій виробник повинен давати якість, ціну, умови поставки і, найголовніше, виробнику не заважати. Знизити податки на зарплату, для того щоб можна було легально набирати людей і за них платити податки «в білу», не озираючись. У нас сьогодні дуже складна ситуація в економіці, дуже велика кількість бізнесів просто стоїть. Люди стоять і чекають, і, слава Богу, не йдуть до інших країн. А ми їм додатково вводимо податок на їхню комерційну нерухомість. І ось тут хотілося б сказати про можливості народного депутата. Я за це не голосувала. Я аргументувала, чому за це не можна голосувати, але у мене тільки один голос. Найголовніше у народного депутата – це тільки голос. Цей голос звучить у комітеті, а не тільки в залі. Це робота з проектами та поправками.

- Один із ваших колег сказав, що в тіньовій митниці лежить ще один бюджет країни. А що потрібно зробити, щоб почати ламати ці схеми? Чим, наприклад, закінчилося розслідування щодо податкової і митної служби, яку затіяв Кабмін?

- Я як депутат скерувала запит на результати розслідування, які провів міністр економіки, за результатами якого звільнили двох заступників і підписали відставку керівника фіскальної служби. Через п'ять днів має бути відповідь. Я на своєму сайті завжди розміщую запити і відповіді на них.

- Всі ЗМІ опублікували, що відсторонено від посад таких і таких людей. І далі – тиша. Опублікуйте, яких збитків вони завдали державі. Якщо це так, то ми хочемо бачити суми і порушені кримінальні справи. Якщо це не так, то треба вибачитися і повернути їх назад. Або скажіть, що вони некомпетентні.

- Якщо ці порушення є, їх треба розібрати і зробити все, щоб їх не стало. Корупціонери, насправді, найбільше бояться публічності. ЗМІ – це найкраща зброя, але вона буде працювати тільки тоді, коли влада, правоохоронні органи будуть на неї реагувати. Прозорість, публічність – це те, що бореться з корупцією в будь-якій сфері. Я хочу бути главою фіскальної служби України, і я дуже розраховую на те, що якщо я пройду цей конкурс, який буде, я зможу працювати разом і з журналістами (для того, щоб повністю всі дії були прозорими, і всі бачили, що ми робимо) і з платниками податків. Робити майбутні кроки глави фіскальної служби публічними і прозорими завдяки ЗМІ – це мені потрібно, це буде для мене необхідним.

Новини за темою

-  Доки триватиме корупція з дозвільними документами в різних конторах?

- Все, що стосується світла, газу, води – це не держава робить. Держава просто не забезпечує антимонопольну роботу свою. Є НКРЕ, орган, який повинен, зобов'язаний обмежувати монополістів в їхньому списку бажань. Але сьогодні НКРЕ досить слабо помінялася зі своєю політикою. У 2009 році ми зуміли пробити норму, яка почала працювати тільки у 2012 році: обов'язок встановлювати лічильники безкоштовно для людей, фізичних осіб. Монополісти повинні встановлювати лічильники у квартирах безкоштовно і робити перевірку безкоштовно. Там, де місцева влада підтримує ці речі, там ця норма працює. Де місцева влада на цьому не наполягає, там продовжує монополіст заробляти. Цепитання до держави. Закони існують, але їх виконання не контролюється.

- Як прибрати зайвих людей з регуляторної системи, щоб отримати за п'ять хвилин свою довідку, заплатити державі гроші і піти?

- У моєму законопроекті перераховано понад 100 законів, які мають в собірегуляторні речі, які треба чистити. Але норма, яку ти викидаєш зчинного закону, це величезний опір системі, а системи – тобі.

- «Доки компанії будуть відповідати за чистоту ланцюжка сплати податків своїми контрагентами?»- таке питання поставили на Фейсбуці.

- Це записано в Податковому кодексі: поки не підтвердив твій контрагент сплату, ти не отримуєш повернення кредиту. Це азарівський податковий кодекс, коли закон вище права. Закон зневажає наше право не відповідати за чужі помилки. Це неправильно.

- А хто ідеолог додаткового податку на імпорт?

- Це законопроект уряду, яким він вніс додаткові імпортні збори на абсолютно всі імпортні товари. Я за це не голосувала, аргументуючи це тим, що ми піднімаємо, таким чином, ціни усередині країни. А Кабмін це аргументував регулюванням валютного балансу. Насправді вони шукали додаткових джерел доходу в бюджет. Більше того, ми нашкодили, таким чином, країні, бо ми порушили СОТівські вимоги. Все зміниться тоді, коли на чолі роботи Кабміну, ВР, реально стане громадянин країни.

Новини за темою

- Чи можливо скасувати введення касових апаратів для малого бізнесу, який ввели з 1 червня?

- Я внесла проект 17-18, ми провели слухання у двох комітетах, і на сьогоднішній момент далеко не всі депутати підтримують мою позицію в тому, що ці касові апарати сьогодні далеко нереально вводити. Вони працювати не будуть. Я сподіваюся на публічну підтримку. Фіскальна частина уряду, великий бізнес стали проти малого бізнесу і проти споживача.

 - Як ви збираєтеся працювати із системою тотального переведення в готівку?

- Йшли в «чорну готівку», бо зарплату платили в конвертах. Для того щоб заплатити в конвертах зарплату, треба десь взяти цю готівку. Перший крок, який повинен бути: повне зниження навантаження на доходи фізичних осіб. Коли сьогодні я повинна податків заплатити практично стільки ж, скільки зарплати, ми з вами розуміємо, що вигідніше одержати гроші в конверті. Поки є інтерес в конвертах - є переведення в готівку. Як кандидат на главу фіскальної служби я абсолютно впевнена, що всі зловживання з податками переважно відбуваються разом з податківцями. Без податківців ніякі НДСи, прибутки і переведення в готівку не відбуваються. Треба не допустити, щоб податківці брали участь у цих речах. Жодного податківця, якого б покарали за схеми, ями або конверти, я не знаю.

- Один із глядачів запитує: для чого нам Нацбанк з його регулятивною політикою? Можливо, практичніше ввести мультивалютність і вільний допуск на ринок Україна західних банків з кредитами 3-7%?

- У нас західні банки мають вільний доступ, і їх тут із задоволенням би прийняли, тому що вони надійні. Але ми так можемо і від уряду відмовитися і від всього іншого. Просто кожен державний орган повинен виконувати свою функцію. Коли він буде виконувати свою функцію в повному обсязі, тоді таких питань просто не виникатиме.

- Чи можна нам упродовж найближчих 2-3 років чекати дешевих кредитів для бізнесу?

- Сьогодні мільйони донорських грошей заходять в Україну на підтримку малого та середнього бізнесу. Питання, куди вони діваються. Касові апарати, про які йдеться, їх же теж можна купити за ці донорські гроші.

Новини за темою

  • 30.12.2014

Новини за темою

- Якщо взяти за десятибальною шкалою, на яку оцінку ви можете оцінити умови для ведення бізнесу в країні?

- За п'ятибальною – 2, за десятибальною – 3.

- Чи можемо ми найближчим часом чекати закону про біле лобі?

- Закони ми можемо чекати. Але доки у нас не почне працювати судова система, яка забезпечить виконання всіх законів, доти це нічого не дасть.

- Чим займається ваш чоловік?

- Він підприємець.

- Хтось писав, що у нього є великий конфлікт у Чернівцях. Є цей конфлікт?

- У мене великий конфлікт, і вже не перший день, з чинною політикою нашого уряду. Єдиний механізм, як мені можна зробити важко, неприємно і складно, це моя сім'я, мій чоловік, бо інших механізмів немає. Доки я ні від кого не залежу, я буду робити те, що вважаю правильним, і те, навіщо пішла в політику.

- Ваш улюблений вид відпочинку?

- Я взагалі не відпочиваю. Зміна виду діяльності.

 - Бачилися коли-небудь або були знайомі з Януковичем?

- Так, я з ним бачилася на податковому Майдані.

- Чи є у вас подруги?

- Є.

- Яку книгу ви читаєте в даний момент?

- Вашу.

- Люди, якими ви захоплюєтеся в сучасній Україні?

- Це волонтери, жінки, які нічим більше не займаються, крім допомоги іншим, віддають всіх себе.

- Є щось в цьому світі, що ви дуже хотіли б мати, але ніколи не зможете собі дозволити?

- Я таких речей собі ніколи не загадую.

- Три позитивних зміни в Україні, які нам вдалося зробити за останній рік?

- Наявність конкурсів – це шлях вперед, скасування заборони на торгівлю сільськогосподарською продукцією власного виробництва.

- Дякую. У нас в гостях була Оксана Продан.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>