Письменник Густав Водичка в студії "112 Україна". 26.01.2017
112.ua

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях письменник, сучасний філософ Густав Водичка.

Доброго дня. Мені здається, що сучасної філософії, яка з'явилася на пострадянському просторі – немає.

Густав Водичка: Все, що пов'язано з ліберальним світом – це Європа й Америка. Це постмодерн. Ісламська цивілізація – це контрмодерн. Індокитайські світи – це модерн. Росія сьогодні – це спроба проникнути в понадмодерн через якісь свіжі ідеї і якісь свіжі рухи. У результаті у них нічого не виходить. Крім комунізму людство нічого наукового про людське суспільство не висунуло. Дуже добре сказала колись Нарочницька, що Росія не може мати проекту більше, ніж вона сама – вона настільки величезна, що вже є проектом. Україна може бути будь-яким проектом, приєднатися куди завгодно. Тільки маленька деталь - за нас вже відповів Сковорода: "Світ мене ловив, та не спіймав". Україну ніхто не зловив – ми залишилися анархістами. Ми – антидержавні люди. У нас антидержавна психіка крові. Ми не хочемо держави.

- Як можна в цьому прагненні до абсолютної свободи жити в сучасному світі?

- Ми протрималися так вже більше 25 років. Я думаю, що ми попереду планети всієї, тому що до бездержавного світу, в принципі, прагне найбільш розвинений соціум. Вони всі заявляють про відмирання держави. А ми в ній завжди були.

- Це об'єктивний процес. Судячи з усього, владу все-таки забирають не президенти, а президенти корпорацій – нові нетократи. І все одно цей світ не анархічний.

- Світ не анархічний, але у нас анархія. Це видно. У нас немає держави - у нас приватне підприємство групи фізичних осіб. І це абсолютно очевидно. На війні у нас романтики, які захищають свою мрію, а не ту реальність, яка є. Жоден романтик туди не пішов за ту реальність, яка є зараз у нас тут. Вони пішли за мрією, й у них є якесь уявлення про те, якою повинна бути Україна.

- Так і на Майдан люди вийшли за мрією!

- Правильно. Але не тільки за мрією. Повстання було за надією. Справа в тому, що в Європу можна йти без кінця. Це напрямок, який нас втішає – ми йдемо в Європу. Ми ж не йдемо в ліс, в Росію, де ми вже були, де божевільні, параноїки, які кажуть, що навколо жидо-масони, що кругом таємні уряди і хочуть з'їсти всіх у цьому лісі. Ми там жити не хочемо, ми йдемо в Європу, але при цьому робимо все, щоб там не опинитися. Це мрія, як комунізм: вічно йти в Європу, вічно йти до комунізму. Але ми в Європу не хочемо, тому що ми не хочемо платити податки, як у Європі, ми не хочемо боятися поліцейських – ми хочемо, щоб поліцейські боялися нас. І вже створюємо таку поліцію. Ми не хочемо працювати і при цьому хочемо, щоб у нас все було. Ми багато чого хочемо такого, що не може бути в нормальному світі.

- Ми повинні будувати тут якусь третю реальність?

- Вона вже давно тут побудована ще з 17 століття. Нічого не змінилося. "Світ мене ловив, та не спіймав". Тут була анархія. Козак Мамай, його портрет – це наша національна ідея. І ми з нього не з'їжджаємо. Й у нас немає свободи. Ми не за свободу б'ємося. Європейці поняття "свобода і закон" тримають разом. У Росії відмовляються від свободи в ім'я великого проекту і величі – називається "людина маленька, але велика". У нас "козацька воля", а вона вище будь-яких свобод. Це коли я особисто і все, що зі мною пов'язане, є первинним. І я поступаюся цим тільки тоді, коли в інших такий же корпоративний інтерес. Тоді збирається разом козацька команда і робить те, що хоче. Тому зібралися батальйони і пішли захищати країну. Захочуть – розійдуться. Але важливо інше – це була воля. Тобто, ваше уявлення про свободу, яке помножено на ваші дії. І я зараз бачу, як у країні змінюється величезна кількість людей – від олігарха до останньої маленької людини. Вони чомусь змінюються в кращий бік. Вони ведуть себе так, як ніби тільки вони на цій землі і тільки вони тут господарі. Є люди, які розуміють, що будуть волонтерами, тому що без цього жити не можуть, і роблять це абсолютно безкоштовно. Я бачив таких людей багато, і таких людей все більше, притому, що в країні твориться повний "бєспрєдєл": група фізичних осіб п'є кров з народу і т. д. Але цьому теж прийде кінець, і все буде, як у 17 столітті. А це коли приходить Хмельницький, і виникає вже співтовариство, яке офіційно оформилося як соціальне явище. Вони будують свій світ. Там податків не було взагалі. Адміністрація трималася тільки на двох мостах. У нас світ, де жінка є головною в будинку. Це тому, що так було встановлено в 17 столітті. "Козачка має право на все", тому що вона тримає хутір, командує людьми, які там працюють, поки чоловік на війні. А все, що робить у будинку козак – це тому, що їй це треба.

Новини за темою: Україна – не країна бандерівців, які готують напад на Польщу

- Ви вважаєте, що диктатура не зможе відбутися?

- Це смішно. В Одесі не зміг пройти ніякий путінізм з однієї причини: всі ватники Одеси - це люди, які люблять не Росію, вони українське не сприймають. Воно їх дратує. А Путіна в дупу поцілувати вони не можуть з тієї простої причини, що єврейська іронія і єврейський гумор їм не допоможуть це зробити: їм просто смішно. Міль не може бути для одесита чимось таким, перед чим треба вклонитися. А в Росії вже релігійний культ Володимира. А тут це просто нереально – тут влада не священна. Ми будь-якого президента опустимо. Що ми зробили з першим? За те, що інтелігентне обличчя – прибрали. Наступний захотів бути два терміни – ми не витримали: "Кучму геть" влаштували і касетний скандал. Над третім президентом ржали скільки могли, четвертий, слава Богу, що ледве втік. Цей два роки – ми говоримо: "Засидівся". Влада – не священна, тут свобода. Яка диктатура? Диктатором тут може бути людина, яка задовольняє "козацьку волю". Але це повинен бути як Хмельницький, точно.

- Як це технічно можливо в умовах сучасного світу, задовольняти козацьку волю?

- Відкриваємо книжку П. Олепського про Україну і читаємо, як виглядала Україна 17 століття. Сироти не бігали – всі були прилаштовані. Старі були доглянуті, був повний достаток. Держави не було, а все було на місці. Ми йдемо в це 17-те століття, де держава не бере участі. Це, як Майдан: держави не було, а свій рахунок мали. Єдиний недолік, який зараз у нас є – це країна зневаженої старості. Я думаю, що це подолається. Майдан, можна сказати, розсмоктався, коли зробив те, що хотів, а коли потрібно - збирається. Я думаю, що і тут щось станеться, в результаті чого ми вийдемо в нормальний світ, у якому старість не зневажено.

- У нас зневажено не тільки старість, у нас зневажено багато чого.

- Тому що вольниця, яка бореться за вільність і за волю, у нас зростає. Вона ще не володіє цим світом.

- У вашій схемі світ належить сильним. А що робити тим, у кого немає сил для того, щоб відстояти свою вольницю?

- У нас немає іншого портрета, крім Мамая, і за гімн ми взяли собі корпоративну козацьку пісню, де ми чітко заявили, що "душу і тіло положим за нашу свободу", щоб довести всьому світові, що "ми браття козацького роду". А це там, де стіни не будують, ганчірками не торгують. Будь-яка людина, яка хоче в цій країні щось зробити, запросто цього доб'ється, як тільки вона за це береться. Всі, крім старих і дітей, є активними людьми, які повинні вміти і зобов'язані.

- А як же ваш козацький світ терпить таке величезне колосальне насильство над собою?

- Якщо взяти багатьох святих і героїв, то можна сказати, що вони програли, але, по-моєму, вони виграли. Тому це насильство, яке тут – це не перемога над нами, тому що перемога, яка всередині нас – вона прийде. Ми з вами – останній резерв білої раси. І це очевидно. Українці найбільший резерв білої раси, останній на землі. Більше нікого немає. Ми в центрі, оточені агресивно білими поляками, чехами, румунами, греками, білорусами, прибалтами і частиною агресивно білої Росії. Агресивно білими, тому що там немає кольорових народів. І не просто кольорових народів, а людей з іншими архетипними уявленнями про життя. Ми – в самому центрі цього світу. Я думаю – не випадково. Ми не просто останній резерв, а майбутній якийсь сплеск якогось особливого духовного світу, який у нас навіть у голові не лежить. Нас чекає не просто відродження, а тріумф. Ми йдемо начебто в Європу, але насправді ми альтернатива. Що залишається від Європи? Там білої людини не побачиш. Це країни, які пожираються іншими не просто етносами, а іншими архетипами. Європа – це музей, який дожирають люди, які купили квиток туди й іноді зайшли і без квитка. А тут цього немає – нас рятує бідність.

Новини за темою: Сьогодні багатьом силам потрібен ворог, щоб простіше обдурювати людей

- Вам не подобається ідея – йти в Європу?

- А навіщо йти – Європа прийде до нас. Вона ще буде сюди проситися. Ми її ще будемо рятувати, і вони, які перевіряють у нас з вами документи на кордоні, ще будуть на карачках повзати і просити пощади, щоб ми їх пустили.

- Вони у нас будуть просити безвіз?

- Будуть.

- Християнство в цьому процесі – гальмуючий фактор чи навпаки?

- Навпаки. Тому що це смислоформуюча домінанта нашого духу. Всі казки, всі розповіді з поняттям "добре-погано" лежать у християнській парадигмі.

- Сьогодні християнство, принаймні, православ'я, стає партнером держави, який надзвичайно цікавиться світом грошей.

- Жадібність була в церкві завжди, не тільки зараз. Але церква тримається не на організації, а на таїнстві. Таїнство – це диво: сповіді, причастя, вінчання. Грішники збираються в одному місці, щоб стати краще. Ми з вами з дитинства слухали "Колобка" - а це, по суті, християнство. Чоловіче начало звернулося до жіночого начала створити щось, і кинувся злісний емігрант колобок тікати, поки його лукавство не зловило. Ми з вами з молоком матері всотували християнство. І ви християнка, навіть якщо ніколи до церкви не ходили. Ось у чому парадокс.

- Чому навколо стає все менше любові?

- Любов – це божественна субстанція. А божественне зменшується. Тому що остигає любов у людях, як і остигає віра. Це і називається розрив з божественним. Але, знову-таки, парадокс. Всі кажуть, що більшовики ось такі негідники, а скільки кіностудій тут було в радянські часи. Вирувало бурхливе життя, людина могла знімати про кохання і дуже тонкі стосунки простих людей за державні гроші. Коли більшовики брали владу – було 75% неписьменних. Через двадцять років вони дали покоління Окуджави, ще через 20 років покоління фізиків-ліриків, а ще через 20 – наше з вами покоління, таких витончених білогвардійців, розбещених книгами, які сказали: "Що тут більшовики роблять?" Інтелект – це теж божественна субстанція. Любов не вступає у розрахунки, вона нікого не може нагнути. Вона звернена до вас, але ви можете до неї не бути звернені. Якщо у Бога, який є любов'ю, любов не взаємна, тому що ми не любимо – це зовсім не означає, що вона зникає. Це ми йдемо в світ, де немає любові. А де немає любові – там немає вічності. Тому що світ любові, Бога і світла – вічний. Це там, де немає часу. А ми живемо в світі часу.

- Чому нашій еліті не хочеться, щоб їхні імена були вписані в підручники історії?

- Багато з них вважають себе святими. Вважають себе великими благодійниками. Ці люди у мене навчаються.

- А навіщо ви вчите негідників?

- Візьміть будь-яку людину – і ви знайдете в ній достоїнства, яких у вас немає. І я працюю з цими перевагами. Й у цих людей багато достоїнств, яких у мене немає.

- У вас є питання?

- Вам Бог посилав в житті справжню любов?

- Вона власне у мене зараз є.

- Я вас вітаю.

- Дякую.