Українська судова система ще не мала аналогів складності справи Майдану

Адвокат, дійсний член об'єднання Печерської колегії адвокатів м. Києва. Спеціалізація – кримінальне право. Багаторічний досвід судової практики в кримінальних, цивільних та господарських спорах. Захищав людей з питань честі і достоїнства, оскаржив неправомірні дії посадових осіб. Протистояв у суді податковим, правоохоронним та іншим контролюючим органам. Зараз – адвокат колишніх співробітників "Беркуту", обвинувачених у розстрілі людей на Майдані. ОЛЕКСАНДР ГОРОШИНСЬКИЙ

Українська судова система ще не мала аналогів складності справи Майдану
Адвокат Олександр Горошинський в ефірі телеканалу "112 Україна" 112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Адвокат, дійсний член об'єднання Печерської колегії адвокатів м. Києва. Спеціалізація – кримінальне право. Багаторічний досвід судової практики в кримінальних, цивільних та господарських спорах. Захищав людей з питань честі і достоїнства, оскаржив неправомірні дії посадових осіб. Протистояв у суді податковим, правоохоронним та іншим контролюючим органам. Зараз – адвокат колишніх співробітників "Беркуту", обвинувачених у розстрілі людей на Майдані. ОЛЕКСАНДР ГОРОШИНСЬКИЙ

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях адвокат Олександр Горошинський.

Добрий вечір. На якій стадії зараз розслідування масових убивств на Майдані?

Горошинський: На сьогоднішній день ми перебуваємо в активній фазі судового слухання. Ми допитуємо потерпілих, досліджуємо письмові матеріали і рушили у процесі на досить велику відстань. Але, безумовно, процес резонансний, суперскладний: 183 томи тільки письмових матеріалів. Більше 150 потерпілих – кого потрібно почути, поставити питання, вислухати. Є певні складності в приїзді потерпілих, бо більшість людей - іногородні, що так чи інакше позначається на процесі. Аналогів складності справи наша судова система ще не мала, тому певні етапи ми проходимо, протоптуючи доріжку самостійно. Мова йде про те, що ми слухаємо повним судом присяжних і одні з перших, хто почав відбір присяжних. Це зайняло кілька місяців. Крім того, спочатку обвинувальні акти прийшли в суд тільки щодо двох підозрюваних, а через рік ще щодо трьох. Процесуально ми були змушені почати з нуля. Тому це позначається на термінах. Але проблема не в тому, що ми так довго слухаємо, а в тому, що весь цей час люди перебувають під вартою, майже три роки без вироку. КПК говорить про те, що змагальність процесу полягає в тому числі і через рівні умови всіх учасників процесу. У даному випадку знаходження підозрюваних за склом теж є умовою нерівності.

- Їм продовжили перебування під вартою до 17 березня, і суд доручив експертам провести експертизу зброї. Чи не запізно її проводити через три роки?

- На досудовому слідстві було проведено близько 50 судово-балістичних експертиз, за якими було визначено, що не встановлено обставин, що зброя, яка була закріплена за співробітниками "Беркуту", зокрема за нашими підзахисними, стріляла. Коли справа передавалася до суду, прокуратура провела єдину експертизу, яка встановила якісь обставини. Там була маса помилок, ми на ці помилки вказали, маса була невідповідностей, протиріч.

Новини за темою

- На що спирається суд у таких випадках?

- Експерти-балісти на допиті в судовому засіданні сказали, що той стан куль, які були знайдені на місці події, настільки поганий, що можна встановити тільки на 50%, тобто похибка експертизи – 50%. Такий стан речей є неприпустимим. Самі експерти сказали, що присутній суб'єктивний фактор. Саме тому з 50 судово-балістичних експертиз, фактично, не було конкретики, яка б вказувала на причетність наших підзахисних до тих подій, які їм інкримінують.

- Коли почалися розграбування арсеналів зброї, і які найвідоміші?

- У період масових протестів була маса захоплень зброї, у тому числі на західній Україні, у СБУ. Також зброю захоплювали і у військових частинах.

- У яких саме військових частинах?

- Я зараз не готовий сказати конкретно, але те, що райвідділи захоплювалися разом зі зброєю і ця зброя використовувалася на Майдані - слідство не заперечує.

- Це доведено?

- Що стосується доказів безпосередньо учасників акцій протесту – нічого немає на сьогоднішній день. 21 лютого 2014 року був прийнятий спеціальний закон, яким заборонили проводити розслідування щодо злочинів, вчинених учасниками акцій протесту. Так звана амністія була проведена. Тому слідство знаходиться в глухому куті – воно не має права досліджувати ці обставини. Говорячи про зброю на Майдані, я виходжу з показань свідків, з відеозаписів, які ми самостійно з боку захисту досліджували і будемо надавати ще у подальшому до суду.

- Колишній президент Янукович заявив про наявність доказів причетності Турчинова, Парубія, Пашинського до розстрілів на Майдані. Які у нього можуть бути докази?

- Наскільки я пам'ятаю, він говорив, що є низка свідків, які готові дати свідчення, що нинішні керівники держави причетні до тих жахливих подій. Але він потім додав, що на даний момент ці свідки бояться давати свідчення. Напевно, ці свідчення задокументовані, і коли вони з'являться і чи з'являться взагалі – поживемо-побачимо.

- Ви знаєте справу Єфремова?

- Я знайомий із колегами, адвокатами, які ведуть цю справу.

- На якій стадії ця справа? І чому він не сидить у клітці, а сидить поруч зі своїми адвокатами?

- Він перебуває під певним запобіжним заходом – знаходиться під вартою, але має право перебувати у залі судового засідання біля своїх адвокатів. Є практика Європейського суду з прав людини, яка говорить про те, що людина, щодо якої розглядається справа в суді, ще не засуджена. Вона вважається невинуватою, поки обвинувальний вирок не набув чинності. Зважаючи на це, людина, яка знаходиться в клітці, прирівнюється до людини, яка знаходиться під вартою. У зв'язку з цим суд у справі Єфремова прийняв вольове і справедливе рішення: людина може перебувати біля своїх адвокатів і реалізувати більш доступно право на захист.

- Ходять чутки, що у розслідуванні у справі Майдану ніхто не зацікавлений.

- Моя думка – однозначно немає об'єктивного підходу у слідства до тих подій, які мали місце. Учасники акцій протесту і співробітники міліції знаходилися в рівних умовах під час акцій протесту. З обох сторін є потерпілі. Щодо потерпілих співробітників правоохоронних органів не проводиться досудове слідство. Минуло три роки, і на сьогоднішній день навіть підозру нікому не пред'явлено за фактом нанесення тілесних ушкоджень співробітникам міліції, вбивств співробітників міліції. А за період 18-20 лютого 539 людей вбито і поранено серед співробітників міліції.

- У суспільстві сьогодні є певний настрій щодо цієї справи. Вона дуже яскраво забарвлена політично.

- Настрій не в суспільстві, а на політичному рівні. Люди, які сьогодні біля керма – вони прийшли на революційній хвилі, на смертях людей, і, природно, їм потрібно показати, що проводиться процес, нібито проводиться розслідування, вказати винних. У даному випадку такими зробили наших підзахисних.

- Хто, з вашої точки зору, саботує хід розслідування?

- На політичному рівні немає бажання проводити об'єктивне розслідування вбивств учасників акцій протесту і вбивств силовиків. Розслідуючи з одного і з другого боку, можна прийти до об'єктивного висновку. Моя думка, як громадянина і людини, яка вже кілька років працює з матеріалами, що стосуються масових розстрілів: у влади на сьогоднішній день немає інтересу, тому що вийдуть самі на себе. Є вже доведений факт, що вогонь вівся з готелю "Україна", що вогонь вівся в спини мітингувальників. Крім того, під час усіх цих подій 20 лютого співробітниками правоохоронних органів і ГПУ були знайдені кулі та гільзи інших калібрів, ніж наших підзахисних. Тобто, є факт застосування зброї й іншими особами, іншими сторонами. На сьогоднішній день немає жодної заяви, жодного доказу, який свідчив би про те, що слідство встановило причетних з боку учасників акції протесту.

- А встановлено, хто першим відкрив вогонь?

- Безумовно. Навіть за звинуваченням, яке інкримінують нашим підзахисним, зазначено, що, починаючи з п'ятої ранку 20 лютого, було вбито два співробітники міліції. Слідство в обвинувальному акті вказало, що в результаті застосування зброї з боку мітингувальників силовики відкрили вогонь на ураження.

Новини за темою

- На якому етапі все це знаходиться?

- Умовно ми зараз знаходимося на центральній частині справи. Суд активно працює лише рік. До кінця року, початок наступного, ми можемо вийти на якесь заключне розуміння.

- Що ви знаєте про справу В. Заверухи?

- Відбуваються неймовірні і страшні речі в цьому суді. За два роки суд не почав слухати справу по суті з низки причин. У багатьох випадках процеси були зірвані представниками радикальних організацій, які приходили на судові процеси і, фактично, здійснювали провокаційні дії та не давали навіть почати слухання. Крім того, наскільки мені відомо, дуже пасивно поводиться сторона обвинувачення. Вона навіть не зверталася з клопотанням про продовження терміну тримання під вартою. Я так розумію, що тут політичний фактор, тиск на суд. Він присутній, і ми це об'єктивно розуміємо. Це серйозне порушення, що справу не почали слухати протягом двох років. Заверуха вийшла під заставу, а насильницькі злочини передбачають можливість невизначення застави. Це ті самі нерівні умови для силовиків та інших учасників процесу.

- У даний момент відбувається донабір у Вищий суд. Чому ми не можемо йти конкретно за процедурою, чому туди весь час втручається політичний фактор?

- Верховний суд на сьогоднішній день отримає серйозні процесуальні інструменти. По суті це буде вирішальна інстанція, яка буде наділена серйозними повноваженнями. Сьогодні у Верховний суд проходить набір суддів, і, природно, без політичних сил там не обійтися, тому що, по суті, люди, які будуть представниками Верховного суду, будуть виносити рішення прикінцеві.

- Чи відбувається, як і раніше, купівля суддівських посад?

- Я на цей рахунок нічого не можу сказати.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...