Україна стає кримінальною – Чикаго 30-х років

Екс-генпрокурор України Віталій Ярема в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів, чому так повільно просуваються розслідування злочинів проти Майдану, як оцінює роботу ГПУ і реформи у правоохоронній системі

Україна стає кримінальною – Чикаго 30-х років
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

Екс-генпрокурор України Віталій Ярема в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів, чому так повільно просуваються розслідування злочинів проти Майдану, як оцінює роботу ГПУ і реформи у правоохоронній системі

Влащенко: Події тижня ми обговорюємо з колишнім генеральним прокурором України Віталієм Яремою.
Вітаю, Віталію Григоровичу. Ви - політик від Майдану. Чому не прийшло до кінцевого результату слідство щодо Майдану?

Ярема: Я був призначений через чотири місяці після Майдану, і коли прийшов на посаду, зіткнувся з великою кількістю проблем. Зокрема, практично працювали ті ж самі люди, які були призначені Пшонкою, і в слідчому управлінні, і саме слідче управління було невеличке. Слідство велося,  можна сказати, хаотично. Треба було приймати якесь рішення,  і ми прийняли рішення створити окреме спеціальне управління з розслідування злочинів на Майдані. Мова не йде про розслідування якогось конкретного злочину, а взагалі, це багатоепізодна справа. Сьогодні цим опікується більше ніж 100 слідчих  - я  вважаю, що це найкваліфікованіші слідчі, які залишилися ще в правоохоронних органах. Проведена дуже велика робота – більше ніж 2 тис. томів кримінальних  проваджень. Оголошено підозри правоохоронцям, суддям, "тітушкам", яких сотні. Деякі справи вже розглянуто в суді. Тобто робота слідчими підрозділами зроблена дуже велика.  Але люди, мабуть, чекали від мене, як від представника Майдану,  що я прийду і буду штампувати кримінальні провадження.

- Суспільство чекає, щоб сказали, хто ті люди, які дали команду стріляти. Чому ГПУ не поспішає оприлюднювати інформацію, яка в неї є?

- Неодноразово керівництво ГПУ і я у своєму звіті перед  ВР у лютому 2015 року називав прізвища людей, які причетні до розстрілів. Справа в тому, що Генеральною прокуратурою розслідується не лише сам розстріл, а ціла низка неправомірних дій, які чинилися з 30 листопада по 20 лютого. Багато злочинів є розкритими, людям оголошено підозри, але слідство не може встановити місцезнаходження їх, не може доставити до Києва для того, щоб притягти до відповідальності. Але всі ті люди встановлені. Встановлено, що Янукович є організатором всіх тих подій, оголошено підозри Пшонці, Захарченку, Якименку. Всі ті люди, які причетні до розстрілів, до насильницьких дій, практично встановлені.

Новини за темою

- Але ж винні можуть бути і заочно засуджені, якщо встановлено їхнюпровину?

- Є закон, за яким сьогодні проводиться заочне засудження. Зокрема, справа про розкрадання Януковичем 220 млн гривень "укртелекомівських" вже знаходиться в суді. І проводиться заочне засудження.

- У той час, коли ви працювали, як здійснювався взаємозв'язок з АП? Чи добре, що генеральний прокурор перебуває під президентом, а не є самостійною фігурою?

- Де-юре генеральний прокурор не під президентом -  президент подає подання до ВР про призначення. Дійсно, ще з часів Помаранчевої революції я з Петром Олексійовичем в чудових стосунках. Після мого призначення люди чекали від мене справ, посадок. Але я стояв на Майдані за те, щоб в Україні побудувати правову державу, щоб було верховенство права. Я переконаний в тому, що фундаментом будь-якого державного будівництва є верховенство права. Я бачив, як білими нитками були шиті справи Луценка і Тимошенко – я не хотів цього робити. Слідство, яке проводиться сьогодні, не є швидким. Але немає такої вимоги до слідства, щоб воно було швидким. Якщо докази зібрані не у спосіб, передбачений законом, якщо ці докази упереджені, то суд може звільнити цих людей, а треба, щоб він їх засудив.  Щодо прокуратури, то в багатьох країнах Європи прокуратура і суд є однією гілкою судової влади. Необхідно відділити від виконавчої влади. Я запропонував, щоб ВРЮ подавала до ВР кандидатуру генерального прокурора. Це не повинен бути політик, не повинна бути людина заангажована. Майданівець - не майданівець  -  в даному випадку це не повинно грати абсолютно ніякої ролі. Це повинна бути чесна і професійна людина, яка чітко знає закони, чітко знає норми права і як його застосувати. Сьогодні, враховуючи розклад політичних сил, органів державної влади і правосуддя в Україні, я вважаю, що ВРЮ - це той орган, який би міг представляти генерального прокурора, для того, щоб у нього не було одного керівника,  не було тиску з боку однієї людини. Колективний орган не може так впливати, як сьогодні це відбувається. 

- Коли ви працювали, були дзвінки з АП з приводу тих чи інших справ?

 - На початку моєї діяльності було декілька спроб тиску, але в мене відбулася розмова з президентом, і  практично весь час ми спілкувалися  лише з президентом. На мене, коли я займав посаду генерального прокурора, не було ніякого тиску. Президенту не можна ставити питання, як він оцінює роботу генерального прокурора – це некоректно. Сьогодні, дійсно, виникає питання, щоб ця посада була  абсолютно незалежна від органів державної влади. Інша справа, що з 1 березня вступає в силу закон, що ДБР забирає на себе все слідство з прокуратури. Практично Генеральна прокуратура виконує лише представницькі функції. Тобто роль генерального прокурора, якою вона сьогодні є, абсолютно нівелюється. 

- Що потрібно зробити, щоб провести якісну реформу ГПУ?

- Прокурор повинен працювати лише так, як написано в законі. Для прокурорів  інструмент – це закон " Про прокуратуру", і основний інструмент для розслідування – це КПК. Який він є на сьогодні  - таким кодексом і користуються прокурори.

Новини за темою

- Багато професіоналів кажуть, що цей кодекс треба міняти.

- Це дійсно так. Ми створювали робочу групу, направляли подання і пропозиції  до  АП, і деякі з наших пропозицій лягли в основу законопроектів, які знаходяться в ВР. Але, на превеликий жаль, кардинальних змін доцього КПК не включено. Зокрема, стаття 208 не дає можливості боротися з корупційними злочинами.

- За два роки у нас було три генеральних прокурори, і всіма суспільство було незадоволене. Зараз пішов з Генеральної прокуратури Касько, подав у відставку Шокін. Яка природа конфлікту в прокуратурі? Чому ці люди конфліктували?

- Великою мірою все залежить від інформаційної політики, яка є сьогодні в державі. Прізвище Шокіна стало вже  прозивним – люди його не бачили, не чули, але про нього негативно думають. В переважній більшості це створено штучно. Давайте подивимося, хто пише, хто говорить, хто постійно  збирає підписи, хто практично не дає нормально працювати Генеральній прокуратурі. Сьогодні створена така передумова, що авторитет правоохоронних органів настільки опущений, що я вважаю, що якщо в нас є державна інформаційна політика, то цього не можна робити. Переважна більшість - це  порядні люди, які віддають своє життя за безцінь. Своє здоров’я, свій час вони віддають служінню народу. Я думаю, що ставлення до цих людей повинно бути зовсім інше. Є питання до міліції, до СБУ - це органи, які теж мають якісь свої упущення в роботі. Але інформаційною політикою практично знищується потенціал правоохоронних органів. Ми вже добилися того, що країну практично  захлеснула злочинність. Я не обвинувачую журналістів, що вони критикують – це одна з їхніх основних функцій,  контроль за владою.  

- Що відбувається сьогодні в органах МВС?

- Я більше міліціонер, ніж прокурор. Я чверть століття присвятив служінню в органах внутрішніх справ і бачу, як відбуваються так звані реформи там. З’явилася патрульна поліція. Основний аргумент, чому сьогодні вона не корумпована -  це те, що їм підвищили заробітну плату. Я сподіваюся, що вони і далі будуть працювати в такому режимі. Але патрульна служба – це 10% від тих функцій, які виконують сьогодні органи внутрішніх справ. Зарплата сьогодні у слідчого, оперативника – 4 тис. гривень. Приймаючи рішення про долі людей, він отримує в два рази менше, ніж патрульний. Начальник  поліції дуже хизувалася такою цифрою, що вона звільнила 80% особового складу  київської міліції. А що далі? В січні був рекорд – був викрадений 31 автомобіль за один день в Києві. В 2009 році, при міністрі Луценку, як 2-3 автомобілі викрадалося, то ми перевертали місто. Я вже не кажу про вбивства, про розбійні напади.   

- Хто займається організованою злочинністю?

- Де-юре в підрозділах карного розшуку є невеличкі підрозділи, які повинні займатися цією проблемою. Але все-таки УБОЗи не треба було ні в якому разі скорочувати. Функції, які вони виконували, абсолютно важливі. За моєю оперативною інформацією, сьогодні в Україні перебувають 22 так званихзлочинціву законі. Це кримінальні авторитети, які мають з собою, як правило, угруповання карманників, квартирників, викрадачів автотранспорту. Вони вже займають центральні офіси в центрі міста, і більшість автомобілів, які викрадаються, повертаються за половину  винагороди.  Країна стає кримінальною – Чикаго 30-х років. І побороти це все можуть тільки професіонали. Правоохоронна діяльність – це наука. Людина може бути патріотично налаштована, молода дуже ( як сьогодні хочуть омолодити всі правоохоронні органи), але якщо вона не вміє завербувати агента, правильно оглянути місце події, не вміє поспілкуватися і отримати правильну інформацію – не буде з цих правоохоронних органів ніякого толку. Ми просто знищуємо старе, а нічого нового не пропонуємо.

Новини за темою

- Чи контролює РНБО правопорядок у країні?

- Крім слідства прокуратури і слідчо-оперативної групи, ніхто не займався  питаннями Майдану. Ніхто не займався виявленням корупційних злочинів режиму Януковича. Слідство прокуратури зіткнулося з великою проблемою спротиву. Жодної інформації відносно своїх працівників ані СБУ, ані органи внутрішніх справ не дали слідству, щоб слідство могло зачепитися і далі ефективно розслідувати злочини. Те ж саме стосується і викриття корупційних злочинів. Нами були порушені десятки кримінальних проваджень, зокрема за матеріалами Гордієнка, керівника фінінспекції Міністерства фінансів. Ці кримінальні провадження були активно розслідувані. Зокрема, щодо "Енергоатому" ми проводили в останні дні мого перебування на посаді десь біля 70 обшуків. Розкрадання на 2 мільярди – йде спротив органів виконавчої влади щодо інформації. Керівники державних монополій, які були при Януковичі, ті ж самі і залишилися.   

- Як так сталося, що повністю був розграбований будинок Пшонки, пограбовано Межигір'я, і ніхто за це не сів?

- Коли я перебував на посаді генерального прокурора,  ми провели ревізію майна, яке знаходилося в Межигір’ї і в будинках розшукуваних осіб. Слідчі його описали, відповідним чином наклали арешт на це майно. Частина його знаходиться в головному слідчому управлінні, а частина зникла в перші післямайданівські дні. Сьогодні треба з’ясувати, куди воно ділося – допитати тих представників батальйонів, які це все охороняли.

Новини за темою

- Чим закінчилася справа "Центренерго"?

- У "Центренерго"  спільно з СБУ були викриті цілі схеми розкрадання державних коштів. Тоді були виявлені люди, які керували цими процесами  - це були керівники державних підприємств. В якому стані це зараз – це питання не до мене.

- Завжди ж є люди в політиці, у владі, які "кришують" директорів державних підприємств?

- Звичайно.  І для того, щоб їх встановити, треба провести об’єктивне, незалежне розслідування. Якщо ми чогось хочемо досягнути, то слідство треба зробити незалежним, для того, щоб встановлювати тих так званих смотрящих від влади, від політики, які не хочуть приватизації державних підприємств. Як може "Енергоатом" планувати  4 мільярди прибутку протягом року, а отримувати 2 мільярди збитків? Він, по суті, не може бути збитковим. Але вони показували ці збитки, і ми виявили ці корупційні схеми, коли одну запчастину, яка коштує 10 євро, купували за 10000. Ці всі факти встановлено в рамках кримінальних проваджень.    

- Захарченко заказувавпобиття Тетяни Чорновіл?

- Я не готовий коментувати, тому що справа не при мені розслідувалася. Але я був здивований коментарями і сьогоднішньою позицією  Тетяни Чорновіл,  чому вона підписала ці всі угоди з підозрюваними. На Майдані це була одна з найсміливіших жінок.

- Чи приходили до вас депутати з проханнями про позитивні рішення щодо тих чи інших справ, коли ви були в ГПУ?

- Напряму мені питання не задавали, але дуже багато було пропозицій щодо зміни прокурора області, в ультимативній формі.  

- Чи є зрощення злодіїв в законі і силових структур?

- Однозначно.

- Який найбільший хабар в житті вам пропонували?

- Напряму ніхто не пропонував, на відміну від Сакварелідзе. 

Новини за темою

- Де зараз працює ваш син?

- Він займається бізнесом, створює програмне забезпечення.

- Чи буває, що народні депутати виступають посередниками в передачі грошей прокурорам?

- Я таких випадків не знаю.

- Чи продаютьсямісця прокурорів?

- При мені не продавалося жодне місце.

- Чи є у вас чи у вашої сім`ї бізнес?

- Моя дружина - приватний підприємець. Вона займається наданням консультацій з вирощування квітів. Є фірма. І донька є засновником підприємства, про яке деякі депутати і журналісти вже писали. 

- Про який недосконалий вчинок на посаді генерального прокурора ви шкодуєте?

- Я жалкую, що не так наполегливо приділяв увагу розслідуванню майданівських злочинів.

- Чи виступаєте ви за легалізацію короткоствольної зброї?

- Поки що ні. Треба суспільство підготувати психологічно.

- Хто з ваших соратників підтримав вас у важку хвилину?

- Це ті люди, які завжди були поруч зі мною. Заступники генерального прокурора, з якими я пішов. Той же Анатолій Даниленко.

- Що потрібно терміново зробити, щоб не піаритися, а дійсно подолати корупцію?

- Корупція  - це не явище. Корупція має склад злочину або адміністративного правопорушення. Вона має обличчя – кожен корупціонер має своє обличчя. Треба просто притягувати їх до відповідальності.

- Дуже дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>