Україна рано чи пізно повинна буде військовим шляхом звільнити свої території

ЗОРЯН ШКІРЯК - радник міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова. Лідер громадського об'єднання "Новий Київ", екс-депутат Київської міської ради 5-го скликання, учасник президентських виборів 2014 р. Був виконувачем обов'язків керівника Держслужби з надзвичайних ситуацій. Активний учасник Євромайдану, член ради Всеукраїнського об'єднання "Майдан". Володіє декількома іноземними мовами, любить займатися фітнесом, йогою і плаванням. Виховує двох дочок

Україна рано чи пізно повинна буде військовим шляхом звільнити свої території
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ЗОРЯН ШКІРЯК - радник міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова. Лідер громадського об'єднання "Новий Київ", екс-депутат Київської міської ради 5-го скликання, учасник президентських виборів 2014 р. Був виконувачем обов'язків керівника Держслужби з надзвичайних ситуацій. Активний учасник Євромайдану, член ради Всеукраїнського об'єднання "Майдан". Володіє декількома іноземними мовами, любить займатися фітнесом, йогою і плаванням. Виховує двох дочок

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях Зорян Шкіряк.

Вітаю, Зоряне. Ви часто буваєте в АТО. Що там реально відбувається?

Шкіряк: Я прекрасно розумію намагання України все ж таки доводити нашим західним партнерам свою відданість тим домовленостям, які було досягнуто. Хочу відзначити, що Україна в повному обсязі виконує свої зобов’язання за так званими мінськими угодами. Своє особисте ставлення до них я неодноразово виказував. Ми сьогодні бачимо те, що вже нікого не дивує, і те, до чого ми звикли, тобто абсолютно брутальні порушення з боку російсько-терористичних військ, причому вже після розведення сил в Золотому і Петрівському, де воно на сьогодні вважається таким, що відбулося. ОстаннІ дні ми бачимо не просто збільшення обстрілів безпосередньо на маріупольському і донецькому напрямках, але й кардинальне збільшення застосування важкої артилерії. Зокрема, залпових систем – систем "Град", а також 152- і 122-міліметрових артилерійських установок. Згідно з домовленостями, якщо говорити про ці два населених пункти, то ми відвели війська на 2 км. Але там є певна норма, що протягом семи днів там має зберігатися режим повної тиші. За великим рахунком, він не зберігався ніде, в тому числі й в тих містах, де сьогодні відведено і де планується відводити. Якщо говорити про Станицю Луганську, то особисто я категоричний противник того, щоб наші військовики відходили з цього стратегічного для нас, достатньо укріпленого фортифікаційного опорного пункту. Це наш форпост оборони і стримування агресії ворога саме на луганському напрямку. Я неодноразово бував у Станиці Луганській. Це багатостраждальна земля, полита кров’ю наших воїнів-патріотів і безневинно загиблих мирних мешканців. Немає сьогодні гарантії в тому, що якщо ми відведемо свої війська, туди не зайдуть вороги і просто не повирізають тих людей, які підтримували і допомагали українським військовикам.    

Новини за темою

- Ким і відповідно до чого було прийнято ці рішення відводити війська?

- Це рішення було прийнято на так званій Тристоронній групі, яка засідає в Мінську. Нашу сторону там представляє Кучма (я тут без коментарів). Звичайно, до цих процесів долучено, наскільки мені відомо, і Медведчука (що для мене є абсолютно незрозумілим). Друга сторона – представники терористичних банд. Третя сторона – наші міжнародні партнери.

- Хто з цих трьох сторін несе відповідальність перед народом України за долю держави?

- Безперечно, та сторона, яка сьогодні представляє Україну офіційно.

- Війська відводять під командуванням української армії. Вони що, тепер виконують вказівки Тристоронньої групи?

- Визначено групу, і її закріплено мінськими угодами і міжнародними домовленостями. Вона приймає ті чи інші рішення, і все це, безумовно, узгоджується з нашими міжнародними партнерами, насамперед з місією ОБСЄ. Як працює ця місія – я краще промовчу. Нещодавно було дивно бачити в Станиці Луганській представників місії ОБСЄ, безпосередньо росіян, які нібито там активно фіксували обстріли з боку бойовиків, коли ми просто показували

їм реалії, які можна спостерігати сьогодні щодня. Україна робить і намагається робити якісь кроки до певних компромісів, хоча моя особиста позиція полягає зовсім в іншому. Але є міжнародні угоди, є Мінський протокол, і згідно саме з цим протоколом приймаються рішення щодо розведення військ. 

Новини за темою

- Якщо мінська група, яка не несе ніякої відповідальності перед народом України ні за що, приймає якісь угоди, то громадянське суспільство повинно бачити, про що домовилися. Порошенко каже, що російська агресія – це надовго. Тоді навіщо ми відводимо війська?

- На жаль, на сьогодні ми маємо те, що маємо. Наскільки я розумію, сьогодні є бажання демонструвати нашим європейським і західним партнерам саме це прагнення України, і ми його демонструємо вже давним-давно. Втім, ми отримуємо щодня повідомлення з фронту про тотальні обстріли, про спроби прориву ворожих ДРГ на нашу територію і про загибель наших хлопців. Мінські угоди насправді мали одну позитивну складову – вони дали можливість нашим Збройним силам на певний період зробити перепочинок і все ж таки покращити і матеріально-технічне забезпечення, і сформувати, власне, ту армію, яку на сьогодні ми маємо. З іншого боку, на моє глибоке переконання, будь-які перемовини з терористами

є неможливими, тому що практика цивілізованого світу показує одне – з терористами не домовляються, їх знищують. І коли сьогодні час від часу ми чуємо заяви, в тому числі й від західних політиків, зокрема Олланда, який просто сказав несусвітні речі, що спочатку проведіть вибори, а потім контроль над кордоном і все інше… Це маячня, це просто неможливо.  

Новини за темою

- Якщо це неможливо, що буде далі? Чому ми, маючи таку армію, не відновимо свою кордон?

- На сьогодні на території тимчасово окупованих Донецької та Луганської областей перебуває від 8 до 10 тис. регулярних військ російської армії, в тому числі елітних підрозділів. 

- Чому ви не покажете відео з ними?

- Нам знімати відео на ворожій території достатньо складно. Наша техніка і наші дрони показували це неодноразово. Є купа зйомок з наших дронів, де ми даємо навіть кількість тієї важкої зброї, яка є на тій території. Ми вже були на етапі практично звільнення і Донецька, і Луганська, і ми пам’ятаємо "іловайський котел", коли протягом двох днів сюди здійснилося масштабне вторгнення регулярних російських військ, практично вздовж всього периметра фронту.

- Виходячи зі світової практики, задобрювання противника ніколи не приносило нічого хорошого.

- Я з вами абсолютно згоден, але в даній ситуації не можна займатися шапкозакиданням. Ми повинні прораховувати всі ризики. Сказати "Гей, вперед!" легше всього. Особисто я вважаю, що ми рано чи пізно повинні будемо військовим шляхом звільнити наші території. Я не бачу інших варіантів розвитку цієї ситуації.

- Про це, до речі, говорять всі військовики.

- Такі ж самі настрої сьогодні і безпосередньо у війську, і в підрозділах Нацгвардії. Наші хлопці готові йти вперед, і я як патріот – за такий сценарій. Але керівництво держави приймає рішення, в нас є Головнокомандувач і Генеральний штаб, і ми повинні усвідомлювати, що вони також прораховують ті чи інші ризики, можливості. Путін, який сьогодні перебуває в стані абсолютного психозу, після того як його обклали з усіх сторін, готовий до неадекватних рішень. Близько 70 тис. підрозділів регулярної російської армії перебуває на кордоні. Я вже мовчу про Сумську область, і сьогодні дуже велика небезпека вторгнення і на лінії Харківської області. У нас там 300 км кордону, ми постійно там укріплюємося і бачимо кілька нових військових баз, які вони там поставили. Тому ситуація досить неоднозначна. І тут потрібно з холодним розумом підходити до вирішення цієї ситуації.  

- Нещодавно Савченко підтвердила, що вона зустрічалася з терористами. Що ви можете з цього приводу сказати?

-  Це на голову не налізає. Я вже якось сказав, що при мені краще не згадувати це ім’я. Я не можу, взагалі, давати оцінку тим безглуздям, які відчубучує практично щодня шановна народна депутатка. Я з повагою ставлюся до того, що вона свого часу перенесла, але, на превеликий жаль, останнім часом вона часто відстоює антидержавну, відверто проросійську позицію.

Новини за темою

- Чому?

- Мені важко сказати. Я з нею не знайомий і, власне, й не маю такого бажання. Це радше, напевно, питання до лідерів фракції, яку вона представляє. Мені, до речі, хотілося би почути реакцію Юлії Володимирівни на цей так званий візит, бо наші офіційні джерела, які безпосередньо контролюють лінію фронту, повідомили, що офіційно Надія Савченко не перетинала кордон. Це означає, що вона там була неофіційно. Або ж це плід бурної фантазії Савченко, чого я теж не виключаю, з огляду на деякі її заяви.  

- Якщо держслужбовець хоче поспілкуватися з представниками вояків країни-агресора, він повинен повідомляти про це в СБУ, керівництву Міноборони?

- Якщо ця людина держслужбовець, ба більше, держслужбовець першого рангу, який представляє державу Україна, тобто є парламентарем, то, безумовно, це не просто справа честі, а це обов’язок державницької людини повідомляти про такі речі. Моє особисте враження – Савченко не завжди сама розуміє, що вона говорить.

- У вас є сумніви в її адекватності?

- Мені просто здається, що її недосвідченість зараз грає з нею злий жарт. Їй треба зараз зайнятися більше самоосвітою і потихеньку ставати справжнім політиком. Відсторонитися від оцих хизувальних заяв, суть яких вона, на мій погляд, іноді, не зовсім розуміє.  

Новини за темою

- Навіщо Авакову знадобилася додаткова презумпція правоти поліцейських?

- У ЗМІ і так званими експертами абсолютно неправильно трактується те, про що ми говоримо. Взагалі не йдеться про надання додаткових повноважень. Йдеться про врегулювання певних норм на законодавчому рівні, поведінки і прав поліцейських під час конкретної ситуації і, безпосередньо, прав громадянина. Насамперед ми вимагаємо, щоб поліцейський був захищеним, тобто ввести, щонайменше, адміністративну відповідальність за образу поліцейського під час виконання ним своїх обов’язків. У нас проблема в тому, що всі підходять і повчають поліцейських, як жити. Тикають їм в обличчя Конституцію, паплюжать, плюють, матюкають, викладають потім на ютубі ці ролики, збирають лайки, а деколи і пару сотню доларів від своїх роботодавців, щоб намагатися спотворити цю ситуацію. Другий момент. Коли поліцейський під час відпрацювання тієї чи іншої ситуації або, зафіксувавши правопорушення (умовно кажучи, це зупинка автомобіля), підходить, повинні бути правила: руки на кермі чи вийдіть з машини. Не можна до поліцейського протягувати руки, як у нас дуже часто підходять і починають ледь не лапати. Не можна відповідати поліцейському відмовою, адже у поліцейського є камера, яка є абсолютним запобіжником від його неправомірних дій, бо в разі, якщо її не включено під час спілкування, він може нести відповідальність. До кінця цього тижня будуть готові законодавчі ініціативи, і там не буде ніяких обмежень прав людини.  Якщо поліцейський робить перше зауваження, і немає реакції, то робиться друге зауваження. Відповідно, є агресія. Тоді втретє він попереджає, що може застосувати спецзасоби. Коли ми від поліцейського вимагаємо ефективного виконання його обов’язків, він повинен бути захищеним. Ми повинні дати йому механізми реалізації того, що ми йому довіряємо, і, звичайно, його контролювати. У нас роздмухують бог знає що і використовують це виключно маніпулятивно, з популістських міркувань.

Новини за темою

- Чи справді зараз довчають поліцейських, враховуючи науку недавніх подій? Шалено шкода поліцейських, які загинули. Вони молодці, що не відступили, але дівчина, наприклад, не включила камеру – у неї був стрес. І чому відео було порізаним?

- Я бачив це відео і переглядав його неодноразово. А. Б. Аваков  його показав частині журналістів, для того щоб у багатьох пелена з очей впала. Відповідально заявляю: це відео в повному обсязі показувати для загального перегляду категорично не можна з етичних міркувань. Там зафіксовано надзвичайно важкі кадри останніх хвилин життя Артема Кутушева. Мені важко навіть уявити, як це відео будуть дивитись його близькі родичі. Тому тут є оцей морально-етичний нюанс. Рішення приймали слідчі, яким чином дати у відкритий доступ. Єдине, що я можу сказати, цей хлопчина вчинив, як справжній герой.

- Чи є новини у справі Шеремета?

- Відбувається достатньо серйозна робота. Працює понад 50 слідчих. Відпрацьовують всі необхідні заходи, але наразі міністр МВД уже про це оголосив, ми закрили інформацію щодо деталей слідства, для того щоб не зашкодити. На перших етапах нам дуже зашкодило те, що багато інформації потрапляло у відкритий доступ.

Новини за темою

- Чи не збираєтеся ви очолити яку-небудь спортивну федерацію, як, наприклад, Ківа, який очолив федерацію доміно?

- Ні. Я збираюсь  і надалі працювати поруч з міністром, для того щоб попри всі атаки, попри всі навішування ярликів довести реформу до кінця.

- Ваше питання до мене.

- Ви часто заявляєте цікаві речі, і це речі інсайдерські. У вас навіть програма така є. Неодноразово помічав, що ви дістаєте інформацію, якою навіть ми не володіємо. Потім часто-густо вона виявляється правдивою. Звідки?

- Все дуже просто. Завжди на будь-яку людину готові дати інсайдерську інформацію люди, які цю людину не люблять. А такі люди є у кожного.

- А як ви дізнаєтесь, правда це чи ні?

- Для цього мені дано досвід. Для цього мені дано можливість перевірити цю інформацію в трьох місцях. Перше правило Бі-Бі-Сі – перевірити факт у трьох джерелах. І якщо я бачу, що це, скоріше, так, ніж ні, тоді я ризикую і роблю цю інформацію публічною. При цьому я завжди підкреслюю, що у мене є така інформація, але вона не завжди може бути безапеляційного правдою.

 Дякую вам, Зоряне.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>