Україна потребує не займів МВФ, а передусім досягнень на шляху реформ

Бліц-інтерв'ю з в. о. міністра фінансів України Оксаною Маркаровою на телеканалі "112 Україна"

Україна потребує не займів МВФ, а передусім досягнень на шляху реформ
Оксана Маркарова Фото з відкритих джерел

Оксана Маркарова

В. о. міністра фінансів України

Бліц-інтерв'ю з в. о. міністра фінансів України Оксаною Маркаровою на телеканалі "112 Україна"

- Які основні задачі ви ставите перед собою на новій посаді та що плануєте змінити в роботі міністерства?

- По-перше, я не нова людина в Міністерстві фінансів, прийшла сюди працювати в 2014 році. За ці три роки дуже багато чого досягнуто. Ми ці досягнення будемо розвивати. Які три ключові пріоритети я зараз бачу перед собою? Перше – це бюджетна ефективність, очевидно, головна задача міністерства фінансів. Я планую повернутися до повноцінного запровадження середньострокового бюджетування, тобто бюджетування на три роки, і сподіваюсь, що ми знайдемо підтримку в парламенті та зможемо його запровадити. Звичайно, це і виконання бюджету 2018 року, і робота над бюджетом 2019 року. Особливо важливо в цьому році – ми вперше проведемо так званий огляд видатків, перевіримо, як витрачаються кошти і наскільки ефективно, чи досягають вони мети.

Новини за темою

Другий пріоритет – це макроекономічна стабільність і зниження фіскальних ризиків. Що стоїть за цими складними фразами? Це поступове зменшення нашого дефіциту, щоб ми швидше ішли до ситуації, коли ми витрачаємо рівно стільки, скільки заробляємо. Це і це поглиблення співпраці із нашими міжнародними партнерами, з МВФ, зі Світовим банком, щоб якнайшвидше зробити програму реформ і на базі цієї виконаної програми підійти до третього мого ключового пріоритету, який я бачу, – це підтримка економічного зростання і роль Міністерства фінансів тут важлива. Це і реформа адміністрування податків і митниці, яку треба пришвидшити. Це і створення нового органу фінансових розслідувань, це загалом зменшення тиску на сумлінний бізнес, це і більш широке обговорення безпосередньо податкового законодавства. Тут важливо, як я бачу, завершення реформи державних банків і запровадження в них корпоративного управління, залучення інвесторів. Сподіваюсь, тут результати будуть вже в цьому році. І загалом зміна підходів щодо публічних інвестицій і нашої спільної із міжнародними партнерами роботи над інфраструктурними інвестиційними проектами, і більш активне залучення іноземних інвестицій та робота з українським бізнесом.

Як в людини, яка створила в 2015 році в Мінфіні портал використання публічних коштів, у мене особлива увага в міністерстві буде приділятися прозорості, відкритості, верифікації, тобто в публічних фінансах повинно все бути максимально відкритим для громадян.

- Які особисто у вас стосунки із західними партнерами? Після прийняття закону про Антикорупційний суд подальші переговори із МВФ буде проводити простіше? Коли ми отримаємо транш?

- Якщо говорити про Міжнародний валютний фонд, який надзвичайно потужно підтримав нас після кризи, – програма розширеного фінансування дійсно дала можливість нам за підтримки міжнародних партнерів зробити важливі реформи, я дуже сподіваюсь на поглиблення цієї співпраці. Щодо стосунків, у нас нормальні робочі стосунки, якщо можна так сказати. Думаю, стосунки повинна оцінювати не я, а інші. Головне, щоб у нас був спільний результат. Тут хочу сказати, що і уряд Гройсмана, і Мінфін націлені на досягнення цього спільного результату – це добробут наших громадян, щоб вони відчули результат реформ на власному житті.

- На ваш погляд, економічна ситуація в Україні зараз в якому стані – все погано чи дуже погано? У вас є сценарій покращення?

- Я не погоджуюсь із тим, що вибір у нас між "погано" і "дуже погано". Якщо б ви мене запитали в грудні 2014 чи в квітні 2015 року, коли я вперше була призначена в Мінфін, тоді було "дуже погано". На сьогодні на тлі макроекономічної стабілізації, яка досягнута великою роботою і попереднього уряду, і уряду Гройсмана, вдалось досягти макростабілізації і повернутися до економічного зростання. Ми бачимо це зростання уже другий рік поспіль, стабільно зростає економіка. Чи цього достатньо? Ні, такого зростання недостатньо, і саме тому один із пріоритетів – це підтримка цього економічного зростання. Так, є певний проміжок часу між тим, коли економіка починає відновлюватися і зростати, і коли результат цього зростання повністю видно вже всім громадянам. Наша задача – працювати, щоб це було швидше, і щоб ті кроки, які ми робимо, дійсно цьому сприяли. Тому ситуація в економіці точно не погана. Ситуація в економіці і фінансах під контролем. Але звичайно, разом з нашими міжнародними партнерами і разом із колегами по уряду ми будемо працювати над тим, щоб пришвидшити економічне зростання і завершити реформи в тих галузях, які це допоможуть зробити.

- В якій перспективі Україна зможе обходитися без фінансових вливань ззовні? Скільки на сьогодні ми винні західним партнерам, скільки займів і чого ми потребуємо?

- Україна потребує насправді не займів, а в першу чергу досягнень на шляху реформ. Наша співпраця із МВФ для нас важлива, але, як ви знаєте, кошти МВФ ідуть не в державний бюджет – вони ідуть в резерви Національного банку і цим підтримують нашу макроекономічну стабільність, дають сигнал іншим інвесторам заходити в Україну. Тому ми для себе не розглядаємо варіантів існування без вливань… У нас є чіткий план, є бюджет України на 2018 рік, який потрібно виконати, і є ті завдання, які стоять перед нами на найближчі три роки. На цьому якраз будемо і фокусуватися, щоб ми були передбачуваним партнером для наших міжнародних організацій, над тим, щоб український бізнес, в першу чергу, повірив у ці реформи і теж почав інвестувати, і щоб західний бізнес також перевідкрив Україну і почав збільшувати прямі інвестиції в Україну.

- Посада очільника міністерства фінансів одна з надскладних, особливо коли питання стосується бюджету. Ви готові протистояти величезному тиску із різних боків?

- Роботи буде багато, і робота міністерства фінансів ніколи не може бути простою – не тільки в Україні, а й у жодній країні. Думаю, зараз час, коли нам треба всім консолідувати зусилля. Я точно планую працювати разом зі своїми колегами в уряді, разом із парламентом, громадянським суспільством, з міжнародними організаціями над досягненням спільних результатів. Такий досвід є, ще раз хочу повторити: якщо порівнювати ситуацію сьогодні із ситуацією, в якій ми опинились в 2014 році, зараз вона набагато краща, і в нас є більше підстав, щоб покращити економічне зростання і щоб досягнути позитивних результатів.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів