Україна для Європи - це як Техас для Америки

Україна для Європи - це як Техас для Америки
112.ua

Сергій Тарута

Народний депутат

Гордон: Добрий вечір, в ефірі програма "Гордон". Сьогодні мій гість – кандидат у президенти України Сергій Тарута.

Сергію Олексійовичу, добрий вечір. Скажіть, будь ласка, а яким узагалі повинен бути, на ваш погляд, президент України?

Тарута: Що стосується людських якостей, то повинен бути ефективний управлінець. Повинен бути порядний, вольовий, жорсткий в ухваленні рішень, але головне, щоб у нього було чітке розуміння, яку країну ми будуємо. І тут дуже важливо, щоб у нього була репутація достатня для того, щоб об’єднати країну. Тому що зараз це дуже важливо: об'єднати українців, об'єднати бізнесменів, підприємців, політиків довкола майбутнього країни, тому що країна руйнується, і необхідні термінові заходи з її реанімації.

- А добрим президент повинен бути чи ні?

- Він повинен бути справедливим. Це дуже важливо і необхідно, щоб було верховенство права до всіх й абсолютна справедливість до всіх, у тому числі і щодо нього. І тут дуже яскравий приклад, що необхідно робити, - Південна Корея. Дійсно, з одного боку, повинні працювати вся законодавча вертикаль влади і верховенство права, які незалежні від політики, від бізнесмена, якщо він завинив - необхідне покарання. І в цьому повинна бути жорсткість.

- Робота президента, на мій погляд, - це каторжна праця. 24 години на добу. Це повне самозречення, це означає приректи себе просто на жахливе життя. І зовнішній вигляд людей, які ставали президентами, а потім йшли, говорить сам за себе. Ви успішна людина, у вас все гаразд. Як і чому ви вирішили йти в президенти?

- Я все життя творив. Будував, модернізував. Ти був у мене, відпочивав у парку, який я будував власними руками...

- Фантастика.

- ...і бачив, що мій був відпочинок - це будувати парк у Партеніті. Він був публічний, один із кращих в Україні. За 10 років мені вдалося зробити парк-казку. Я хотів, щоб люди раділи і розуміли: ось таку ми повинні будувати Україну. І коли я зараз бачу, як руйнується країна, як сьогодні бідніють люди, я не можу на це спокійно дивитися. І звичайно ж, величезне бажання зробити успішну країну. І для цього необхідні ті якості, про які ми говорили. І біль за майбутнє країни. Розуміння, що цей рік у нас визначає, куди буде йти країна. Або вона буде розвиватися, а для цього потрібні інші політики, потрібні інші управлінці, потрібні інші компетенції і порядність. Мені вдавалося в своєму житті якраз через репутацію, через правильну стратегію і команду зробити неможливе, те, в що не вірили: "У бізнесі Тарута - ідеаліст, романтик. У нього нічого не вийде". А коли я за короткий час робив те, що ніхто в Україні не зробив, ніхто в колишньому Радянському Союзі не зробив, тоді це викликало довіру, викликало репутацію, і ця репутація сьогодні дуже важлива нашій країні.

- Ви згадали парк у Партеніті, в Криму. Я в житті нічого подібного не бачив, а я багато їздив. Це фантастика, казка була.

- Своїми руками. Сім'я моя приїжджала, саджала.

- Щороку я приїжджав, і все нові і нові рослини. Звідки ви їх брали, я не знаю. Привозили з усього світу, напевно?

- З усього світу. Ба більше, деякі були унікальні. Й одне дерево було єдине в Європі. Я хотів показати, як за допомогою рослин, архітектури, мозаїки… Це унікальні мозаїчні сходи, які була твором тих наших мозаїстів, які нікому не потрібні були. І враховуючи, що я все життя не тільки промисловістю займався, але і мистецтвом, культурою, я розумів, що культура - це те, що об'єднує людей, робить їх чистішими, світлішими, і моє завдання - створити парк, щоб люди приходили й очищалися. Щоб вони прагнули до світлого, доброго і бачили, що за короткий час я зробив практично найкращий парк у Європі. І таку країну зараз можна зробити.

112.ua

- Але Крим зараз у руках ворога. Що з парком?

- Націоналізувати. Це сьогодні в адміністрації російського президента. Крим - це біль, як і Донбас, і в тому числі одна з моїх мотивацій все-таки повернути Донбас, допомогти тим людям, які страждають, і звичайно ж, повернути і Крим.

- Стільки років ви так ретельно будували цей парк. Створювали його по крихтах - кожна рослина до рослини. Його немає у вас. Душа, серце болить?

- Безумовно, болить душа, серце. Важливо, щоб його зберегли, тому що там були деякі унікальні дерева, яким потрібен персональний догляд. Душа болить - збережеться це або не збережеться. Те, що Крим повернеться, я не сумніваюся. Але важливо, щоб все хороше, що було зроблено, збереглося і повернулося потім в Україну. Крим - це великий біль. Напевно, одним з головних аргументів, чому я погодився стати губернатором - до цього 20 років мене запрошували на найвищі посади в країні, я весь час відмовлявся...

- Як прем'єра розглядали?

- І прем'єра, першого віце-прем'єра мені пропонував Янукович. Але я не бачив політичної волі змінювати країну. А ти коли йдеш і маєш амбіції бути ефективним, це означає, що повинна бути політична воля на зміни. Тоді вважалося, що я в бізнесі більше зроблю. Мені вдалося зробити транснаціональну компанію. Сьогодні частина з того, що я створював, є найбільшою компанією в світі. Компанія Duferco є № 1 в світі як трейдингова компанія. Мені вдавалося зробити неможливе - альянс з компанією № 1 металургійною - Arcelor, й у мене була домовленість, що коли ми разом придбаємо "Криворіжсталь", після цього зливаємо "ІСД" й Arcelor і стаємо найбільшою компанією в світі "АрселорІСД ". Я цим жив, це була мотивація, будував не тільки в Україні, а будував по всьому світу: в Європі, Азії, Африці. Вважав, що це найголовніше просування України, що Україна гідна бути таким глобальним гравцем.

Новини за темою

- Але сьогодні, повертаючись до президентських виборів в Україні, ваш рейтинг набагато нижчий, ніж у лідерів президентських перегонів. Ви збираєтеся стати президентом узагалі? Як ви подолаєте цей бар'єр?

- Я вважаю, що в Україні достатньо розумних людей, які на сьогодні не визначилися. Ми бачимо, що понад 20% не визначилися. Вони не хочуть голосувати за старих політиків, але тепер важливо, щоб вони розібралися в нових політиках. А їх дуже багато. 90 осіб подали документи на участь у цих змаганнях. Зрозуміло, що залишиться 40-50. І тепер важливо, щоб розсудливі українці розібралися, хто говорить, а хто реально знає, робив і може зробити, у кого для цього є компетенція. І я сподіваюся, що мільйони українців, які нас дивляться, зроблять правильний вибір. І не емоціями, не серцем, як часто це робиться, а зробили вибір розумом. У нас на сьогодні ситуація катастрофічна, і нам потрібно дуже швидко оздоровити нашу країну і почати її розвивати, щоб люди не виїжджали.

- Зацікавте людей, скажіть їм, а чому саме вас потрібно обрати президентом?

- По-перше, я вже говорив про ті якості, які необхідні президенту. Й у мене ці якості є. І друге, що дуже важливо, це історія мого життя, це історія колосальної праці. Де мені вдалося, людині із сільської території, передмістя Маріуполя, яка з семи років трудилася на городі, щоб забезпечувати навчання трьох дітей - нас було троє дітей, піти на завод і пройти шлях від майстра до керівника зовнішньоекономічної діяльності. І ще в Радянському Союзі зробити краще металургійне підприємство в країні. Потім краще підприємство в Україні. Потім мене запросили на ідею, на мрію (в це ніхто не вірив, ніхто не погоджувався), і я за 10 років зробив транснаціональну компанію, яка практично була другою за обігом компанією в Україні. Третє - є чіткий план, і він не написаний політтехнологами, а цей план розроблено кращими людьми України ще 2-2,5 роки тому. Цей план - стратегія бурхливого економічного зростання. Як нам забезпечити зростання економіки понад 10%, як нам зробити життя кожної людини гідним, щоб держава поважала кожного. Звичайно ж, це дуже необхідні компетенції для всіх кандидатів.

- А ви можете назвати себе людиною, яка зробила себе сама? За вами ніхто не стояв? Дядьки якісь, тітки, блат, гроші. Ось так самі?

- На щастя, це все закладено батьками, безумовно. У мене не було ні секретарів райкомів, ні директорів заводів. Батьки мені дали головне - величезну любов до людей. Дідусь завжди говорив: "Не май сто рублів, а май сто друзів".

- Ви не послухали дідуся - у вас "сто рублів" вийшло. І друзі теж?

- Коли у тебе є сто друзів, то точно буде і сто рублів.

- Я б сказав і навпаки: коли є сто рублів, то буде і сто друзів. Чи ні?

- Це не друзі. Мені прищепили величезну віру в те, що все залежить від людини. І ця віра, величезна працездатність, а я з дитинства працював дуже тяжко. І тоді, коли працював на "Азовсталі" 14-15 годин. Коли створював ІСД - 2-3 години спав. Це була колосальна віра - в такому режимі 2 роки. Я абсолютно впевнений, що зараз ці якості потрібні. Тому я сам себе зробив, і до того ж поруч зі мною виросла ціла команда дуже ефективних менеджерів з "Азовсталі" - вони сьогодні працюють по всьому світу. 50% - це суперуспішні люди, які працюють на найвищих позиціях. Менеджери великих компаній міжнародних і власники вже частково, акціонерами стали. Потім мені вдалося створити команду Індустріального союзу Донбасу, який ще мав й іншу абревіатуру – "искусство создавать друзей". Ця команда дійсно була найуспішнішою в країні.

- У вас є люди, яких ви призначите на ключові посади за президентською квотою? Генпрокурор, голова СБУ, міністр оборони тощо?

- Звичайно ж, є.

- Ви можете їх назвати зараз?

- Я готовий їх назвати, але нам потрібен довший ефір. Є пропозиції по три людини на кожну посаду, і дуже важливо, щоб потім кращих з цих трьох не тільки за моєю рекомендацією, а й через процедуру парламенту призначали. Але я абсолютно гарантую, що кожен з них професіонал, порядний і патріот. Це те, що необхідно нашій країні, особливо, що стосується позицій генпрокурора, керівників СБУ, Міністерства оборони, начальника Генерального штабу, МВС. Це дуже важливі позиції для дотримання безпеки, внутрішньої, зовнішньої. Але дуже важлива і команда прем'єра, команда уряду. Дехто з тих, хто сьогодні не розглядає прийти у владу, під мою репутацію готові кинути свої улюблені справи. Сьогодні багато хто не хоче, тому що це величезна відповідальність і при цьому на тебе дивляться під збільшувальним склом. І бачать тільки порошинку, а кажуть, що це колода. Але не бачать реальні успіхи людини. І сьогодні люди не хочуть - багато шанованих професіоналів не хочуть. Але я маю аргументи і в змозі переконати, що ми сьогодні повинні разом допомогти врятувати країну.

- З досьє на Сергія Таруту: у 2008 році зі статком понад 2,5 мільярда доларів ви посіли восьме місце серед найбагатших українців, за версією журналу "Фокус". Сьогодні ви ще стали багатші?

- На відміну від Петра Олексійовича і його команди, звичайно, я втратив, як і десятки мільйонів українців. І тут ми говорили про Крим, де це абсолютно духовна історія, нематеріальна. Для мене завжди духовні цінності були важливіші, ніж матеріальні. Звичайно ж, захопили офіс, захопили будинок. Я встиг у костюмі вийти і більше не повертався.

Новини за темою

- Будинок захопили?

- Захопили ці бандити, зелені чоловічки. Там уже були снайпери.

- І все залишилося в будинку?

- Все залишилося. Але якщо запитаєш, що ж важливіше для мене, це, звичайно, сімейний альбом з моїми дитячими фотографіями. У мене зникло все, що стосується дитинства, від найменшого і до мого студентства. Це все зникло - це найбільший біль.

- Хто живе зараз у вашому будинку?

- Його захопили - я не знаю. Кілька разів змінювалися там ті, хто жив. Був "Ташкент", було багато з боку команди Захарченка. Я намагаюся про це не думати, але мені боляче, що як тільки я став губернатором - захопили будинок. Потім захопили офіс, спалили його. А там було багато унікальних творів, які дарували. Дуже душевні. І це все теж зникло.

- Ви не збожеволіли, коли дізналися про це?

- Для мене матеріальні цінності ніколи не були найголовнішим. Це болить, тому що я не встиг побудувати музей. А мета була (у мене велика разом з Платоновим колекція мистецтва, артефактів)...

- А це все теж там залишилося?

- Частково залишилося. Але не артефакти, а частина колекції, яку я теж планував раніше для музею - вона була вдома. Її теж захопили. Важливіше інше - ці духовні дрібниці, які настільки важливі. Ти пішов, а в твоєму ліжку хтось топчеться, твої речі хтось одягає, багато картин, які мені дарували, - це художники малювали мені особисто. І найголовніше - це сімейний альбом.

- У мене кілька друзів - багаті люди, вони жили в Донецьку. Вони теж так - кинули будинки, втекли. Їх потім знаходили звідти люди і пропонували їм за гроші викупити їхні ж особисті речі. І вони викуповували. До вас ніхто не звертався?

- Ні. Не зверталися, не пропонували, і це тому, що я був там ворог № 1. Як тільки я дав згоду бути губернатором, коли адміністрація захоплена, коли ти не знаєш, де ти знаходишся... Я спочатку в офіс - захопили офіс, потім у готель - захопили готель. Потім переїхав до аеропорту, і кожен день за тобою ганяються. Кожен день це був реальний ризик для життя. Природно, я відразу ж назвав і Росію, і Путіна агресором, тому я був ворог № 1 і тому навіть ніхто не виходив і нічого не пропонував.

112.ua

- Ви сказали, що не стали багатшими. Наскільки біднішими ви стали? Ось було у вас 2,5млрд у 2008 році. Скільки ви коштуєте сьогодні?

- Вся ця оцінка - це оцінка того бізнесу, яким я займався. Це оцінка вартості тих підприємств, які сьогодні захоплено. Тоді вони коштували одні гроші, а сьогодні це металобрухт, який захопили. Важливіше інше, і часто ти запитуєш - а чи дійсно ти правильно вчинив, чи ні? Коли минув час і ти вже реально розумієш, що відбувалося і як ти вплинув на ситуацію, те, що вдалося організувати ефективне звільнення, а потім захист Маріуполя - це дійсно головна цінність. Те, що вдалося мені і моїй команді все-таки забезпечити. Тому гроші це дрібниця, порівняно з тим, яка ціна була б в Україні, якби реалізувався проект "Новоросія". А Маріуполь був головним ключем для реалізації "Новоросії". Я розповідав, як була абсолютно не скоординована робота між силовими підрозділами - танки знаходилися від Маріуполя за 6 км. Це між Комінтерновим і Маріуполем. Я виїхав на передову і почав тут же телефонувати Муженку, Павловському. Тоді роль координатора, людини, яка б організувала швидку інженерну оборону, разом з братом - вона була визначальна. Маріуполь ми відстояли - сьогодні це символ захисту не тільки України, а символ захисту Європи від агресора.

- Хто фінансує вашу передвиборчу кампанію, і скільки ви збираєтеся на неї витратити?

- Значну частину особисто я фінансую з сім'єю. І що дуже важливо, велика кількість друзів, які по роботі, які повірили в команду "Основи", в ідеологію "Основи", які розуміють загрози країни і що необхідно сьогодні об'єднатися, для того щоб дійсно розум переміг і ми змогли сформувати правильну коаліцію в парламенті. Ті, хто вірить у парламентські вибори, вони сьогодні теж фінансують. І це менше, ніж фінансується сьогодні кампанія Петра Олексійовича або інших кандидатів. Але ми дуже ефективно підходимо до кожної копійки. Ми не займаємося обливанням брудом інших, як сьогодні це робиться. Ми не займаємося підкупом і тому ефективно витрачаємо ті кошти, які сьогодні я і друзі інвестуємо в майбутнє нашої країни.

- Хто з конкурентів по президентській кампанії вам ближчий? До кого душа лежить?

- Я завжди намагався об'єднувати, запрошувати не довкола прізвища Тарути або когось, а довкола цілей, довкола програми. І найбільш близькі ідеї, співзвучні якраз доктрині "Україна 2030", це те, що є в програмі Юлії Тимошенко, Садового, Гриценка. У Юлії Тимошенко достатньо прописана ситуація про перезавантаження за новим суспільним договором, про нову Конституцію. У Гриценка щодо обороноздатності. Країна, яка має сьогодні такого сусіда, зобов'язана мати дуже сильну, ефективну, оборонну армію і систему. У Садового частина щодо інфраструктури, яка також важлива. Це найбільш близькі програми, і вони співзвучні тому, що тільки частково є в програмі моїй і програмі партії "Основа".

- На сьогодні хто опиниться, на ваш погляд, у другому турі президентських виборів?

- Чим унікальна Україна, так це тим, що ми не знаємо. Зрозуміло, що шанси вийти в другий тур найкращі у Юлії Тимошенко, але важливо інше - щоб там не опинився Петро Олексійович. Важливо, щоб прийшли реально ті лідери, які мають ті якості, які мають бачення, яку ми країну будуємо. Як нам зробити так, щоб тут швидко кожна людина була самодостатньою, реалізовувала свій талант. Щоб пенсіонери забезпечили нормальну свою старість, щоб їх поважала держава. І щоб з цієї країни не виїжджали, а щоб поверталися. Це складне завдання, відповідальне. І тому важливо, щоб у фіналі опинилися найдостойніші.

- Хто стане президентом, на ваш погляд?

- Я можу сказати це після 31 березня. Зустрінемося на черговому інтерв'ю, і я тоді точно зможу сказати, у кого найбільше шансів, але важливо, щоб ця людина була лідером, щоб людина мала той комплекс якостей, і важливо, щоб вона була професіоналом, професійним управлінцем державного рівня - державним управлінцем. Щоб вона була, безумовно, порядна і була патріотом нашої країни.

- Чи правда, що якщо президентом України стане Юлія Тимошенко, ви обіймете посаду прем'єр-міністра? Про це я знав давно, але про це навіть сказав Арсен Аваков на з'їзді "Народного фронту".

- Думаю, про це краще запитати у Юлії Володимирівни. Але я готовий взяти на себе відповідальність, враховуючи, що в нашій державі розподілено обов'язки. Президент - це гарант Конституції і людина, яка займається зовнішньою політикою і безпекою нашої країни. Людина, яка повинна бути реформатором та арбітром. А прем'єр - це людина, яка відповідає за економічний і соціальний блок. Це зараз також є дуже важливим і щодо того, щоб забезпечити мир. І є розуміння, як зробити так, щоб країна почала швидко розвиватися, щоб вона запрацювала, щоб була повага і благополуччя в кожній родині й у кожного українця.

- Що зараз Україні потрібно насамперед?

- Україні насамперед потрібен мир, потрібні благополуччя і повага.

- А яких економічних реформ Україна потребує найбільше?

- Україна потребує швидкого економічного зростання - зростання економіки понад 10%. І коли ми цей план обговорювали на міжнародних майданчиках: у Бундестазі, робив презентацію в парламентах Франції, Англії, у багатьох університетах України - це здається дуже амбітним викликом. Але ми довели, і в тому числі німці, коли ми почали з ними обговорювати план Маршалла, вони сказали так...

- Вони готові дати гроші?

- Це можливо. До того ж екс-міністр фінансів Німеччини Штайнбрюк сказав, що це реально і ми готові лобіювати для України 120-150 мільярдів доларів, євро, але це повинні бути не кредити, а повинні бути інвестиції. І якщо буде довіра до країни, а це означає довіру до керівництва країни. Якщо ви трансформуєте інститути, і ми говорили, як трансформувати, як нам створити привабливий інвестиційний клімат, як нам зробити високий рейтинг країни, як забезпечити привабливість інвестицій. Сюди прийдуть сотні мільярдів доларів, і тоді зростання економіки понад 10% - це абсолютно реально. Тоді ми зможемо зробити гідні зарплати і пенсії, такі ж, як у Польщі, у Чехії, і 22-25 тисяч зарплата - це абсолютно реально. Пенсія 10-12 тисяч за короткий час - абсолютно реально. Знизити на ринкових умовах тарифи - абсолютно реально.

- Красти треба менше, правда?

- Красти треба менше, потрібно ефективно управляти і потрібно міняти структуру управління країни. Потрібно брати кращий досвід, який є, його адаптувати на наші можливості і застосовувати. Потрібно розуміти, що ніхто, окрім нас, цю країну не врятує. Тільки українці, в яких душа болить, у яких є чітке бачення, як це робити, і є досвід, у змозі це зробити. І зробити одну з найбільш економічно розвинених країн. І ту мету, яку я ставлю перед собою, перед командою, щоб Україна до 30-го року увійшла до тридцятки найбільш розвинених країн. Сьогодні потрібно зрозуміти, що змагаються не сировиною: Україна - це земля, залізна руда, вугілля, а сьогодні змагаються інтелектом, людським капіталом. І дуже важливо, щоб тут освіта, охорона здоров'я допомагали формувати високий рівень інтелекту. І щоб наука, інновації були основним драйвером. І тоді 10% зростання економіки щороку виведуть нашу країну в лідери. Адже ми за своїми ресурсами практично знаходимося серед лідерів Європи. Але, на жаль, перебуваємо на останньому місці.

- Позики МВФ Україні потрібні?

- Не потрібні. Нам потрібні інвестиції.

- Ми самі можемо впоратися, без позик?

- Політики найвищого рівня в Європі сказали, що в Україну прийдуть сотні мільярдів доларів. І не тільки з Європи. Я абсолютно впевнений і в свій час дуже багато працював з японськими найбільшими компаніями, південнокорейськими, китайськими, близькосхідними. Побудував в Еміратах великий металургійний завод, який сьогодні працює. Зараз я вже не маю до цього ніякого відношення. Коли я став губернатором, це все заарештували, захопили. Але є репутація, є відносини, і в цю країну прийдуть дійсно десятки, сотні мільярдів. Нам необхідно, щоб досягти амбітних цілей, зростання економіки 10% і вище, ВВП до 30-го року 710-750 мільярдів, сформувати не менше 50% середнього класу. Тому що середній клас - це якраз носій і захисник демократичних цінностей, демократичних перетворень. І також дуже важливо збільшити тривалість життя. І коли сьогодні говорять "реформа", я питаю - яка мета? Реформа охорони здоров'я в чому полягає? Головна мета охорони здоров'я - це тривалість життя і якість життя. Забезпечує це реформа? - Ні. Вона призводить до того, що менше народжуються, швидко вмирають, і люди виїжджають звідси.

112.ua

- Це знущання з тарифами взагалі можливо припинити? Чи це буде нескінченно підвищуватися все?

- Та ні, звичайно ж. Це можна вирішити і вирішити ринковими методами. Не бажанням тут же зменшити, а ринковими методами. Це розплата за неефективну корупційну владу. І коли ми говоримо, що потрібно голосувати не серцем (симпатичний, молодий, красиво говорить), а важливо голосувати розумом: що ця людина робила, що ця людина має репутацію, має команду, і тоді, звичайно, можна швидко змінити. Важливо, щоб ми тут відповідали європейським стандартам: не більше 20-25% доходів сім'ї на всі комунальні витрати. І тут потрібно розуміти, що Україна за запасами газу - метанового, сланцевого, природного газу - друга в Європі. Не даремно ж міністр енергетики Америки, який приїжджав, сказав, що Україна для Європи - це як Техас для Америки. Колосально багатюща країна, але сюди потрібні інвестиції. Інвестиції від 3 до 5 мільярдів повністю нас забезпечують самодостатньо газом. Причому ціна газу знизиться. Від 5 до 10 мільярдів. Ми будемо виробляти його 50 мільярдів, і ціна газу знизиться. Модернізувати наші всі електростанції, запустити серйозну програму альтернативної енергії. А тут величезна кількість - під ногами у нас багатство. В Японії навіть каналізацію купують, забирають тепло і використовують. А щодо сміття, яке викидається, забруднює. А щодо вторинних ресурсів, які є. У нас країна колосально багата. І тоді реально ціну газу ми можемо зробити, як в Америці, - 110-140 доларів. Але це через інвестиції, через збільшення видобутку, тільки ринковим методом. Але коли ми говоримо про ринок, то тут дуже багато продавців і мало покупців. Тоді ціна знижується. Коли ми вирощували помідори, огірки, я з 10-11 років їздив на базар продавати. І ми їздили, шукали ті ринки, де мало продавців і багато покупців. Тому це якраз є ринковими відносинами.

- Українську землю продавати потрібно?

- Ні, зараз не можна. Це дуже небезпечно, тому що її за безцінь скуплять ті, хто сьогодні пограбував країну і набив не тільки кишені, а й свої авуари грошима.

- Корупцію в Україні можна подолати?

- Звичайно. І є чітка програма. Сьогодні рівень корупції 13-14% від ВВП. Це величезні гроші - грубо, 10-15 млрд доларів. Є чітка стратегія, програма, що необхідно зробити, щоб рівень корупції звести до європейського - а це 3-4%.

- Те, що в 2014 році ви стали губернатором Донецької області, було помилкою?

- Помилкою було б тоді не погодитися. З ризиком для життя, фізичним ризиком, тому що кожен день, як тільки я погодився стати губернатором, все зайнято. Дві машини бойовиків, вже був спецназ, ці зелені чоловічки, переодягнені, переважно із Закавказзя. Сподівався тільки на своїх хлопців, які по життю ще працювали зі мною в корпорації. Це був ризик для життя, але звільнення, захист Маріуполя - це та ціна, яка коштувала того. Точно б, мабуть, шкодував, якби не погодився допомогти і країні, і Донбасу.

- Донбас до складу України повернеться?

- Звичайно ж, у короткостроковій перспективі. Це 2-3 роки. Я в цьому впевнений. Є чіткий план, називається "Три основи".

- Крим повернеться?

- Це середньострокове. Там це більш складно, політико-дипломатичним шляхом. Ми розуміємо, що Крим є анексованим і вже визнаною російською територією. Тому тут дипломатія, міжнародна юриспруденція, копітка наполеглива робота.

- І терпіння. Як закінчити війну - це питання головне, яке хвилює всіх українців. Ви знаєте, як закінчити війну?

- Не тільки знаю. Два роки тому на конференції з безпеки в Мюнхені, де я беру участь уже п'ять років, я зробив презентацію плану "Три основи". Який зараз взяли за основу, в тому числі і заявив зараз Сайдік частину з цього плану. До того ж Агентство з відновлення Донбасу я ініціював ще в серпні 14-го року. Ми його створили, готували донорську конференцію. Є чіткий план-стратегія "Три основи", що необхідно зробити, і це вже на озброєння взято з точки зору миротворчих сил, з точки зору міжнародної тимчасової адміністрації, юстиції та перехідного періоду, Агентства з відновлення Донбасу, донорської конференції. А далі - чому це не відбувається і як, що потрібно змінити. Пропозиції достатньо розписано щодо спецпредставників України, Німеччини, Франції, спецпредставника з наглядовим голосом Австрії. Проговорено з керівництвом Австрії, що вони готові надати постійний майданчик у Відні, разом з представниками ОБСЄ, а там штаб-квартира на постійній основі. Разом зі спецпредставниками Америки і Росії вести переговори, як вибирають Папу Римського. І я впевнений, що якщо цим займатися кожен день, сім днів на тиждень, поки ми не домовимося на постійній основі, застосовуючи батіг і пряник, ми можемо досягти цього успіху. І я знаю, як.

Новини за темою

- Як ви ставитеся до Путіна?

- Негативно. Путін - ворог, я це сказав ще в квітні 14-го року, і природно, ніякого пієтету немає і не може бути. Росія - агресор, і ми повинні відповідно діяти.

- Якщо ви станете президентом, як ви собі уявляєте переговори віч-на-віч з Путіним?

- Це складні переговори, але вони необхідні - і багатосторонні, і двосторонні. У мене було дуже багато складних переговорів у житті, в моїй практиці, і мені вдавалося досягти результату. І я вважаю, що якраз цей досвід дуже корисний. Тому формат повинен бути багатосторонній, двосторонній, і повинна бути таємна дипломатія, непублічна, де могли б надавати допомогу і Білорусь, і Ізраїль, і Казахстан, з точки зору доповнення з досягнення мети.

- Вас називають мільярдером-інтелігентом, схожим на Вуді Аллена. Дійсно, схожість приголомшлива. Вам у кіно знятися не хочеться?

- У нас серед кандидатів вже є один актор. Я буду займатися справою. Для країни це дуже важливо зараз.

- Україна прорветься?

- Україна прорветься, і зараз дуже важливо об'єднати політиків, об'єднати здорові сили, тому що це останній шанс, і я впевнений, що ми цей шанс все-таки використаємо. І ми зробимо країну, в якій хотілося б, щоб жили діти. Тому що зараз, коли їдуть мільйони людей, коли наші заводи вже без робочих залишаються, і вже власники пропонують, що ми готові зарплату платити, як у Європі, а вони кажуть ні. Власникам на це відповідають, особливо молодші, у яких є діти, що нас не тільки зарплата цікавить, нас цікавить майбутнє країни. А це означає, що тих, хто розуміє, цікавить, яка тут освіта, будуть робочі місця чи ні, яка тут охорона здоров'я, безпечно чи ні на вулиці. А які тут дороги? Ми бачимо, як на фронті тут кожен день гинуть. Тут повинен бути гідний соціум, а не тільки зарплата, щоб по-людськи жили. І тому є чітке розуміння, як зробити нам щасливу країну. І я вірю в це, і ми її зробимо.

- Я вам бажаю удачі, Сергію Олексійовичу. Дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>