banner banner banner banner

У законі про особливий статус Луганської та Донецької областей немає ризиків

Влащенко: Сьогодні події тижня ми обговорюємо з народним депутатом багатьох минулих скликань Тарасом Чорноволом.

У законі про особливий статус Луганської та Донецької областей немає ризиків
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Влащенко: Сьогодні події тижня ми обговорюємо з народним депутатом багатьох минулих скликань Тарасом Чорноволом.

Вітаю, Тарасе. Чому ми виконуємо мінські домовленості в односторонньому порядку?

Чорновіл: Мінські домовленості мають превентивний характер. Якби цих домовленостей не було, то що було б у такому випадку? Все було би на порядок страшніше і гірше. Ми сьогодні маємо гібридну війну, а могли би мати справжню війну. Різниця дуже суттєва.

- Виходить, що ми просто зволікаємо? У будь-якому разі припинення вогню немає.

- Не ми втягнуті в безплідні довгі переговори. Нам вдалося Росію, яка хотіла йти переможним маршем, яка хотіла брати всю "Новоросію", втягнути у процедуру позиційної війни, яка для Росії невигідна. Російська армія сильна в наступальних операціях. Ми тягнемо час для ослаблення Росії, і ми тягнемо час до того, коли буде офіційно оприлюднено інформацію щодо Boeing, а це тягне за собою додаткові санкції.

- Як ви вважаєте, конституційні зміни будуть проголосовані у ВР? Наскільки вони є допустимими в тому вигляді, в якому їх зараз пропонує президент?

- Найбанальніший варіант оцінки ситуації: твій ворог задоволений цими змінами чи не задоволений? А Росія зараз дуже не задоволена цими змінами. Вони хотіли федералізації, а дістали місцеве самоврядування. При федералізації створюються регіональні утворення, які для сходу можуть бути автономними утвореннями. А децентралізація, яка закладена в цих змінах до Конституції, не передбачає ніякого зростання прав, а, навпаки, звуження прав отих утворень середніх. У місцевому самоврядуванні немає сепаратизму.

- Наскільки небезпечно вносити в тіло Конституції закон про особливий статус Луганської та Донецької областей?

- У цьому законі немає ризиків. Але він ніколи і не буде введений в дію. Для того щоб він був введений в дію… Там є 9 пунктів, які були введені весною додатково. Цими пунктами передбачено, що "ЛНР/ДНР" мають припинити своє існування, люди мають скласти зброю.  

- У Мінських протоколах розписано за термінами все те, що стосується лише нас, а щодо них нічого не розписано.

- Оскільки не виконано військові пункти, ми не зобов’язані братися до політичних пунктів. Є черговість, яка в мінських домовленостях є ключовою річчю. Є один пункт черговості, який в мінських домовленостях є для нас невигідним. Він стосується того, що вибори відбудуться ще до того, як ми дістанемо 100-відсотковий контроль за кордоном.

- Як ви ставитеся до ідеї широкої амністії, яка закладена в мінських домовленостях?

- Олланд і Меркель говорили, що амністованими мають бути люди, які з політичних причин, поглядів підняли сепаратизм. Ніхто ніколи не амністує терористів. На виконання мінських домовленостей нами був прийнятий закон, який визнали всі учасники процесу, крім Росії. У законі написано, що всі насильницькі злочини, навіть спроби насильницьких злочинів, людина, яка це вчинила, не підпадає під амністію.

- Чому офіційний протокол мінських угод, підписаний Путіним і Порошенком, ніде не опубліковано?

- Там немає тексту, як такого. Вони підписувалися під загальною системою примирення: клали своє слово, своє ім'я. В європейських лідерів це щось значить. Путін втратив повагу в світі не через те, що він напав на Україну, а через те, що він брехав.

- У нас є війна з Росією?

- У нас є війна з Росією.

- Чому ми не вводимо візовий режим з Росією?

- Це потрібно робити. Ми повинні сьогодні, взагалі, обмежити контакти. Якщо є війна, то навіть страшний досвід сталінського СРСР у чомусь може бути використаний. Людину, яка лишилася на окупованій території, ми не повинні через це переслідувати, але ми не маємо про неї дбати на тій території. Ми зобов’язані про неї дбати, коли вона переїде сюди. Повинна бути повна блокада. Кожна машина, яка переїхала, має бути конфіскована, а продукти ліквідовано або перепродано як конфіскат.

- Яценюк анонсував на вересень склад нового уряду. Як ви гадаєте, чи вдасться йому з новим складом уряду здійснити реформи?

- Яценюк перетворюється на народного артиста України. Він прекрасно перейняв деякі речі від Тимошенко. Яценюк з’являється на екранах в той момент, коли йому немає чим звітувати. Що він говорить тоді, колі найбільші проблеми в економіці? Він говорить про міжнародну політику, оборону і безпеку (а це відповідальність президента), він говорить про загальний план реформ (відповідальність коаліції у ВР). Це не є питання уряду, які мають бути реформи. Уряд – виконавча гілка влади.

- Хто, за вашими прогнозами, втратить свої крісла?

- Якби Яценюк міг контролювати на сьогоднішній день коаліцію (чого він не може), очевидно, першим, кого він би відправив, це міністр палива і енергетики Демчишин. Він його ненавидить страшною ненавистю, і тут питання старих контактів Яценюка: з Ахметовим дуже дружні відносини вибудувалися, старі відносини з Фірташем. Демчишин по всіх тих відносинах рубає. Був би Демчишин. Але це квота президента, і його не здадуть. Я думаю, що може стати питання про Вощевського, віце-прем’єра від Радикальної партії, оскільки Радикальна партія поводиться останнім часом виключно, як 100-відсоткова опозиція. Те, що вони не вийшли з коаліції формально, це ще ні про що не говорить. Я думаю, що це питання може виринути не від президента і не від прем’єра, а може виринути як внутрішній бунт в ряді фракцій коаліції. Частина НФ може збунтуватися, частина БПП, і дуже гарно цьому підіграє БЮТ. Я думаю, що Вощевський – перший на вихід, після міністра МОЗ.

- Ви можете прокоментувати, чому українське вугілля для Демчишина є збитковим, і він просить привізного, іноземного вугілля?

- Українське вугілля завжди було збитковим. Українське вугілля все без винятку є нерентабельним. Ті шахти зберігали, оскільки це є містоутворюючі підприємства.  

- Чому ми тоді ми веземо вугілля з "ДНР"?

- Треба ставити питання про кримінальну відповідальність тих підприємств, які, розчленувавши свій бізнес, граються в цю гру. Проблема щодо Демчишина – в певному протистоянні між Демчишиним і Яценюком з Ахметовим. ДТЕК принципово відмовляється переобладнуватися на вугілля марки "Г", яке масово видобувається на Волині. Вони відмовляються його брати, вони готові брати тільки марку "А", яка зараз повністю на окупованих територіях. Це ігри, які зараз спрямовані на те, щоб повернути все назад. Яценюк сьогодні працює в одній зв'язці з Ахметовим, і ця історія, яка є сьогодні, вона є у зв'язку з тим, що ДТЕК має намір все-таки перетиснути. Вони хочуть поставити ситуацію в дуже критичні обставини, і, можливо, президентові є сенс відразу після місцевих виборів ввести надзвичайний стан, воєнний, який дасть можливість за справи, які пахнуть саботажем, провести масову конфіскацію власності ДТЕК і потужностей інших генеруючих компаній. У цій ситуації можна ставити питання про конфіскацію.

- Демчишин заявив, що підприємства Григоришина в Україні підтримує система. Яку систему має на увазі міністр енергетики?

- Діяльність Григоришина я не відслідковував. Я – не енергетик.

- Є відчуття, що боротьба сьогодні розгортається не так між владою й опозицією, скільки готується новий переділ всередині влади. Що вам відомо про це?

- Спочатку має щось відбутися не в перерозподілі власності, а в серйозних змінах у верхівці влади. Рік тому, під час парламентських виборів, була рівна підтримка партії президента і партії уряду. Сьогодні – повний провал партії уряду, і більш-менш збереження позицій партії президента. Очевидно, що дві сторони розуміють, що рівновагу порушено. Я так розумію, що після місцевих виборів, які мають показати, яка зараз рівновага, які позиції політичних сил, треба починати робити зміни, і вага кожної політичної сили буде вибудовуватися не стільки в тому, що вона дістала рік тому на парламентських виборах, а в тому обсязі підтримки, який вона загалом, у середньому по Україні, дістане після місцевих виборів.

- Ви сказали, що американці дали нам останній шанс у боротьбі з корупцією. Якщо ми їм не скористаємося, що буде далі?

- Я сказав, що цей останній шанс дуже персоніфікований. Він зараз звернутий конкретно до Яценюка. До президента певні звернення були, і він зробив певні дії. Незадоволені остаточно його результатом, але йому дали карт-бланш на період виконання цих дій. НАБ включається в роботу наприкінці року, воно повинно дати результат за кілька місяців, і до президента питання будуть поставлені на початку 16-го року. Тоді питання останнього шансу у відносинах з президентом будуть стояти так само, якщо не запрацюють ті системи: нова система в Генпрокуратурі, НАБ.  

- Може, треба було б президенту, прем'єру та їхньому оточенню опублікувати, де розміщено всі їхні активи, і з цього почати боротьбу з корупцією?

- Це було б правильно. Але мені здається, що ми знаємо, де їхні активи. Щодо Порошенка ніби все відомо, а щодо Яценюка було б цікаво побачити такі матеріали. Але мене цікавлять більше особи, які перших осіб "грають". Короля грає свита. Мене цікавить, наприклад, Мартиненко, його прямі прив’язки до "Енергоатому". Мене цікавлять інші особи.

- Порошенко ветував закон про органи внутрішніх справ. Чому?

- Народний депутат Чумак при обговоренні цього закону виступав жорстко проти. Він наводив багато прикладів про нескоординованість, невідповідність Конституції і про те, що закон перетягує канат від створення офіційної поліції до збереження системи органів МВС і концентрації там повноважень більше, ніж це їм потрібно. Я позицію Чумака сприймаю. Після доробок законопроект може бути прийнятий.

- У боротьбі з корупцією дуже багато піару. Чому у нас не доведено до суду жодну справу проти корупціонерів?

- Проблема в опорі самої системи в правоохоронних органах. Колосальний внутрішній опір у середині прокуратури. Вони не хочуть і вони не вміють законно доводити справи до суду. Плюс опір у самій системі суду. Мене тривожить, чому сьогодні у ВР немає подань на притягнення до кримінальної відповідальності суддів і чому тільки по трьох керівниках Генпрокуратури засвітилися серйозні справи, і немає більше. Ті дві системи – прокуратура, суд, а ще сама система МВС – там повинні відбутися кардинальні зміни. Якщо ми не можемо їх повністю ліквідувати, розпустити (а ми не можемо), то треба всім світом тиснути, щоб крок за кроком ставало менше всілякої гидоти і ставало більше нормальних людей.

- Напередодні місцевих виборів з'явилося багато нових політичних проектів. Навіщо їх стільки?

- Перед кожними місцевими виборами масово з’являлися партії-одноденки, які виходили на вибори, і, як правило, їх програвали з тріском. Після виборів це все зникне, і ми про ті партії забудемо. Потім ці ж фізіономії винирнуть з новими назвами на наступних місцевих виборах.

- А які партії не є одноденками?

- Це партії, які мають серйозне олігархічне фінансування. Але через те, що олігархи в нас так і не навчилися слухати серйозних експертів, вони теж не мають серйозного майбутнього. "Укроп" - спалений, це тепер "гречка" після Чернігова. А на заході України "Укроп" Коломойському міг дати багато. Але цю партію будуть ще відновлювати і часто будуть запускати. Добродомов буде свою партію кілька разів використовувати, Каплін буде. Тобто там, де партія навколо однієї людини, а ця людина в політиці міцно закріпилася, то ця партія буде десь виринати на кожних проміжних виборах і буде грати якусь роль. Під лідера партії, як правило, набирається дві категорії людей. Перша категорія – це вірні працівники його, і він сподівається, що він їх заведе, і вони будуть йому вірно служити.

- У вас є прогнози щодо виборів у великих містах?

- У Києві поки ще все в тумані. Ми бачимо Кличка і не бачимо, хто буде його основним конкурентом. Кличко був поки що тільки лідером "Удару". У БПП є достатньо багато людей, які хотіли створити конкуренцію Кличку: починаючи від Луценка, який себе в коаліції відчув дуже не затишно, і закінчуючи Томенком і багатьма іншими, які хотіли б піти на мерські вибори.

- Петро Порошенко звільнив главу Першотравневої райадміністрації Миколаївської області Сироту за конфлікт із співробітником "Кобри". Коли ми позбудемося ось цього менталітету наших багатьох начальничків, який їм дозволяє так поводитися і почуватися царями в цій країні?

- Доки політику править хам на будь-якому місцевому рівні, доти так і буде. Всім хочеться, щоб всюди були нові люди. Але жодна нова людина не може прийти у владу. Ця нова людина має пройти сходинки. Ми вже побачили нові обличчя у ВР, які туди влетіли. І що? Мають бути соціальні ліфти: попрацюй в ЖЕКу, райадміністрації, сільраді, міськвиконкомі, а потім йди на голову райадміністрації. У нас люди, які жодного дні не були ніде, але проявили себе якимись активістами, боролися з корупцією, на рівні вийти на мітинг і покричати – і це було підставою для того, щоб ці люди опинялися у владі. Все! Про це треба забути, ми повинні забути про нові обличчя. Кожна людина, яка піднімається на наступну сходинку у владі, має побувати перед тим на нижчій сходинці.

- Ви явно лобіюєте політику президента. Чи означає це, що ви в пулі експертів Порошенка?

- Якби я був у президентському пулі, то я би почув в його виступах фрази, які мені б дуже хотілося почути. Я час від часу запускаю меморандуми, і запустив такий в оточення Порошенка, як він би мав повестися в ситуації зканалом "112". Прийти до вас в ефір чи запросити ваших журналістів до себе і годину поспілкуватися з журналістами каналу "112", як і з іншими. Якби я був у пулі експертів, то до мене би прислухалися. Я в грудні 2013 р. прийняв рішення, що я підтримую Порошенка на президентських виборах, коли ще ніхто про його можливе кандидування не говорив, і я активно за нього виступав і агітував. Я на його діяльність дивлюсь достатньо спокійно. Зовнішня політика і питання безпеки – це є відповідальність президента, і я оцінюю його діяльність там позитивно.

- Чи згодні ви з ідеєю заборони політичної реклами?

- Як колишній журналіст – ні. За що ж будуть жити наші телеканали і газети? Якщо зовнішню рекламу, білборди і все інше можна заборонити, то рекламу в пресі – ні.

- Чи є у Верховній Раді люди безкорисливі, і хто вони?

- Я думаю, що є. Я не готовий всіх перераховувати. Але я знаю Олю Червакову, знаю, як вона живе і як вона діє. Знаю ще там з десяток людей. Думаю, що людей з тридцять там таких є.

- Хто з українських політиків вас здивував останнім часом?

- Фракція "Самопоміч". Розчарування страшне. Я за них голосував. Я вірив, що це є серйозні політики для мудрих людей. Але вийти і юродствувати під ті зміни до Конституції, знущатись над Шевченком, знущатись над Європою. Знаєте, чого там ще бракувало? Березюку бракувало сказати одну фразу: "Продажная гейропа". І було б все, як робили комуністи.

- Чи є такі політсили сьогодні, зі старих або з нових, до яких ви могли б примкнути?

- Якби були, я б примкнув. Я дуже невпевнено і ненормально почуваюся поза процесом. Я у 2004 р. мав шикарний шанс стати над процесом і сказати: "Ющенкопоганий і Януковичпоганий". Я вліз у процес. Я завжди влажу в процес. Немає таких сил.

- Чого ми не знаємо про топ-політиків України?

- Майже нічого не знаємо. Головне, ми не знаємо їхніх внутрішніх, психологічних поривань і що саме і як вони переживають. А ми не хочемо цього знати. Ми навіть не хочемо в це вдумуватись.

- Чи спілкуєтеся ви з людьми з Адміністрації президента?

- Ні.

- Ви були хоч раз в АП за останній рік?

- Разів зо три.

- З ким ви там зустрічалися?

- Я зустрічаюсь з Олегом Медвєдєвим, ще з радником президента, який теж займається аналітикою.

- Чи буде поставлено крапку у справі вашого батька?

- Буде, але ще не скоро.

- Чи буде суд щодо подій в Іловайську?

- Буде, ще до кінця цього року.

- Чи вважаєте ви "Партію простих людей" Капліна конкурентом Ляшка?

- Майже так.

- Хто з цих двох залишиться на політичному Олімпі?

- Я думаю, що жоден із них.

- Скільки грошей у вас із собою зараз?

- Двісті сімдесят гривень.

- Три речі, яких ми повинні боятися найближчим часом?

- Серйозної війни на сході, прямої наступальної операції. Серйозних провокацій щодо заходу і середнього заходу або центру України, які можуть робитись "дурними руками". Чергового удару по енергосистемі України та її серйозний розвал під зиму.

- Дякую, Тарасе.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>