banner banner banner

У ВР до 50 осіб, які живуть на депутатську зарплату. Я колись рахував

ВАСИЛЬ ВОВК - генерал-майор. Двічі обіймав посаду керівника головного слідчого управління СБУ. Нагороджений орденом Богдана Хмельницького за розслідування справи про голодомор в Україні в 30-х роках минулого століття. Заслужений юрист України. Закінчив Московську школу КДБ

У ВР до 50 осіб, які живуть на депутатську зарплату. Я колись рахував
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ВАСИЛЬ ВОВК - генерал-майор. Двічі обіймав посаду керівника головного слідчого управління СБУ. Нагороджений орденом Богдана Хмельницького за розслідування справи про голодомор в Україні в 30-х роках минулого століття. Заслужений юрист України. Закінчив Московську школу КДБ

Влащенко: Сьогодні у нас в гостях екс-начальник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк.

Здрастуйте, Василю Васильовичу. КДБ був однією з наймогутніших репресивних машин. А чим займалася СБУ в новітній історії України?

Вовк: Я не згоден, що КДБ був, загалом, репресивною машиною. Один великий сегмент у ньому – так звана 5-я лінія – дійсно займалася "інакомисленням". Так, дійсно був каток щодо свободи слова, але то був каток по відношенню до тих, хто думав не так, як радянські вожді. Але це була високопрофесійна машина. Я закінчив вищу школу КДБ СРСР, і я знаю цю машину "від" і "до". І я перейшов з КДБ в СБУ у 1991 році, пройшовши відносну люстрацію. Я до п'ятої лінії ніякого відношення не мав, тому що закінчив слідчий факультет, і ні кримінального провадження, жодної кримінальної справи у мене дисидентам не було. Я не можу сказати, що в 1991 р. була створена нова структура. Це була правонаступниця того ж КДБ, і практично залишилися ті ж співробітники, що і були. До того часу, звичайно, такої люстрації, яка зараз є, яка зазвичай йде через правоохоронні органи і йде через вычищение чекістів (чомусь це слово негативно сприймається, а я іншої думки), не було. Для мене слово "чекіст" є позитивним.

- Протягом багатьох років люди стикалися з роботою КГБ, а потім СБУ, але тільки в негативному сенсі. Чим займається для нас ця організація, ніхто не знав. СБУ могла показати, що вона працює для людей, але вона цього не показала. Виявилося, що у нас вся країна нашпигована іноземними агентами, що у нас маса російських агентів у самій СБУ. Чим займалися патріоти в СБУ? Як вони все це дозволили?

- Хвороблива уява. Переоцінюєте можливості ФСБ, перебільшуєте чисельність агентів іноземних спецслужб. Звичайно, є такі люди. І звідки б вони не вийшли (чи то з тієї системи, то вони вчора були прийняті на роботу), вони можуть бути завербовані. Для того і є спецслужби. Мова йде про людей, до десяти, які, можливо, є завербованими агентами спецслужб в різних структурах влади. Це може бути Кабмін, АП, МВС, тому що скрізь є блок інформації, який необхідно знати сьогодні насамперед ФСБ Росії. Хоча, з іншого боку, і з Європи, і з Америки інформацію отримують таким чином: через тих же агентів, через тих же довірених осіб, законспірованих осіб, які мають симпатії чи проплачених, або ідеологічних (в чому я сумніваюся).

- Який, за вашими оцінками, відсоток іноземних агентів впливу знаходиться в органах влади і в ВР?

- У нас ті, кого підозрюють у співпраці, це дуже закрита інформація. Є ті, хто знаходиться на стадії реалізації: їх заарештовують, видворяють. Я скажу не про відсотки, я ще раз скажу, що є досить багато осіб, які в тому чи іншому статусі працюють на іноземні держави або на іноземні спецслужби. У всіх державних структурах.

- Якщо таких людей небагато, і є СБУ, яка повинна боротися за національну безпеку, то чому так виявилося, що наша країна вся пронизана корупцією, контрабандою, і жодної гучної справи немає. Більше того, кажуть, що офіцери СБУ, МВС, ЗСУ очолюють цей процес.

- Є і такі прецеденти. Очолюють офіцери з різних служб, високі посадові особи з різних підрозділів влади. При Наливайченко публічність служби досягла свого апогею. Але це пов'язано з тим, що це необхідно було робити: це боротьба із внутрішнім та зовнішнім ворогом на сході України, що поєднувалося з інформаційною війною, контррозвідка, наслідок. Тому вийшли на таку широку публічність, яка має свої негативи. Сьогодні є про що говорити, а завтра – ні, а треба говорити. Щось перебільшується, щось притягується. У СБУ є підрозділ, який бореться з корупцією і організованою злочинністю. Це підрозділ, який насильно утримується в структурі служби. Про це постійно заявляли, і Наливайченко заявив про це ще в ту каденцію: цей підрозділ не повинно бути у нас. Органи, які зобов'язані боротися з корупцією, у нас є скрізь – в ГПУ, СБУ, МВС. А має бути один орган. Всі кому не лінь, починають з того, що говорять, що вони прийшли побороти корупцію, а в підсумку очолюють корупцію або беруть у ній найактивнішу участь. Поглинає вона всіх. Зараз дуже багато говорять про контрабанду. Немає товарної контрабанди ще з 2011 року. Складова контрабанди – кримінальний товар. Немає контрабанди в кримінальному сенсі цього слова. З Кримінального кодексу вилучили статтю. Що стосується останніх подій в Закарпатті: хто винен? Начальник міліції, начальник СБУ, фіскал, митник, посадові особи? Іванова поміняти на Петрова. Це має значення? Зараз поміняли, але нічого не зміниться. Ніхто не простежує логічний ланцюжок на предмет того, чиї вони люди. Вони – квотні люди. Цей квотний принцип треба прибрати. У всіх фракціях ВР є квоти у всіх цих службах. АП – тому що є призначенці, які призначаються безпосередньо президентом, указом президента. Кабмін – є служби, які безпосередньо підпорядковані Кабміну. І вищі посадові особи, всі з цих органів. Так якщо ми говоримо про відповідальність, то давайте говорити про відповідальність влади: законодавчої, виконавчої, у всіх їхніх позиціях і проявах. Голосування ж у ВР не проходить просто так. За голосування отримують якусь квоту. Або забирають квоту, якщо так не голосував. Це ні для кого не секрет, але про це ніхто не говорить. Наприклад, ви будете мати першого заступника, і він буде працювати рік. Достатньо, щоб забезпечити існування вашої фракції, діяльність ваших партійних структур в областях, районах і так далі? Тому що зі своєї кишені ніхто з цих можновладців, багатих людей не оплачує партійні структури або інші структури, які вони містять. У нас же засіли у ВР або олігархи, або "шістки" олігархів, або бариги-олігархи.

Новини за темою

- Чим олігархи відрізняються від бариг-олігархів?

- Це явні злодії. А є олігархи не явні. Ахметов, наприклад, сказав, що він всі свої мільйони може пояснити, крім першого. Це олігарх, так як він може пояснити. А барига – олігарх, який краде при першій можливості. А "шістки" бувають у тих, що у тих. У ВР є якась частина людей, яка живе на депутатську зарплату. Я колись підраховував. Нарахував десь до 50 осіб. Напевно, багато нарахував?

- У ВР зареєстровано закон про те, що партії повинні оплачуватися державою. Вони хочуть ще і пенсію від держави?

- Абсолютно вірно. Хочуть додатковий заробіток. Того фінансування, яке буде від держави, їм вистачить на один виступ на телебаченні. Це буде невелика сума, яка не дозволить утримувати партію.

- Ви можете назвати прізвища людей, які "кришують" контрабанду?

- Не треба вводити в оману людей. Не винні у контрабанді ті, хто працює в галузі. Якщо винен голова адміністрації, то відповідальність за це несе Кабмін та АП, за чиїмось уявленням цього чоловіка призначили. Треба називати людей, за чиїм рекомендацій були призначені ті або інші люди.

- Як ви оцінюєте сьогоднішній рівень професіоналізму співробітників СБУ?

- СБУ не є окремим органом в організмі держави. Ми маємо таку службу, на яку заслуговуємо. Вже дуже давно є елементи, коли за прийняття на службу в СБУ дається відповідна подяку. І вона не тільки вербальна. За якісь руху по службовій драбині дається відповідна подяку. Який професіоналізм може бути? Я знаю випадки, коли у правоохоронному органі молодої людини призначають на дуже високу посаду разом зі своїм помічником, неофіційними, який за нього пише резолюції та готує документи. І це тільки тому, що він має можливість платити керівнику щомісяця додатково до тієї мізерної зарплати, яку він має. Це факти, мною встановлені. Але для того, щоб про це повідомити, потрібно мати докази цих фактів.

- Вас звільнили, тому що звільнений Наливайченко?

- Не зовсім так, але цей елемент також присутній. Професійних причин і юридичних підстав для мого звільнення не було.

Новини за темою

- Ви будете боротися за своє поновлення на роботі чи підете в політику?

- Перебуваючи на державній службі, на службі в офіційному правоохоронному органі, я займався в рамках дозволеного і політичною і громадською діяльністю. В рамках дозволеного. Я думаю, що я знайду можливість, займаючись політикою чи громадською діяльністю, в рамках дозволеного займатися і питаннями національної безпеки України та іншими правоохоронними функціями. Як написано в статті 19.

- А в якості кого?

- Як громадянина України. У нас громадянин України має дуже багато можливостей, в тому числі і можливість просування кримінальної, іншої юстиції нашої держави. Дуже великі можливості є у кожної людини, якщо він системно вивчав законодавство і може системно підійти до його застосування.

- Як ви можете прокоментувати нові призначення в СБУ?

- Я всіх знаю особисто, і у мене з ними немає жодних конфліктів. У мене хороші, рівні стосунки з ними як з офіцерами, людьми, громадянами. Але ви запитали про нові призначення, а я не побачив нових призначень на керівні посади в СБУ. Це ті ж люди, які працювали при Наливайченко.

Новини за темою

- Ваше запитання?

- Чому так звані демократичні сили не люблять канал "112"?

- Коли ЗМІ або будь-яка компанія починають бути успішнішими за інших, то з'являються люди, які хотіли б, щоб у них це було.

- Я хочу вашу відповідь використовувати у відповіді на ваше запитання, чому мене звільнили. Десь успішність, де позитив, де-то заздрість. Тільки я не розумію для чого, тому що я в своєму житті суспільне і державне завжди ставив вище особистого.

- Спасибі велике.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>