banner banner banner banner

У Раді закони пишуться погано, а принципові питання не вирішуються

Депутат від "Народного фронту" Вікторія Сюмар в ефірі телеканалу "112 Україна" розповіла про те, коли буде сформульована національна ідея в Україні, як ставиться до відставки Зоряна Шкіряка, а також як оцінює роботу парламенту

У Раді закони пишуться погано, а принципові питання не вирішуються
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Депутат від "Народного фронту" Вікторія Сюмар в ефірі телеканалу "112 Україна" розповіла про те, коли буде сформульована національна ідея в Україні, як ставиться до відставки Зоряна Шкіряка, а також як оцінює роботу парламенту

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях Вікторія Сюмар, народний депутат України.

Суспільство дуже болісно реагує на оцінку минулого. Одні кажуть, що без ревізії того, що було нами прожито - ми не зможемо рушити далі. А інші кажуть, що ми занадто зациклилися на минулому і повинні вирішити для себе - у якому майбутньому ми хочемо жити. Що ви думаєте з цього приводу?

Сюмар: Треба точно думати про майбутнє, але треба розуміти і своє минуле. Я історик, мені це дуже близько і зрозуміло. Дивувало завжди, чому Україна не може мати свій погляд на історію Другої світової війни і роль України. Україна в результаті цієї війни була визнана світовою нацією і, фактично, незалежною державою, тому що вона стала засновником ООН. Вона була визнана переможцем, як окрема держава. УПА – дискусійна тема. Але між воїнами УПА і воїнами ВВВ нема сварок. Є сварки між людьми, які по різному трактують історію. І найголовніше – не трактують, а спекулюють на цих різних історіях.

- Своя правда є у радянських воїнів, які захищали Батьківщину. І своя правда є в УПА, яка захищала ту ж саму Батьківщину. Тому, може треба визначати події минулого не як факт ідеології, а як просто культурну подію?

-До цього треба простіше ставитися, тому що це не повинно розколювати країну. Тому що не зайшли би російські війська на Донбас, якби на Донбасі не було би частини населення, яка би відверто їх підтримувала. А сталося так тому, що не було єдиної державної української позиції. Не було єдиного трактування історії. Ми не намагалися знайти порозуміння і єдине трактування. Цим треба було комусь займатися. А замість того, щоб шукати компромісне бачення  - політики на цьому  спекулювали.  

- Чи не здається вам, що нам треба сформулювати вже, нарешті, яку країну ми будуємо, що ми хочемо зробити?

-Кажуть, що національна ідея має бути сформульована в дуже короткому терміні. Основа ідеології  - національна ідея, а з другого боку  - яку країну ми будуємо в усіх параметрах: політичний, економічний устрій. Це має бути модель Конституції, і початися вона має з загальнонаціонального консенсусу – яку країну ми хочемо побудувати. З приводу національної ідеї - мені здається, що її геніально відчув президент Кучма, коли написав книжку, яка називалася  - «Україна - не Росія». І це справді так, тому що ми будуємо країну, яка буде не Росією, ми себе протиставляємо їй. Ми знаємо, що ми інші. У нас інші цінності – індивідуалізм, людське життя. Вони значно більш європейські.  Це означає, що ми повинні дати більш індивідуальних свобод, повинні побудувати економічну модель, яка би базувалася на підтримці бізнесу і на стимулюванні дрібного та середнього бізнесу. З іншого боку ми мусимо зараз стимулювати ВПК, тому що в нас є дуже серйозні загрози. Ми повинні не соромитись, що ми аграрна держава – ми повинні це культивувати. Тобто, ми повинні зрозуміти, де в нас є пріоритети, у що нам потрібні інвестиції, де ми маємо розвивати людський потенціал і як нам розвивати нові технології. Я думаю, що зараз ми болюче шукаємо відповіді на ці питання.  

Новини за темою

- Як ви думаєте, про що буде розмова Меркель і Порошенка на зустрічі в Берліні?

- Виконання мінських домовленостей. Є небезпека початку активних наступальних дій російської армії. На Донбасі і в Ростовській області співвідношення техніки 1 до 4. Це те, що потрібно для наступу. Якщо цей наступ почнеться, то постає питання його мети  - куди йти. Де вони зупиняться  - на українських кордонах чи ні. Ми будемо захищатися, але потрібно зрозуміти – ми одні в цьому чи ні? Пройшов рік, а в Європи не має однозначної позиції, тому що Україна досі не може отримати зброї.   

- Як ви вважаєте, чи ми робимо все на публічному рівні, з точки зору міжнародної дипломатії для того, щоб максимально активізувати ситуацію нашої співпраці з Європою, з США, донесення правдивої інформації і т.д.?

- Дипломатія українська є достатньо якісною. Я вважаю, що президент Порошенко є ідеальним дипломатом у тих умовах. Він вміє розмовляти з іноземцями, і такого постійного зв’язку з першими особами світу – такого в Україні не було ніколи. І, до речі, Яценюк так само. Але, з іншого боку, не можна все зробити тільки в приватних розмовах перших осіб. Думка еліт  - вона вся на стороні України. Але є російська пропаганда, експерти, приплачені Росією, і люди в Європі дуже часто мають абсолютно проросійську позицію. Це можна подолати тільки шляхом волонтерської  публічної дипломатії. Коли кожен робить різні зусилля: виступати, спілкуватися, користуватися любою можливістю для того, щоб переконувати цих людей. У нас не має таких можливостей, щоб купувати іноземних журналістів і експертів – то ми мусимо робити це самі.

- Як ви оцінюєте історію з рятувальниками в Непалі?

-Все таке трухляве, що воно розсипається буквально в повітрі. Десь не додумали, не дорахували, десь хотіли зробити яскраву картинку, а вийшло смішно. Бюрократичну українську систему треба будувати, фактично, з нуля. Люба екстремальна ситуація – і ми бачимо, що все це не працює. Ця ситуація  - вона показує реальний наш стан речей.

- Наскільки професійно поводився міністр МНС?

-Я знаю Шкіряка і його завзяття. Він кілька днів був міністром, на нього це все звалилося. 

- Що ви скажете про корупцію в уряді? Вже опубліковані результати аудиту по Мінобороні - виявлено збитків на 382 млн грн протягом січня-квітня.

-У мене є велике питання - чому там за це ніхто не сидить? За фактами Гордієнка веде розслідування прокуратура, і я дуже хочу всіх винних побачити за гратами. Це вже крайній цинізм  - коли гинуть люди, а тут хтось заробляє на цьому. Факти Гордієнка більше стосувалися уряду Азарова. В уряді Яценюка це стосувалося конкретних державних підприємств, по яких кожен керівник повинен відповісти.  Але Гордієнко веде себе зараз як політик, а не як людина, яка хоче когось притягнути до кримінальної відповідальності. Він згадує Яценюка, хоча визнає, що підпису Яценюка там ніде не має. Люди, чиї підписи там є, були відсторонені цим самим Яценюком. Корупція на середньому рівні є величезною. І поки не буде фактів, що хтось сидить, а не відкупився – у нас особливих успіхів не буде.

- За результатами першого кварталу 2015 в «Нафтогазі» збитки на 21 млрд грн. Вони кажуть, що 1,5 млрд вони втратили за рахунок несанкціонованого відбору газу в зоні АТО. Що це означає?

-Є газопроводи, і йде відкачка терористичними групами. Це єдина труба, і закрити все  неможливо. Я не є фахівцем в енергетичній сфері, але думаю, що це пов’язано з тим, що тарифи тільки зараз привели до ринкового рівня і їх треба прозоро обґрунтовувати. «Нафтогаз» завжди була годівничка для «Росукренерго» - Льовочкіна-Фірташа.  

- Ляшко вніс закон, щоб жоден чиновник не зміг виїхати з країни після звільнення до перевірки його НАБ.

- Дуже хороший закон. Аудит, декларація. Дай Бог, щоб це запрацювало. Але, коли ми робимо такі жорсткі антикорупційні заходи, одночасно треба піднімати зарплату тим самим держслужбовцям, і добре, що це почали робити з НАБ. Я не вірю в реформу державної служби без суттєвого підвищення зарплат для державних чиновників.

- Крім високих зарплат має бути система, яка контролюватиме все це.

Цілком очевидно, що Фірташ бере дуже активну участь у політиному житті України. Наші політичні партії завжди утримували й формували олігархи. Але те, що олігархи почали це використовувати як інструментарій публічного шантажу - цього ще не було. Які наслідки все це може спричинити?

- Це був не публічний шантаж. Це був формат захисту. Фірташ був під серйозною загрозою екстрадиції до США, і йому треба було вибудувати свій захист так, щоб ця справа виглядала як політична. Йому треба було показати, що він впливає на українську політику і довести це.   І він це зробив. Але олігархи зацікавлені впливати на політику заради бізнесу, а не займатися публічним шантажем.

- А чому Кличко захотів свідчити в закритому режимі, якщо йому нічого приховувати було?

-Він готовий був рятувати Фірташа і грати на політичну версію, але він боявся публічного політичного шантажу. І ось цього пов’язування його з групою Фірташа-Льовочкіна. Що, до речі, для журналістів ніколи не було секретом. І ми ж знаємо, хто довкола Кличка керує, фактично, містом. Це всі люди Льовочкіна, його дуже близькі друзі.

- Тобто, факти афільованості щодо цих олігархів все-таки існують?

- Однозначно.

- Чи задовольняє вас, як працює МВС? Нічого не відомо з убивств Калашникова і Бузини, чим займаються люди зі зброєю, які були в батальйонах?

-Ми отримали відповідь, що за два тижні МВС вже готове буде прозвітувати. Розробляється версія про журналістську діяльність у вбивстві Бузини. Наскільки я знаю – там є просування. З приводу людей зі зброєю - це величезна проблема. Катастрофічна проблема для країни, і ми повинні розуміти, що вбивство у будь якому разі - є злочин. У країні, де багато зброї і багато молоді, яка повернулася і в неї є досвід воювати і вбивати, – очевидно,  що правоохоронні органи у цій ситуації мусять бути максимально ефективними.

- За всю історію законотворення ніколи не було, щоб депутати на травневі свята отримали 3 тижні вихідних. Чи не занадто живе депутатський корпус у той час, як у нас у країні війна?

-«Слішком». Закони пишуться погано, принципові питання не вирішуються, не має законів  про вибори. А те, що їдуть то мажоритарщики – вільні люди, що ми їм можемо зробити? У мене комітет засідав цього тижня, минулого тижня.

- Ви особисто задоволені від того, як працює ВР? І чи не здається вам, що нам треба реформувати і саму ВР?

-Дійсно, 450 депутатів – це забагато. Більшість сидять, кнопки натискають. Законотворчістю повинні займатися люди, які мають бачення і які спроможні це бачення в системні закони вкладати. У ВР таких відсотків 30 якщо набереться, це добре. 

- Дуже багато відсутні в країні і коли є робота, і є засідання.

- Євротуризм не означає -  євроінтеграція.

- Чи повинні Порошенко і Кличко дати пояснення за договором з Фірташем, публічні?

- Очевидно.

- Чи отримає Україна найближчим часом безвізовий режим?

- На жаль, ні.

- Коли ми можемо цього чекати?

- Я думаю, що до кінця року.

- Чи наважиться Росія на масштабне вторгнення цієї весни?

-Вірогідність 70%.

- Який відсоток депутатів знаходиться, фактично, на відпочинку, а не засідає в комітетах?

-50%.

- Ви особисто звільнили б зараз Шкіряка?

- Ні. Я би розібралася.

Новини за темою

- Який бюджет вашої сім’ї? Скільки ви з дочкою витрачаєте на місяць?

-8 тис. грн.

- Чи повинен Яценюк реагувати на висновки робочої групи, коли вони надійдуть?

- Очевидно.

-Як?

-Звільнення тих людей.  І повинен реагувати не так Яценюк, як ГПУ.

- Чи підтримуєте ви скасування презумпції невинності при адмінпорушеннях?

-Для мене це дивна позиція, оскільки вона не узгоджується з українською Конституцією.

- Чи є гідні кандидати на посаду мера в Києві, крім Кличка?

- Хочеться знову повернутися до формату, що мер – це господарник. І займатися розвитком міста, баченням стратегії розвитку. Але, на жаль, з альтернативами є проблема. Кадри  - одна з найбільших проблем в країні.

- Чи виправдали надії людей нові обличчя в парламенті?

- Очікування завжди вищі, ніж шанси і можливості їх реалізувати. Думаю – ні, але і не так все погано, тому що це досить активні і правильні люди. Які пройшли Майдан, заробили репутацію, і це дуже правильний процес, що вони є в парламенті.  

- Чи доцільний тут вираз, що «хороша людина - це не професія»?

-Так, точно. Тому що далеко не всі змогли себе знайти в парламентській професії. Дуже багато хто загубився в цьому.

- Три речі, які вдалося зробити політикам і владі за цей рік в Україні?

- Можу сказати за себе. Пишаюся законом про суспільне мовлення, бо нарешті забрали в держави державний телеканал і почали цей  процес формування. Пишаюся законом про публічні фінанси, коли все, що виходить з бюджету, є на одному ресурсі, і пишаюся відкриттям реєстрів баз даних. Це системні законопроекти, великі, складні.

-Дякую, Вікторіє. 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>