У Києві найбільша проблема – це вуличні грабежі

Глава поліції Києва Андрій Крищенко розповів 112.ua, за рахунок чого вдалося знизити темпи зростання злочинності у столиці та підвищити розкриття, чому не можна просто так закрити точки з ігровими автоматами, коли патрульну поліцію перепідпорядкують місту і як поліція охоронятиме правопорядок під час проведення Євробачення

У Києві найбільша проблема – це вуличні грабежі
Андрій Крищенко, голова Нацполіції в Києві З відкритих джерел

Тетяна Святенко

редактор 112.ua

Глава поліції Києва Андрій Крищенко розповів 112.ua, за рахунок чого вдалося знизити темпи зростання злочинності у столиці та підвищити розкриття, чому не можна просто так закрити точки з ігровими автоматами, коли патрульну поліцію перепідпорядкують місту і як поліція охоронятиме правопорядок під час проведення Євробачення

Як ви охарактеризуєте криміногенну обстановку в Києві?

Досить серйозне зростання злочинності було в 2016 р. Взагалі, у Києві зростання злочинності почалося з 2013 р. Про це можна говорити як судячи з конкретних злочинів, так і за кількістю злочинів на 10 тис. осіб населення. Це усереднена заведена у світовій практиці статистика. Торік було скоєно 253 злочини на 10 тис. населення, за 2015 р. було 227 злочинів, за 2014 р. – 188 злочинів і в 2013 р. – 158 злочинів на 10 тис. населення. Ми бачимо, що злочинність зростала, торік зростання було досить серйозним, на 16% збільшилася кількість злочинів - з 63 тис. до 73 тис. Збільшилася більш ніж на 20% і кількість звернень громадян. Всього від громадян надійшло 904 тис. звернень, але вони не всі були за кримінальними статтями.

Фактори, які впливають на зростання злочинності, було названо неодноразово. Це та ж сама економічна криза, яка насамперед впливає на вчинення некваліфікованих злочинів, таких як дрібні крадіжки, грабежі; події на сході та внутрішня міграція населення. До Києва і так люди їхали з усієї країни, а зараз додалися ще й злочинці зі сходу. На території Донецької та Луганської областей злочини здійснювати і важче, і людей там зараз менше. Всі їдуть до Києва, тут гроші. Тому цей фактор теж впливав на зростання злочинності торік. Проаналізувавши ситуацію, ми дійшли висновку, що кожен четвертий, хто здійснює крадіжку, - не місцевий, кожен другий грабіжник і кожен другий викрадач автотранспорту – не киянин, це люди з інших регіонів, країн.

Досить серйозне зростання крадіжок і грабежів було в першому півріччі 2016 р. Свою роль зіграла і масштабна реформа, яка проводилася в поліції. Переатестація особового складу, частину людей звільнили, й утворився некомплект. Він і так був, і ще додався. Але з другого півріччя ми фіксували уповільнення темпів зростання, а вже в листопаді-грудні було зниження скоєних злочинів.

Угонів торік було скоєно менше, ніж позаторік. Таке зниження ми спостерігаємо вперше за три роки. Невелика різниця (1957 викрадень було 2015 р. і 1907 угонів 2016 р.), проте дуже багато злочинців було затримано. Знизилися угони елітних машин, зараз переважно викрадають машини середнього класу.

У січні - першій половині лютого, як і раніше, спостерігається тенденція щодо зниження кількості злочинів. Менше скоєно злочинів взагалі, на 30% менше грабежів, трохи менше розбоїв, угонів, менше й крадіжок, тобто тих видів злочинів, які становлять основний вал всієї статистики скоєних злочинів.

Тяжких та особливо тяжких злочинів торік було скоєно менше. Також було менше тяжких тілесних ушкоджень, зґвалтувань, тобто найстрашніших злочинів було скоєно менше, і вони розкривалися на 80%.

Якщо минулого року ми менше розкрили злочинів, то цього року вже розкрито більше і грабежів, і крадіжок, і розбійних нападів. Тому сказати, що все звалилося в процесі реформи, – однозначно це не так. І тенденція щодо зниження темпів зростання вчинення злочинів, яка спостерігалася з другого півріччя 2016 р. і наприкінці минулого року, триває.

Що вплинуло на зниження росту злочинності?

Краща профілактика злочинності – це затримувати злочинців. Важливим фактором став запуск патрульної поліції в 2015 р. Через рік роботи патрульних, до літа 2016 р., за цей час вони набралися досвіду, і ми побачили перші результати. Їхня активна робота стала чинником зниження темпів зростання злочинності. Також зараз ми поступово усуваємо некомплект особового складу. Дуже потужним фактором стала серйозна підтримка з боку уряду слідства й оперативних працівників, які безпосередньо займаються боротьбою зі злочинністю, розкриттям злочинів. Не буду приховувати, цей фактор вплинув на ставлення людей до роботи. Багато було проведено заходів з профілактики. Ми переглянули наші плани щодо відпрацювання територій, місць концентрації вчинення злочинів, посилено наряди. Я впевнений, що якомога більше поліцейських повинно бути на вулиці. Ми за рахунок перерозподілів більше людей виводимо на вулиці. Були й інші заходи. Я вважаю, що ці позитивні тенденції ми закріпимо. Принаймні перші 1,5 місяця 2017 р. показують і зниження злочинності, і зростання розкриття.

Новини за темою

Патрульна поліція виправдала себе?

Як керівник я вважаю, що так. Зрозуміло, є ще недоліки, критика. Є некомплект - і у нас, і в патрульній поліції. Оголошено донабір. Але вони свою функцію виконують. Думаю, далі буде краще. Принаймні той період становлення, коли нові люди вийшли на вулиці, минув, і вже зараз у патрульній поліції працюють досвідчені співробітники.

Які зараз злочини вчиняють найчастіше в Києві?

По суті, структура злочинності не змінюється роками. Переважна частина злочинів – це крадіжки, з яких більша частина - це дрібні крадіжки, крадіжки автомобілів, квартирні крадіжки. Проблема для Києва - це грабежі (переважно телефонів, сумок, а влітку – прикрас). Але на загальну статистику впливає ще те, що ми боремося з укриттям злочинів, у нас було закрито кримінальних справ на 20% менше. Якщо б ми їх просто закривали, ухвалювали волюнтаристські рішення щодо закриття там, де дійсно є злочин, у нас би статистика була краще, але це була б необ'єктивна інформація. Я можу з упевненістю сказати, що та статистка, яка є, це максимально достовірна інформація. Це своєю чергою допомагає у розкритті злочинів, коли бачиш всю картину загалом. Статистика - основа аналізу, а аналіз - основа правильних рішень. Коли ми проаналізували ситуацію, це зіграло свою роль у позитивних зрушеннях.

Можна говорити про зростання злочинів, які вчиняють молодики зі зброєю?

Я б не сказав, що ця категорія є найнебезпечнішою. У нас вилучають багато зброї. Ясно, що ще більше її залишається, але злочинів саме з використанням вогнепальної зброї відбувається не так вже й багато. І навіть якщо це тяжкі злочини, то здебільшого вони відбуваються з використанням пристроїв для відстрілу гумових куль, які можна придбати легально. Якщо говорити про вуличну злочинність, то найбільше таких злочинів скоюють з холодною зброєю. Сказати, що у нас "гуляє" зброя, і будь-хто може її дістати... Статистика говорить, що такого немає. Як структура злочинності з року в рік не змінюється, так і вікова структура залишається. У нас зараз змінилося інше: якщо раніше 13% осіб, які не мають роботи, скоювали злочини, то зараз це під 40-50%.

Наскільки зараз гостро відчувається кадровий голод у столичній поліції?

Завжди в міліції кадровий набір формувався двома шляхами: приходила молодь після закінчення цивільних вишів або після армії. Їх перевіряли, брали на роботу. І молодь, яка закінчувала виші системи МВС. Коли почалася реформа, з 2015 р. набір з цивільних вишів було припинено, було тільки поповнення з вишів системи МВС. Сказати, що сильно на дефіцит кадрів вплинула атестація, я б не сказав. У нас було звільнено майже 11% співробітників, і сказати, що це основний удар, я не можу.

Некомплект зараз є, практично 20%, що, звичайно, впливає, але це не основна причина всіх наших труднощів. У червні 2016 р. ми оголосили донабір із цивільних. У березні 2017 р. вже стануть до роботи 120 осіб, слідчі та дільничні. Ми плануємо, що вже у квітні-травні ми не будемо відчувати кадрового голоду в слідчих підрозділах. Ще у нас закінчують навчання і вийдуть на роботу 100 оперуповноважених карного розшуку. У цих службах ми некомплект практично повністю приберемо. У нас залишиться некомплект дільничних, але ми плануємо донабір. І певний некомплект сержантського складу залишиться.

Як навчають цивільних слідчих, набраних на вакансії?

Слідчих, оперативників та дільничних навчають, як і патрульних. Їм викладають закордонні колеги. Ця молодь вже має вищу юридичну освіту, їм три місяці викладають ази міліцейської професії. Як це було й раніше. Вони не вчилися в системі МВС, тому їм викладають ази, але вже за новими методиками, з урахуванням всіх недоліків і переваг кращих поліцейських систем світу. Їх вчать ті ж інструктори, які навчали патрульних поліцейських. І ці люди працюватимуть у районних управліннях.

Новини за темою

Охочих багато?

Зараз ми оголосили конкурс на оперуповноважених, і там вже 6 осіб на місце. Але це не дуже багато. Був ажіотаж, коли було оголошено набір на слідчих. Плюс ще багато хто відсіється, не всі уважно читають вимоги, частина зрізається на тестах, на фізичній підготовці. Будуть і далі ще набори, є фінансування, тобто ті, хто навчають початкової підготовки. Інститут наставництва ніхто не скасовував. Досвідчені співробітники є, сказати, що було зруйновано кістяк або звільнено всіх досвідчених співробітників, не можна. У нас достатньо професіоналів, сищиків, слідчих.

Як просувається реформа дільничних? З яких питань звертатися до них?

Навчання дільничних відбувається також за новими стандартами. Дільничний – перший співробітник поліції, з яким спілкуються люди. До нього йдуть з повсякденними проблемами, які дільничний може вирішувати на місці, спілкуючись з людьми. У цьому необхідність цієї служби, але вона найважча, не кожен може це робити день у день протягом багатьох років. Зараз відбирають людей, проводять заняття. Дільничний - це як сімейний лікар, тільки лікар лікує хвороби, а дільничний - це і галасливі сусіди, і сімейні сварки, і неблагополучні сім'ї, і підозрілі особи, і профілактика. До нас за добу надходить 4-5 тис. повідомлень, приблизно 250 – це кримінальні злочини, а решту все вирішують дільничні та працівники патрульної поліції. Це дуже важка професія. У планах - підвищити їм грошову винагороду, наблизити їхню зарплату до 10 тис. грн.

Чи буде патрульну поліцію перепідпорядковано міському управлінню?

Патрульну поліцію створювали з нуля, набирали повністю нових людей. І щоб не змішувати до атестації, зробили відокремлену структуру. Ми в такому форматі працюємо два роки, є свої напрацювання. У Києві це не створює проблем. У тому, що патрульну поліцію буде далі приєднано, я впевнений. Це світова практика, глава поліції регіону відповідає за всі поліцейські сили, які перебувають на його території. Поки ще йде реформа, тривають структурні зміни. Мине якийсь час, і її приєднають. Щоб просто зараз ця робота велася, цього немає. Але рано чи пізно це станеться, і в будь-якому випадку це почнеться з Києва.

У такому випадку доведеться підкоригувати їхню підготовку? Взяти останню страшну НП на Позняках, коли патрульні не відразу оглянули місце події і не відразу виявили дитину...

По-перше, у патрульних у плані дорожнього руху немає недоторканних, і це добре. І якщо їх сюди передадуть, я як глава поліції не дозволю, щоб на них хтось впливав у цьому плані. Якісь оновлені схеми взаємодії, звичайно, будуть. Подивимося ще, у якому форматі все це буде. Зараз створено досить потужну саме патрульну структуру. Бездумно, по-старому інтегрувати її ніхто не буде. Все те, що було придбано доброго, це треба зберегти.

Щодо конкретних дій: помилок і недоробок може припуститися не тільки патрульний, їх припускаються всі - будь-який співробітник поліції, в тому числі й досвідчений. Щодо відео: я розмовляв з керівником патрульної поліції, йому доручено організувати службове розслідування щодо дій співробітників. Наскільки він не знайшов дитину, наскільки у нього була інформація, наскільки він володів ситуацією, що там була не тільки жінка, а до цього було викинуто дитину, я цього сказати не можу. Але навіть якщо б патрульний виявив дитину, то до приїзду медиків, враховуючи обставини події, ніхто б не ризикнув його зачепити. За таких травм без кваліфікованих знань чіпати не можна, будь-який рух може призвести до ще більших травм. У будь-якому випадку чекали б приїзду "швидкої". І там це було 5-10 хвилин (наскільки взагалі це вплинуло б за тих травм, які були у цієї дитини, наскільки це суттєво). Якщо відверто, це навряд чи могло б врятувати. Оцінку діям співробітника поліції буде дано в рамках службового розслідування. Якщо буде дисциплінарна відповідальність, він відбуватиме покарання, або ж матеріали передадуть до прокуратури, якщо там більш серйозно. Але знову-таки, у цієї нещасної дитини були відкриті черепно-мозкові травми, і я, будучи досвідченим, не став би чіпати до приїзду лікарів.

Яка ситуація з боротьбою з наркоторгівлею?

Від січня БНОН перепідпорядковано мені як ще один крок реформи. Робота ведеться дуже активно. Ми вилучаємо багато наркотиків: і екстазі, і марихуану, і насвай, є й героїн та кокаїн. Героїн і кокаїн - більш дорогі наркотики, їх не такий великий обсяг. Вилучають ті наркотики, які простіше дістати, їх обіг більше. Ми розглядаємо цю проблему в ключі того, що наркомани у пошуках грошей на дозу скоюють злочини. Тут все взаємопов'язано. Але наркотики зараз можна і через інтернет замовити. Буквально кілька днів тому затримали в Шевченківському районі людей, які "закладки" робили. Виявили схему, зараз понад 20 епізодів виявили, закладки понаходили, людей затримали.

Чому ігрові точки закриваються поліцією, але через кілька днів відкриваються знову?

Ми проводимо обшуки, залучаємо громадськість. Але там багато нюансів, про які чомусь ніхто не говорить. У кодексі є заборона, але вони, власники гральних точок, обложились якимись ухвалами судів, експертиз якихось інститутів, які потрібно спростовувати. Не дають можливості до кінця проводити слідство. Була операція наприкінці року, зараз триває, ми дуже багато ігрового обладнання вилучили. Багато таких ігор проводиться під виглядом спортивних лотерей. Створюється враження, що це щось незаконне, а насправді у них ліцензія. Багато нюансів, в яких поліції доводиться скрупульозно розбиратися, а людям здається, що ніхто нічого не робить або не хоче робити, або "кришують". Виглядає це так, ніби опергрупа вивозить обладнання, але воно недороге, вони купують нові комп'ютери, ставлять програму, і все заново. Суди не заарештовують це майно або віддають на зберігання власнику. Зараз і БЕЗ, і Нацполіція отримали вказівки займатися саме тими людьми, які здають в оренду, будують ці МАФи. Будемо діяти ще й з точки зору правил благоустрою.

Як проходитимуть заходи з охорони правопорядку під час Євробачення?

Новини за темою

Плани є, але вони достатньо загальні. Ми розуміємо, де буде проходити, план проведення, скільки днів. Але ми до кінця ще не розуміємо всіх ризиків, які можуть виникнути. Це і кількість людей, і країни-учасники, і ситуація на сході, яка складеться на той момент. І чи візьмуть представники однієї з держав участь в Євробаченні. Якщо візьмуть, то це одні ризики, а якщо ні – це вже трохи інші ризики. Тому персональний склад учасників, коли визначиться, я думаю, всі ЗМІ перевірять їх на лояльність до України, на ставлення до подій у нас. Це теж будуть ризики, які ми зобов'язані будемо враховувати. Ми будемо знати, де розмістяться делегації іноземних держав, і це теж буде враховано. Ми розуміємо, як ми це будемо робити. Спільно з містом проводиться велика робота, в тому числі й щодо встановлення відеокамер на тій ділянці, де буде проходити Євробачення, і на локаціях. Буде залучено сили з інших регіонів (хоча Євробачення проводиться в Києві, це подія загальнонаціонального масштабу). Досвід київської поліції є: і Євробачення, і Євро-2012 проходило у нас. Є напрацювання, загальний план.

Розкажіть про затримання начальника фінансового главка. 

Я і мої заступники знали про це кілька місяців тому. Раніше його б просто вигнали, але було ухвалено рішення його "документувати", виявити всіх поплічників і затримати. Міністерство МВС і Нацполіція були в курсі. Вирішили показати, щоб іншим не кортіло. Сподіваюся, відбили бажання.

Чим пишаєтесь за час роботи в Києві?

Я пишаюся тим, що ми з колективом збили тенденцію до погіршення ситуації. Зараз є позитивні моменти. Багато затримань злочинних банд і розбійників. Є багато недоліків, але є чим пишатися.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...