У корені страхової медицини лежать економічні речі, які Україна надати не може

ОЛЕКСАНДРА ПАВЛЕНКО  -  перший заступник міністра охорони здоров'я України. Курує юридичний напрямок. У недавньому минулому - керівник власної юридичної компанії. Успішний адвокат. Киянка у п'ятому поколінні. Здобула дві вищі освіти - юридичну та фінансову. Пройшла навчання на міжнародному рівні: стажувалася у Раді Європи у Страсбурзі, прослухала курс Вашингтонського університету, у Європейській комісії у Брюсселі, навчалася за програмою відповідального лідерства «Аспен-Україна». Активний учасник робочих груп з питань удосконалення законодавства. Заміжня. Синові два роки. Вегетаріанка. У 2012 році увійшла до п'ятірки відомих жінок-юристів України за версією журналу FORBES WOMAN і в двадцятку кращих топ-менеджерів юридичних компаній України

У корені страхової медицини лежать економічні речі, які Україна надати не може
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ОЛЕКСАНДРА ПАВЛЕНКО  -  перший заступник міністра охорони здоров'я України. Курує юридичний напрямок. У недавньому минулому - керівник власної юридичної компанії. Успішний адвокат. Киянка у п'ятому поколінні. Здобула дві вищі освіти - юридичну та фінансову. Пройшла навчання на міжнародному рівні: стажувалася у Раді Європи у Страсбурзі, прослухала курс Вашингтонського університету, у Європейській комісії у Брюсселі, навчалася за програмою відповідального лідерства «Аспен-Україна». Активний учасник робочих груп з питань удосконалення законодавства. Заміжня. Синові два роки. Вегетаріанка. У 2012 році увійшла до п'ятірки відомих жінок-юристів України за версією журналу FORBES WOMAN і в двадцятку кращих топ-менеджерів юридичних компаній України

Влащенко: Сьогодні у нас тема - реформа охорони здоров'я, і ​​у нас у гостях перший заступник міністра охорони здоров'я України - Олександра Павленко.

Здрастуйте, Олександро. Голова національної медпалати Кравченко сказав, що МОЗ представив громадськості модель, за якою буде реформувати медичну галузь. Які ви маєте намір закони в найближчий рік провести, і які будуть механізми для їхнього здійснення?

Павленко: Безумовно, всі реформи робляться через законопроекти і зміни. У першу чергу ми міняємо закон і міняємо ідеологію. Власне, цю ідеологію ми і пакетуємо у закон. Є основні речі і є дробові речі, які будуть потім йти у розвиток, і план, безумовно, складений. Ми б хотіли цим планом відповідати за термінами, але політичні є інтриги, є опір - але ми будемо намагатися не відхилятися. Якщо говорити про закони, то треба говорити про сегментацію на медустанови і ситуацію, яка пов'язана з ними; є фармгалузь і є інші теми. Ми сконцентрувалися зараз на кількох основних змінах. Якщо ми говоримо про медустанови - ми говоримо, у першу чергу, про зміну статусу правового, який, у принципі, змінює підходи до їхньої діяльності.

- Чого правовий статус? Поліклінік, лікарень?

- Зараз переважно 99% всіх медустанов перебувають як державні установи. Це статус, який дає певний пул прав та обов'язків. Як правило, він досить обмежений і немає можливості оперувати своїми фінансовими коштами. Якщо ми переходимо з державної установи, як мінімум, у державне підприємство, таким чином, надається інший обсяг прав і обов'язків. В Україні є багато якісних, успішних прецедентів, коли головні лікарі клінік, які не просто головні лікарі, а й успішні управлінці, домагалися зміни статусу в індивідуальному порядку. З метою почати управляти клінікою по-іншому. Тому що той статус, який є на сьогоднішній момент, передбачає одну дуже просту модель фінансування та розподілу фінансів. «Впали» грошові кошти - їх розподілили. Головлікар не вміє управляти.

- А хто буде управляти? Де ми візьмемо таких людей?

- Це найбільш проблемне питання. Якщо ми весь час будемо задаватися питанням, що має бути першим - законодавчі зміни або підбір кадрів - ми ніколи не знайдемо правильної відповіді. Ми вирішили змінювати, у першу чергу, закон. Тому що це фундамент. У частині випадків, це буде природний відбір, на жаль, життя саме покаже, хто з головлікарів не володіє управлінськими функціями і не в змозі сприйняти ці зміни. Наприклад, цього року у державному бюджеті з'явилося поняття - медична субвенція. Виявилося, що багато областей просто не розуміють, як нею користуватися. Вже йде серйозний посил, що суспільство, яке управлялося системою охорони здоров'я, - не готове до цих змін. Але якщо ми говоримо про серйозні, монопрофільні клініки - там вже головні лікарі готуються до цього. Вони розуміють, що реформа неминуча, і вони починають привертати до себе серйозних консультантів з управління. Діють різні міжнародні фонди, міжнародні програми, і з МОЗ зв'язуються. Нещодавно була пропозиція від ізраїльських фахівців - навчити і розповісти як. Це друга хвиля підготовки, яку ми зможемо забезпечити. Зараз ми задаємося питанням, де ми знайдемо фінанси. Але, враховуючи, що ми працюємо з багатьма міжнародними донорами і хочемо централізувати їхню допомогу на одній платформі, МОЗ, я думаю, що ми зможемо допомогти тим, хто хотів би у перший пул підготовки піти. Тому що управління - це головна річ, яка закладена в тих змінах законодавчих, які ми будемо робити, і це управління фінансами - у першу чергу. Якщо подивитися на практику світову, як правило, у них є головний лікар, який відповідає за лікувальну частину, і управлінець, який відповідає за рух фінансів та розпорядження ними, сировина, нерухомість, активи і, справді, господарський блок, який, успішним робить саме бізнес. Зараз звучать звинувачення, що ми прагнемо до якоїсь приватизації. Насправді - немає такої мети, яка стоїть першочерговою. Ми хочемо дати можливість клініці вибирати - є статус, на якому вам гарантований «занепад». І є статус, правовий, який ви можете вибрати. І у вас є право розвиватися.

- Тобто, якщо є міський пологовий будинок, який підпорядковується місту, то він може попросити про самостійність і взяти на себе права та повноваження керувати самостійно?

- Так, звичайно. Але це не в повному розумінні бізнесовий правовий статус. Безумовно, вони працюють на державу або на комунальний бюджет. Але це можливість нарощувати фінансування.

- А може тоді МОЗівський або міський начальник зняти головлікаря унаслідок особистого конфлікту або з іншої причини?

- Ми не надаємо клінікам можливості понад права. Ми йдемо в рамках Цивільного кодексу. МОЗ, у першу чергу, має стати не тим міністерством, яке заробляє гроші на тендерах або шукає собі якісь схеми. Це повинен бути, дійсно, захисник.

- Що змінюється у держзакупівлях?

- Це теж окрема велика реформа. Коли ми зайшли в МОЗ, нам необхідно було зрозуміти, у якій точці відліку ми знаходимося. Які є залишки по препаратам, які закуповувалися. У нас є 18 державних програм, за якими здійснювалися закупівлі. У кожній програмі є певна кількість грошей і певна номенклатура, яка закуповувалася. Ми почали всі зміни відразу, розклавши весь ланцюжок державної закупівлі. Ми фіксували моменти корупційні. І ми зрозуміли, що наприкінці ось ця процедура, на яку всі звертають увагу, - це безпосередньо торги - це вже наслідок. Ми зрозуміли, що ці моменти треба вбити «на корені». Ми ліквідували номенклатурні комісії. Ми ліквідуємо також робочі групи, які причетні до формування номенклатури. Потрібно зауважити, що під кожну держпрограму була окрема Номенклатурна комісія, окрема робоча група. У кожній з них - по 15-20 осіб. Ми постійно мали в районі 200 людей, які формували політику, можливо, підпис яких можна було купити. Ми тільки припускаємо це. За результатами роботи цих людей виходило щось, що закуповувалося. Ми вирішили відійти від цієї практики. Ми створили єдину групу в складі 10 осіб, які визначають технічні умови за всіма держпрограмами. Ми пішли від 200 осіб і прийшли до 10. Ми подивилися на те, хто в цю групу може зайти досить авторитетно. Розуміючи, що ці люди не будуть володіти знаннями у всіх державних програмах, неможливо бути фахівцями в усіх галузях, ми створили їм можливості звертатися до експертів, до товариств, громадських діячів, але які не матимуть права підпису. Тому що право підпису - це було те саме зло, яке купувалося. І по формуванню номенклатури - якщо ти правильно сформував, якщо ти чесно поставився до тих умов - провести тендер не проблема. Ось те, над чим ми зараз працюємо.

- Які засоби і методи роботи з лобі у сфері ОЗ. Як це відбувається?

- Я колись була в групі розробників закону про лобіювання. У нашій країні лобіювання немає. Переважно, у сфері охорони здоров'я, відбувається корупція. Коли ми говоримо про лобіювання, ми говоримо про групу інтересів. Коли я бачу, який законопроект у мене на підході, я розумію «важелі впливу». Я прораховую варіанти, які мене чекають у парламенті. Іду в Кабмін - розумію, хто є хто. Розумію, хто чия людина. Яку групу інтересів хто лобіює. Дивлюся порядок денний. Бувають сюрпризи. Потрапляють питання, які МОЗ не рухав, а вони раптово з'являються.

- Чому ви публічно не виступаєте і не розповідаєте про це?

- Так, є сенс розповідати про це. Але як адвокат, я розумію, що просто так я не зможу обмовитися і не понести за це відповідальність. Адже якщо я називаю прізвище, я повинна мати абсолютно чіткі докази. І якщо проти мене буде відкритий суд - я повинна буду його виграти.

- Тобто поки, я розумію, таких можливостей просто немає?

- Знаєте, ми просто не ставили таку мету. Ми орієнтовані на роботу, а не на розтин групи осіб. Але не без цього. Тому що, коли лобісти бачать, що ти не борешся на їхньому полі, що ти працюєш тільки в полі законодавчому або законних можливостей, насправді вони рухаються і радісно плескають у долоні.

- Чи розраховуєте ви на допомогу Антикорупційного комітету?

- Звичайно. Я вірю в те, що, і час показав, за три місяці, що люди, які хотіли співпраці і налаштовані на синергію, а не на крики і «розголос», вони всі приїхали до нас і досить чітко включилися в роботу. Ті групи осіб, які зайняті піаром і криками, - вони не приходять у кабінет і не пропонують співпрацю.

- А яка кадрова політика МОЗ. Який порядок набору персоналу?

- Ми оголосили реорганізацію. Є вже вакантні місця. Люди йдуть і йдуть не без нашого впливу. Ми розуміємо, хто тягне МОЗівську систему униз. А набір відбувається наступним чином. Є резюме, які приходять зовні, з «ринку». Є резюме, які лягають на стіл не випадково, бо є знайомі, які передають. Це як у бізнесі. Ти шукаєш людину найкращу. І для цього застосовуються всі методи. Коли ми відкривали конкурсний відбір по інституту раку, ми отримали дуже великий пул резюме. Були люди, які абсолютно унікальним чином були про себе дуже високої думки, хоча вони абсолютно не вписувалися в концепцію. Тому різні люди приходять, по-різному. Немає такого, щоб ми звернулися в кадрові агентства - і ми шукаємо. Є й кадрові агентства, які підказують, є юридичний бізнес, який підказує, є інтернет-співтовариства, які заходить і через соцмережі і відправляють на електронну адресу МОЗ абсолютно відкрито свої пропозиції. Швидше за все, ми підключимо кадрові агентства на дуже серйозні позиції, такі як державна лікарська служба.

- Багато експертів говорять, що ніякої страхової медицини найближчим часом бути не може. Немає ресурсів для цього. Що ви думаєте з цього приводу?

- Цього року відповідати європейським стандартам буде неможливо. Перше питання, яке потрібно вирішити, - це законодавчі зміни. Цього року ми гарантуємо те, що ми закладемо нормативно-правову базу. І очевидно, вона буде прописувати відстрочку реалізації цього продукту. У корені страхової медицини лежать абсолютно економічні речі, які зараз країна надати не може. В основі будь-якої страхової медицини лежить підрахунок вартості базової послуги. Є велика різниця між поняттями «меддопомога» і «медпослуга». Ми повинні прорахувати меддопомогу - це те, без чого людина не може жити. А медпослуга - це те, що йде згори. Це те, що людина може проплатити, купити собі страховку, яка розширить її можливості з медпослуг. Зараз ми маємо кілька формул щодо розрахунку меддопомоги, тобто базової вартості послуг. У країні існують кілька клінік, які самі для себе розрахували і реалізували це.

- Коли ви зможете суспільству запропонувати хоч одну концепцію?

- Однозначно, 15-ий рік, нормативні зміни.

- Які подальші кроки міністерства будуть з реформи фармацевтичної галузі?

- Модель, яку ми презентували 18 березня фармацевтичним асоціаціям, - це модель, яка повністю повторює європейську практику регулювання ринку обігу лікарських засобів. На сьогодні всю цю історію регулюють МОЗ, Державна лікарська служба, яка контролює якість, і Державний експертний центр. Повноваження таким чином розподілені між цими органами, це, фактично, є гібридною моделлю. Ми подивилися, що модель, яка є у нас, вона абсолютно не працює. Є дублювання функцій. Ми повинні зробити кращу модель за прототипами, які працюють в інших країнах. Ми розуміємо, що багато хто звик жити так, як вони живуть, але ми вдячні тим асоціаціям, у першу чергу бізнесовим, які включилися, які зрозуміли, куди ми йдемо. Ми співпрацюємо з єврокомісарами, з ВООЗом, ми зустрічалися з агентствами, які регулюють ринок лікарських засобів Європи. Ця модель робиться під пацієнта, і ми в ній абсолютно впевнені. Зараз під неї також пишеться законопроект. І нам доведеться ці функції перерозподілити.

- Що буде змінюватися в порядку реєстрації ліків і закупівель?

- Багато фармвиробників розуміли, що в Україні діяла система прошарових компаній, і вони, фактично, не могли прорватися безпосередньо до тендерних закупівель. Для них було легше організовувати свої контрактні зв'язки з цими прошаровими компаніями, які гарантували виграш у тендерних закупівлях. Боротися з корупцією потрібно зміною правил: шляхом скасування робочих комісій, шляхом скасування номенклатурних груп, шляхом повністю зміни політики, як формується та сама технічна умова. Коли ми це показали, багато фармвиробників почали стукати безпосередньо до МОЗ і говорити, що якщо ми це все зробимо, то вони прийдуть брати участь у торгах безпосередньо. Є велика необхідність в інформаційній політиці, тому що багато хто не вірить, що в країні щось можливо поміняти. Як тільки визначиться група з 10 осіб, яка визначатиме номенклатуру техумов і прозорість цього процесу - ми почнемо сурмити, щоб нас почули всі фармвиробники.

- Що ви скажете про призначення директора інституту раку?

- На цю посаду призначено пані Колесник. Вона брала участь у відкритій конкурсній процедурі. Вона працювала в інституті і не була причетна до тієї корупційної складової, яка спонукала конфлікт.

- Що будете робити з туберкульозом, гепатитом та іншими епідеміями?

- Гуманітарна допомога йде. Зміна законодавства за спрощеною процедурою реєстрації цих ліків. Ми працюємо.

- З чим пов'язаний такий пресинг у ЗМІ на вас особисто?

- Персона адвоката - вона завжди неоднозначна. Ти працюєш і дуже серйозно у цей час перехоплюєш імідж свого клієнта. І за останні 10 років я мала відношення до багатьох політичних справ. Крім того в бізнесі я була досить жорстким керівником. Загравання з пресою, з громадськими діячами, з політиками - не мій випадок.

- Ваше питання?

- Молоді політики нового часу повинні формувати свій імідж через піар у пресі або власними справами?

- Звичайно друге. Спасибі велике, Олександро.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>