У Донецькій і Луганській областях вже є особливості здійснення місцевого самоврядування

Позафракційний народний депутат Ганна Гопко в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповіла, яку посаду пропонував їй президент України Петро Порошенко, чому підтримує ухвалення змін до Конституції в частині децентралізації, а також чому не має претензій до фракції "Самопоміч"

У Донецькій і Луганській областях вже є особливості здійснення місцевого самоврядування
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

Позафракційний народний депутат Ганна Гопко в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповіла, яку посаду пропонував їй президент України Петро Порошенко, чому підтримує ухвалення змін до Конституції в частині децентралізації, а також чому не має претензій до фракції "Самопоміч"

Влащенко: Сьогодні новини тижня ми обговорюємо з народним депутатом України Ганною Гопко.

Вітаю. Ви фактично пішли проти своєї фракції і проголосували за зміни до Конституції. Ви сказали, що зробили це через те, що вважаєте, що мінські угоди це єдиний шлях припинити війну. Але що таке мінські угоди? Чи можуть вони бути суб'єктом міжнародного права?

Гопко: Країні потрібна децентралізація. Це та обіцянка, з якою йшли на позачергові парламентські вибори всі політичні сили, які чітко говорили, що буде збільшення фінансування коштів на місцеві громади. Цьогоріч парламент зробив фактично фінансово-бюджетну децентралізацію, коли дозволив громадам на місцях залишати більше коштів: екологічний податок та інші. Ми вже побачили збільшення надходжень, і дуже багато мерів навіть не знають, як з тими надходженнями діяти, тому що відсутні стратегії розвитку конкретних міст. Для мене перш за все важливим було збільшення повноважень і руйнування вертикалі, яка завжди була. Фактично через децентралізацію ми даємо не тільки збільшення повноважень місцевій владі, збільшення фінансових ресурсів, а ми зобов’язуємо їх давати відповіді на запитання: як ви будете заробляти гроші, як ви будете їх витрачати? І тепер усі питання не до Києва, а конкретно до мера, до обраних місцевою громадою представників влади, які будуть на місцях. Якщо подивитися опитування людей, то люди хочуть бачити державу унітарною, але з розширеними повноваженнями регіонів. Тому питання децентралізації стояло для мене першочерговим. Друге питання – довести всьому світу, що через мирне врегулювання ситуації на сході ми як Україна здатні показати, що тут зупиняється російський агресор. І Україна не могла показати, що вона є ненадійним партнером, що ми не виконуємо своєї частини домовленостей.    

Новини за темою

- Партнером кого?

 - Багатьом людям, і мені також, не подобаються мінські домовленості, але під тиском куль Україні обіцяли і дали гарантії (Меркель, Олланд, Путін) зупинити обстріли, не йти далі, за Маріуполь.

- Там немає підписів Порошенка і Путіна, а є підписи незрозумілих шахраїв.

- Цих підписів ніхто не визнав. Вони не стали стороною перемовин. Є додатково створена контактна група, в якій є чотири блоки.  

- Чи може документ вважатися документом, якщо там немає підписів суб'єктів кон-флікту?

 - Парламент визнав Росію державою-агресором. Україна виграла час, щоб цей час інвестувати в посилення своєї армії, щоб зробити інвестиції в українську економіку і мати можливість виробляти зброю, зокрема, в Україні, тому що час насправді грає на користь України.  

- Навіщо закон про особливості самоврядування в Луганській і Донецькій областях вносити в тіло Конституції?

 - Коли Україна взяла певні міжнародні зобов’язання, щоб у такий спосіб відвоювати Донбас, зробити його реінтеграцію, то це дуже важливий результат. Нехай усі політики, які маніпулюють конкретними речами, забезпечать результат. Нехай презентують суспільству свою стратегію: а) зупинення обстрілів, б) змушення терористів-сепаратистів, які є маріонетками Путіна, щоб вони вийшли з території України і повністю роззброїлися, в) нехай залучать фінансування від міжнародних партнерів на Донбас, щоб його відновити.

- Це було офіційною умовою Путіна – внесення цього закону до Конституції?

 - Це не є однією з таких речей. Але воно прописане, що є конституційні зміни в частині децентралізації. Є тимчасово окупований регіон, де в порівнянні з рештою (на понад 90% території) зараз абсолютно інший режим. Ми ж не можемо сказати, що на окупованому Донбасі такі ж самі правила і таке ж саме життя, як у Львівській чи Закарпатській областях. Там вже є особливості здійснення місцевого самоврядування. І закон був прийнятий ще парламентом минулого скликання.

- Коли ми все це узаконимо через Конституцію, то це вже буде зовсім інша історія.

 - Наше скликання внесло зміни до вже діючого закону, що цей закон запрацює тільки тоді, коли на окупованих територіях будуть здійснені місцеві вибори. А місцеві вибори мають відбуватися за дуже жорсткими критеріями: за українськими законами і відповідно до української Конституції, в присутності міжнародних організацій, в тому числі ОБСЄ, українських медіа, і українські партії мають взяти там участь. Для того щоб такі вибори там відбулися, Путін, намагаючись всьому світу показати, що терористи вже не стріляють, а він виконує перші пункти мінських домовленостей, має відводити важку артилерію, відводити війська Росії. І це один з наших тактичних кроків, для того щоб ми могли очистити цю територію. 

Новини за темою

- Як ви ставитеся до появи на сайті ЦВК у списку партій, допущених до місцевих виборів, партії, яку очолює Пушилін?

 - Я дуже хочу, щоб поряд із законом про декомунізацію, який ми прийняли, і не буде участі комуністичних партій, такі партії теж не були допущені до виборів.

- Ви були номер один у списку "Самопомочі". Ви від самого початку були налаштовані голосувати за зміни до Конституції?

 - Була рада коаліції, і на цій раді перед голосуванням з’явилися президент, прем’єр, Турчинов, були керівники всіх груп, керівники всіх фракцій. Тоді в мене вперше була можливість поставити президенту три запитання перед тим, як остаточно голосувати. Але вже до того, спілкуючись як голова комітету в міжнародних справах з різними міжнародними організаціями й аналізуючи текст, який був поданий президентом, і аналізуючи той текст, який розробляла "Самопоміч", спираючись на думку юристів, спілкуючись з Венеційською комісією, це вже було моє внутрішнє рішення. 

- На яких умовах формувалося внутрішнє життя фракції "Самопоміч"?

 - Відразу після інавгурації президент пропонував мені працювати в АП відповідальною за здійснення реформ. Тоді я була співзасновником та координатором "Реанімаційного пакету реформ", і дуже важливо було, щоб була координація. Я відмовилася. Потім була пропозиція піти в списку БПП – я не пішла й туди. Перед тим як піти в "Самопоміч", я домовлялася з лідером партії Садовим, і тоді були дуже чіткі зобов’язання: ми узгоджуємо кандидатів, і в мене є право вето; жодних фінансових зобов’язань я не маю і маю бути в курсі, хто дає фінансування; ми прописуємо конкретну програму партії, яку презентуємо суспільству.

Новини за темою

- Чи правильно зробили в "Самопомочі", що вас виключили?

 - Це їхнє рішення. А я за внутрішньопартійну демократію.

-  Коли виключали із фракції Ірину Суслову, ви голосували "за"?

 - Мене не було тоді на засіданні фракції. З нею була зовсім інша історія. Суслову не виключили за те, що вона голосувала за призначення генпрокурора. Про це краще спитати у Березюка. Я ніколи не була членом партії, жодної, в тому числі й "Самопомочі".

Новини за темою

  • 11.02.2015

Новини за темою

- Ви були в наглядовій раді "Охматдиту" з 2011 року, ще за Азарова. Як ви потрапили до цієї наглядової ради?

 - Я завжди жертвувала різні суми для хворих дітей. Я займалася вирішенням проблем системно. Я зрозуміла, що для того, щоб українські діти лікувалися в Україні, потрібна сучасна дитяча лікарня, потрібні лікарі, які будуть вміти робити трансплантацію кісткового мозку від неродинного донора. І ще дуже важливо для України приєднатися до міжнародного реєстру донорів кісткового мозку, і потрібно сучасне обладнання. Тоді ми оголосили кампанію "Наші діти", позбирали багато пацієнтських організацій. Потрібні системні зміни, а не просто допомога. А до наглядової ради "Охматдита" мене запросили Олена Мацибох і Оксана Корчинська.

- Завдання було побудувати й оснастити дитячу лікарню. Туди йшли цільові кошти Кабміну. Квіташвілі сказав, що вкрадено понад 200 млн дол. Ви ж мали можливість контролювати ці кошти?

 - Ваші питання дуже упереджені. Наглядова рада не мала стосунку до будівництва. Це була опікунська рада саме Центру трансплантації кісткового мозку та онкогематологічних захворювань. Пізніше, коли ми побачили, що доступу до документів на будівництво не буде, ми почали писати через депутатів запити на Азарова, на ГПУ стосовно того, як ті гроші використовуються. Там було десятки перевірок. Сучасна дитяча лікарня була потрібна дітям ще 24 роки тому. Цьогоріч українські парламентарі змогли закласти до бюджету 500 млн на лікарню. Але завжди були певні нюанси. Ті гроші потрапили чомусь на грудень, і ми спілкувалися і з Яресько, і з Яценюком, щоб ці гроші прийшли раніше. Ми залучили зараз "Центр протидії корупції" для того, щоб відбувалися торги, зокрема, щодо "Охматдиту". За 24 роки незалежності було понад 11 спроб побудувати сучасну дитячу лікарню, яка стала б точкою росту для медицини, куди б з регіонів могли б приїжджати лікарі. Катерина Ющенко також закладала фундамент у Феофанії для того, щоб побудувати лікарню. Мені байдуже, хто коли намагався будувати. Важливо, щоб українські діти нарешті отримали лікарню. За весь період на "Охматдит" (на повністю збудований корпус) було витрачено 450 млн грн з бюджету. За ці гроші було куплено лінійний прискорювач і повністю збудовано коробку і фасад. Цього року буде ще додатково 500 млн грн. Цитата Квіташвілі, яку ви навели, це його стара цитата, коли він ще не розібрався.  

- Коли ви плануєте завершити будівництво?

 - Я дуже сподіваюсь, що на осінь наступного року ми зможемо це зробити, бо насправді лікарня мала бути відкрита у 2012 р. І проблема в тому, що ми щороку витрачаємо по 50 млн дол. для того, щоб лікувати дітей через різні фонди.  

Новини за темою

- Багато обговорювали пивний закон, до якого, як ви сказали, не маєте стосунку. Але ви ж були ініціатором цього закону, ідеологом?

 - Ідеологом цього закону був Кабмін. А я була ідеологом того, що українці, особливо українські підлітки, мають вести здоровий спосіб життя. Рекламу пива треба обмежити. Також я була ідеологом того, щоб пиво, нарешті, визнали алкоголем. Не можна дурити людей і говорити, що пиво є такий самий напій, як сік. Я наполягала на тому, що, відповідно до класифікації ВОЗ, пиво – це алкоголь.

- Чи добре, що внаслідок цього закону розоряються і розорилися вже достатня кількість дрібних пивоварень?

 - Я разом із заступником міністра зробила зустріч у Міністерстві економіки з великими, дрібними пивоварами, була дуже серйозна розмова про те, як після того, що було проголосовано в ніч, коли голосувався Податковий кодекс, всі ті речі неузгоджені. Чому пивовари мовчали до кінця? Вони теж розраховували, що за два тижні, як вони звикли лобіювати свої інтереси, через Кабмін вони зможуть відкатати закон назад. Я зробила дискусію у стінах Міністерства економіки, для того щоб пивовари були почуті, щоб Міністерство економіки спільно з Міністерством фінансів пропрацювали варіанти і вже до кінця цього року зробили умови, щоб маленькі пивовари могли працювати.  

- Ви – найзнаменитіший борець з курінням у нашій країні. У ВР вже не курять?

- Я – найбільший прихильник здорового способу життя. Двічі сама розганяла курців на третьому поверсі. Керівник апарату дуже жорстко обіцяв, що більше палити не будуть. Дуже важливо, що ми впроваджуємо закони, а те, що кожен окремо їх порушує, це вже питання особистої культури.

- За минулий рік ваш дохід склав 217 тис. грн. З них зарплата у ВР – 56 тис., решта – викладання та консультації. Де ви викладаєте і кого консультуєте?

 - Я працювала і в "Реанімаційному пакеті реформ" останні дві місяці, і в інституті масової інформації, і з різними міжнародним організаціями. Ви подивилися декларацію до мого входження в депутати. Там є поєднання моєї громадської діяльності з депутатською. Порівнюючи зараз депутатську зарплату, яка складає 4700 гривень, то в мене колись зарплата складала 3400 дол., і це була зарплата з усіма податками, чесно сплаченими. Декларація депутатів цього року буде значно менше, ніж торік.

- У вас немає відчуття, що в тому, що саме такого роду громадянське суспільство формувалося в нашій країні, багато в чому винні зарубіжні донори, які вигодовували тут певну частину людей, які працювали на високі зарплати і громадською діяльністю займалися на високі зарплати, в той час, як громадською діяльністю в усьому світі прийнято займатися як громадською діяльністю – у вільний від роботи час?

 - Треба розділяти волонтерську діяльність (наприклад, допомога в "Охматдиті" була абсолютно волонтерською діяльністю), різні історичні ініціативи тощо. А є професійна діяльність. Наприклад, аналітичні центри, які розробляють законопроекти. Це вимагає від людини певного досвіду, певного, конкретного знання.

- Якщо людина працює в аналітичному центрі за більшу зарплату, то це вже не громадська діяльність.

 - Нам потрібно говорити не про те, що в когось є "большая зарплата". Нам потрібно радіти за цю людину. Треба думати, щоб все українське суспільство отримувало хорошу зарплату. Не треба заздрити, що громадські активісти, експерти отримують класну зарплату.

- Вашій родині належать 8 квартир. Вам особисто – 4 квартири і будинок.

 - Якщо подивитися метраж загалом, то це буде як одна квартира дуже багатого депутата.

- Тобто виходить, що за роки вашої журналістської діяльності ви заробили ці гроші?

 - Я і моя родина ніколи не працювали на жодній державній службі. Ці гроші інвестовані в нерухомість тут, в Україні, я її всю чесно задекларувала до входження в політику. Якщо б ці квартири з’явилися в мене за рік перебування у владі, то виникало б дуже багато питань. Я була одним із співавторів закону про абсолютну підзвітність, абсолютне відкриття реєстрів, щоб будь-хто міг подивитися. 

- Чи вважаєте ви спільне голосування БПП, НФ і "Оппоблоку" перемогою?

 - Час розставить все на свої місця.

- Чи означає це утворення нової коаліції?

 - Ні.

- Що для вас є більш важливим – кар'єра чи виховання дітей?

 -  Поєднання.

- Ваша донька живе в Києві?

 - Зараз з батьками у Львові. Але буде переїжджати до Києва.

- Які дитячі книги її улюблені?

 - А. Ліндгрен, вчить Шевченка.

- Чи вийде "Самопоміч" з коаліції?

 - Це питання до них.

- Чи вважаєте ви прийнятним політичний компроміс для досягнення цілей?

 - Я вважаю, що в політиці мають бути вічними інтереси держави, а не якісь свої персональні амбіції.

- Чи упав ваш особистий рейтинг, з вашої точки зору, після майже року роботи у ВР?

 - Я думаю про майбутнє. Мені байдуже до моїх рейтингів.

- Чи є у вас подруги у ВР?

 - У політиці немає друзів.

- Яка прочитана цьогоріч книга справила на вас найбільше враження?

 -  "От имени страны" Сліпченка, про дипломатію.

- Чи є у вас претензії до фракції "Самопоміч"?

 - Немає, жодних.

- Саакашвілі чи Яценюк?

 - А чому немає когось третього?

- Коломойський чи Льовочкін?

 - Нові правила – для всіх. А Коломойський має сплатити 11 млрд до бюджету.

- Чи була у вас розмова із Садовим перед виключенням з фракції?

 - Ні. Садовий не наважився мені зателефонувати. 

- Чи хотіли б ви повернутися в "Самопоміч"?

 - Ні.

- Де ви провели літню відпустку?

 - У мене не було відпустки. Я тільки один раз з'їздила до Канєва, до Шевченка, для того, щоб надихнутися і зрозуміти, що Україна непереможна. Незважаючи ні на що.

- Скільки грошей ви витрачаєте на бензин?

 -  300 грн на тиждень.

- Три речі, якими ви пишаєтеся за час своєї депутатської діяльності?

 - Це закон про те, що Росію визнано агресором, закон про декомунізацію, закон про трансферне ціноутворення, антикорупційний пакет законів. 

- Дуже дякую, Ганно.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>