Віталій Трубаров: У червні в Україні стартує мала приватизація, з кінця осені почнемо продавати великі об'єкти

В Україні вже кілька років не вдається запустити приватизаційні процеси. Нещодавно було ухвалено новий закон, і, здавалося, справа зрушиться з мертвої точки, але натомість навіть конкурс з продажу 25%-х пакетів обленерго в останній момент було скасовано. Про те, що відбувається зараз, і продажу яких підприємств реально очікувати в найближчому майбутньому, 112.ua розповів в. о. голови Фонду держмайна Віталій Трубаров

Віталій Трубаров: У червні в Україні стартує мала приватизація, з кінця осені почнемо продавати великі об'єкти
Віталій Трубаров Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

В Україні вже кілька років не вдається запустити приватизаційні процеси. Нещодавно було ухвалено новий закон, і, здавалося, справа зрушиться з мертвої точки, але натомість навіть конкурс з продажу 25%-х пакетів обленерго в останній момент було скасовано. Про те, що відбувається зараз, і продажу яких підприємств реально очікувати в найближчому майбутньому, 112.ua розповів в. о. голови Фонду держмайна Віталій Трубаров

- Нещодавно в останній момент було скасовано конкурс з продажу 25% акцій "Одесаобленерго". Що тоді відбулося і чи не боїтеся ви, що подібні ситуації відлякують потенційних інвесторів? 

Ні, відлякати інвесторів це не повинно, ми цього не боїмося. Скасування конкурсів було пов'язано з імплементацією нових підходів до приватизації. ФДМ вже кілька років робить спроби продати 25%-ві пакети обленерго. Після того як у 2017 році у нас не відбувся продаж, ми були змушені зробити переоцінку і виставити їх на конкурс, який і було скасовано. До моменту його проведення набрав чинності новий закон щодо приватизації, і до того ж на засіданні робочої групи з приватизації під керівництвом міністра Кабміну, голови Офісу реформ Кабміну Олександра Саєнка (на ньому було ухвалено рішення щодо скасування конкурсу, - ред.) було порушено питання RAB-тарифів. Їх впровадження дозволило б значно збільшити вартість проданих пакетів. З цієї причини продаж вирішили перенести на інший час. 

Новини за темою

- Зараз головна умова для повторного продажу цих пакетів - введення RAB-тарифів?

Я не маю стосунку до НКРЕКП , тому не можу прокоментувати ані часового циклу, ані подальших дій регулятора. Поки ухвалено рішення почекати з продажем і згодом повернуться до нього. Якщо до осені RAB-тарифи затверджено не буде, але водночас ми побачимо, що є покупці, які готові заплатити за пакети досить велику кількість грошей, можливо, рішення буде змінено і конкурс буде оголошено. На момент, коли мав відбутися останній конкурс (скасований), не було великої кількості зацікавлених в купівлі (за даними 112.ua, інтерес до купівлі держпакетів виявила лише одна компанія). Ми розуміли, що конкуренції не буде і ціна може бути низькою. 

- Коли можна чекати початку приватизаційних процесів щодо інших об'єктів?

Відповідно до наших очікувань, у червні стартує мала приватизація. В її рамках до продажу заплановано 600 підприємств. Плануємо продавати їх на електронних майданчиках.  

- Наприклад, на ProZorro?

Крім цього майданчика, договори буде укладено ще з 20 іншими майданчиками.

Новини за темою

- Об'єкти великої приватизації також продаватимуть через електронні майданчики?

Ні, але їх продаж також буде організовано за принципом аукціону. Торги плануємо проводити в присутності телекамер, з онлайн-трансляцією, прозоро, як це було з "Криворіжсталлю". За точку відліку для великої приватизації беремо залучення інвестиційних радників, як це передбачено новим законом про приватизацію. Процеси, які передуватимуть початку великої приватизації, плануємо завершити до кінця осені. 

- Якою буде роль інвестиційних радників?

Вони наводять лад в усьому документообігу, проводять аудити, визначають первинну вартість об'єкта, знаходять потенційних покупців - умовно, приводять їх за руку. Кошти з держбюджету на фінансування роботи радників вже виділено, це 350 млн грн. Зараз уряд вирішує, в якому форматі залучатимуть радників: або ми згрупуємо наші підприємства за галузевою ознакою, або на кожне підприємство буде залучено окремого радника.

- Чи може бути продано великі підприємства за одну гривню у разі відсутності інтересу до них з боку покупців?

Я не знаю, звідки з'явилася інформація щодо продажу за одну гривню. Припускаю, що це пов'язано з модуляціями, пов'язаними з історією, коли новий закон про приватизацію тільки готували. Тоді такі ідеї було озвучено. Але в тексті закону такої норми немає і в підзаконних актах її теж немає. Йдеться про те, що якщо ми не змогли приватизувати підприємство за первинну вартість, яку ми визначили разом з радниками, тоді у нас, згідно з нормами закону, є можливість знизити ціну на 50% і знову проводити аукціон. Якщо і це не спрацювало, тоді передбачено процедуру збору цінових пропозицій: ми збираємо, хто скільки готовий заплатити за актив, вибираємо найвищу ціну і саме з неї знову стартуємо.

- Які з підприємств великої приватизації буде продано першими?

Я не можу зробити віртуального календарного плану, але якщо спиратися виключно на наші відчуття, одним із перших об'єктів, який ми зможемо продати, це "Центренерго".

Новини за темою

- Всі підприємства буде продано відповідно до вимог нового закону?

"Центренерго", Одеський припортовий завод, "Сумихімпром" і Запорізький алюмінієвий комбінат (ЗАЛК) буде продано за старим законом. Коли ухвалювали новий закон, в кінцевих положеннях було зроблено посилання, що ці об'єкти буде приватизовано за старим законодавством, а всі інші продаватимуть за новим. Стосовно "Центренерго", незважаючи на те що його продаватимуть за старим законом, до процесу його продажу все одно буде залучено інвестиційного радника. ОПЗ повноцінного радника не має, із "Сумихімпромом" і ЗАЛК така ж ситуація.

- У чому головні відмінності продажу за новим і старим законом?

Головна відмінність це те, що згідно зі старим законодавством, залучення інвестиційних радників не було обов'язковою умовою. Зараз за цією процедурою у нас іде тільки "Центренерго". Стосовно інших об'єктів відбору інвестиційного радника не передбачали, і ми будемо виставляти ці активи згідно з наявними у ФДМ оцінними документами. Оцінювати об'єкти, за новим законодавством, будуть інвестиційні радники. 

- У зв'язку з підготовлюваною активізацією приватизаційних процесів можна очікувати продажу "Укрспирту"? 

"Укрспирт" чинним законом віднесено до списку об'єктів, які не підлягають приватизації. На найближчу перспективу його продажу не планується.  

Розмовляла Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів