Керівник САП Назар Холодницький в ефірі "112 Україна", 17.12.2016
112

Влащенко: Сьогодні події тижня обговорюємо з головою антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким.

Вітаю, Назаре Івановичу. Чи є перспектива отримання безвізу у країни, у якій відкрито 470 км кордонів?

Холодницький: Я є патріотом, і сподіваюсь, що ці перспективи є. Ми до Європи прагнемо вже не перший рік, і я сподіваюсь, що ця надія колись справдиться. Шанси і можливість є.

- Наскільки зустрічі Савченко с Захарченком і Плотницьким в Мінську, її слова і вчинки укладаються в її права та обов'язки?

- Якщо особа має доступ до держатаємниці і витримано всі питання держатаємниці, оскільки це є інша країна, то сам факт поїздки, в рамках питань Кримінального кодексу, в мене питань, як юриста, не викликає. Інше питання – чи дійсно так треба робити, оскільки це є міждержавні відносини між нашою країною і країною-агересором, за посередництво третьої  країни. І такі питання, будь-які візити в треті країни, я вважаю, повинні бути погоджені принаймні з МЗС, органом, який від імені всіх нас представляє Україну у міжнародних відносинах. Тому чи були такі погодження – хай скаже МЗС.

- Ситник сказав, що генеральний прокурор України заблокував доступ НАБУ до ЄРДР. Що сталося?

- Я про це дізнався зі ЗМІ. Можливо, там є питання технічного характеру, оскільки ключі доступу до ЄРДР кожен рік переоформлюються.

- Ваші прокурори вже пішли до суду за запобіжним заходом для Охендовського?

- Ми очікували від детективів клопотання про обрання запобіжного заходу і отримали його в п’ятницю. Детективи клопочуть про обрання йому застави в розмірі інкримінованої суми хабара, а це  1 млн 200 тис. гривень. Зараз ми це клопотання вивчаємо, а в понеділок звернемося, власне, до суду з даним клопотанням. 

- Навіщо голова НАБУ говорить, що він буде вручати підозру комусь, коли ця людина перебуває за кордоном?

- Це варто запитати директора НАБУ.  Я завжди наголошую, що будь-яке анонсування  підозр чи затримань заздалегідь – воно…

- Це запрошення до втечі завжди!

- Фактично можна і так розглядати. Я, як прокурор, це розумію, тому не хочу, щоб це повторювалося. Це стосується справ всіх правоохоронних органів. На жаль, ми за минулі три роки багато уваги приділяємо піару, який інколи намагається підмінити собою слідство. Слідство,  особливо в питаннях  оголошення підозр, затримань,  обрання запобіжних заходів, вимагає певну тишу. Тому так робити не треба.

- Охендовський "підгортав" останні вибори, не маючи на це законних повноважень. ЦВК і він сам поза законом вже понад два роки. Крім того, Онищенко розповів про епізод, коли він передав через Жванію Охендовському 6 млн доларів. Чи буде щодо цього епізоду порушено справу найближчим часом?

- Цей серіал треба припиняти. Ми відкрили провадження на підставі заяви, публічної, Онищенка про те, що він причетний до злочинів, які йому інкримінує НАБУ, та до низки інших злочинів. Ми вкотре просимо надати всі необхідні  матеріали. Натомість інформації і тих доказів, про які він говорить, ми не чуємо. Ми  бачимо тільки постійні його інтерв’ю тим чи іншим виданням. Якщо він протягом 10 днів не надасть жодної інформації, яка підтверджує ті слова, які він сказав, напевно, що провадження треба буде закривати. Тому що бути на поводу і грати в цей серіал правоохоронні органи не повинні. Ми пропонували Онищенку зустріч в країні ЄС – не в Лондоні, а в Варшаві. Є межа самоповаги і допустимості. Грати в його ігри ми не збираємося. Якщо він заявив таке – хай надає докази.

- Чи правда, що люди, які проходять у справі Онищенка щодо переведення коштів у готівку, Циганков і Дубинський, пішли на угоду зі слідством і дають свідчення проти Онищенка?

-   По-перше,  це  таємниця слідства. По-друге, це неправда. Циганков – його адвокат. Статусу підозрюваного у Циганкова немає. Дубинський – в розшуку, йому оголошено підозру.

- Пишуть, що до схем Онищенка причетний колишній міністр екології В. Шевченко. Чи є щодо нього якась робота?

- Це також питання таємниці слідства. Доки немає офіційних підозр, офіційних інших процесуальних документів - мені такі факти невідомі.

- Чому президент вимагає від парламенту в першочерговому порядку розглянути і проголосувати закон 54-90, який я умовно називаю "про презумпцію винуватості". Як ви ставитеся до цього закону?

- Цей закон ми ще досконало не вивчили, тому що його внесли тільки в четвер. Але я вважаю, що у прокуратури слідство вже потрібно нарешті забирати, бо в нас виходить, що немає нічого більш постійнішого, ніж щось тимчасове. Так само із тим слідством – воно мало зникнути в 2001 році. Зараз вже звучить цифра 2019. Я вважаю, що треба вже нарешті створювати ДБР, запускати і віддавати повноваження слідства органам слідства. 

- А що заважає ініціювати скасування такого запобіжного заходу, як застава, у корупційних справах?

- Моя позиція давно, щоб у справах і провадженнях, де фігурують топ-посадовці, які звинувачуються в корупції, були внесені до КПК зміни, щоб їм обирати запобіжний захід без визначення застави. Вважаю, що це буде справедливо, на цій стадії слідства. Бо, на жаль, ми настільки демократизувалися, настільки піклуємося про права підозрюваних, що геть забули про права потерпілих і права держави.

- "Амбарна книга" Партії регіонів була опублікована на сайті НАБУ. Публікація таких документів – це не стаття 365 – перевищення службових повноважень?

- Згідно з КПК, таємниця слідства може бути розголошена слідчим або прокурором в тих межах, в яких слідчий або прокурор визнає доцільним. Якщо був дозвіл детектива на публікацію витягів з цієї книги – то порушень КПК нема. А дозвіл був. Я, як процесуальний керівник у цій справі, заборонив у свій час будь-які розголошення даних слідства. На жаль, ми всі реформуємося. Якщо раніше за невиконання вказівок прокурора була передбачена хоч якась відповідальність, то зараз КПК пише, що вказівки прокурора є обов’язкові для виконання, але відповідальності за їх невиконання, як такої, немає. Це неправильний підхід.

- Ю. Луценко прийняв рішення закрити кримінальну справу С. Лещенкащодо квартири, сказавши, що є знакові фігури, які не потрібно чіпати. Є повний список знакових фігур, щоб вже знали, кого можна чіпати, а кого ні?

- Треба питати це в Ю. В. Луценка, якщо він таке сказав. В антикорупційних органів, і в САП точно, знакових фігур немає і не буде. Бо якщо це буде – це кінець всій реформі. 

- Що ви можете сказати стосовно справи ДПЗКУ? Термін дії позовної давності за договором поставки зерна не настав, а В. Томиленко вже затриманий?

- Справа направлена до суду. Не треба прив’язуватися до дії строку позовної давності. Там були  встановлені ознаки злочину, ми цю справу довели, і хай суд тепер ставить крапку. Варто відзначити, що сторона захисту, підозрюваний, добровільно відшкодували завдану шкоду ще до направлення справи до суду, тому ми, прокурори, будемо це враховувати, коли в дебатах будемо просити ту чи іншу міру покарання. Ми вважаємо, що це та обставина, яка здатна пом’якшити відповідальність.

- Є звернення депутатів до НАБУ щодо дій "Укрзалізниці", які стосуються польської команди і, зокрема, пана Балчуна. Чи є якісь відкриті справи?

- Підозри директору "Укрзалізниці" Балчуну немає. Є низка проваджень взагалі, що стосується "Укрзалізниці" в цілому. Це різні напрямки. Щодо залізниці робота є, і для нас є. Але ми не можемо замінити собою Міністерство інфраструктури. В нас є міністр як особа, яка керує усією цією галуззю і не тільки цією. Якщо в галузі  є порушення, то є контролюючі ревізійні комісії, які повинні реагувати на ці порушення, щоб не допускати, щоб реагували правоохоронні органи. Але враховуючи, що є низка проваджень щодо тих питань, то десь контроль не діє. НАБУ і САП працюють вже з наслідками. Не ми відповідальні за тендери і не ми проводимо ці тендери. Але вони досі проводяться, і реакції немає.

- Що відбувається на запорізькому титаномагнієвому комбінаті?

- Було провадження, ініційоване антикорупційною прокуратурою. Ми  забрали це провадження із Запорізької області на стадії "поховання і відспівування". Ми його воскресили, затримали директора, і 24 листопада це провадження було направлено до суду. Він сплатив заставу і зараз перебуває під заставою. Він не порушив жодного разу умови застави, приходив на всі слідчі дії, і підстав для зміни запобіжного заходу у нас не було. Суд перенесено на 18 січня, але наша позиція там міцна. Це окремий епізод. А вся справа ще розслідується, з Кіпрами і зі всіма офшорами,  – ми низку запитів, міжнародно-правову  допомогу  підготували, і там ще є багато роботи.

- Як ви обираєте для себе, якими справами займатися? Чи бувають у вас із Ситником і колегами дискусії на цю тему?

- Як це передбачає КПК.  А дискусії між юристами повинні бути, і вони є. Але є спільна робота і є єдиний механізм. В нас немає окремих результатів, різної роботи – в нас є одна робота, бо прокурор починає процесуальне керівництво на стадії початку провадження. І жодного затримання не було б без прокурора. Але є дискусії, коли детектив вважає, що доказів є достатньо, а прокурор каже, що ні. Але, згідно з Конституцією, прокурор має йти в суд і підтримати  публічне обвинувачення.  Йому потім з тими доказами в суді боротися з неслабкою стороною захисту. Тому, щоб у нас був результат, повинна бути залізобетонна доказова база. І ми в цьому напрямку разом з НАБУ йдемо.

- Ви вивчали електронні декларації своїх прокурорів? Наприклад, привернула увагу ЗМІ декларація О. Ярової.

- Ми забезпечили всім прокурорам САП високий рівень заробітних плат. Я абсолютно задоволений роботою прокурора Ярової. Бруд, який на неї лився – це неправда. Людина, будучи сама, без підлеглих, цілий рік робила роботу всього відділу. Таких прокурорів ми будемо підтримувати і далі. А те, що в неї мама займається бізнесом, то в цьому нічого поганого немає. Питання не  в тому,  що є достатньо грошей, а питання в тому, де вони їх взяли? Якщо здатні це пояснити – витрачайте на що хочете.

- Скільки справ сьогодні перебуває в суді від САП?

- НАБУ і САП  направили 45 обвинувальних актів. 7 з них затверджено за угодами. Тобто понад 30 зараз в стадії слухання. У нас 35 прокурорів, з 8 листопада, а до цього часу прокурорів було всього  12.

Новини за темою: Ситник закликає надати НАБУ право автономного прослуховування і відкрити доступ до системи е-декларування

- Все-таки чи є у ваших відносинах з Ситником якесь напруження?

- Є юридична дискусія. Від САП в бік НАБУ жодних публічних закидів не було, немає і не буде. Ми просто хочемо, щоб вказівки прокурорів виконувалися. Зараз вони виконуються так, як це вимагається чинним законом.

- Чому в рейтингу популярності ви на 47-му місці, а Ситник на 50-му?

- Це ж поруч. Мені приємно, що я включений в такий рейтинг.

- Чи правда, що ви зверталися в університет Шевченка за роз'ясненням з приводу того, які справи ви можете розслідувати?

- Я писав листи не тільки в  університет Шевченка, а і в університет Франка, і в юридичні Академії Харківську та Одеську, з приводу роз’яснення нам всім питання підслідності. Я отримав зі всіх чотирьох відповідь ту, яку я вчив на третьому курсі університету. І всі ці виші зі мною в цьому плані погодилися. Це речі, які не потребують доказів, але, на жаль, в силу різного трактування з боку НАБУ, ГПУ, інших органів, питань підслідності ми змушені були звертатися в ці виші, щоб, фактично, підтвердити свою правоту.

- Вам зараз, на даному етапі, заважає ГПУ, враховуючи, що вона теж може розслідувати ті  ж самі справи щодо держслужбовців категорії "А"?

- В  нас є певні питання. Це коли ГПУ відмовляється видавати нам, на наші законні вимоги, ті чи інші провадження. Є питання, коли моя постанова про видачу підслідності скасовується. Я не хочу змагатися – я просто хочу робити свою роботу.

- Справа Мартиненка розсипалася?

- Все буде добре. Слідство повинно зібрати всі докази – коли вони будуть зібрані, буде прийнято відповідне процесуальне рішення. А те, що справа розсипалася – неправда.

Новини за темою: У НФ вимагають розслідувати заяви Онищенка про дискредитацію Яценюка та заявляють про кампанію проти Авакова і Парубія

- Чому НАБУ не займається справами, які пов'язані з НБУ? Був ряд заяв щодо Гонтаревої, її сина. Були прослуховування Рожкової.

- Те, що ви перше назвали  - там було слідство проведено, і справу було закрито. Прокуратура з тим погодилася. Не можна надувати мильну бульбашку там, де її немає. Не все, що гарно звучить в телебаченні, має гарне юридичне підґрунтя. Щодо плівок Рожкової, то питайте в органів, які ці плівки мають. Мені б теж хотілося послухати і взяти участь у розслідуванні. Зараз це розслідується чи ГПУ, чи СБУ, чи МВС в режимі top secret навіть від антикорупційного прокурора. Якщо  в нас буде це провадження,  ми його будемо розслідувати. Приймемо просто законне рішення. Розумієте, що ми не зробимо – все не так. То Холодницький гальмував Охендовського, і все було погано – зараз підозру Охендовському підписав особисто Холодницький, взяв на себе цю відповідальність. Я дав дорогу слідству, хай тепер два місяці встановлюють докази, щоб мені принесли акт обвинувальний. Повна свобода дій. Так само з "амбарною книгою" - коли взнали, що підписано підозру, зразу ж почали блогери, експерти  розказувати, що це все фейк. Ні, не фейк! І вся доказова база, яка буде зібрана, буде скерована до суду.

- Чому НАБУ не внесло до реєстру справу про купівлю квартири Лещенком?

- Спитайте НАБУ. Луценко вніс до ЄРДР і провадження закрив. Такий спосіб найбільш правильно відповідає вимогам, які зараз мають антикорупційні органи чи будь-які інші правоохоронні органи щодовстановлення тих чи інших обставин того чи іншого діяння. Тому простіше було б внести, звичайно. В принципі, результат і в ГПУ, і в НАБУ однаковий.

Новини за темою: Лещенко заявляє, що ще не отримував жодних повідомлень суду щодо адмінпорушення при купівлі квартири

- Економічний ефект від діяльності вашого відомства?

- Ми не підраховували. Дані є, і вони не можуть відрізнятися від даних, які є в НАБУ. А вони, здається, озвучували. 

- Назвіть загальну суму застави, яку внесли за час вашої роботи затримані, за 2016 рік.

- Загальна сума застави перевищує мільярд гривень – лише тільки у справі Онищенка.  Внесено було 15-20 мільйонів.

- Застава підлягає поверненню?

- Застава - це не є відшкодування шкоди. Це сума, яку призначають на стадії  кримінального провадження – підозри. Коли справа йде до суду, і доводиться або не доводиться провина - застава все одно повертається заставодавцю. Застава зберігається на окремих рахунках, і не можна нею пограти в депозити – вона просто чекає свого часу.

- Чи правда, що в колишній вашій квартирі живе ваш зам?

- Неправда.

- Чи правда, що будівлю вашої прокуратури передано вам без додержання порядку щодо держвласності?

- Неправда. Всі будівлі, в тому числі і ця, є на балансі ГПУ, і вона в рамках ГПУ була передана САП як департаменту. Тому весь порядок дотримано. Але в приміщенні САП є не лише антикорупційна прокуратура – там є дві будівлі. В другій будівлі розташований  інший відділ ГПУ.

- Що з ОПЗ? І чи відсторонений хтось там?

- Справа направлена до суду. Прокурор не може впливати будь-яким чином на суддів і примушувати їх призначати дату слухання через день. Ми неодноразово зверталися щодо відсторонення і одного, і другого від тих посад, які вони займали, але суд не слухав, відкладав це питання.

Новини за темою: Апеляційний суд звільнив з-під домашнього арешту заступника директора ОПЗ Щурикова

- Скільки справ відкрито щодо декларацій народних депутатів?

-  Всього - 10. Щодо нардепів – 7. Ми не можемо відразу відкрити 450 проваджень.

- За яким принципом обирали людей?

- В кого більше викликають емоції задекларовані статки. Незалежно від фракцій.

- Але ж вони всі написали одне на одного заяви?

- Так. В них парламентський корпоративізм діє в протилежному сенсі. БПП написали на НФ, радикали на БПП і НФ.

- За чиї гроші ви їздили на антикорупційний форум в Панаму?

- Відповідно до підписаних меморандумів, ця поїздка оплачувалася органом, який організовував цю конференцію. І взагалі, за цей рік за державні кошти було тільки одне відрядження.

- Три справи, за якими ми скоро почуємо вироки?

- Ми чекаємо вироки у тих справах, які направлені були першими – в березні, квітні. Це більше залежити від судів, а не від нас. За весь період роботи не було жодної справи в судах, де б прокурор не з'явився на засідання. Тому питання  швидких вироків, на жаль, залежить від судів і створення Антикорупційного суду, про який ми просимо.

- Дуже дякую, Назаре Івановичу.