Ті, хто раніше робив бюджет і хто тямив у цьому – один помер, двох звільнили

Народний депутат Сергій Тарута в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про скандал між Яценюком та Барною, візит Байдена і підготовку бюджету до голосування

Ті, хто раніше робив бюджет і хто тямив у цьому – один помер, двох звільнили

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат Сергій Тарута в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про скандал між Яценюком та Барною, візит Байдена і підготовку бюджету до голосування

Влащенко: Сьогодні події тижня ми обговорюємо з народним депутатом України Сергієм Тарутою.

Здрастуйте, Сергію Олексійовичу. Чи стане вчинок депутата Барни фінальною крапкою для коаліції?

Тарута: Не думаю, що це буде фатальною подією для парламенту. На жаль, це все наслідок того, що правоохоронні інститути влади не працюють, і депутати намагаються емоційно, по-своєму, вирішувати питання. Але треба розуміти, що парламент, у принципі, повинен бути святинею, де слова і переконання повинні доводити правоту. У нас, особливо в останній місяць, вирують пристрасті, і це виливається в такі емоції.

- А якщо б так з вами вчинили, ви б відповіли фізично?

- Природно. Депутатам треба розуміти, що вони йдуть у ВР з місією - відстоювати інтереси країни, інтереси тих громад, які їх обрали. Байден, коли виступав, говорив про особливу відповідальність політиків за майбутнє України. Треба розуміти, що це не Яценюка принизили - це принизили наш уряд, наш парламент. Це дали сигнал на Захід - особливо після від'їзду Байдена, після його спічу, який був спрямований на те, щоб усіх об’єднати. На захід тут же рознеслися контенти. Але, з іншого боку, у парламенті є ті, про яких приємно говорити, які дійсно є і совістю, і мізками цього парламенту.

Новини за темою

- Байден сказав, що потрібна автономія областей. А що ви думаєте з цього приводу?

- Малося на увазі, що повинні бути особливі права у регіонів у рамках мінських домовленостей. Але я спочатку говорив про те, що без реальної передачі повноважень на місця, без формування бюджету знизу вгору, без того, щоб ми віддали територіальним громадам право самим вирішувати свої питання - у нас не буде великого руху вперед. Це дозволить зробити нашу країну зовсім іншою. Що стосується федералізації, то її можуть дозволити собі тільки багаті країни, бо це віддаються повноваження не громаді, а віддаються повноваження в область, де новий клас чиновників буде делегувати права громадам.

Новини за темою

- Байден сказав, що обов'язково потрібно виконувати мінські домовленості. Це означає, що Америка теж нас схиляє до їх виконання і ніякого нового формату з нею не буде?

- Ніхто нікого не схиляє. Україна попросила допомоги, і західні країни надають їй допомогу в боротьбі за території Донбасу та Криму. Завдання - виробити спільне принципове рішення, і коли був знайдений формат, є домовленість з чіткою дорожньою картою, яка подобається нам - не подобається, але президент взяв на себе відповідальність. Це відповідальність політична, хоча до цього він повинен був директиви погодити в парламенті. У нас, на жаль, де-факто, не парламентсько-президентська республіка, а президентсько-парламентська: президент сам приймає рішення, як він вважає за потрібне.

Новини за темою

- Чому досі щодня є поранені й убиті, якщо у нас є чітка дорожня карта?

- У нас йде процес заморожування цієї дорожньої карти, і заморожування призведе до подальшої ескалації конфлікту. І мені не хотілося б, щоб навесні ми мали знову сплеск військового протистояння. Президент взяв на себе зобов'язання, і ми як країна повинні виконувати ці зобов'язання, і в їх рамках чітко записано, коли і що повинна робити Україна. Ми повинні прийняти три необхідних закони. Але я не бачу, що у нас є консенсус у парламенті, я не бачу, що тут президент правду відкрито говорить. Президенту і всім політикам треба навчитися говорити правду - нехай вона буде не завжди приємна, нехай будуть дискусії навколо цього, але це буде щиро. Я хотів би, щоб наш президент був успішним, але для цього він повинен сформувати команду, яка не буде робити так, як йому зручно, а буде щось розуміти і буде реалізовувати програми настання миру, щоб Донбас і Крим стали частиною України і щоб економічні перетворення не штовхали нас в безодню бідності, а щоб ми були багатою, щасливою країною.

- Як ви вважаєте, чому корупцією у нас займаються не прокурори, не судді, а політики, роблячи різні заяви на цю тему?

- На жаль, ми маємо дуже велику проблему, пов'язану зі структурою нашої держави. Структура ця - неефективна. Поки президенту буде підкорятися прокурор, він завжди буде дивитися в бік президента, завжди буде прислухатися до його рекомендацій. І це абсолютна неправда, коли президент говорить, що він не впливає на суди, прокуратуру. Кожен намагається забезпечити собі довгострокове життя, а його можна забезпечити шляхом розстановки всіх, кого ти вважаєш, що буде тебе захищати, хто буде тобі забезпечувати потоки, тому що всі вибори - це дороге задоволення. Кожен політичний проект вимагає грошей. Тому кожен, хто приходить, думає про те, як йому забезпечити наступні вибори, а не як забезпечити і зробити країну іншою.

- Вже 12 грудня, а немає бюджету, а його немає, тому що немає Податкового кодексу. Коли ви будете голосувати?

- Це вже склалася практика цього парламенту, коли ми це все робимо під ялинку. Торік, коли ми приймали бюджет - спекулювали, шантажували, поспішали відпочивали. Бюджет був абсолютно сирий, абсолютно нереальний.

Новини за темою

- Скільки часу потрібно пересічному депутату, щоб вивчити бюджет?

- У депутатів є помічники, що спеціалізуються по кожному напрямку. За законом ми зобов'язані за півроку до прийняття бюджету підготувати зміни до Податкового кодексу. У нас це все цинічно проігнорували. Такого в історії України ще ніколи не було, щоб бюджет готувала західна компанія. Більше того, ті, хто раніше робив бюджет і хто думав - один помер, двох звільнили. У нас же люстрація - ми боремося за кращі кадри, і тому ніхто не розуміє в бюджеті. Міністерство економіки, яке повинно давати основні тренди, основні показники - з ними навіть не радилися. Громадськість теж викинули з процесу. Громадські діячі самі розробили альтернативний варіант Податкового кодексу для того, щоб не прийняли той, який пропонує Мінфін. Мінфін хоче, щоб все більше і більше в Україні було економічних кладовищ, а не процвітаючих селищ і міст. Податковий кодекс готували громадські організації, представники бізнесу, які розуміли, що настільки все крихке, що якщо ми зараз щось змінимо в гіршу сторону, то взагалі все розпадеться. Тому перше завдання влади - не робити нічого під Новий рік поганого, а нам даються нові кайдани, які знищують найголовніше, чуттєве середовище - підприємців. Це люди, які знайшли, як забезпечити самих себе. Давайте не доїти корову, а нагодуємо її, дамо їй хороше пасовище, щоб вона давала більше молока. А у нас - давайте ми її видоїти, а потім заб'ємо.

- Чи піде Яценюк у відставку, і в яких міністерствах буде ротація?

- Я думаю, що Яценюк залишиться прем'єром і переформатують частину міністрів. Американці кажуть, що "в рамках існуючого парламенту міняйте уряд, як хочете. Але не потрібно нових перевиборів". Навколо нового прем'єр-міністра почнуться знову політичні торги. На Майдані обіцяли, що у нас не буде квотного принципу, а ми маємо чисто квотний принцип. Пивоварський пішов, тому що вони зрозуміли, що прийти і служити країні - це не сильно вдячна робота. У суспільстві завжди той, хто нагорі, винен, постійні конфлікти з прем'єром, з АП, які призначають своїх заступників, директорів "жирних" підприємств. А з іншого боку, у Міністерстві інфраструктури з липня лежить більше 20 призначень, які вже пройшли комісію. Але Яценюк не спромігся підписати контракти. Без наявності чіткої стратегії - як ми бачимо, 2016 рік, на три роки, на десять років - це уряд приречений на економічне кладовище.

Новини за темою

- Якщо справа не в персоналіях, який сенс у тому, що їх залишають?

- Недостатньо ще критичної маси громадянського суспільства. Коли ми бачимо, що у цього уряду немає ніякої чіткої програми - то він приречений. Кількість тих, хто кожен день бідніє, у нас збільшується в сотні разів. Національний банк просто руйнує банківську систему, а це кровоносні судини, які повинні живити всіх. До мене прийшла дуже шанована людина, економіст, і сказала, що знищили банк, бо великі кредитори, яких він кредитував, вони "замовили", щоб не розраховуватися, тому що через Фонд гарантування вкладів можна набагато простіше це все купити за безцінь. Тому вони "замовили" банк, банк цинічно знищили, і сьогодні це потрапило до Фонду гарантування вкладів.

- Про який банк йдеться?

- Це "Златобанк".

- Нещодавно пройшов форум "Відновлюючи Донбас і Україну" у Києві. Як ви оцінюєте ефективність таких заходів? Наскільки на сході змінюється менталітет і ставлення людей до центральної влади в Україні?

- Насправді не тільки на сході, в цілому по Україні ситуація відносно дій уряду і президента дуже негативна. На заході для людей Україна - це їхні маєток, родичі, традиції, ліси. Для них київська влада - сьогодні одна, завтра - інша, буде погана - ми її змінимо. А на південному сході Україна - це київська влада, і через погіршення або поліпшення їхнього життя вони сприймають Україну. Але, насправді, всі хочуть жити краще, хочуть миру, спокою і хочуть майбутнього.

- Хто в регіонах є реальним господарем становища і реально впливає на розум людей?

- Реально це ті, де працюють люди. Хто працює на великих підприємствах, завжди орієнтується на керівництво - на директорів, враховуючи, що сьогодні ризик втрати роботи величезний. Це формує і відповідний електоральний настрій. З іншого боку, чим більше Київ намагається "продавлювати", тим більш зворотня реакція. А потрібно робити реальні справи.

- Де нам взяти гроші на відновлення Донбасу? Чи хочуть жити в Україні люди, на яких ми збираємося витрачати мільярди?

- З точки зору коштів, я б не сказав, що це будуть десятки мільярдів. Якщо вести правильну роботу, роботу з донорами, якщо буде мир, то це не буде дорого коштувати для України. Нам же не тільки Донбас треба відбудовувати - нам всю Україну потрібно відбудовувати.

- Чи правда, що між олігархами йдуть об'єднавчі процеси? Як потрібно вибудовувати відносини з великим бізнесом?

- Хто хотів виїхати - уже поїхав, навіть раніше, ніж почалася трагедія в Україні. А боротися потрібно з умовами, при яких можливі олігархи - коли великий бізнесмен має політичну партію, коли він знаходиться на піраміді влади - чи то депутат, впливовий, чи то губернатор, прем'єр, президент - це завжди погано, тому що при відсутності інституціональних захисних методів виникають корупційні схеми. Не важливе прізвище власника підприємства, важливо, щоб це підприємство довгостроково розвивалося, зберігало робочі місця, щоб не знищувало навколишнє середовище. Ми повинні навколо цього говорити, ми повинні давати об'єднавчі посили, ми повинні змінювати країну, а не закликати знищити одного-другого-третього. А буде краще? Кому це потім потрапить? Сьогодні бізнес говорить про те, що йде не боротьба з олігархами, а перерозподіл від одних олігархів до інших. Знищують не бізнесменів, а знищують підприємства, на яких працюють конкретні люди. Антимонопольний комітет повинен чітко визначати, хто монополіст, хто не монополіст, щоб не було монополістів, щоб не було зрощування конкретної людини з політичним проектом.

- Чи вірите ви у проведення реформ у 2016-му році?

- Ні. Але я вірю, що наша команда зможе створити програму реформування економіки нашої країни.

- Чи вірите ви в союз великого бізнесу і президента Порошенка?

- Я даю дуже мало шансів. Але мені хотілося б, щоб це сталося.

- Чи думали ви за ці два роки про від'їзд з країни?

- Ніколи.

- Чи читає книги Ахметов, і говорили ви з ним коли-небудь про літературу?

- Думаю, читає. Я якось подарував і йому, і Януковичу багато років тому Макіавеллі.

- Чи займається АП корупцією?

- Безумовно, якщо призначення йдуть непрофесійні, то це є частиною корупції.

- Кабмін займається корупцією?

- Звичайно.

- Чому Рада не голосує, щоб склали мандат Огнєвіч, Мартиненко?

- Швидше за все, там стоять вже ті персони, які не сильно подобаються лідерам фракцій.

- Чи треба передавати Лавру Українському патріархату?

- Думаю, що зараз не час. Треба, щоб у нас була одна помісна церква, але зараз це буде тільки роздирати суспільство, а не консолідувати.

- Чи буде коли-небудь схід України ментально українським?

- Буде, безумовно. І Крим буде Україною.

- Що вище: свобода людини або інтереси держави?

- Свобода особистості.

- Чи можуть наші олігархи бути конкурентами на світових ринках?

- Можуть, але для цього вони повинні модернізувати всі підприємства, як я це зробив в Алчевську.

- Чи правда, що ви претендуєте на крісло прем'єр-міністра?

- Це не правда.

- Три причини, за якими це скликання парламенту, восьме, повинно далі продовжити роботу?

- Є здорова ланка, є здорові політики. Зараз перевибори дуже небезпечні для ситуації в країні. Я сподіваюся, все-таки, що місія депутатів - не підлаштовуватися під лідерів фракцій, під лідера коаліції, під президента, під прем'єра - вони повинні виконувати свій громадянський обов'язок: голосувати по совісті, вибирати по совісті і робити все, щоб країна змінилася.

- Спасибі велике, Сергію Олексійовичу.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...