Те, що є зростання кількості злочинів – ніхто не приховує

ЗОРЯН ШКІРЯК - радник міністра МВС Арсена Авакова. Лідер громадського об'єднання "Новий Київ". Екс-депутат Київської міської ради 5-го скликання, учасник президентських виборів 2014-го року. Деякий час був виконуючим обов'язки керівника Держслужби з надзвичайних ситуацій. Активний учасник Євромайдану, член ради Всеукраїнського об'єднання "Майдан". Захоплюється історичною літературою, психологією, класичною музикою, дзюдо, плаванням. Виховує двох доньок

Те, що є зростання кількості злочинів – ніхто не приховує
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ЗОРЯН ШКІРЯК - радник міністра МВС Арсена Авакова. Лідер громадського об'єднання "Новий Київ". Екс-депутат Київської міської ради 5-го скликання, учасник президентських виборів 2014-го року. Деякий час був виконуючим обов'язки керівника Держслужби з надзвичайних ситуацій. Активний учасник Євромайдану, член ради Всеукраїнського об'єднання "Майдан". Захоплюється історичною літературою, психологією, класичною музикою, дзюдо, плаванням. Виховує двох доньок

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях радник міністра МВС Зорян Шкіряк.

Добрий вечір, Зоряне. Ви тільки що повернулися зі Сходу. Ви – радник з особливих доручеь. Які особливі доручення можуть бути у радника міністра МВС, якого посилають на фронт, в АТО?

Шкіряк: Особливі доручення залежать від того, які завдання ставить міністр. Власне, я завжди виконую його завдання в зоні проведення активних бойових дій протягом останніх двох років. Я провів там досить багато часу. Цього разу теж покладалися визначені завдання, які полягали в ознайомленні з тією ситуацією, яка стосується роботи наших спеціальних підрозділів та зокрема прикордонної служби.

- Що там відбувається реально? Як змінюється армія? Що відбувається з контрабандою? Скільки алкоголю вживають солдати й офіцери?

- Якщо говорити про так званих "аватарів" (так військовослужбовці між собою називають людей, які прикладаються до спиртного), то, насправді, ця проблема існувала і, на жаль, поки що існує. Але вже в значно менших масштабах, ніж це було. Коли армія не діє, вона починає розкладатися. І враховуючи, що останні півтора місяця в зоні АТО відбуваються реальні активні бойові дії (я це відчував на собі, оскільки мені вдалося проїхати всю лінію фронту – я побував у всіх гарячих точках війни), треба віддати належне підрозділам Нацполіції, які сьогодні достатньо жорстко реагують на появу людей у нетверезому стані. Ця робота, кропітка, спільно з нашими побратимами із ЗСУ, дає свої результати. Що стосується контрабанди, то мені важко зараз сказати про ті таємні доріжки, по яких контрабанда потрапляє на ту і цю територію – для себе я можу сказати, що цього разу я зовсім по-іншому відкрив роботу прикордонної служби. Я особисто був на трьох найважливіших КПВВ – Гнутове, Мар'їнка і Новотроїцьке, які постійно перебувають під обстрілом бойовиків, і я думаю, що не все так погано, як нам часом намагаються донести.

Новини за темою

- Кажуть, що в наркотрафіку беруть участь всі.

- У мене немає функцій займатися безпосередньо контрабандою. Там є підрозділи "Фантом", підрозділи СБУ, відповідні спеціальні підрозділи. Що стосується Нацгвардії – вона не стоїть на передньому краї, вона стоїть на другому ешелоні, і моє особисте переконання, що повернення підрозділів Нацгвардії на передову було б цілком виправданим. Що стосується мого доручення, то основним для мене було ознайомитися з тим, як, безпосередньо, працюють КПВВ – пункти пропуску людей. Це теж величезна проблема. Це, що я особисто побачив на цих трьох найважливіших ділянках - я був вражений достатньо серйозною роботою прикордонної служби України. Люди працюють на межі можливостей. Люди реально обладнали, фактично на лінії зіткнення, досить професійно, пункти пропуску, на яких організували трафік доставки людей піших від лінії розмежування до самого КПВВ. Обладнали всім необхідним – водою, кімнатами відпочинку, можливістю надання допомоги.

- А може перепустки взагалі анулювати? Адже у громадян України є паспорти, а в електронній базі є імена сепаратистів.

- Зараз немає пропускної системи: хто хоче, той іде. Єдина проблема – це черги. А головна проблема цих черг, які сьогодні створюються на КПВВ, - свідома провокація бойовиків у сірих зонах, де вони влаштовують так звані народні дружини, які збирають гроші, які свідомо набирають під кінець робочого дня людей, щоб у темну пору часу створити затор на території України і таким чином викликати обурення громадян. Чи є контрабанда? Переконаний, що є. Але те, що вона не в таких об’ємах, як це було рік-півроку тому, я в цьому переконаний. Тут повинні працювати ті підрозділи, які мають займатися боротьбою з контрабандою.

Новини за темою

- Нещодавно Аваков сказав, що "держава втрачає монополію на насильство". Що він мав на увазі?

- У першу чергу, мова йде про перенасичення країни зброєю, яка у великій кількості потрапила на мирну територію України. В основному це було у 2014 році, коли у нас не було можливостей і сил досить ефективно коригувати цю ситуацію. Була частина прекрасних людей, волонтерів, які щиро допомагали нашим бійцям, була частина людей, які під виглядом волонтерів здійснювали зовсім інші наміри і перевозили зброю. Тому ми сьогодні активно працюємо на протидію як вивезення зброї, так і профілактику серед населення.

- Аваков видав 88 одиниць зброї народним депутатам. Громадянам не можна – а навіщо народним депутатам?

- Це право міністра. Я думаю, що народні депутати, особливо ті, хто час від часу відвідують зону активних бойових дій, можуть мати зброю. Немає жодних проблем у громадян сьогодні з отриманням зброї. Для того, щоб захистити своє житло – ніяких проблем немає. Гладкоствольну та нарізну зброю сьогодні може отримати будь-який громадянин України. Більше того – гладкоствольну зброю можна навіть носити з собою. Я особисто не проти вільного продажу зброї, але потрібно розуміти, чи готове сьогодні суспільство до цього, суспільство має бути підготовлене до цього. За минулий рік у нас було 35 вбивств тільки з травматичного пістолета. Сьогодні повинні бути чіткі законодавчі рівні, яким чином впроваджувати цей надзвичайно важливий процес.

- Офіційного дозволу просять громадяни, які не є небезпечними людьми.

- Хто просить – я не знаю. У нас немає жодних обмежень щодо одержання гладкоствольної та нарізної зброї. З 21-го і 25-и років її може отримати будь-який громадянин.

- Чому, з вашої точки зору, росте злочинність? Що з цим робити?

- Я б не називав цю ситуацію катастрофічною. Є кілька об'єктивних причин. Те, що є зростання кількості злочинів – ніхто не приховує. Ми знаходимося на дуже важливому етапі реформування МВС, коли, безумовно, є певні нюанси, певні організаційні проблеми, які полягають у цій пертурбації – перехід від міліції до Національної поліції. Це полягає, безумовно, і в деяких кадрових питаннях – відбувається і продовжує відбуватися чистка. Це відбувається і з урахуванням формування нових підрозділів і нових структур вже за новими правилами та за новим законодавством. Це також впливає на ефективність розкриття тих чи інших злочинів. Це нормальна ситуація, коли країна, й особливо органи МВС, перебувають на перехідному етапі. Надзвичайно велику роль відіграє те, що реєстрація цих злочинів - це зростання рівня довіри до Національної поліції. На 13-14-ий рік рівень довіри до міліції був 5-7%. Сьогодні він – 47%. Цього достатньо, щоб розуміти, що ми рухаємося в правильному руслі. На жаль, "закон Савченко" явно не додає нам оптимізму. Тільки в Києві 20 осіб, які вийшли за "законом Савченко", повернулися у в'язницю, учинивши важкі злочини. Тисячі злочинців, покидьки, в тому числі лідери ОЗУ, виходять на волю, і сказати, що це покращить ситуацію - звичайно, ні.

Новини за темою

- У мінських угодах записано про створення народної міліції на окупованих територіях. Аваков заперечує проти цього. Як буде вирішуватися це питання?

- Я не знаю, як буде вирішуватися. Я, взагалі, мінські домовленості не вважаю домовленостями – це фількіна грамота. Ніякої народної міліції бути не може – будь-яке порушення питання про народну міліцію – це зрада державних інтересів України. Що стосується поліцейської місії на Донбасі – то тільки для того, щоб забезпечити правопорядок на виборчих дільницях, якщо уявити собі, що ці вибори відбудуться (хоча вони в найближчі роки не відбудеться), то потрібно 12 тис. поліцейських, озброєних. А взагалі там потрібно до 30 тисяч військових поліцейських, щоб, в принципі, тримати ситуацію під контролем.

- Національна гвардія оснащена не гірше, ніж армія, отримала важке озброєння. Аваков починав з того, що говорив, що він - фігура політична і що він буде просто координатором між відомствами. Сьогодні ми бачимо, що всі відомства підпорядковуються йому безпосередньо. Чи правий депутат Лещенко, коли говорить про те, що в Авакова є амбіції прийти до влади квазінеконституційними шляхами?

- Коментувати марення божевільного і реагувати на цю єресь, на відверту "бредятину", яку вклали в голову народному депутату – у мене немає ніякого бажання. Є межа навіть якійсь моральності. Головнокомандувача Національною гвардією призначає президент України за поданням міністра МВС. Національна гвардія як воєнізований підрозділ також підпорядковується головнокомандувачу, тобто президенту України.

Новини за темою

- Що зараз в Одесі з правоохоронними органами?

- Там продовжує очолювати Національну поліцію Лорткіпанідзе. Звичайно, ситуація в Одесі не є кращою. Ситуацію в Одесі, взагалі, потрібно розглядати комплексно. Тому що там питання не тільки у правоохоронних органах, які, по суті, працюють досить ефективно, а питання в керівництві Одеської державної адміністрації. Бо це, що там сьогодні відбувається, дійсно катастрофа.

- Коли буде сформовано до кінця розшукову службу, реформовано міграційну службу тощо?

- Насправді, всі наші європейські й американські партнери, з якими мені доводиться зустрічатися, - вони однозначно захоплюються темпами, які демонструє Україна як країна, яка була в стані розрухи і тепер перебуває в стані війни. Безперечно, є багато проблем, які потрібно вирішувати, але реформа МВС та Національної поліції сьогодні є чи не єдиною ознакою того, що в країні щось змінюється. Ми запустили черговий етап реформи – запуск сервісних центрів. За рік ми її завершимо, і це оцінять всі громадяни вже найближчим часом. Для реформування тих служб, які ви згадали, - це питання одного-двох років, сформувати підрозділи, які будуть активно впливати на зміну криміногенної ситуації на краще.

- Ваше запитання?

- Що вам подобається, щоб ви підказали нам робити в ситуації, в тому числі і в реформуванні?

- Я б робила ставку на професіоналів. Однієї чесності і патріотизму у цій роботі недостатньо.

Дякую, Зоряне.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>