Якщо у Roshen немає покупців, я можу виступити в ролі консультанта і знайти їх

Народний депутат Сергій Тарута в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про те, як оцінює зміни до Конституції, як бачить вирішення конфлікту на Донбасі і чому Рада так активно порушує регламент

Якщо у Roshen немає покупців, я можу виступити в ролі консультанта і знайти їх

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат Сергій Тарута в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про те, як оцінює зміни до Конституції, як бачить вирішення конфлікту на Донбасі і чому Рада так активно порушує регламент

Влащенко: Сьогодні події тижня ми обговорюємо з народним депутатом України Сергієм Тарутою.

Здравствуйте. У новій Конституції пропонується, щоб органи місцевого самоврядування підпорядковувалися безпосередньо президентові. Як це можливо, згідно з анонсованою децентралізацією?

Тарута: Президент у своїй інавгураційній промові обіцяв, що він віддасть частину повноважень, які є у президента. І це необхідно, тому що у нас реально є конфлікт між трьома гілками влади. І якраз цей варіант Конституції показує, що президент перетягує частину влади на себе. Це - небезпечний прецедент. Той варіант, який дав президент - він не пройде в парламенті.

- У анонсованій зміні Конституції випливає, що для зміни статусу Донбасу буде достатньо 226 голосів. Чи не небезпечно це?

- Вважаю, що небезпечно. Думаю, що це теж не пройде. Хоча, ми взяли на себе зобов'язання в рамці підписаних мінських угод і повинні їх виконувати, але, за умови, що будуть виконані попередні три пункти, які дадуть можливість проводити вибори за українським законодавством і під контролем. Якщо це зараз неможливо, тоді краще цю тему відкласти, поки не будуть виконані перших три пункти.

- Чи підтримуєте ви Жебрівського по темі амністії для людей, які не брали участі у військових злочинах?

- Тут дебати вже зайві, бо ми це підписали ще в першому пакеті мінських угод. Без цього неможливо - нам, в будь-якому випадку, потрібно об'єднувати всіх. Якщо ми хочемо скріплювати країну, то прощення має бути.

- Експерти кажуть, що ці люди потраплять потім в органи місцевого самоврядування. Чи бачите ви небезпеку в цьому?

- Певна небезпека є. Але, місцеві вибори формують місцеву владу. Якщо ці представники не будуть відповідати завданням, які виборці поставлять перед ними - їх переоберуть. Місцеві вибори регулюють роботу в рамках тієї території, де їх обирають.

- Як ви ставитеся до ідеї створення комісії з Донбасу?

- Я в грудні місяці ініціював створення тимчасової комісії щодо стабілізації соціально-економічного становища на Донбасі. Ми до березня узгоджували членів цієї комісії, практично все вирішили, але до сьогоднішнього дня Гройсман не виносить цей проект постанови до парламенту. Він намагається загравати з "Опозиційним блоком" і хоче віддати їм цю комісію, щоб вони її очолили - а парламент не бажає цього. І, на жаль, ми маємо 3 місяці абсолютного ігнорування проблем Донбасу. У нас цим ніхто не займається ні в Кабміні, ні в АП, ні в парламенті.

- Як ви ставитеся до того, що у ВР постійно порушується регламент?

- Це все сумно і прикро. Виборці розчаровані в ефективності роботи парламенту. Коаліція підписала коаліційну угоду. З точки зору досягнення цілей - там все нормально. Але, замість того, щоб кожен день виконувати, як домашнє завдання те, що записано в коаліційній угоді, ми займаємося не тими справами. Тому що, мабуть, установка, політична, зовсім інша. На сьогоднішній день, за все розумне, парламент може отримувати відразу 300 голосів. Хоча нічого реформаторського ми не голосуємо, але деяка косметика нам потрібна. Більше того, коли прем'єр приходить і шантажує парламент, що потрібно проголосувати закони для МВФ, парламент голосує. Але, на жаль, результату ми не бачимо, немає політичної волі для того, щоб робити реальні реформи. Між лідерами фракцій постійно відбуваються якісь домовленості, і ці домовленості не дають парламенту ясності, що буде голосуватися в цей день. Буває, що ми готуємося по одній повістці і проектам законів, а нам в 11 годин змінюють порядок, пояснюючи це вказівкою або доцільністю. Регламентом багато чого заборонено, але ми це робимо. Якщо є доцільність, то в її рамках ми дуже часто ігноруємо регламент.

- Що ви скажете про закон 1558?

- Він абсолютно неопрацьований, популістський. Немає в країні ресурсів для того, щоб його виконувати. Він ніколи не буде працювати. Повинна бути чітка позиція - це інтереси України, чи ні. Цей закон взагалі не можна було виносити в зал.

- А можливо було зробити такий закон, який не бив би по банківській сфері, чи можливий був компроміс?

- Звичайно. Позичальник, банк-кредитор і НБУ повинні нести солідарну відповідальність. Позичальник не винен у девальвації. Банки хотіли заробити на валюті, але позичальник сам брав кредит, його ж ніхто не змушував.

- Ви голосували за правки до Податкового кодексу, в результаті яких постраждали приватні пивовари?

- Я не голосував за це. Якщо цей запит стосується якоїсь галузі, то не можна його приймати без урахування інтересів галузі, без спілкування з нею. Таке враження, що сьогодні Кабмін робить все, що хочуть кредитори. Так не можна - треба відстоювати інтереси своєї країни. Потрібно згадати Лігачова, коли вирубували виноградники, з метою боротьби з алкоголізмом. Від того, що ми підняли податок, ми тільки галузь в тінь заганяємо, але не вирішуємо проблему алкоголізму.

- Чому в уряду Яценюка не виходить провести реформи?

- Перше - відсутність чіткої програми, на момент, коли голосували за цей уряд. Голосували за розумного, який зовні добре говорить, Яценюка. Дуже багато у нас в парламенті тих, хто вміє говорити, а при цьому нічого не вміє робити. Друге - та конструкція, яку дали Яценюку - вона була убивча. Яценюк не мав погоджуватися. Він повинен нести повну відповідальність, як прем'єр, і формувати всі інституції, всіх міністрів. Йому не повинні нав'язувати тих, хто некомпетентний. Йдуть величезні протиріччя, природно, і відповідальність розмита. Хто більше відповідає: коаліція, президент, чи прем'єр? І третє - абсолютна некомпетентність і незнання. Теоретичні знання хороші, але практика? Хіба можлива ситуація, коли б на пост голови федеральної резервної системи США (як у нас НБУ), поставили б людину, яка працювала в невеликій інвестиційній компанії? У нас на міністерства ставлять міністрів, які мають освіту, але ніколи нічим не займалися. І ось минуло півроку, і ми міняємо міністрів. Два вже йде, але у нас таких 70%. У бізнесі ніхто не дозволить ризикувати і поставити людину, яка органічно не виросла в системі, і не знає цю систему. Тільки ідіот-власник може таке допустити. Високоефективний менеджер, навіть замішаний в невеликий корупції, може бути набагато ефективнішим, тому що він приносить дохід. А некомпетентний розвалює всю систему.

- Чого зараз хочуть люди на Сході?

- На окупованій території люди зомбовані, у них великі претензії до України, особливо у тих, хто були нейтральні, хто нікуди не виходив. Тих, хто виходив і брав участь у всіх захопленнях - їх було 15 тис. на 4 млн населення. Причому, частина була з Росії, частина з Криму, всі підкуплені. Велика частина мала негативне ставлення до київської влади, і до того, як відбулася зміна влади, але при цьому вони не були проти України. На референдум вийшло всього 20%. 80% були вдома. І ці 80% сьогодні вважають, що їх Україна кинула. У них величезні претензії до нас, і настрої там жахливі. На незайнятих територіях теж величезні претензії до керівництва діючої влади. Ніхто не відновлює будинки, їх грабують, на жаль. Наприклад, військові розміщують свої підрозділи на землі у фермера, щоб відбивати удари. Але при цьому ніхто нічого не компенсує. Там зона ущербності, навантаження більше ніж 220 тис. Переселенців. У Маріуполі більше 23 тис. переселенців - це ж навантаження на місцевий бюджет. А місцевому бюджету ніхто не допомагає. Природно, настрої щодо чинної влади дуже негативні.

- Ви кажете, що треба шукати спільну мову, бо часу залишилося мало. Часу до чого?

- Ми бачимо відсутність чіткого вирішення питання по Донбасу. Немає чіткого розуміння, що ми робимо там з тим військовим конфліктом, який сьогодні триває. Крім того, у нас величезні проблеми зі платоспроможністю населення та з робочими місцями, які постійно закриваються. Протестна частина буде зростати, і ми можемо отримати третій Майдан. І це вже буде Майдан не буржуазний, не за якісь цінності, а протестний, пролетарський. І в Кончі-Заспі будуть жити такі ж "захарченки", які захопили мій будинок в Донецьку, тільки у вишиванках. І це буде боротьба за те, щоб все відібрати і зробити всіх бідними. Це величезні ризики.

- Бізнеси багатьох олігархів постраждали. А у вас ще щось залишилося?

- У мене все заарештовано. Я завжди мізками заробляв, а не політикою. А що стосується модної теми - деолігархізації, вона дуже подобається народу - давайте зробимо всіх бідними. Нам потрібно зробити правила ринку такі для всіх, щоб не було ніяких олігархів. А для цього треба, щоб працювали незалежно Антимонопольний комітет, комісія цінних бумаг, НКРЕ. Тоді у нас не будуть з'являтися ті, у кого є концентрація. Щоб були чіткі правила - якщо ти у владі, ти повинен передати негайно весь свій бізнес в управління. Але ніяк це у нас не виходить.

- Ось "Рошен" передали в управління міжнародній компанії і все у нього пішло добре. Може, все всім передати в управління міжнародному бізнесу?

- Президент під час інавгурації обіцяв все продати. Якщо немає покупців - я можу виступити в ролі консультанта і знайти покупців. Якщо ти у владі - ти не повинен займатися бізнесом. Треба боротися не з кимось, а зі старими, неправильними правилами гри. Правила повинні бути однакові, прозорі для всіх. Не борються системно, а борються одні з іншими.

- Як провозиться вугілля на ваш металургійний комбінат в Алчевськ?

- Я до Алчевська зараз не маю ніякого відношення. Ми ще в 2010 році продали, і там російські акціонери. Я знаю тільки, що є підприємства, які працюють в рамках дозвільної системи, яка є у координаційного центру. В рамках кожного заводу є дозволена номенклатура і все возиться по залізниці. Але нюансів я не знаю. У мене там залишалося 25%, але в квітні росіяни відразу їх заарештували, тому що вони були у них в заставі. Тому, де-юре - вони є, а де-факто - їх немає.

- Як себе зараз повинна вести донецька еліта, і якою буде її доля?

- Основна частина знаходиться в Києві. Бізнесу там, практично, вже ні в кого немає. Всезнищено, і будинки захоплені. Багато заводів порізані на металобрухт. Але у всіх очікування повернення додому.

- Який відсоток впливу у Ахметова на Донбасі, і чи буде він створювати свою політичну силу для того, щоб повернутися туди?

- На бойовиків ніхто не має впливу. Єдине, що вони не захоплюють великі підприємства, розуміючи, що там величезна кількість людей. Вони грабують, ріжуть дрібні підприємства. Для них війна - це гроші, грабежі.

- Наскільки донецька еліта інтегрована в європейський бізнес у разі еміграції?

- Багато підприємств інтегровані. Але, насправді, це не та інтеграція, яка дозволить їм повністю виживати. А власникам бізнесу найголовніше - знайти хорошого менеджера, який буде управляти.

- Вам подобається займатися політикою?

- Ні, звичайно. Але, це необхідно на сьогоднішній день, поки є загроза.

- Чи буваєте ви в Донецьку нелегально?

- Ні. Я там в розстрільному списку.

- Де ви провели останню відпустку?

- Поки ніде.

- Ви любите пісні Земфіри?

- Пісні її знаю. Але те, що вона зробила - вона показала російським артистам, що громадянська позиція вище всього іншого.

- Скільки від ваших статків у вас залишилося, у відсотках?

- 0,1%, а може й менше.

- Вважає ви створення нової патрульної служби реформою МВС?

- В якійсь мірі - так.

- Улюблений композитор?

- Бетховен.

- Улюблене місто?

- Маріуполь.

- Кого з українських політиків ви вважає провідником інтересів громадянського суспільства?

- Гриценка.

- Чи дивилися ви останнє інтерв'ю Януковича?

- Ні. Він не гідний того, щоб я втрачав час.

- Коли і кому ви останній раз давали хабар?

- Не давав.

- Найдорожчий подарунок, який ви дарували жінці, і хто це був?

- Мама.

- Чи вважаєте ви Росію агресором?

- Звичайно.

- Чи зустрічалися в останні місяці з Кіхтенком та Жебрівським?

- Так.

- Ви вважаєте правильним призначення Жебрівського на цю посаду?

- Час покаже. У нього є потенціал, і дай Бог, щоб він швидше дізнався проблеми Донбасу.

- Три речі, які вам вдалося зробити як губернатору Донецька?

- Відстояти Донецьку область, Маріуполь. Мати гарну команду. Допомогти дітям, інвалідам, вивезти їх під час цих подій.

- Дуже дякую, Сергію Олексійовичу.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...