Сергій Стаховський: Спорт поза політикою? Хе...ня це повна – спорт і є політика!

Він шокував видатного Роджера Федерера на "Вімблдоні", виграв чотири титули в одиночному розряді, а ще він людина, чиї коментарі на гострі політичні теми викликають в суспільстві резонанс і змушують нас замислитися. Тенісист Сергій Стаховський – герой 9-го випуску спецпроекту Максима Шиліна "Спорт.Інтерв'ю.112"

Сергій Стаховський: Спорт поза політикою? Хе...ня це повна – спорт і є політика!
Сергій Стаховський 112.ua

Максим Шилін

Журналіст, 112 Україна

Він шокував видатного Роджера Федерера на "Вімблдоні", виграв чотири титули в одиночному розряді, а ще він людина, чиї коментарі на гострі політичні теми викликають в суспільстві резонанс і змушують нас замислитися. Тенісист Сергій Стаховський – герой 9-го випуску спецпроекту Максима Шиліна "Спорт.Інтерв'ю.112"

Щоб зустрітися із Сергієм, ми відправилися в Париж, де цими днями триває турнір великого шолома "Ролан Гаррос". Стаховський починав свій шлях з кваліфікації, програвши у фіналі. Як лакі лузер він потрапив в основну сітку і несподівано для всіх пробився у друге коло, поступившись у підсумку німцеві Міші Звєрєву. Однак Стаховський не з тих спортсменів, які впадають в депресію після поразок і відмовляють у спілкуванні. А тому інтерв'ю вийшло – вогонь!

Сергій, у вас дуже непогане почуття гумору. Якось ви "відсмалили": "У мене закінчилися #ВизиткиЯроша, і тому я сьогодні програв...". А Звєрєву чому програли?

Звєрєву я програв, тому що не дограв до кінця в третьому сеті, коли був шанс взяти цю партію і повести по сетах 2-1. Потім вже, на жаль, фізично був не готовий. У тіні було жарко, довелося дуже багато ходити вперед. Навіть забагато, я б сказав: за статистикою, 120-130 разів.

Новини за темою

Ви провели в Парижі півтора тижня. З якими очікуваннями їхали в столицю Франції? 

Сказати чесно? З фіговими! Я останні три турніру на ґрунті "проїхав" майже на нулях. Програв хлопцям, яким в принципі програвати не мав. Я грав дуже погано: без впевненості, без якихось зачіпок, так що їхав я сюди не з великими перспективами, але ще до того ж до першого туру кваліфікації надірвав спину, тобто було взагалі весело. Насправді перше коло я по ідеї не повинен був виходити на корт навіть грати. Спина була міцно затиснута, і я рухатися не міг. Просто склалося так, що суперник програв сам собі.

Сергій Стаховський 112.ua

Далі я дійшов до фіналу кваліфікації, де знову ж таки програв матч, який повинен був виграти, і потрапив в основну сітку як лакі лузер, що в принципі зі мною вперше на "шоломах". Потім виграв матч з Лопесом. Це, звичайно, надихає, але з іншого боку, був час, поки я увійшов в "квал" і виграв перше коло. У мене було чотири дні, щоб нормально потренуватися і тематично поставитися до своєї гри, що в принципі мені допомогло. Я не можу сказати, що у другому колі зіграв жахливий матч зі Звєрєвим. Фізичних кондицій не вистачило, ще дуже багато уваги йде на концентрацію, на стабільність гри і на те, ЯК зіграти, а не КУДИ. Це сильно вичавлює енергію з тіла.

У цьому сезоні у вас була серія з 8 поразок поспіль у перших раундах змагань. Виступ на "Ролан Гаррос" говорить про те, що ви вибралися і тепер на правильному шляху?

У мене була серія, по-моєму, з 12 поразок навіть колись! А якщо так говорити, звичайно, ніхто не знає, який це шлях. Може бути правильний, але ніхто не бачить, який він: звивистий, прямий, тернистий, вгору, вниз. Теніс, напевно, найбільш класний вид спорту, саме з точки зору, що один тиждень може змінити весь сезон і всю кар'єру.

Після поразки від Звєрєва ви сказали, що хоча б почали грати в теніс. А що було до цього? 

Це не для дітей. У вас 16+ чи...?

18+!

Ну, це тоді порнографія (сміється). Насправді мій рівень гри, сам перформанс на корті, був жахливий: ободи, помилки – просто повний набір. Я не міг знайти ні ритму, ні сенсу, але, слава богу, знайшов.

Сергій Стаховський 112.ua

Тим не менш, в рейтингу ви знову втратите позиції...

Це тільки на цій стадії, тому що я вже з понеділка буда на траві, а "Ролан Гаррос" ще не закінчиться. Тому я можу додати до цих 40 або 45 очками ще 100 очок і тоді я, може, посунусь!

Те, що ви ніяк не можете повернутися в топ-100, морально тисне на вас?

Тисне лише неучасть на великих "шоломах" в основній сітці, тому що три кола в "квалі" – це важко. Я в минулому році вже проїхав по цьому замісу і хотів у цьому році пропустити, але щось поки не виходить. У "квалі" якість гравців дуже висока. У моєму віці коли три матчі додаються, це дуже неприємно.

Чому у вас в минулому році пішов спад у грі?

Думаю, просто став менше уваги приділяти тенісу. У мене є сім'я, двоє дітей, тобто десь ти намагаєшся знайти якийсь компроміс і це, само собою, дається взнаки.

Повертаючись з тенісних кортів, побачив, як один француз читає газету Le Monde. Там на одній із шпальт велика фотографія російського журналіста Аркадія Бабченка. Ви в курсі цієї історії? 

Так, я сьогодні про це дізнався (розмова відбулася 31 травня, - ред.). У нас в роздягальні лежить вся преса: The New York Times, Financial Times і багато інших газет. Нарешті ми на перших шпальтах світових газет. Раніше теж з'являлися, але тільки через корупційні схеми. Вітаю СБУ із супервдалою організацією операції. Молодці, що тут ще сказати. В деталях не знаю, тому що не встиг прочитати, але якщо вони затримали замовника і виконавця – знімаємо капелюха, молодці. Те, що вся країна деньок нервувала, – це, звичайно, не зовсім добре. Всі вибухнули, всі були в шоці.

Поки ви перебували у Парижі, в Києві минув фінал Ліги чемпіонів. Дивилися його хоча б по телевізору? 

По телевізору дивився зі своїм колишнім тренером Фабрисом Санторо. Вболівав проти "Реала".

Рамос злий геній?

Він не геній, він просто нехороша людина. Був твіт, здається, його видалили, що Рамос – той чоловік, який відключить вас від джерела, що тримає за життя, тільки для того, щоб зарядити свій телефон. І це правда. У нього жодних принципів. Його принципи – це команда і перемога. Для мене це занадто жорстоко.

Події такого масштабу в Києві свідчить про те, що наша країна росте? 

Це говорить про те, що ми виборсуємося, це говорить про те, що нам довіряють, оскільки, маючи конфлікт на Донбасі, провести фінал Ліги чемпіонів – це багато вартує! А те, що він пройшов без інцидентів, – це високий рівень. Боюся, що навіть у Парижі могли так не організувати – могло щось трапитися, тому це плюс і Києву, і всім службам, які в цьому брали участь. Ліга чемпіонів – подія величезного масштабу. 

Ви палкий патріот України, не соромитеся про це говорити. У Твіттері у вас багато нецензурних слів...

Може, там англійською просто? Так це ж інша мова – я не розумію (сміється).

... Слів на адресу росіян. Це у спорті не заважає?

У спорті поки ні, але якщо є росіяни, які вважають Путіна царем, і ті, хто коять всякі нісенітниці, – нам з ними не по дорозі.

Деякі українські спортсмени в інтерв'ю для нашого проекту казали, що не обговорюють з російськими колегами проблеми відносин між нашими країнами. Що думаєте ви? 

Звичайно, можна не обговорювати. Знаєте, у вас вкрали кота, і він у вашого сусіда сидить на колінах. Ви вечеряєте разом і говорите сусідові, що все нормально – який гарний кіт, це ваш, так?

Новини за темою

Обіграти російського тенісиста – для вас в цьому є якась особлива принциповість?

Коли ти виходиш на корт, ти про це не думаєш. Все, що у тебе в голові, – це завершити вдало сьогоднішній матч. Хоча в 2014-му році, коли тільки все починалось, у мене на підсвідомому рівні щось спрацьовувало, я думаю. А так на корті зараз точно ні. У мене ще є передоцінка відразу до російськомовних – це так. Коли я чую російську мову, то мене спочатку так відразу...

Російську мову з московським акцентом? 

Та яка різниця, який акцент. Просто так би відразу задушив. Жартую. (сміється) 

Але ви ж самі російською зі мною говорите?

Ви почали говорити російською!

Тобто навіть так?

Звичайно, я відповідаю на мові, якою ви мені поставили питання.

Зрозуміло. Тільки ви не душіть мене, будь ласка. Добре?

(Сміється у відповідь.)

Багато зірок спорту як мантру повторюють тезу, що спорт поза політикою. А ви як думаєте?

Хе...ня це повна – спорт і є політика! І політика на найвищому рівні.

Сергій Стаховський 112.ua

Ви написали у розпал революції в Києві: "Запам'ятайте моє слово: я ніколи не буду спілкуватися з російськими ЗМІ. Ніколи більше – це аморальні, брехливі, неетичні, продажні провокатори". Так і не спілкувалися відтоді? 

Ні, хоча пропозиції були.

На вашій сторінці у Твіттері є репости записів Святослава Вакарчука. На ваш погляд, він реально готується стати політиком? Хтось навіть говорить, що він проект Сороса...

Я думаю, пан Вакарчук в тому статусі, в якому він зараз, – сам свій проект. Мені здається, він заробляє достатньо. Йому ніякий Сорос не потрібен. Ким він готується стати – я не знаю. Зустрічався з ним кілька разів, можу сказати, що ми підтримуємо такі дружні відносини. І якщо є людина, в колі якої я вважаю себе повним ідіотом, то це, напевно, Вакарчук. Добре, навіть не ідіотом, а реально неочитаним ідіотом. У людини такий величезний обсяг знань і така серйозна очитаність, що мені просто іноді буває соромно, що я мало читаю.

Новини за темою

Ви самі займаєте досить активну громадянську позицію. Є думки і бажання після тенісної кар'єри податися в політику? 

Якщо б у мене був статус Вакарчука... Грубо кажучи, якби я був таким маленьким Соросканом в Україні, то я міг би собі це дозволити, а так наша політика – ти повинен лягти під когось, щоб кудись потрапити. Мене такі розклади не влаштовують. Якщо у тебе є фінансування своє, грубо кажучи, якщо б я був Роджером Федерером, міг би заснувати сам свою партію і сам за неї заплатити – це одна річ, але коли ти йдеш у політику на чиїсь гроші, то потім комусь щось і якось повертати... А це вже є зовсім не тим, що я собі уявляю і як повинні працювати ці речі.  

Поки не в український парламент, але ви балотувались в раду директорів гравців Федерації тенісу. Вас зрештою обрали?

Ні, я був одним з 12 кандидатів. Я мав право голосу, але голосував не за себе, а за іншого кандидата. Я просто 6 років провів у раді гравців, і це така сходинка, де досить важко доводити свої ідеї до кінця. Сподіваюся, в людини, яку обрали, все вийде. Я зараз перебуваю в раді гравців, але після Вімблдону термін моїх повноважень закінчиться. Поки що зупинюся на цьому.

Новини за темою

А що зараз необхідно реформувати в чоловічому тенісі?

Кубок Девіса. Зараз бурхливе обговорення різних форматів. Наприклад, концепція Жерара Піке (футболіст "Барселони", який зі своєю компанією хоче реформувати змагання, - ред.) або інші формати. Тут дуже багато нюансів. Щоб організувати формат Піке, Міжнародна федерація тенісу повинна отримати три чверті голосів на засіданні, яке буде в серпні. Якщо не проголосують, то ніякої зміни на наступний сезон не буде і доведеться заново думати.

Формат Піке – він більш легкий для гравців, тому що чотири тижні в році Кубок Девіса – це важкувато. Дуже багато гравці відмовляються грати навіть тому, що це емоційно важко. Я після Кубка Девіса в Дніпропетровську зліг з хворобою на тиждень і з тих пір до "Ролан Гаррос" я грав так собі. Це був лютий місяць. Один тиждень, приїхали в одне місце, відстрілялися і поїхали – це легше, але з іншого боку є питання про вболівальників, які приїдуть і реально будуть вболівати за свої країни. Ми граємо в Україні і у нас повні трибуни, а як заповнити стадіон у Франції на 30-40 тисяч осіб на матчі України, наприклад. Турнір може втратити атмосферу.  

Сергій, ви в юному віці займалися тенісом в Києві, а потім виїхали за кордон. Розкажіть про цей час. Чому вирішили поїхати, в яких академіях працювали і де зупинилися?

Поїхав тому, що в Києві було: а) безумовно дорого, б) не було достатньої кількості критих кортів, а ті, які були, коштували надзвичайно дорого. Так що це фінансово було нереально. Якби я не поїхав з Києва, я в теніс би не грав. Так склалося, що мені пощастило, тато лікар, консультував тоді, ще давно, одного пацієнта свого, і вони розговорилися. Тато сказав, що у нього один із синів грає в теніс, а пацієнт сказав, що в його друга є клуб в Чехії. І вони мене туди відправили на три місяці спробувати. Після цього терміну в клубі сказали, що їм було б цікаво, якщо б я виступав за їхній клуб у всіх чемпіонатах і тоді я буду тренуватися безкоштовно. 

Тоді в Чехії було дуже дешево порівняно з Києвом, за тенісними мірками. З 13 років я жив у Чехії і грав у цьому клубі майже до 17. Потім я переїхав в інший клуб, де займалися Джокович, Бердих і інші великі гравці. У 18 років я поїхав до Словаччини і з одним тренером дійшов до топ-200. Потім тренери змінювалися, але я жив у Братиславі до весілля. Потім на деякий час я переїхав до Лондона, потім у Будапешт, і зараз більшу частину часу проводжу там.

Новини за темою

Ви живете в Будапешті, чому такий вибір?

Дружина – громадянка Угорщини, але вони з родиною емігрували туди в 1993-му з російського Кемерова. І так склалося, що коли ми збиралися переїжджати з Лондона, дружина була вагітна, думали переїжджати в Київ чи Будапешт. У нас в 2014-му почалися незрозумілі процеси, небезпечні – я не знав, може, мені всю сім'ю довелося б вивозити, тому ми вирішили тимчасово залишитися в Будапешті.

Ваша дружина з Росії, але має громадянство Угорщини, ви громадянин України. Яке громадянство у ваших дітей? 

Угорське.

Дітям зараз по скільки років?

Два з половиною роки і чотири, грубо кажучи. Дочка старша Таїсія і молодший син Никифор.

Вони розуміють, що тато – професійний тенісист? 

Нічого не розуміють. Вони розуміють тільки – "хочу грати" (сміється). Вони розуміють, що тато їде часто, але поки ще в тій зоні, коли це терпимо. Поки просто "тату, не їдь", але може настати такий момент, коли будуть говорити про це зі сльозами. 

Сім'я була з вами в Парижі? 

Тут була тільки дружина. Коли була одна дитина, то з Таїсією їздили дуже часто, з двома ми потрапляємо на малу кількість турнірів. Швидше туди, куди можна доїхати на машині. До цього вони були з нами в Америці, але з бабусями і не на турнірах.

Сергій Стаховський 112.ua

Був час погуляти по місту? 

Цього разу ні через щільний графік та відновлення спини. А взагалі Париж для мене значуще місто – ми тут познайомилися з дружиною. Погуляти тут люблю, але останнім часом стає все важче любити це місто, тому що сидячи в кафе на терасі, ви ловите себе на думці, а чи не небезпечно тут сидіти. Навіть у Києві немає таких думок, а тут вони з'являються. Після терактів, подій у Франції в минулому і позаминулому році насправді страшнувато.

Як проводите вільний час? Ви сказали, що у вас пріоритет – сім'я.

От зараз після турніру в Бордо вирішив все-таки трохи зрушити пріоритети і повернутися до правильного проведення часу в спортивному сенсі. Більше часу приділяти саме тенісу, нюансам фізичної підготовки.

Якщо я у Будапешті, то після тренувань намагаюся побути з сім'єю, відвожу дітей на гурток, ще кудись. Якщо на турнрирах, то ось мій сьогоднішній день: приїхав о 9 ранку і зараз майже 9 вечора.

Новини за темою

Сергій Стаховський готується до камбеку?

Можна і так сказати! Або краще так – він сподівається на камбек. Якщо витримає тіло, то я повернуся на колишній рівень.

Перемога над Федерером – найбільш пам'ятна в кар'єрі?

Ні, найбільш пам'ятна – перемога над Любичичем у фіналі на турнірі в Загребі в 2008-м.

Вам зараз 32 роки. Які цілі перед собою ставите на залишок кар'єри?

Поки цілі мінімальні: повернутися до сотні і втриматися на хорошому тенісному рівні. Я вважаю, що граю трохи краще тієї позиції, на якій я перебуваю (122 місце у рейтингу АТР, - ред.). Якщо не вийде це зробити, то значить потрібно буде переключатися на щось інше.  

Куди летите з Парижа? 

Відлітаю в Будапешт, звідти до Відня. Там я забираю свій паспорт з британською візою, повертаюся в Будапешт і в неділю вранці відлітаю в Лондон. Там буде три великі челленджери на траві – 125-тисячники. Хотів би зіграти кваліфікації великих турнірів, але вилітати з Лондона заради одного турніру... Мені б не хотілося летіти з Англії. Так що три челленджери і кваліфікація на Вімблдон. Але організатори цього шолома мені сказали, якщо ти виграєш один з цих трьох турнірів, то тобі дадуть пропуск в основну сітку, тому є в принципі додаткова мотивація.

Розмовляв Максим Шилін

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>