Схід і захід ніколи не вступали ні в які конфлікти – це все штучне

НАТАЛІЯ ВЕСЕЛОВА - народний депутат України від фракції "Самопоміч". Секретар комітету ВР з питань соціальної політики та зайнятості. Закінчила Слов'янський державний педагогічний інститут. Пізніше працювала в Слов'янському районному управлінні соціального захисту населення на посаді спеціаліста з призначення пенсій. У 2000 році перейшла в Слов'янське районне управління праці та соціального захисту населення. У 2004 році була призначена на посаду спеціаліста першої категорії відділу пенсійного забезпечення в управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі Донецька. У червні 2014 року за погодженням та з ініціативи командира спеціального батальйону спеціального призначення "Донбас" Семена Семенченка заснувала благодійний фонд допомоги батальйону "Донбас"

Схід і захід ніколи не вступали ні в які конфлікти – це все штучне
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

НАТАЛІЯ ВЕСЕЛОВА - народний депутат України від фракції "Самопоміч". Секретар комітету ВР з питань соціальної політики та зайнятості. Закінчила Слов'янський державний педагогічний інститут. Пізніше працювала в Слов'янському районному управлінні соціального захисту населення на посаді спеціаліста з призначення пенсій. У 2000 році перейшла в Слов'янське районне управління праці та соціального захисту населення. У 2004 році була призначена на посаду спеціаліста першої категорії відділу пенсійного забезпечення в управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі Донецька. У червні 2014 року за погодженням та з ініціативи командира спеціального батальйону спеціального призначення "Донбас" Семена Семенченка заснувала благодійний фонд допомоги батальйону "Донбас"

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях народний депутат від фракції "Самопоміч" Наталія Веселова.

Доброго дня. Ви зі Слов'янська. Чому сталося те, чого ми ніколи не могли собі уявити – конфлікт заходу і сходу? Чому частина людей на сході в якийсь момент сказали, що вони не хочуть бути з Україною?

Веселова: Схід і захід ніколи не вступали ні в які конфлікти – це штучний конфлікт. Питання мови теж штучно створене. Найактуальніше для всіх регіонів питання, за опитуваннями, – це війна на сході. І на останньому місці - це питання мови.

- Хто були ті люди, які збирали мітинги, проголошували сепаратистські гасла?

- Насправді, на чолі всіх сепаратистських рухів стояли державні службовці та працівники органів місцевого самоврядування, причому найвищого рангу. Наприклад, наш начальник обласної міліції присягав на вірність "ДНР". Мер Донецька ініціював референдум 11 травня. Підготовкою до референдуму теж займалися органи місцевого самоврядування. Природно, люди не самі це придумали, ними керували і, думаю, досі керують. Наші держслужбовці завжди використовувалися як певний ресурс "Партії регіонів", для створення картинки.

- Ви зараз спілкуєтеся з кимось звідти?

- До Слов'янська я їжджу, це звільнена територія.

- Чому люди у Донецьку продовжують наполягати на своїй позиції?

- Люди ж отримують російську пропаганду. Люди, які хочуть розібратися в ситуації, були і раніше. Вони шукали альтернативні джерела інформації і продовжують їх шукати і зараз. А є люди, які не прагнули ні в чому розібратися – якщо по телевізору говорять, значить, це правда. Такі люди є як на підконтрольних територіях, так вони є і тут. Тут теж мало розбираються – що відбувається на сході, чи багато там людей, проукраїнськи налаштованих, чи всі вони там терористи.

- Скільки людей, проукраїнськи налаштованих, з тих, хто залишився на окупованих територіях?

- У 2014 році дуже багато людей виїхало. Зараз дуже багато людей повертається. Причому повертаються, в основному, проукраїнськи налаштовані. Павло Розенко влаштував полювання на переселенців – від нього можна було почути месиджі, що у нас з'явилися лжепереселенці. Причиною цькування послужило те, що для верифікації Мінфіном необхідно було передати бази. На даний момент передані бази даних лише щодо внутрішньо переміщених осіб. Щодо пенсій і соцвиплат бази досі не передані. Розенко знає, що там не все чисто і передавати ці бази для верифікації не можна. У нас щомісяця приріст внутрішньо переміщених осіб був сто тисяч. Я не бачу об'єктивних причин для такого приросту.

- Чи могли ми утримати ці окуповані території українськими? Що потрібно зробити для цього?

- Це продукт ведення дуже тривалої політики щодо Донецької і Луганської областей. Процеси, які там відбувалися, не контролювалися українською владою, а більше контролювалися місцевими елітами. Громадська організація "Донецька народна республіка" була зареєстрована ще в 2005 році. Це говорить про те, що все це готувалося дуже давно. Вони періодично проводили мітинги, нечисленні. Керівником був Пургін, громадянин Росії, який переслідується законодавством РФ за вбивство. Я думаю, що він спеціально сюди був давно засланий і виконував певну роботу. Роздача паспортів "ДНР" відбувалася ще в 2010 році. Тоді це було потішною дією, над якою всі посміялися. А зараз ми бачимо результат.
- А ваші батьки переїхали до Києва?

- Ні.

- Ви прийшли, фактично, з волонтерської діяльності в політику?

- Під час Майдану я була в декреті, уважно стежила за подіями по телевізору, і мене не залишала думка, що на Донбасі скоро буде дуже жарко, що скоро буде напад РФ на Україну. Я думаю, що якщо у мене було таке відчуття, то у силових структур повинно було бути не відчуття, а інформація.

- А як ви познайомилися з Семенченком?

- Після того як у Києві закінчився Майдан, я виявила у "Фейсбуці" сторінку "Самооборона Донецька" і почала листуватися з цією сторінкою. Я навіть не знала, хто там адмін. З постів я розуміла, що це люди, які мають якесь відношення до Майдану київського. Я розуміла, що в Донецьку відбуваються такі події, коли треба самоорганізовуватися, за типом Майдану у Києві, тому я активно листувалася з цією сторінкою, ставила питання, отримувала відповіді. Потім ця сторінка раптом перестала відповідати, і мені написала людина під ніком "Семен Семенченко" і сказала, що вела цю сторінку і була її адміністратором. Тоді ми вже почали листуватися саме з цією людиною, але там не було фотографії. Він говорив, що він організовує самооборону Донецька, і я розуміла, що це необхідно, тому що державні органи не тільки не захищали наші права, але вони і порушували. Вони просто були зрадниками, багато хто з працівників правоохоронних органів. Інших людей, які взяли б на себе відповідальність і організовували людей, просто не було. Тому я прийняла рішення, що треба підтримувати цю людину, і підтримувала зв'язок з ним, по "Фейсбуку". Потім ми обмінялися телефонами. Особисто я познайомилася з Семеном Семенченком вже після 13 березня, на проукраїнському мітингу, коли у нас вже була перша жертва — Дмитро Чернявський, колишній прес-секретар "Свободи". Вже після того ми складали списки, і Семен у листуванні запропонував мені відкрити рахунок для збору коштів для постраждалих на мітингу. Щоб не розподіляти ці гроші самостійно, ми в ФБ створили такий чат, євромайданівців.

Новини за темою

- Що ви знали в той час про нього?

- Тільки те, що він про себе розповідав. У мене був вибір: або підтримувати людину, яка намагається якось самоорганізувати людей, або не довіряти. Я прийняла рішення довіряти, тому що іншої альтернативи не було.

- Мені розповідали, що дуже багато донецьких бізнесменів здавали гроші на охорону цього мітингу.

- Я про цей факт не знаю.

- А як ви працювали з людьми, як ви їх організовували?

- Організацією людей займався Семен. Я до цього взагалі не мала відношення. Я обдзвонювала магазини в пошуках засобів захисту для охорони мітингів. Але я їх сама не купувала, у мене не було коштів.

- А чи була взагалі "Самооборона Майдану"?

- Ми почали зустрічатися з людьми після мітингу 13 березня, коли вони постраждали, і я вже збирала гроші.

- А що це були за люди?

- Це були люди, які ще до всіх цих подій мали активну громадянську позицію. Люди були з різних громадських організацій, були і партійці.

- А хто допомагав грошима "Самообороні Майдану"?

- "Самообороні" не знаю. На мою картку надходили кошти від громадян. Причому я кожен вечір викладала скріни надходжень. Максимально, що у мене було на рахунку – до 10 тис. гривень.

- Хто вам запропонував йти у ВР?

- Це сталося зовсім несподівано для мене. На той момент я вже займалася тиловим забезпеченням батальйону "Донбас", через мене проходила логістика.

- А ви були безпосередньо у розташуванні батальйону?

- Коли ще формувався батальйон, в селі Новопідгороднє, туди ми привозили гуманітарку.

- А як формувався батальйон?

- Ми дали оголошення на ФБ, і дуже багато людей почали записуватися. Спочатку Семен звертався в обладміністрацію. Ніколи не питала, чому в Донецькій області не організували батальйон територіальної оборони, але, напевно, губернатор боявся того, що можуть організувати не тих людей. Тому Семен звернувся до Дніпропетровська, потім я зв'язалася на ФБ з Бутусовим, ми обмінялися телефонами і були на постійному зв'язку. Я бачила, що Юра займається організацією і з Аваковим, і з Коломойським, який був на той момент губернатором. Вони пробивали, під кого ж підуть добровольчі батальйони – під Міноборони, МВС чи Нацгвардію. Коли ми зв'язувалися з Бутусовим, вирішувалося питання, що їх має забрати Міноборони, але потім їх приписали до батальйону "Дніпро", який формував Коломойський.

- Хто платив зарплати?

- Тоді питання про зарплати не стояло. Люди йшли на патріотизмі, а ми забезпечували їх продуктами.

- Так як ви стали депутатом?

- В серпні, коли почалися іловайські події, мені подзвонили хлопці з команди Семена і сказали, що Семен попросив мене приїхати на семінар. Я приїхала на семінар, який вів Олег Березюк, розповідав про "Самопоміч". Я сиділа на семінарі, у мене постійно дзвонив телефон, дзвонили з Іловайська, Старобешевого, я неуважно слухала і взагалі не могла зрозуміти, що таке "Самопоміч". Після цього семінару я запитала у хлопців, які були зі мною, що взагалі відбувається, а мені сказали, що мені потрібно залишитися на співбесіду. Прийшли  Садовий, Березюк і почали зі мною розмовляти. А потім Садовий запитує: "А чому ви вирішили стати народним депутатом?". Я кажу, збентежено: "Я не збираюся бути народним депутатом". Вони переглянулися: "Як?".

- Ви розумієте, що якісь люди рекомендували Садовому і Березюку вашу кандидатуру, що вас завели у ВР фактично за квотою Дніпра? В той час була така ситуація в країні, що приватні особи відстояли Дніпропетровську область, допомагали фінансово.

- Якби зі мною укладали якісь договори і зі мною про щось домовлялися, то, можливо, це було б так. З червня наш батальйон був приписаний до частини 30-27 Національної гвардії України. Я допомагала Національній гвардії України, а не окремому підрозділу. Я зайшла у ВР за квотою батальйону "Донбас".

- А вас не бентежило, що ви нічого не знаєте про "Самопоміч" і що ви збираєтеся йти в політику під керівництвом людей, про яких ви нічого не знаєте?

- Ми дізналися про цих людей в процесі передвиборної агітації, коли ми їздили командою, знайомилися. Там багато людей не знали один одного. Нас об'єднувало одне і те ж – ми хотіли змінити країну. "Самопоміч" на той момент вже показала свою роботу у Львові, в Києві. Була партія "Воля", яка виникла на хвилі Майдану, була РПР, і був батальйон "Донбас". Я не бачила нічого поганого в тому, що ці чотири частини об'єдналися і йдуть разом.

Новини за темою

- Як ви думаєте, чому досі йде війна?

- Напевно, тому, що вона комусь вигідна. Можливо, тим, хто на цьому заробляє – від постачальників продуктів до постачальників зброї. Я вважаю, що кожен з нас має можливість впливати на це. Я роблю все для того, щоб повернути Донбас до складу України і щоб війна закінчилася.

- Дякую, Наталіє.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>