Сату Кахконен: Провал пенсійної реформи в Раді матиме серйозні наслідки для співпраці України з МВФ

Директор Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен в інтерв’ю телеканалу "112 Україна" в рамках проекту 112 International Insight розповіла, чому Україні так важливо прийняти пенсійну та медичну реформи, що буде, якщо реформи не проводити, і які це наслідки матиме для співпраці Києва з міжнародними кредиторами

Сату Кахконен: Провал пенсійної реформи в Раді матиме серйозні наслідки для співпраці України з МВФ
112.ua

112.ua

Редакційний блог

Директор Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен в інтерв’ю телеканалу "112 Україна" в рамках проекту 112 International Insight розповіла, чому Україні так важливо прийняти пенсійну та медичну реформи, що буде, якщо реформи не проводити, і які це наслідки матиме для співпраці Києва з міжнародними кредиторами

Еліна Бекетова: Давайте поговоримо про пенсійну та медичну реформи, проекти яких мають голосуватися в парламенті. Почнімо з пенсійної реформи. Чи допоможе це збалансувати Пенсійний фонд?

Сату Кахконен: Це дуже хороше запитання. Пенсійна реформа, на думку Світового банку, не просто необхідна, вона є нагальною. І я кажу це, оскільки нинішня пенсійна система фінансово та соціально нежиттєздатна. Україна сьогодні витрачає 11 відсотків ВВП на пенсії. Це значна цифра за міжнародними стандартами. Більше половини цього - 6 відсотків ВВП - фінансують з бюджету. І це фінансово нежиттєздатне. Водночас середня пенсія в Україні становить 2 долари на день і майже немає диференціації між пенсіями - чи ви працювали 35 років, чи 15. Якщо нічого не зробити в пенсійній системі зараз, виплати можуть ще більше зменшитися.

- Ще більше? До долара в день?

- Так. Це може бути значне падіння, воно може трапитися в наступні 10 років. Це - критична реформа, яку слід запроваджувати. Сьогодні чверть українців отримують якусь пенсію, прибуток, через ранній вихід на пенсію, через привілеї, спеціальні пенсії... Тобто небагато для багатьох. І це те, що має вирішити ця реформа. Ті законопроекти, які зараз у парламенті, ми їх підтримуємо і так само сподіваємося, що парламент їх схвалить.

- Тож, ваш прогноз, чи цю реформу ухвалять в парламенті?

- Ми сподіваємося. Не знаємо, чи буде саме таким рішення парламенту, але ми сподіваємося, що вони його ухвалять, адже ця реформа допоможе нинішнім та майбутнім пенсіонерам. Тобто вона допоможе соціальній та фіскальній стабільності системи. Той пакет законопроектів, що нині обговорюють, відновить справедливість пенсіонерам сьогодні, допоможе відновленню індексації виплат, їх вже не проводили багато років, зокрема, і через кризу. Для майбутніх пенсіонерів це буде гарантія, що уряд має адекватне фінансування, аби виплачувати пенсії. Що люди потім розраховуватимуть не на один долар в день, коли вийдуть на свій зароблений відпочинок. І для нинішніх, і для майбутніх пенсіонерів - це належна індексація. Що люди на пенсії житимуть гідно. Це той пакет законопроектів, який, ми сподіваємось, депутати Верховної Ради ухвалять.

- Ризики цієї реформи?

- Це залежить від того, як ви дивитесь на це. На мою думку, питання, яке можна вважати ризиком, - це те, що реформа передбачає працювати довше, але й віддавати більше цій системі. Але те, що пропонує реформа - насправді дуже справедливо. Тобто це справедливість для людей: ті, хто працювали довше і віддавали системі більше - можуть вийти на пенсію раніше. Але якщо ви не працювали і не віддавали нічого, нова пенсійна система дає вам вибір - працювати трохи довше. Тобто дає кожному можливості віддавати, а потім виплачувати пенсію відповідно до того, що ви колись віддавали.

- Одна з новацій реформи - це те, що можна буде докупити трудовий стаж. Вартість одного місяця приблизно 704 гривні - (близько 27 дол. США). Це з мінімальною зарплатою в розмірі 123 долари на місяць. Чи є така практика у європейських країнах - купувати страховий стаж?

- Те, що пропонує законопроект - це можливість для людей придбати потрібну їм кількість років стажу. Вам необхідно мати мінімальний рівень стажу, щоб отримувати пенсію. Тому і надається можливість для людей - у разі потреби - купити ці роки, аби ставати трохи заможнішими.

- Типова практика тільки для України, чи інші європейські країни так само мають такий досвід?

- Таке роблять... Кожна країна унікальна, тобто пенсійна реформа для України розроблена спеціально під українські реалії. Але, звісно, з врахуванням міжнародного досвіду. Тобто це не просто система для України, вона базується на міжнародних принципах, що працюють для різних країн. 

112.ua

- У Молдові та Білорусі теж є такий досвід купівлі додаткових років?

- В обох країнах дещо інші системи.. Що зазвичай роблять держави? Вони, як правило, підвищують пенсійний вік, щоб зробити систему фінансово стабільною. Це був не той шлях, який обрав уряд України. Але це типово для інших країн - піднімати пенсійний вік. До речі, в Молдові зараз триває дискусія з приводу пенсійної реформи.

- І останнє запитання щодо пенсійної реформи, щоб підсумувати. Якщо український парламент не проголосує пенсійну реформу сьогодні, чи це матиме наслідки для співпраці з нашими міжнародними кредиторами?

- Як ви знаєте, пенсійна реформа - це вимога для програми співпраці з МВФ, так, це матиме наслідки.

- Ми чули, що це просто рекомендації МВФ. І якщо не проголосують - то це нормально, адже це рекомендація. А ви вважаєте, що наслідки можуть бути серйозними?

- На мою думку, наслідки можуть бути значно серйознішими, але це запитання до моїх колег з МВФ.

- Медична реформа - інша тема дискусій в українському суспільстві. Чому проект реформи спричинив такий опір в українському парламенті? І чи буде проголосований зрештою?

- Це інша реформа, яка дуже важлива. І чому вона так само невідкладна? Україна витрачає великі гроші на медицину. 7 відсотків ВВП щорічно - це висока цифра за міжнародними стандартами. Але те, що отримують люди зрештою - не відповідає їхнім очікуванням. Якщо ви подивитесь на тривалість життя в Україні, то в середньому - це 71 рік. Це на 10 років менше, ніж в інших європейських країнах. А рівень туберкульозу та ВІЛу, на жаль, в Україні - тільки збільшується, а не зменшується, як в інших державах. І тільки 10 відсотків домогосподарств в Україні задоволені системою охорони здоров'я. Це такі тривожні дзвіночки, які ми бачимо в системі. Я відвідувала лікарні, центри здоров'я...

- Тут, в Україні?

- Так, тут, в Україні, і бачила необхідність цієї реформи. Що зараз пропонує уряд? Не було жодної реформи в Україні в системі охорони здоров'я з часу оголошення незалежності держави, з 1991 року. Система, яка зараз працює - це спадок ще радянських часів, зі всіма її проблемами. Ми вітаємо мужні спроби нинішнього уряду реформувати систему охорони здоров'я. Це критично, адже впливатиме на всіх українців. Чому такий спротив?

- У цьому якраз і полягає питання...

- Так, я була здивована, коли побачила, як багато спротиву, і питала себе: "Чому?" Мушу сказати, що це реформа, від якої виграють всі українці. І вона потрібна. Багато українців умирають. Немає виправдань не запроваджувати цю реформу, але є багато інтересів. Люди, які не обов'язково виграють від реформи, але які виграють від статусу-кво. На жаль, це така ситуація сьогодні. Але, те що я чую від громадянського суспільства - є велика підтримка, щоб реформу рухали уперед. Те, що намагається робити Міністерство охорони здоров'я сьогодні - вони намагаються модернізувати систему, привести її в 21 століття, імплементувати міжнародні практики, які дали результати в інших країнах та збільшили тривалість життя. З боку Світового банку - сподіваємося, що законопроект медичної реформи буде проголосований українським парламентом.

Спілкувалася Еліна Бекетова

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>