banner banner banner banner

Саакашвілі мріє, щоб Порошенко його звільнив

ІВАН ВІННИК - народний депутат України, член депутатської фракції партії БПП. Секретар комітету ВР України з питань національної безпеки й оборони. Закінчив Херсонський технічний університет за спеціальністю "Менеджмент виробництва". Свою кар'єру почав з посади слюсаря, пізніше заснував ТОВ "Завод будівельних матеріалів №1". Представником президентської політсили в парламенті став у 2014 році

Саакашвілі мріє, щоб Порошенко його звільнив
Народний депутат Іван Вінник 112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ІВАН ВІННИК - народний депутат України, член депутатської фракції партії БПП. Секретар комітету ВР України з питань національної безпеки й оборони. Закінчив Херсонський технічний університет за спеціальністю "Менеджмент виробництва". Свою кар'єру почав з посади слюсаря, пізніше заснував ТОВ "Завод будівельних матеріалів №1". Представником президентської політсили в парламенті став у 2014 році

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях народний депутат від БПП – Іван Вінник.

Доброго дня. Як ви думаєте, що означають обшуки, проведені в НАБУ, ГПУ?

Вінник: Коли починалася люстрація, я завжди задавав питання: "А хто буде люструвати люстраторів?" Так само створені у нас антикорупційні структури – ми презумуємо, що вони так само не є святі. Там можуть бути люди, які не в повній мірі виконують свої посадові обов’язки або зловживають владою. Тому говорити, що це є якийсь форс-мажор, що головне слідче управління ГПУ, яке тимчасово, до створення ДБР, виконує повноваження досудового слідства по певних категоріях посадовців, проводить першочергові слідчі дії – тут нема ніякої сенсації. Нехай виконують рішення суду, якщо їм треба якісь виїмки робити – це передбачено законом.

Новини за темою

- Є реальне протистояння між правоохоронними органами сьогодні в Україні?

- Я можу підтвердити конкуренцію. Її, напевно, запропонував Луценко, коли став генеральним прокурором, адже до того НАБУ і САП не могли похвалитися якимись затриманнями, резонансними, тощо. Зараз Луценко займається питаннями, пов’язаними з групою Курченка, НАБУ почало провадження по Онищенку. Ми бачимо досить резонансні затримання в різних гілках влади – і це робить як ГПУ, так, власне, й антикорупційні структури. Якщо ця конкуренція йде на користь України – нехай вона буде.

- Що ви думаєте про закон про спецконфіскацію?

- Той інститут, який ми намагаємося впровадити – не називається спецконфіскацією. Тому я додаю завжди – так звана спецконфіскація. Будь якого однокореневого слова зі словом "конфіскація" в цьому проекті ви не знайдете. Це інший інститут стягнення на користь держави. Цей механізм ніяким чином не стосується провини людини, ніяким чином не порушує презумпцію невинуватості, тому що якісь незаконно здобуті в минулому активи державного службовця будуть стягнуті під час досудового слідства – це ніяким чином не говорить, що він злочинець. Встановлення його статусу як злочинця може відбутися тільки після вироку суду.

Новини за темою

- Комусь може сподобатися, що ви у невинуватої людини можете забрати майно?

- Це може не сподобатися державним службовцям, які вчинили один з чотирьох злочинів, передбачених у цьому законопроекті, пов’язаних з корупцією. Якщо ці особи, яким оголошено підозру, і вони переховуються від слідства понад шість місяців, після оголошення в міждержавний розшук – по ним може бути відкрито провадження про стягнення необґрунтованих активів. Можна говорити, що цих громадян України цей проект зачепить. Але ми вставили дуже багато запобіжників, щоб цей закон не чіпав інтереси будь-якого громадянина.

- У цьому законі відсутні незаконне збагачення, зловживання впливом, відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом.

- Відмивання грошей, отриманих злочинним шляхом, – спочатку треба довести, що гроші вкрадені, а потім - яким чином ці гроші легалізувалися. А легалізація коштів регулюється статтею Кримінального кодексу України. Зловживання владою так само містяться в цьому проекті, а зловживання впливом – це мертва стаття, тому що вона неякісно виписана. Наприклад, ми побачили повернення обвинувального акту по Пасішнику, яке вело НАБУ.

- Відповідно до статті 58 Конституції України закони не мають зворотної сили.

- Ми не встановлюємо відповідальність особи. Це дуже важлива річ. Треба припинити назвати цей закон спецконфіскацією. Ми нікого не караємо. Ми забираємо необґрунтовані активи, отримані в незаконний спосіб особами, які виконували функції держави, все життя здавали декларації, а потім у них опинилися статки.

- Але цей же закон буде поширюватися не тільки на Януковича, Азарова і т. д?

- Ми ввели обмеження, що він діє до 1 січня 2017 року. Я як головний автор цього законопроекту категорично проти цього обмеження. Я не хочу, щоб закон діяв тільки по колишнім. Я хочу, щоб він так само діяв по тим людям, які дозволяють собі красти в держави вже сьогодні. Але це була вимога сесійного залу.

- Тобто, ви будете карати людей до прийняття закону?

- Ми нікого не караємо – ми просто стягуємо активи, здобуті в незаконний спосіб.

- Норма про те, що 30% конфіскованого буде залишатися агентству – залишається?

- Зараз будь-які кошти, грошові, перераховуються безпосередньо в державний бюджет. Агентство буде керувати виключно активами, які є іншими. Наприклад,  підприємствами.

- А вам подобається такий поворот, коли агентству будуть віддаватися в управління підприємства?

- Якщо ті особи, які будуть керувати цим агентством, мають відповідний фаховий і менеджерський рівень для того, щоб зберігати балансово-інвестиційну вартість об’єктів, які, можливо, опиняться під їхнім контролем. Я не голосував за цей закон. Він вже давно є ухвалений. Якщо ми проголосуємо закон про так звану спецконфіскацію, він буде стосуватися виключно грошових коштів і облігацій внутрішньої державної позики. Ці активи ніяким чином не будуть перераховуватися або передаватися в управління Агентству по управлінню арештованими активами, а будуть безпосередньо перераховані в бюджет. Все решта – то питання агентства.

- Хто буде призначати в агентство людей?

- Воно буде створено при Мін’юсті. Зараз створюється номінаційний комітет на призначення керівника. Взагалі, мене турбує, що суспільство в нас сприймає людей, які дуже гарно говорять з телевізора, часто з’являються на ефірах, дозволяють собі різку критику, не підкріплену фактами. Потім ці люди таке сприйняття в суспільстві дозволяють собі конвертувати в політику.

- Агентство з управління активами – це не політика, це – гроші.

- Будемо дивитися. Можливо, воно ще ніколи не запрацює, тому що той механізм, який там є, на мій погляд, містить доволі багато корупційних складових.

- Експерти говорили, що ви лобіювали закон про спецконфіскацію через нафтопродукти Курченка.

- Проект 48-90 стосується  активів з вичерпним переліком – гроші й облігації. Жодних інших активів там немає. Ще раз говорю: ми нікого не караємо, ми просто хочемо повернути на користь державного бюджету необґрунтовані активи, здобуті у незаконний спосіб.

Новини за темою

- Ви нещодавно заявили, що Саакашвілі - це помилка президента. Чому президент не змінює губернатора в ключовій області, хоча давно вже зрозуміло, що він хоче займатися політикою?

- Саакашвілі отримав український паспорт. Україна не видає своїх громадян на запити інших країн, хоча Грузія  вже декілька разів намагалася його екстрадувати в Грузію. Одеська область знаходиться на одному з останніх місць по економічному розвитку. Якщо діяльність Саакашвілі виключно як клоунадою я назвати не можу, то Марушевська на таможні намагається щось робити, незважаючи на те, що вона не має профільної освіти. Саакашвілі заявив про свої політичні амбіції, а образ жертви найбільш сприйнятий українським суспільством. Він тільки мріє, щоб Порошенко його звільнив. Але давати такий карт-бланш Саакашвілі, який прийшов в Україну зовсім з іншою метою? Я не буду називати терміни, але думаю, що все йде до того, що він буде звільнений.

- Ваше запитання?

- Чому ви вважаєте, що на профільні міністерства ми обов’язково мусимо ставити людей з профільною освітою, коли міністерство - це просто орган, який керує певними фінансовими ресурсними потоками і там потрібні загальні менеджерські здібності та бажання працювати?

- Якщо людина приходить керувати потоками з метою провести реформу – то тільки професіонали можуть це робити. А те, що професіонали не можуть бути чесними, – це неправда.

- Я вважаю, що експеримент з Луценком як генеральним прокурором без юридичної освіти, але з бажанням змінювати, з бажанням не красти, з бажанням, дійсно, очищати систему, - він зараз працює. Патріотично-емоційні здібності, моральні здібності на сьогодні для України - це головне.

- Час покаже.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>