Роман Насіров: Зарплата депутатів повинна становити 200-300 тис. грн

Роман Насіров: Зарплата депутатів повинна становити 200-300 тис. грн
Роман Насіров Zoya Shu/112.ua

Сергій Дворніченко

Редактор, 112.ua

Кампанія перед президентськими виборами в Україні набирає обертів, і багато українців поступово задаються питанням, за кого віддати свій голос, як той чи інший кандидат пропонує вирішувати накопичені в Україні проблеми. 112.ua допоможе розібратися з відповідями на ці питання і у зв'язку з цим починає серію інтерв'ю з кандидатами на головну посаду країни. Про перебіг передвиборчої кампанії, деокупацію Донбасу і боротьбу з корупцією говоримо з кандидатом в президенти України Романом Насіровим.

"Я в жодному разі не технічний кандидат"

Давайте почнемо з простого запитання: навіщо Роман Насіров іде в президенти?

- Тому що я хочу змінити цю країну. Знаєте, довгий час працюючи в бізнесі, ти живеш у тій атмосфері, в тому кліматі, який є. І часто розумієш, що він повинен бути трохи іншим. 10 років тому ми пропонували такі зміни, будучи простими учасниками ринку у тій чи іншій сфері, але цього було недостатньо. Потім ми почали пропонувати їх більш системно, беручи участь у громадських організаціях, рухах, асоціаціях, але цього теж було недостатньо. І ось тільки тепер, після того, як я пройшов до парламенту, очолював комітет, працював на державній службі на високих посадах, я знаю, як потрібно змінювати країну. Неможливо залишатися осторонь, якщо хочеш, щоб країна змінилася, – треба брати в цьому активну участь.

ЦВК зареєструвала вас кандидатом 21 січня, з того часу не дуже видно ваші борди чи рекламу по телевізору. Може скластися враження, що шансів виграти у вас небагато.

- Дивіться, на превеликий жаль, виборці, і це варто визнавати завжди, дивляться спочатку досить традиційно. Борди – це просто реклама. Що ми бачимо на них? Це просто політичні гасла, а не пропозиції, не досягнення і конкретні дії кандидатів. Не мені вам розповідати, що реклама на білбордах і по телевізору дуже дорога. Я вважаю, що виборці повинні розуміти, оцінювати і ставити запитання кандидатам, які просто витрачають, я б сказав палять, гроші на ось таку рекламу. І наступне запитання: звідки ці гроші? І третє, на превеликий жаль, на сьогоднішній день більшість медіаресурсів управляються олігархами або фінансово-промисловими групами. І найчастіше вхід в такі ЗМІ, навіть за гроші, неможливий. Тому свою кампанію я буду вибудовувати абсолютно по-іншому. Буду йти доступними шляхами: через інтернет, через соціальні мережі намагатися достукатися до людей. Я буду спілкуватися, давати інтерв'ю, в тому числі тим ЗМІ, які за останні 5 років дійсно показали себе як незалежні та об'єктивні і які не належать олігархату.

Але інтернет і соцмережі – це невеликий відсоток електорату.

- Дивлячись хто як оцінює електорат. Тим більше що я для себе основним завданням ставлю достукатися до середнього класу. Неможливо прийти абсолютно до всіх. Що робить основна частина кандидатів? Вони намагаються пообіцяти щось соціально незахищеним громадянам. Я ж хочу в першу чергу достукатися і пояснити середньому класу, який розуміє і слухає. Це люди, які самі черпають інформацію, на них неможливо вплинути кількістю фотографій на білбордах або банальною рекламою по телевізору. Це ті люди, які будуть вдумуватися, про що говорять кандидати.

І все ж, борди та рекламу по ТБ будете використовувати?

- Планую, але, напевно, не багато.

Крім бордів та медіа, потрібні ще люди (спостерігачі, члени комісій) - це десятки тисяч людей.

- Це десятки тисяч людей, ви праві. Ці люди у нас є, і вони із задоволенням хочуть брати участь у виборчому процесі.

Роман Насіров Zoya Shu/112.ua

Ви образитеся, якщо назвати вас технічним кандидатом?

- Я ні в якому разі не технічний кандидат. Я думаю, ніхто ніколи не зможе сказати такого про мене. Але давайте говорити про інше. Передвиборча кампанія тільки почалася, лютий і березень будуть наповнені інформацією, пропозиціями, презентаціями. І ось в кінці цього шляху можна буде робити висновок, хто з зареєстрованих кандидатів технічний, а хто є реальною пропозицією для народу України.

Є кандидати, з якими у вас приблизно однакові програми, чиї погляди ви поділяєте?

- Я не аналізував програми інших кандидатів, я йду зі своєю програмою і пропоную те, що я вважаю правильним, потрібним і необхідним для України на цьому етапі розвитку.

Ви або вам пропонували об'єднатися з якимось іще кандидатом?

- Фактично протягом усього минулого року мені надходило досить багато пропозицій від різних партій, політичних сил з пропозиціями приєднуватися, об'єднуватися. Я думаю, що кандидат у президенти повинен йти (на вибори) сам, а подібні пропозиції можна буде розглядати вже на наступних етапах.

Ви пройшли в Раду за списком БПП, чому зараз йдете окремо?

- Справді, я йшов у списку "Блоку Петра Порошенка" в 2014 році. Мене запросили туди йти в Раду як спеціаліста, фахівця і професіонала в сфері економіки та фінансів. Я в цій частині досить добре виконав свою роботу і показав набагато більші результати, ніж навіть очікувалися. На сьогоднішній день я йду незалежно, зі своєю політичною програмою.

Які стосунки на сьогодні у вас з Петром Олексійовичем Порошенком?

- Петро Олексійович на сьогоднішній день президент країни. У мене з ним якихось практичних відносин немає.

Можливе ваше об'єднання з Петром Порошенком?

- На сьогоднішній день про це зовсім рано говорити, а з іншого боку, я думаю, кожен із нас іде своїм шляхом.

"Ми готові розглядати пропозиції про фінансування від великого бізнесу"

Чим ви зараз займаєтеся, чим заробляєте на життя?

- На сьогоднішній день я займаюся виключно президентською кампанією. Ви знаєте, я був відновлений на посаді голови Державної фіскальної служби. Але на період передвиборчої кампанії я офіційно попросив Кабінет міністрів про відпустку, і весь свій час присвячую передвиборчій кампанії.

Звідки у вас гроші на внесок в ЦВК і на передвиборчу кампанію?

- Моя декларація та джерела моїх доходів неодноразово обговорювалися. До 2014-го року я працював у бізнесі. В принципі, більшу частину часу я був керівником і очолював найбільші в цій країні інвестиційні кампанії, офіційно отримував хорошу зарплату з преміями і бонусами. Гроші, які я витратив на внесок, – це заощадження мої і моєї родини. Спочатку бюджет передвиборчої кампанії ми формуємо за рахунок заощаджень нашої сім'ї, при цьому на сьогоднішній день надходить досить багато пропозицій від людей, які підтримують мою програму, хочуть брати участь у фінансуванні кампанії. Але це етап наступних двох місяців.

Можете назвати прізвища?

- Я думаю, прізвища на сьогодні називати неправильно, але я представлю свою команду протягом наступного місяця. Це люди, які на сьогоднішній день вже приєдналися і будуть приєднуватися до моєї діяльності. В першу чергу це український бізнес: малий і середній бізнес, люди, які своєю працею кожен день заробляють собі на життя і хочуть змін в країні.

З великого бізнесу хто пропонував свої послуги у вигляді фінансування?

- З великого бізнесу на сьогоднішній день надходили пропозиції і зустрічатися, і обговорювати. Але знову ж, це наступний етап. Я б основний упор робив на середній і малий бізнес.

Якщо запропонують (фінансування від великого бізнесу), будете розглядати цей варіант?

- Від чесного, прозорого великого бізнесу, звичайно ж, ми будемо розглядати пропозиції щодо співпраці.

Роман Насіров Zoya Shu/112.ua

Скільки коштує ваша передвиборча кампанія?

- Я думаю, це будуть мільйони гривень, навіть не мільйони доларів.

Які основні статті витрат, на що плануєте витрачати гроші?

- Велика частина бюджету піде на політичну рекламу.

Скільки у вас зараз людей у команді?

- Дивлячись що вважати командою. Якщо ми говоримо про велику команду, то там вже сотні і тисячі людей. Якщо говорити про команду штабу – це десятки людей.

Хто очолює ваш штаб?

Ми йдемо тим шляхом, яким будемо йти і в майбутньому. Сьогодні ми працюємо як команда. Я не намагаюся призначити керівника штабу. Членам своєї команди я даю можливість визначитися, кого вони вважають сильною, здатною очолити штаб людиною. Я думаю, таке рішення буде прийнято протягом наступних двох тижнів. 

"Питання Криму і Донбасу можна було б вирішити протягом року"

Давайте про наболіле. Які конкретні кроки треба зробити для деокупації Донбасу і повернення Криму?

- Тут є кілька важливих факторів. По-перше, Україна не живе сама по собі, окремо від усього світу, у нас є сусіди. По-друге, є міжнародне співтовариство, яке теж бере участь у цьому процесі. Були мінські угоди, і думаю, настав час визнати, що вони в принципі не працюють. Був Будапештський меморандум, і були країни, які гарантували суверенітет і територіальну цілісність. Сьогодні цей процес потрібно повертати в конструктивне русло. Якщо це не спрацює, то в України, як суверенної держави, не залишиться іншого варіанту, як розглядати можливість знову стати ядерною державою для захисту себе. Завжди поважають сильних. Розмовляти і йти на необхідні кроки в розмові готові з сильним партнером. Водночас Україні необхідно працювати над тим, щоб країна була економічно самодостатньою. Весь потенціал для цього є.

З Путіним потрібно домовлятися?

- Спочатку потрібно сідати за стіл переговорів, без цього неможливо, ми живемо в цивілізованому світі. І в найкоротші терміни необхідно змусити Росію, керівництво Росії, забезпечити все необхідне для деокупації цих територій.

В які терміни можливо вирішення питань Криму та Донбасу?

- Це питання можна було б вирішити протягом року.

По Донбасу чи обидва?

- Донбас і Крим ми не можемо розділяти. З юридичної точки зору це різні проблеми, але з практичної – це одна проблема.

Роман Насіров Zoya Shu/112.ua

У своїй передвиборчій програмі ви писали, що плануєте налагодити "добросусідські відносини з усіма країнами за принципом національного інтересу України". Чи не означає це, що Україна може піти на якісь поступки – віддати частину території, наприклад?

- Ні в якому разі. Коли ми говоримо про добросусідські відносини, це в першу чергу економічні і національні інтереси України. Я наведу кілька прикладів: Польща, Угорщина і Румунія. Тут процеси менш очевидні, ніж з Росією, але в деякому сенсі вони навіть більш критичні. Сусідні країни починають роздавати свої паспорти громадянам України, це робить Румунія, це робить Угорщина. Польща фактично намагається викрасти нашу робочу силу: роздає карти поляка всім охочим українцям, дає дозвіл на роботу. Це точно не збігається з національними інтересами України. З Росією у нас питання чітко зрозуміле, а от захист національних інтересів, у тому числі на іншому боці України, не менш важливий.

Ще один пункт програми – міжнародні партнери повинні виділити Україні зброю. Про яку зброю йдеться, які саме партнери повинні її надати?

- Неодноразово в світі, в тому числі під час Другої світової війни, США допомагали Радянському Союзу, надаючи зброю і військову техніку. На сьогоднішній день про такі програми можна домовлятися з країнами Європейського Союзу, зі Сполученими Штатами Америки, з арабськими країнами, можна піднімати це питання з азіатськими країнами. Виключно для захисту території України.

Вийде переконати країни виділити зброю?

- Я думаю, про ситуацію в Україні на сьогодні знає весь світ. І тут не потрібно переконувати, потрібно звернутися, як, може, колись у майбутньому звернуться до нас. Ми сьогодні вже частково перебудували армію, вона набагато сильніша, ніж була 5 років тому. Випускається військова техніка, якою Україна славилася багато років. З міжнародними партнерами необхідно розмовляти, вибудовувати діалог. Потрібно звертатися, щоб отримати відповідь.

Чи потрібен Україні призов на строкову військову службу?

- Моя думка: від призову (на строкову службу) треба йти, це світовий і передовий досвід, армія повинна бути контрактною. На сьогоднішній день ми, як країна, підходимо до того, що навіть армія готова надавати конкурентні умови на ринку праці. Моя позиція така: протягом двох-трьох, максимум п'яти років вся українська армія повинна стати контрактною.

"Ми начебто рухаємося в правильному напрямку, але ніякої боротьби з корупцією немає"

Ще один головний біль в Україні – корупція. Як з нею боротися?

- Корупція в країні була, є і, напевно, якийсь час буде… Проблема з корупцією в Україні ніяк не змінилася за останні 4 роки, з нею борються. Корупція як хвороба – треба боротися не із симптомами, а з джерелом цієї проблеми. У нашій країні корупція починається з парламенту. До приходу в парламент у 2014 році я ніколи не був держслужбовцем, я працював у комерційних компаніях, отримував чесну більшу зарплату. Згадайте 14-й рік: депутат на руки отримував 4,5 тис. грн. З урахуванням девальвації на той момент це було 150-200 доларів. Чи може депутат прожити на 200 доларів? Ні. Відтоді ситуація трохи змінилася, напевно, зарплата депутата вже ближче до 20 тис. грн. Але я вам знову-таки скажу, не живуть депутати на 20 тис. грн. Якщо людина не може жити на ці гроші, тоді чому вона там, навіщо вона там працює?

До якого рівня потрібно підвищити зарплати?

- 200-300 тис. грн і більш сувора відповідальність (за свої дії).

У своїй передвиборчій програмі ви писали про те, що потрібно спростити процедуру повернення коштів, які були зароблені корупційним шляхом. Хто і як повинен повертати ці кошти?

- Суд (повинен повертати гроші), але повинна бути швидка процедура розгляду.

Роман Насіров Zoya Shu/112.ua

Найчастіше корупція – це взаємодія влади з великим бізнесом. Як боротися з олігархами?

- Хіба ми можемо очікувати, що олігархи не будуть брати участі у корупції, якщо в цьому процесі брала участь велика частина країни? Або брала участь, або мала такий досвід. Нам потрібно остаточно обрізати можливість бізнесменів впливати на державу або на процеси в своїх інтересах. Цього можна досягти лише шляхом реальної демократії. У країні були створені Антикорупційне бюро, Спеціалізована антикорупційна прокуратура, зараз створюється Антикорупційний суд… Начебто в правильному напрямку рухаємося, але ніякої боротьби з корупцією, а тим більше з великою корупцією немає.

У разі обрання вас президентом буде Україна продовжувати співпрацю з МВФ?

- Звичайно. Співпраця з МВФ має бути побудована, але на засадах інших відносин. Мене дуже дивує і засмучує, коли наш уряд іде до МВФ позичити черговий один-два-три мільярди і в основному позичити їх для закриття старих боргів. Так не повинно бути. Із МВФ можна співпрацювати в іншому напрямку. Україні потрібно не просити грошей для оплати частини попереднього боргу, а запропонувати програму розвитку і залучати гроші МВФ для розвитку економіки в країні. Після цього ми з легкістю зможемо закрити ті борги, які вже є.

"Український парламент готовий підтримувати правильні і необхідні ініціативи"

І наостанок - чи буде Роман Насіров президентом?

- Роман Насіров буде президентом.

Перші п'ять кроків, які ви зробите в разі обрання президентом?

- Таких кроків не п'ять, а 250. Питання виділення пріоритетності іноді може бути зманіпульовано. Я б міг розповісти і про перші 5, 10 і 50 кроків, але кожен з них критично важливий сам по собі. Основним моїм завданням на посаді президента України буде початок великих змін у цій країні, реальних реформ. Часто кажуть, що у президента є конкретний функціонал, все інше – функції уряду. Але президент не може просто сидіти осторонь, у нього є законодавча ініціатива.

Але у нас парламентсько-президентська республіка, чи підтримає ці ініціативи парламент?

- Якщо президент робить правильну пропозицію, в якій зацікавлений народ України, я вважаю, що у парламенту не буде можливості її не підтримати. З іншого боку, це буде тест для парламенту, наскільки депутати готові ухвалювати справжні реформаторські закони. Але я впевнений, що український парламент готовий і буде підтримувати всі правильні і необхідні ініціативи для покращення життя в Україні.

Розмовляв Сергій Дворниченко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>