Путін хоче здійснювати вплив за межами Росії

Спецпредставник Держдепартаменту США Курт Волкер в ексклюзивному інтерв'ю програмі "Гордон" на телеканалі "112 Україна" розповів про важливість українського питання для США і про те, що Америка ніколи не визнає насильницьке захоплення українських територій

Путін хоче здійснювати вплив за межами Росії
112.ua

Спецпредставник Держдепартаменту США Курт Волкер в ексклюзивному інтерв'ю програмі "Гордон" на телеканалі "112 Україна" розповів про важливість українського питання для США і про те, що Америка ніколи не визнає насильницьке захоплення українських територій

***

Гордон: Пане Волкер, добрий день. Я знаю, що ви порядна і чесна людина. Чи розумієте ви, що ваша місія в принципі неможлива, тому що росіяни звикли дурити всіх і на мир з Україною не погодяться?

Волкер: Моя місія надважлива з тієї причини, що багато жителів Донбасу страждають від цієї окупації. Російськомовні люди живуть по всій Україні: в Одесі, Харкові, Слов'янську, Києві. Єдине місце, де російськомовні страждають, – це там, де росіяни вторглися та окупували території. Треба допомогти цим людям якось налагодити їхнє життя. Повернути до миру.

- Якщо коротко, одним словом: чи поверне Україна Крим і Донбас?

- Я вважаю це важливим. Ми ніколи не погодимося, що одна держава може вторгнутися до іншої та просто силоміць захопити території. Держсекретар США 25 липня виступив з офіційною декларацією, що США не визнають анексію Криму Росією. Щодо Донбасу я дійсно вірю, що ці райони можна повернути Україні. За мінськими угодами Росія не відмовляється повернути ці території. Також Москва завжди говорить про безпеку російськомовних людей. Тому, якщо Росія дійсно про них хвилюється, то має відшукати шлях до встановлення миру, щоб ці райони можна було відновити якомога швидше. І люди повернулися до нормального життя.  

- Ви зустрічалися і з Путіним, і з Порошенком. Чим вони схожі та чим відрізняються?

- Ви сказали: "Путін і Порошенко". Я зустрічався з Путіним єдиний раз, ще коли працював у Білому домі на президента Буша. Це було дуже давно. Вважаю, що мета президента Путіна – це влада всередині Росії. Він створив дуже потужний авторитарний режим. Також він потребує влади, щоб впливати за межами Росії. Здається, це головне, чого хоче Путін. Водночас Порошенко, на мою думку, хоче зробити більше для своєї країни. Кожен має свою точку зору на політику. Вам може подобатися чиясь політика, може не подобатися, але я думаю, що президент Порошенко більше зосереджений на тому, що можна зробити для держави.

Новини за темою

- І Саакашвілі, і Турчинов говорили мені, що, коли Росія робила перші кроки до агресії, Захід умовляв їх не нагнітати ситуацію, не чинити опору. І, по суті, здавати свою територію. Чи зрозумів Захід свою фатальну помилку?

- У випадку з Грузією це була гарна порада, оскільки Росія використовувала бажання Саакашвілі захистити свою країну як привід для вторгнення. Вона звернулася до впливових європейських політиків, які ухвалюють рішення. І навіть сьогодні багато хто з них, а також деякі європейські уряди, звинувачують Саакашвілі, але аж ніяк не Росію. Я думаю, що в певному сенсі дії Росії були ефективними. І в той час це була хороша можливість для Саакашвілі. Щодо України я маю інше бачення ситуації, оскільки ми вже спостерігали російське вторгнення, у нас була інформація щодо Криму. Сталося фактично навпаки, європейці сказали: "Навіщо нам відстоювати Україну, якщо Україна не бореться сама за себе?" Я б дійсно хотів, щоб усі, у тому числі США, швидше відреагували на події в Україні в 2013-2014 роках, коли ми побачили, до чого все йде.

- Незабаром президентські вибори в Україні. Росія, не шкодуючи, вкладає гроші в кандидатів, які будуть виконувати волю Путіна. Американці мовчать. Вони не кажуть: "Ось наш кандидат, і ми його підтримуємо". Чи не здається вам, що в результаті ми можемо отримати пропутінського президента і цивілізований світ втратить Україну назавжди?

- Кілька позицій. По-перше, Росія дійсно думає, що вона має право вирішувати, кому керувати Україною. У США вважають, що українці мають самі визначити, хто може стати на чолі України. Друге: Росія так і не зрозуміла наслідків свого вторгнення. Тому що наразі Україна є більш об'єднаною, більш національно орієнтованою, більш прозахідною і більш антиросійською країною, ніж коли-небудь. Чим більше Росія намагається впливати, тим більше опираються українці, бо пишаються країною. Ми хочемо, щоб українці самі будували сильну демократію. Будували сильну економіку, забезпечили безпеку в межах своїх кордонів. І ми хочемо, щоб Росія залишалася у своїх межах.

112.ua

- Багато високопоставлених американців кажуть мені, що Україну з Білого дому взагалі не видно. Україна в США сьогодні викликає якийсь інтерес?

- Звичайно, Україна дуже важлива. По-перше, справа в цінностях. Україна ухвалює і впроваджує ті самі цінності, що й західне суспільство, цінності, на яких базуються і США, - свободу, демократію, верховенство права, ринкову економіку, права людини, безпеку. Такі цінності визначають сучасний світ, визначають усіх нас. Якщо вони успішні у світі, це, в тому числі, на користь США. По-друге, ми вважаємо, що і росіяни заслуговують на ці самі цінності. Росіяни заслуговують на вільне суспільство, прозорість, безпеку, але їхній уряд їм у цьому відмовляє. Тим не менше успішний приклад України може надихнути і росіян.

- Для мене абсолютно очевидно, що прості хлопці з Кароліни або Огайо захищати Україну зі зброєю в руках не приїдуть. Чи можуть США задушити Росію фінансово? Щоб вона не могла думати про війну?

- Ми взагалі не хочемо війни, це не наша мета. І ви можете сказати те саме американцям Огайо або Південної Кароліни про захист Іспанії або Данії. По суті, ми побудували Альянс, головна ідея якого - колективний захист, тому що ми поділяємо спільні цінності. Україна, якщо вона схвалить такі цінності й збудує сильне суспільство, зможе бути частиною цієї спільноти. Мета НАТО, мета Альянсу – самозахист. Ми уникаємо агресії, і це дійсно працює. Працює вже майже 70 років.

Новини за темою

- Я був у Мінську під час укладення мінських угод - у безпосередній близькості, у сусідній кімнаті від залу, де їх укладали. Сьогодні очевидно, що мінські угоди не працюють. Леонід Кучма постійно мені розповідає подробиці своїх невдалих переговорів. І дуже переймається цими переговорами і своєю роллю в них. Чи не час повернутися до Будапештського меморандуму, чи не можуть США як одна зі сторін меморандуму посадити всі країни, включаючи Росію, за стіл переговорів і нарешті вирішити це питання?

- Давайте я вам розповім про мінські угоди. Справа в тому, що Росія продовжує заперечувати свою відповідальність у цьому конфлікті. Москва направляє, контролює, фінансує сили і ці "народні республіки", контролює їх. При цьому всіляко заперечуючи будь-яку відповідальність. Поки Росія буде стояти на цьому, зрушити з місця неможливо. Що ми намагаємося зробити? Досягти угоди про миротворчу місію, яка під егідою ООН замінила б російські сили. І це все заради безпеки і заради того, щоб створити такі умови, в яких могли б виконуватися мінські угоди. Щодо Будапештського меморандуму я б хотів, щоб наша країна, Велика Британія, Франція здебільшого були відповідальними за агресію Росії проти України. Слід також пам'ятати, що Будапештський меморандум порушила саме Росія: це вона вторглася до України. Не США, не Британія, не Франція – саме Росія порушила державні кордони України.

- Росіяни, які в Кремлі, кажуть мені, що Путін хоче одного - щоб ми віддали Донбас, закрили розмови про Крим, а ви зняли з Росії санкції, і тоді розходимося друзями. Чи не розміняє президент Трамп Україну і чи не піде на такі умови Путіна?

- Ні-ні. І саме з цієї причини держсекретар Помпео виступив з Кримською декларацією. Ми за жодних умов не визнаємо насильницького захоплення території. І я хочу звернути увагу, що відсутність прогресу в питанні Криму не має означати відсутність прогресу в інших питаннях.

Новини за темою

- Леонід Данилович Кучма на моє запитання про те, від кого залежить мир в Україні, сказав: "Від Господа Бога і Володимира Путіна". У вас немає когось третього для цієї компанії?

- (Сміється) Я дивуюся, як Путін погодився на двох. Щодо успіху України. Це питання нас турбує дуже сильно. І я думаю, ще більше воно хвилює українців. Мене запитують про Мінськ, про план "Б", але мені здається, головний план – це успішна Україна. Ми робимо все можливе, щоб запрацювали сильні демократичні інститути, економіка, безпека. І чим голосніші будуть успіхи, тим більше шансів на реінтеграцію окупованих територій. Нікому не потрібна війна з Путіним. Ніхто не хоче конфлікту з Росією. А йому не потрібен Донбас. Там помирають російські солдати, Росія зазнає санкцій, з Росією порвали зв'язки українці. Це шкодить Росії. Таким чином, є суттєві причини для того, щоб Москва хотіла вирішити проблему Донбасу.

- Ми бачимо, що в США дуже часто бувають урагани, смерчі, а тут усе спокійно. Україна — дуже красива країна, Богом дана людям для того, щоб жити щасливо. Ми дуже хочемо, щоб у нас був мир, але ми самі не справляємося. У росіян фантомні болі імперії… 

- Так.

- ...коли руки немає, але вона болить. Україні сподіватися на Європу сьогодні немає сенсу – одна надія на США. Ви сьогодні символ участі США в долі України. У вас дуже гарні очі. Допоможіть нам, будь ласка.

- Спасибі вам. Ми не залишимо Україну. Ми стоїмо на позиціях українського суверенітету, територіальної цілісності, ми хочемо побачити успішну Україну. І частина моєї місії – їздити всією Європою, щоб змусити людей думати про Україну. Щоб там не забували про Україну. Велике спасибі.  

- Спасибі вам.  

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>