banner banner banner

Прокурор місцевої прокуратури отримує меншу зарплату, ніж касир в туалеті на Бессарабському ринку

Антикорупційний прокурор Назар Холодницький в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про стан справ у САП, чи спілкується він з Шокіним і як йде розслідування резонансних справ

Прокурор місцевої прокуратури отримує меншу зарплату, ніж касир в туалеті на Бессарабському ринку
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Антикорупційний прокурор Назар Холодницький в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про стан справ у САП, чи спілкується він з Шокіним і як йде розслідування резонансних справ

Влащенко: Події тижня ми обговорюємо із заступником генерального прокурора, керівником спецпрокуратури Назаром Холодницьким.

- Яким чином, спецпрокуратура проводить роботу щодо пошуку кримінальних справ вищих посадових осіб, які свого часу були закриті за хабарі?

- Звичайно, така робота ведеться. Ми отримуємо інформацію з різних джерел, і якщо десь є прихована справа, все одно є ті чи інші незадоволені сторони, які рано чи пізно нам про це вкажуть. Плюс ми ведемо й свою роботу: є аналітичний відділ, який працює і в НАБУ, і в Антикорупційній прокуратурі, і зараз ми цю аналітичну роботу досить широко розвинули. Робота триває, і ми ці провадження і в ГПУ, і в інших правоохоронних органах витребуємо.

- Чому замість того, щоб вибрати кандидата на пост місцевого прокурора з числа 3-4-х кращих фіналістів, конкурсні комісії пропонували генеральному прокурору кандидатів із 16 фіналістів?

- Генеральний прокурор на посаду керівників вибирав тільки з трьох кандидатів. 16 пройшли за результатами перших двох тестів. Є багато нарікань до співбесіди, але загалом не можна сказати, що кандидатів лобіювали на місцях. Є питання щодо проведення конкурсу: можливо, не такі результати, які очікувало суспільство від цього конкурсу. Але тому є певні чинники, зокрема й зарплата. Як керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, я, наприклад, задоволений тими зарплатами, які є в моїх підлеглих. Я тепер маю моральне і юридичне право вимагати від них результатів для держави. Як і від себе, в тому числі. Але я ще й заступник генерального прокурора України, і мене дуже бентежить стан із заробітними платами на місцевому рівні. Вийшла цікава публікація. Порівняння: прокурор місцевої прокуратури одержує меншу зарплату, ніж касир у туалеті на Бессарабському ринку.

- А чи була у вас інформація щодо якихось порушень під час проведення конкурсів на місця прокурорів?

- Такої інформації у нас не було.  Але деякі конкурси ще тривають, оскільки тривають судові процеси щодо оспорювання результатів. Якщо брати конкурс у САП, який я вже проводив, то ми набрали перших 13 осіб, і жодного судового позову за результатами  конкурсу не було.

- Є претензії особисто до вас. Ігор Луценко, який є членом конкурсної комісії з призначенню прокурорів САП, стверджує, що ви відмовилися врахувати його голос, проігнорувавши навіть його депутатське заяву. Якщо він подасть до суду, чи готові ви до процесу з цього суду?

- Я не розумію, чому Ігор Луценко так це сприймає. Він того дня не встиг з’явитися на засідання комісії. Але кворум був, конкурс відбувся. Тому йому була дана відповідь, що не передбачено віртуальну участь члена комісії в засіданні. Тому я тут нічого незаконного не бачу.

- Чому Олександра Новикова, який посів третє місце в конкурсі на посаду прокурора САП, не призначили на жодну посаду?

-  Комісія його далі не рекомендувала.

- Як ви збираєтеся забезпечувати своїх людей житлом?

- Із 24 осіб, які зараз працюють в САП, 18 є приїжджі, з різних регіонів. Забезпечення житлом – ніяк, тому що в людей є гідні зарплати – близько 50 тис. грн, і це дозволяє винайняти непогану квартиру.

- Чи берете ви участь у прокурорських "тусовках" в соціальних мережах?

- Я є учасником лише ФБ. Там є моя офіційна сторінка, я її переглядаю, веду, в тому числі в групі "Прокурори України" я також є.

- Чи вважаєте ви себе морально зобов'язаним президентові за те, що вас призначили на високу посаду, за те, що вам присвоїли генеральське звання?

- Дуже багато спекуляцій з приводу генеральського звання, а правильно – класного чину. Жодних обов’язків – ані  моральних,  ані  етичних, ані юридичних – перед президентом чи перед генеральним прокурором не маю. Я чесно виграв цей конкурс, пройшов всі кола пекла, всі етапи відбору, і жодних зобов’язань у мене ні перед ким немає. Я сказав на першій прес-конференції 1 грудня: "Назар Холодницький – це людина Назара Холодницького".  Нічого відтоді не змінилося. У провадженнях можна простежити,  що немає недоторканих. Корупція в нас, на жаль, не є пріоритетом однієї партії чи фракції.

- Кажуть, що ви часто спілкувалися з Шокіним?

- Шокін і досі є генеральним прокурором України. Я єдиний заступник генерального прокурора, який не має свого кабінету на Різницькій. Але з Шокіним ми дійсно багато спілкуємося, бо в грудні, наприклад, було багато питань організаційного характеру щодо  САП. Стосовно тих проваджень, які ми розслідуємо, ніхто не може мене звинуватити в тому, що Шокін втручається чи я йому доповідаю якісь матеріали проваджень.

- Подейкують. що Шабунін дуже частий гість у вас. Чому Пасішнику не можна впливати на Абромавичуса, а Шабуніну на НАБУ можна?

- Шабунін був у мене, може, двічі. Не можна поєднувати роботу державного органу з роботою активістів. Я поважаю активістів, бо в них часто є цікава інформація, яка стає  інколи основою для кримінального провадження. Тому їх не чути – це неправильно. Але виділяти їм кабінет в Антикорупційній прокуратурі я не буду.

- Чи могла б існувати "бурштинова" мафія, якби офіцери СБУ, МВС її не "кришували"?

- Питання бурштину є в полі зору НАБУ і САП. По-перше, це питання треба вирішити на державному рівні. У нас є державне підприємство "Укрбурштин", яке чомусь банкрот. По-друге, щодо бурштину ми із Ситником вже два місяці намагаємося витребувати з ГПУ провадження стосовно одного із керівників СБУ, якого підозрюють в участі в бурштинових оборудках. Зараз це листування вийшло вже на публічний рівень, і наступного тижня, гадаю, всі питання щодо передачі провадження вже буде вирішено.

- У НАБУ порушили 20 кримінальних справ проти Кабміну. Про яких чиновників йдеться? Про які справи і які суми?

- Це понад 20 проваджень, і це різні сфери економіки. Можуть бути причетні перші особи – міністри, їхні заступники.

- Журналісти пишуть про те, що Згуладзе не з'являється на роботі. Якщо це так, чи може НАБУ це перевірити, і чи заслуговує цей факт на службове розслідування?

- Щодо питання перебування на роботі першого заступника міністра внутрішніх справ треба спитати насамперед у міністра Авакова. Якщо в нас будуть конкретні звернення з приводу будь-яких корупційних чинників, то ми будемо їх перевіряти.

- Як зараз просунулася справа з "Артемсіллю", яка належить Клюєвим?

- Це перспективне провадження.  Насправді це державне підприємство, і я хочу розібратися, що там робить хештег братів Клюєвих.

- Для вас хіба є секретом, що у нас практично всі державні підприємства розібрані під вплив великих людей?

- Саме для цього створені нові антикорупційні органи, щоб прибрати цей інститут "смотрящих". І щоб єдиним пастухом була українська держава. І "Артемсіль" - це одне з проваджень, якому можна навішати хештег справи щодо Кабміну. Слідство там триває, і воно досить перспективне. За два місяці не можна розворушити павутиння отих схем, які будувалися десятиліттями. Але з чогось потрібно починати, і ми це робимо. Ми починаємо з нуля.

- А що буде з "Житомирськими ласощами"?

- На підставі подій, які відбувалися в грудні, НАБУ було розпочато провадження. Це, знову ж таки, провадження під хештегом одного із нардепів. Так виходить, що всі провадження, які в нас є, отримують свій хештег: Мартиненко, Кононенко, Пашинський, Клюєви. Там є певні питання і щодо реєстрації прав, і таке інше. Ми робимо все, щоб показати результат, щоб в державі почав діяти закон.

- Всі бачили відео, що ви заходите до АП. Що ви там робили?

- Це було за два дні до голосування бюджету у ВР. Коли я прийшов на посаду, я навіть не міг подумати, що в нас будуть проблеми з бюджетом. Якби я сидів у себе в кабінеті і чекав свої 74 мільйони, то я б їх потім довго шукав серед 3 млрд ГПУ. А президент публічно пообіцяв підтримку всім починанням Антикорупційної прокуратури. Президент на з’їзді БПП сказав, що це є помилкою, що нема фінансування  САП.

- Ви працювали в прокуратурі Криму. Ваші особисті враження від Поклонської як від професіонала і як від людини?

- Я прийшов на посаду першого заступника прокурора АРК, коли прокуратура тільки почала свій статус в екзилі, в Києві. З Поклонською я особисто не був знайомий жодного дня, тому оцінювати її професійні якості не можу. Коли я працював на посаді старшого помічника першого заступника генпрокурора, я дізнався, що є така Поклонська, яка поїхала з Києва і проголосила себе прокурором Криму. Можу тільки сказати, що вона є людина, яка зрадила свою країну, зрадила орган, в якому працювала, і вона повинна бути у в'язниці. У неї чиста стаття "111" – державна зрада, 15 років ув'язнення, і  тоді подивимося, як буде виправлятися.

- Поклонська коли-небудь отримає цей термін, заслужений?

- Гадаю, що так.

- Ви – кандидат наук. Яка тема вашої дисертації?

- У 2006 р. я закінчив Львівський Національний університет ім. І.Франка, здобув червоний диплом магістра права і пішов працювати до прокуратури. В університеті я був заступником голови профкому студентів, старостою наукового гуртка з історії держави і права зарубіжних країн. У 2007 р. я вступив до аспірантури на заочне відділення, на бюджет, і тема моя була "Організація, місце і структура органів прокуратури в системі органів юстиції США. Історико-правове дослідження".

- Яка модель прокуратури, зі світових, вам подобається найбільше?

- Я не можу сказати, що модель прокуратури США може на 100% бути покладена в українську систему, але певні позитивні моменти ми можемо звідти почерпнути.

- Чи може НАБУ порушувати справу за публікації в пресі або за заявою посадової особи?

- Може.

- Кажуть, що ви досить часто відвідували кабінет Шокіна. Наскільки це відповідає дійсності?

- Не часто.

- Скільки коштує ваш автомобіль?

- Це Mitsubishi Outlander, його ціна зараз 12-15 тис. дол. Я його купив у 2009 р. з пробігом близько 60 тис. км.

- Чи не здається вам, що 170 детективів НАБУ – це дуже мало?

- Спочатку треба набрати той штат, який у нас передбачено. Далі будемо дивитися за ситуацією. Поки що того штату прокуратури і НАБУ буде достатньо. Треба буде судити за результатами і за тим валом справ, який буде.

- Який фільм або роман про правоохоронні органи вам здається найточнішим?

- Я – прихильник екшенів. Тривалий час дивлюся серіал CSI, був у США. Вони дуже точно відповідають.

- Чи підтримаєте ви теоретично кандидатуру Горбатюка на посаду генпрокурора?

- Не можу коментувати. ВР і президент хай вирішують це питання.

- Де ви зустрічали Новий рік?

- У Києві.

- Чи правда, що МВФ виділив окремим рядком грант для вашого відомства?

- Неправда. Допомогу нам обіцяє уряд США.

- Чи правда, що ви їздите на службовій машині Каська?

- Після його звільнення мені поміняли машину.

- Якою, на ваш погляд, є природа конфлікту між Шокіним і командою Сакварелідзе і Каська?

- Можливо, бачення наших грузинських колег і бачення генерального прокурора є різними. Конфлікт поколінь.

- Коли ви востаннє бачилися з президентом?

- У січні. Це була нарада з антикорупційної політики.

- Чи не вважаєте ви, що в тому, що Сакварелідзе обіймає дві посади, є конфлікт інтересів?

- Чинне законодавство не передбачає такого поняття, як "заступник генпрокурора – прокурор області". Тому певні непорозуміння тут є. Я вважаю, що це питання треба врегулювати в правовому руслі.

- Ви не одружені. І Сакварелідзе, і Касько теж не одружені. А у вас є дівчина?

- Моє серце станом на сьогодні вільне. Так життя складається. Напевно, робота зараз на першому плані, а не сім’я.

- Сьогодні з'явилася інформація, що 700 прокурорів отримали статус учасників АТО.

- Мені на ФБ прийшло таке повідомлення. Я вже підготував листа до виконувача обов'язків генпрокурора  Севрука, щоб він дав інформацію. Наскільки точно я знаю, то це близько 100 осіб з військової прокуратури. Я це перевірю і з'ясую точно.

- Закон чи справедливість?

- У кожного своє почуття справедливості. І якщо застосовуватимуться різні поняття справедливості, то буде анархія.

- Ваша особиста думка щодо справи "діамантових прокурорів"?

- Я не є процесуальним керівником  у цьому провадженні, тому не знаю, які там є докази. На підставі опублікованого акту я не можу зробити висновки щодо того, що є у справі. Справа вже в суді, нехай суд ставить крапку.

- В Україні є взаємодія між силовими відомствами?

- Взаємодія в тих провадженнях, які поки ще в нас є, вона є. Хоча вже у деяких провадженнях у нас є питання до наших колег.

- Чи відчуваєте ви підтримку СБУ та МВС?

- Поки що не дуже.

- Три справи НАБУ, які найближчим часом дійдуть до суду?

- Чотири обвинувальні акти вже скеровано до суду: суддя Сєвєродонецького  міського суду, заступник прокурора міста Сєвєродонецька, адвокат. На 15-е число призначено в Сєверодонецьку попереднє судове засідання. Плюс прокурор Генпрокуратури, який пропонував хабара за працевлаштування в НАБУ.

- Вельми дякую, Назаре Івановичу.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>