banner banner banner banner

Понад 50 українських і міжнародних компаній готові будувати сонячні панелі в Чорнобильській зоні

112.ua поговорив про розвиток Чорнобильської зони і про те, чи є в ній місце для бізнесу і для сміття (маються на увазі побутові відходи, які деякі чиновники хотіли туди вивозити), з головою Державного агентства з управління зоною відчуження Віталієм Петруком

Понад 50 українських і міжнародних компаній готові будувати сонячні панелі в Чорнобильській зоні
Віталій Петрук Державне агентство України з управління зоною відчуження

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

112.ua поговорив про розвиток Чорнобильської зони і про те, чи є в ній місце для бізнесу і для сміття (маються на увазі побутові відходи, які деякі чиновники хотіли туди вивозити), з головою Державного агентства з управління зоною відчуження Віталієм Петруком

- Як ви оцінюєте радіаційну обстановку в Зоні відчуження і безумовного відселення на сьогодні? Наскільки безпечно там бути людям?

- Я на це запитання завжди відповідаю так - якщо дотримуватися правил поведінки, які склалися за 30 років, та просто правил, яких треба дотримуватися на цій території, то в принципі безпечно. (Правилами, зокрема, забороняється вживати в їжу рослини, плоди, коренеплоди, пити воду з водойм та криниць у Зоні, заходити до залишених людьми будівель, ставити на землю речі, пересуватися у Зоні без супроводжуючого від адміністрації, - ред.)

- А якщо не дотримуватися правил, тоді що?

- Лотерея. Ви знаєте, лотерея.

Уже тридцять років минуло (після аварії на ЧАЕС, - ред.), це якраз період напіврозпаду цезію, стронцію. Вже це набагато безпечніше. Після вибуху воно само випало не так, щоб килимом, а плямами. І залежно від того, що це за елемент. І важливо навіть не те, що там є, а концентрація.

Давайте, я все-таки спробую відповісти на запитання так, як ви його спочатку поставили. Так історично склалося, що трагедія сталася на нашій території, і ми маємо цю територію. Я іноді кажу, ну, так Боженька визначив, що вона в нас є. Змінити ми цього не можемо. І ось те, над чим ми наразі працюємо, над чим думаємо, - це як максимально ефективно використовувати цю територію. Як використовувати, можливо, саме переваги цієї території. Почали шукати варіанти. Вся Зона - це майже 265 тисяч гектарів.

Новини за темою

Це велика територія. Так чи інакше, за 30 років вплив на неї людини був мінімальним. Доступ сюди людей, щоб прогулятися, обмежено (у Зоні діє пропускний режим, – ред). Було ухвалено рішення, що дві третини території - це буде біосферний радіаційний заповідник. Відповідний указ президент підписав у квітні минулого року. Після цього потрібно було внести зміни до законодавства, щоб цей указ почав працювати. І ми 30 березня зареєстрували цей заповідник. Ми наразі в процесі створення адміністрації заповідника. Тобто дві третини території (зони відчуження, – ред.) - це буде заповідник.

Заповідник - це, по суті, все, що від "десятки" до кордону Зони (з населеними пунктами, – ред.).

- А "десятка" - це...

- Територія, яка прилягає до ЧАЕС, яка найбільше забруднена, де розкидані елементи, періоди напіврозпаду яких до 24 тисяч років. Трансуранові. І якщо ми говоримо, що в цілому в Зоні за 30 років в 10 тисяч разів стало забруднення менше, то ця територія буде забрудненою ще 24 тисячі років.

- І Прип'ять (мертве місто, – ред.) потрапляє в "десятку"?

- І Прип'ять тут. Ось ми почали шукати різні варіанти, як використовувати цю територію максимально ефективно для держави. Тут "Енергоатом" вже почав будівництво СВЯП (сховище відпрацьованого ядерного палива, до останнього вивозилося на зберігання в РФ, - ред.). Вже вони готують майданчик. Там хороша глиняна подушка, гарний майданчик. Вони в грудні 2016 року вже почали підготовку цього майданчика. І ще один варіант у нас - розміщення сонячних панелей.

- У "десятці"?

- Саме в "десятці". Ми з "Укренерго" створили робочу групу, виїхали на місце. Визначили кількість ділянок, які можемо виділити під розміщення сонячних панелей. Це ділянки, які без лісу (імовірно, парк сонячних панелей буде розташовуватися на 2,5 га. Перша черга - на території відселеного села Копачі, – ред.).

Сама ця технологія не вимагає особливо впливу людського фактора. Тільки на етапі будівництва потрібні люди. Ставимо, а далі там персонал мінімально задіяний, щоб їх обслуговувати. Території великі. Інфраструктура електромереж є. Вони в робочому стані. Є, куди видавати (електрика, – ред.). Поряд Київ, в якому дефіцит електроенергії. Є персонал, є територія, є інфраструктура. І що добре для громадян України, якраз периметр "десятки" посилюватиметься щодо доступу на цю територію. Буде заборона на відвідування.

- І екскурсії скасуються?

- Враховуючи величезний інтерес до цього місця, ні, звичайно. Нам народний депутат Ганна Романова (займається питаннями туризму, - ред.) сказала, що більш привабливого місця. як Чорнобиль, куди б їхали так цілеспрямовано іноземці, такого іншого місця в Україні немає. Так, це зона традиції, зона біди. У нас 16 тисяч відвідувачів щорічно.

Новини за темою

- Як буде відбиратися інвестор?

- Кожен повинен займатися своїм. Бізнесмени повинні займатися бізнесом, залучати кошти, генерувати ідеї. Ми як державне агентство повинні створювати умови, щоб їм було цікаво. Як мінімум у нас з'явилася ідея. Але скажу чесно, що коли ми про це розповіли, то кількість заявок тих, які до нас звернулися (інвесторів, готових брати участь у проекті, – ред.) перевищила наші сподівання. Звернулося більше, ніж ми розраховували. Незважаючи на те, що це досить дорога технологія з тривалим терміном окупності, звернулося багато компаній.

- А хто звернувся?

- Дуже багато, понад 50 компаній.

- А скільки вітчизняних, скільки іноземних?

- Я так навіть не скажу, а українських навіть більше. Є серйозні компанії з ім'ям. Не просто там якісь ТОВ. Є серйозні французькі компанії, данські, німецькі, американські. Але більшість - українські.

- Добре, чи ДТЕК, скажіть, є серед тих, хто звернувся?

- Є. Вони теж звернулися. Інша справа, що настільки нормативно в нас все зарегульовано, що ми ці труднощі постійно долаємо. Ось у березні минулого року ще, коли ця ідея з сонячною енергетикою тільки виникла, ми зіткнулися з тим, що в положенні про діяльність агентства (з управління зоною відчуження, – ред.) немає відповідної функції. У законі про зону відчуження не було норм. Ми почали змінювати законодавство. Звичайно, міністр (Остап Семерак, – ред.) нас дуже підтримував. Нам вдалося внести відповідні зміни, і далі пішла ця історія. Ми розпочали зі спроби запустити пілотний проект.

- А з ким? З якими компаніями?

- З тими, хто перші звернулися. Суть у чому... Прийшла одна компанія. Ну, хочемо. Я кажу йому (представнику компанії, – ред.): ну, добре, але ти в курсі, що ти будеш експериментальним кроликом? Будемо тренуватися. Я скажу чесно, я борюся з цим вже рік, і це виявилося не так просто. Чому? Тільки оренда - в оренду здає фонд Держмайна.

- Землю здає? (уточнюю, пам'ятаючи, що співрозмовник говорив про покинуті сільськогосподарські поля, порослі кущами)

- Поясню. З точки зору українського законодавства, земля і об'єкти нерухомості - це різні об'єкти. За класифікацією. І все, що стосується об'єктів нерухомості, здає в оренду ФДМ, щодо землі там інше законодавство, і ФДМ до цього жодного відношення не має. Ми шукали (для реалізації проекту пілота, – ред.) об'єкти нерухомості – там міста, села, які залишили люди. Нам була потрібна територія трохи більше одного гектара. Ми знайшли бетонну площадку на ЧАЕС і такий самий об'єкт, який знаходиться в Чорнобилі. Він рівний, асфальтний. Звернулися до ФДМ, давайте здамо її в оренду. Поставили на торги, і ця компанія (інвестор з яким реалізується пілот, – ред.) тільки стала подаватися, як вони кажуть: чекайте, це бетонна площадка. Загалом щоб оцінити це майно, жодна з семи методик ФДМ, як виявилося, не підходить. Тому що в основі багатьох методик лежить порівняння з іншими об'єктами, і, зрозуміло, нам це не підходить (тому що інших комерційних об'єктів у Зоні немає, – ред.). Взяли методику використання держмайна, почали прораховувати, якої товщини бетон, яку кількість використано. Стали переводити в те, скільки цей бетон може коштувати з розрахунку за цінами.

- Серйозно? Така процедура?

- Серйозно. Загалом, ми вийшли тоді на таку вартість, що прийшов цей потенційний інвестор і каже: все, закриваємо цю тему. Тому що воно, як у Києві, виходить. Мені в Києві дешевше взяти в оренду цю бетонну площадку, ніж вона обходиться в Чорнобилі. Ми знову до ФДМ, говоримо: колеги, вони нову якусь методику знайшли, порівняли, вийшло на 30% менше. Інвестор каже: добре, на 30% менше. Навіщо воно нам у Чорнобилі?

Новини за темою

- Це величину оренди визначали так?

- Зрозуміло, вона розраховується залежно від цієї методики. Але ви ж розумієте, щодо цієї бетонної площадки. Або вона буде генерувати, або не буде взагалі нічого. Вона буде просто невикористаною стояти. Приходимо знову до ФДМ, а вони нам кажуть: колеги, ви нам зменшуєте надходження до держбюджету.

- Тобто хай краще просто без діла стоїть?

- Отож! Починаємо рахувати, я кажу, давайте рахувати прямі доходи і непрямі. Стоїть бетонна площадка. Або ми на ній поставимо сонячні панелі, або не буде нічого. Так, ми не візьмемо 100 грн з квадратного метра. Давайте візьмемо 5 грн, але це буде 5 грн на 49 років! Добре, якщо ми тут поставимо панелі, і вони будуть генерувати електроенергію, платитимуть податки, будуть працювати люди, будуть робочі місця. І це на 49 років! Або не буде цього нічого. У ФДМ кажуть: ми за! Зробили постанову про знижувальний коефіцієнт. У листопаді уряд її схвалив. Але це навіть говориться швидко, а як воно робилося...

- Можу уявити!

- Далі – більше. Якщо здається на 49 років об'єкт в оренду (як у випадку з проектом, – ред.), договір повинен бути нотаріально засвідчений. Щоб це зробити, нотаріус каже: дайте техпаспорт на це майно. У нас немає техпаспорта на це майно, тому що ніколи не було! Тому що воно раніше нікому не було потрібно!

Знову-таки шукаємо, хто проведе оцінку і зробить техпаспорт. Потім його потрібно зареєструвати в реєстраційній службі. А в службі нам кажуть: а в нас немає такого міста Чорнобиль! Немає в програмі, яка займається реєстрацією, ні міста Чорнобиль, ні міста Прип'ять! Відповідно ані вулиць, нічого немає. І на цій підставі ми нічого не зареєструємо. І це при тому, що рік вже стільки роботи ми зробили. Ні. Але в реєстрі спецмайна все є, і місто Чорнобиль є. У мене Чорнобильський спецкомбінат зареєстрований у Чорнобилі. Всі підприємства зареєстровані, хоча податки сплачуються в Іванкові. Загалом, вирішили, що потрібно вносити зміни. Тоді на рівні керівництва ухвалюється рішення, щоб додатково включити цю адресу. Переконав. Включили. Нам навіть довелося доводити, що об'єкт – це нерухомість. Підключали державну архітектурну інспекцію.

- І це лише одного майданчика з усього проекту?

- Це тільки одного. Але це прецедент. Потенційно тому, хто прийде далі (слідом за першою пілотною компанією, – ред.), уже не потрібно буде добиватися ухвалення постанови про знижувальний коефіцієнт, не потрібно буде переконувати реєстраційну службу. І я дійсно цим людям, які це пройшли, дуже вдячний, що вони не кинули це на півдороги. І пройшли весь цей ланцюжок.

- Може, ви скажете, хто ж ці щасливчики, які будуть реалізовувати пілотний проект?

- У нас дві таких ділянки – одна компанія вінницька, яка професійно займається сонячними панелями, друга - українсько-німецька і теж професійно займається. (На сайті ЧАЕС одна вказана як "Солар Чорнобиль" (Київ), засновником якої є колишній директор австрійської Activ Solar (яку пов'язували з братами Клюєвими) Євген Варягін. Підрядчик будівництва - його ж компанія "Родіна Енерджі Груп".)

Новини за темою

- А той же ДТЕК зійшов з дистанції?

- ДТЕКу тоді ще не було. Ці компанії були першими, прийшли рік тому.

- Тобто інвестор за проектом розміщення сонячних панелей у Зоні буде не один, а парк буде поділено між кількома інвесторами?

- Звичайно, відверто хочеться зробити щось нове, хороше. На конкурентних умовах. Пілотні проекти пішли по об'єктах нерухомості, а щодо решти компанії там буде виділено землю. Там буде інша процедура виділення, і я не виключаю, що в нас теж виникнуть певні труднощі.

- У презентації проекту у вас написано, що в цілому парк може давати 1,2 ГВт електроенергії – 1% від загального виробництва в Україні. Це взагалі весь парк?

- Це так, розрахунково, весь парк.

- А пілотний проект скільки буде генерувати?

- Там буде розміщено панелей десь на 0,75 МВт. Це всього 750 тис. дол. інвестицій. Це взагалі перша приватна інвестиція в Зону відчуження. До цього були тільки грантові кошти і бюджетні. Це 15 робочих місць. Друга - 1,5 МВт і близько 30 млн грн інвестицій.

- А як вам ідея влаштувати в Зоні могильник для побутових відходів?

- Поки ці ідеї тільки лунають у засобах масової інформації, і ще ніхто з конкретними пропозиціями в Агентство до нас не звертався.

Ця територія і без того забруднена, але іншим забрудненням. До того ж на територіях, які вже указом президента відведені під заповідник, відроджується природа, там вже 1,2 тисячі рослин, мінімум 19 "червонокнижних". 409 видів тварин, з них 54 види із "Червоної книги". Поновлюються ліси – за 10 років 636 гектарів лісу було висаджено і майже 3 гектари відновилися.

Новини за темою

- Тобто його доведеться пиляти, розчищати території для сміттєвих полігонів?

- Цього не можна робити. Одна з головних функцій, яку виконує Зона, – бар'єрна, це нерозповсюдження радіонуклідів за межі Зони. Це головне, для чого ми існуємо.

- Мені ваші екологи пояснювали, що, якщо, наприклад, цезій потрапив у сосну, він у ній і буде залишатися, і потім, коли вона впаде, він уже з нею разом піде в землю на тому місці. Тобто, чим більше Зону заплітає рослинність, тим вона безпечніша для навколишнього середовища. Що, мовляв, її, як перину, трусити не можна, рух створювати.

- Абсолютно правильно. Тому "тиха" технологія розміщення сонячних панелей на придатних для цього відкритих ділянках підходить для Зоні найбільше.

- А скільки ще Зоні бути Зоною? Чи можна там, наприклад, колись буде зайнятися сільським господарством?

- Ні. Немає сенсу повертати людей на цю територію. Не повинна виникати ідея ні через 300, ні через 500 років займатися в Зоні сільським господарством, бурити землю і пити воду. Тут же трансуранові елементи.

Розмовляла Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>