banner banner banner

Полювання на ватажків терористів йде і зараз, і гнів Божий їх наздожене

Народний депутат, глава Української добровольчої армії Дмитро Ярош в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про те, хто міг вбити Жиліна, як працює УДА і про обстановку в зоні АТО

Полювання на ватажків терористів йде і зараз, і гнів Божий їх наздожене
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат, глава Української добровольчої армії Дмитро Ярош в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про те, хто міг вбити Жиліна, як працює УДА і про обстановку в зоні АТО

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях Дмитро Ярош.

Доброго вечора. Коли вбили Жиліна, я згадала, як ми з вами обговорювали ізраїльську операцію "Гнів Божий". Як ви вважаєте, це "гнів Божий", зачистка ФСБ чи випадковість?

Ярош: Що це гнів Божий, сумнівів у мене немає. Але ось чиїми руками цей гнів здійснено – тут є питання. Дуже хотілося б сподіватися, що нарешті наші спецслужби почали працювати у напрямі ліквідації терористів, які спричинили ту війну, яку ми маємо зараз на нашій землі. 

- Є ряд осіб, які на сьогодні є військовими злочинцями. Є список цих людей. Як скоро на них чекає кара, якщо ми не зможемо це зробити за законом?

- Існує деякий дисонанс. Мене вже два роки ніяк не знімуть з розшуку Інтерполу, куди було внесено за поданням Росії. Але при тому всьому нещодавно бачив інформацію, що стосовно Гіві та Мотороли було відмовлено взяти їх у розшук. Європа навіть їх не сприймає чомусь як злочинців. Тим більше, військовими злочинцями.

- Можливо, ми мало даємо інформації та документів з цього приводу?

- Можливо, не допрацьовують наші правоохоронні органи.

- Для Європи тільки ж докази потрібні.

- Так, в тому є проблема. Але я переконаний, що полювання і зараз на них іде. Ми  бачили декілька прикладів проведення спроб операцій з ліквідації саме цих людей. На жаль, вони були невдалими, але на все свій час під сонцем. Я думаю, що гнів Божий їх так само наздожене.

- Ви нещодавно казали, що Росія активно насаджує в Донбасі свою агентуру. А що робимо ми? Чи є в Українській добровольчій армії  (УДА) співпраця зі спецслужбами з цього приводу? Чи є ваші люди в окупованих районах?

- Я не можу давати конкретної інформації. Від початку війни наші бійці працювали, і працюють зараз, за лінією фронту, виконуючи ті чи інші завдання українських спецслужб. Звичайно, що ресурсна база, російська і українська, поза порівнянням, але при тому всьому цей напрям існує: забезпечення інформацією щодо пересування терористичних груп тощо. Інформація різноманітна, і вона надходить постійно. У тому числі, завдяки і нашим бійцям.    

- Що говорить агентура про те, що відбувається за лінією фронту?

- Населення дуже неоднорідне, і неоднорідно ставиться до тієї так званої влади "ЛНР-ДНР". Проукраїнські настрої існують, звичайно, але не в такому процентному відношенні, як хотілося б. Але є стабільний прошарок проукраїнських громадян, і це, власне, і надихає нас на те, щоб якомога швидше звільнити ці території. Як у "ДНР", так і в "ЛНР" існує розгул бандитизму. Але форми впливу на ситуацію можуть відрізнятися: там іде відкрита зачистка невгодних, а там – якась закамуфльована (хтось грибів якихось з’їв). Але при тому всьому ці утворення не мають жодної перспективи, і я думаю, що навіть Росія це прекрасно розуміє. Така політика вже почалася. Я зараз говорив з комбатами, і вони кажуть, що тиша на фронті повна. Мабуть, і Росія вже впливає на цей процес. Подивимось, що буде найближчим часом.

- Кому підпорядковується Українська добровольча армія? Яка її чисельність? Хто нею командує? Які завдання вона ставить перед собою?

- Українська добровольча армія – це регулярні війська, утворені на базі бойових підрозділів  ДУК. Відповідно, провідництво цими підрозділами, які є і на фронті, і в тилу (загони тер- оборони), здійснюю на цей момент я. Але реально на фронті вони, звичайно, підпорядковуються командуванню АТО, виконують абсолютно всі накази, розпорядження протягом всього військового конфлікту. Ми не маємо зараз якоїсь турбулентності в стосунках між добровольцями і командуванням АТО. Це одні з найбільш боєздатних підрозділів. Я не можу називати їх конкретної чисельності, але це тисячі людей, які є і на фронті, і в тилу.

- Ви підпорядковуєтесь конкретно Міноборони чи відомству Авакова?

- На цей момент, згідно з чинним законодавством, якогось прямого підпорядкування немає. Але існує командування АТО, і якщо підрозділи розташовані в зоні АТО, то, відповідно, вони командуванню АТО й підпорядковуються. А ми ж знаємо, що керують цією операцією Генеральний штаб і представники Генерального штабу, які раз на декілька місяців міняються на фронті. Тому в нас (і в мене особисто) і з Генеральним штабом, і з СБУ, і з Міноборони абсолютно нормальні стосунки. А я ще до того всього є радником начальника Генерального штабу, який курирує питання добровольчих підрозділів, які лишилися поки що без статусу. Стосунки нормальні, робочі. Працюємо.

- У чому функціональність й ефективність Української добровольчої армії, якщо порівнювати з частинами Нацгвардії чи частинами ЗСУ?

- У Нацгвардії дуже специфічні завдання. На початку війни "Донбас", "Азов", батальйон Кульчицького були на першій лінії оборони, а зараз – на другій: блокпости і т. д. Тобто функціонал абсолютно різний. Підрозділи ж УДА від самого початку війни перебувають на передовій лінії весь час і виконують завдання з безпосередньої протидії російським терористичним бандам. Це, безумовно, величезний досвід. Якщо в 14-му році це були добровольчі ватаги, то зараз це люди, які справді за 2,5 роки набули дуже великого бойового досвіду. Структуру вимальовано дуже вмотивовану: люди вже 2,5 роки на фронті, і ніхто не хоче їхати додому. Ми зараз зіштовхнулися ще з такою тенденцією, що хлопці, які відслужили в ЗСУ або в Нацгвардії,  зараз у чергу встають в наші підрозділи, бо ставлення командирів і підлеглих зовсім інші. ЗСУ, в порівнянні з 14-м роком, дуже виросли. Але при тому всьому спосіб мислення і діяння, насамперед командного складу, все ж таки радянський лишився. У нас же немає тієї радянщини. Можливо, то і є головний стимул, щоб воювати в наших лавах. Немає такого армійського дебілізму і всяких інших речей.

- Сьогодні офіційно командувачем УДА є ви?

- Можна й так сказати, я не наголошую особливо на цих посадах. На цей момент я координую діяльність всіх цих підрозділів, які у нас є: 5-й, 8-й батальйони, управління військової розвідки, снайперська служба, медичний батальйон "Госпітальєри", вишкільний центр зараз запускаємо, побудували казарму на 370 місць за натівським зразком. Зрозуміло, що система доволі потужна, і плюс ще загони тероборони.  

- А хто фінансує зараз УДА?

- Знаходимо гроші. Це наш вітчизняний бізнес, і великий в тому числі. Є мережі магазинів, які нам допомагають продуктами, будівельними матеріалами.

- А хто дає гроші? Адже людям потрібно платити зарплату?

- На превеликий жаль, у тому підході, аби щомісяця виплачувати матеріальну допомогу, тут системності немає. Свого часу "Фонд оборони України" допомагав, перераховував гроші.

- А хто займається у вас фінансовою логістикою?

- У нас є підрозділ, який відповідає за забезпечення, за тил. Є, власне, заступник з питань тилу. Ці люди тим і займаються. Досвід у них великий. Останнім часом до нас з діаспори надходить спорядження, бахіли, прилади нічного бачення. Ми діаспорі дуже вдячні. Є люди, які відповідають за конкретні напрями. Але коли це великий бізнес, то доводиться й самому зустрічатися. Багато хто з тих людей, з якими я спілкуюся, бачать загрозу існуванню держави, а, отже, й власному бізнесу. 

- Вас не образило, що вам не запропонували офіційної посади в українській армії?

- Ми УДА тримаємо для того, щоб була якась позитивна альтернатива ЗСУ, саме для того, щоб був приклад, куди йти. В якійсь частині, звичайно, УДА – це позитивна, мотиваційна альтернатива. Якби я ставив собі на меті робити якусь військову кар’єру, то, включивши певні політичні важелі, можна було б досягнути такої мети. Але я перед собою того не ставив, тому мене це геть не ображає. Посади радника Генштабу достатньо для того, щоб була повна координація і взаємодія добровольчих підрозділів і ЗСУ. Ми шукаємо форму залучення і легалізації. Буде добре, якщо пройде законопроект. Якщо не пройде… Зараз прийнято закон про сили спеціальних операцій. Можливо, туди.

- Якщо потрібні якісь рішення від влади, з ким ви спілкуєтеся?

- Щодо війни я більше спілкуюся з начальником Генерального штабу. На колегії Міноборони і нашого комітету з питань оборони і нацбезпеки обговорювали певні питання з Полтораком. З МВС ми не перетинаємося.

- Багато хто з воїнів АТО, добровольців віддав своє здоров’я. Вони – герої. Втім, багато з них залишилися роботи, нема на що лікуватися тощо. Чи все зробила наша держава для цих людей?

- Без них не було би України. Хоча  водночас були й тисячі відказників із мобілізованих, які не хотіли йти в атаку. Це було масове явище, на жаль. Держава не виконує всіх тих обов’язків перед цими людьми. Немає для інвалідів місць у лікарнях. Скрізь бюрократія, і це просто вбиває. Особливо коли з фронту сюди приїжджаєш. Якби ми так воювали, як вони працюють… то москалі би були вже в Києві.  

- Але ж ми, начебто, створюємо госпітальну медицину, фронтову.

- Потрібні реабілітаційні центри, де б ішлося не тільки про повернення фізичного здоров’я, а й про психологічну реабілітацію. Це робиться, але дуже повільно йде. Це радянська система, яка може через десять років щось виконати, а це треба вже зараз.

- Як ви вважаєте, чому люди, які зуміли через волонтерство вмонтуватися в державну машину, виявилися людьми кар’єрними, часто хапкими на руку?

- Багато людей не витримують випробування владою. Але я бачу, власне, тих, хто не пішов у владу і дотепер допомагає підрозділам ЗСУ. Честь і хвала цим людям.

- Чи маємо ми зрозуміти вже, що треба розраховувати на власні сили?

- Я ж український націоналіст, а це одна із догм українського націоналізму – розрахунок на власні сили українського народу. Підключивши всі ресурси, ми можемо зупинити агресію Росії навіть своїми власними силами. Хоча, звичайно, міжнародна підтримка, це завжди  плюс. Але в тій же Європі основну ставку треба робити на Польщу, країни Прибалтики, бо вони знають, що таке російська агресія. На Велику Британію, яка займає послідовну антиросійську політику і є одним з основних гравців у світі. Тут треба укладати двосторонні союзи з конкретними країнами, які я назвав. 

- Як ви вважаєте, хто винний в тому, що сепаратисти на свободі, що йде наркотрафік через Щастя? Що відбувається?

- Мої підрозділи перебувають там, де немає наркотрафіку, бо це найгарячіші точки на фронті. Я чую таку інформацію, але не знаю фактажу. Зрозуміло, що це відсутність політичної волі це припинити, бо це все припиняється дуже легко.   

- Як би ви це припинили?

- Я би нашим підрозділам, вмотивованим, доручив би фізично ліквідувати канал постачання наркотиків чи інших незаконних речей. Ми би це зробили протягом декількох днів. Але це –  "ні війни, ні миру", коли йде торгівля з окупованими територіями під прикриттям, що там наші громадяни, – призводить до таких наслідків. Хлопці стоять на блокпостах, їм платять відповідні гроші, дуже великі, які вони ніколи в ЗСУ не отримають, і це їх деморалізує повністю. А тут ще можливе вербування з боку російських спецслужб, бо це гачок. Так не можна воювати.   

- Чи є у вас всередині УДА своя служба безпеки?

- Безумовно, без таких структур на війні ні в якому разі не можна. Ми спостерігали не одну спробу засилання агентури в наші лави, і такі спроби їм вдавалися, але, слава Богу, ми їх нейтралізували.

- І власна контррозвідка у вас теж є?

- Безумовно.

- На якому етапі ідея з комітетом національної дії?

- Ми його створили. У червні ми провели конференцію в Дніпрі, там було декілька середовищ. Це рух "Вільні люди", який представляють Левус і Висоцький, Тарас Стецький зі своєю групою, це "Спілка офіцерів" – генерал Скіпальський. Це певна платформа, ще не організація.

- Ця платформа стане основою для партії, про яку ви говорили рік тому?

- Так. Ми працюємо доволі послідовно, я ще поїздки Україною здійснюю, веду різні переговори. Це державницька правоцентристська сила, яка може стати третьою силою, по суті, в отих розборках одних та інших, що я і в парламенті спостерігаю. І де немає тих, чия правда.  Власне, треба щось витворити справжнє, і таке, щоб мало уявлення про честь, про гідність, про сумління. І справді працювало для народу.

- Чи може в майбутньому бути пропозиція, щоб всі, в кого національна ідеологія є платформою, об’єдналися?

- Безумовно. Я ж на це й працюю. Роль лідера мене не дуже й цікавить. Все може бути. Всі здорові національні сили можуть об’єднатися. Для того об’єднання потрібно декілька речей: в ім’я чого це створюється, завдання, які стоять, і хто чого конкретно прагне. Щоб все діяло в системі і не заважало національним інтересам.

- Чому не можна утворити грошові канали, які б допомогли стати на ноги національному руху в країні?

- Свого часу я три роки працював під порядкуванням покійної Слави Стецько і непогано ознайомлений з діаспорою. Знаю, скільки десятків і сотень мільйонів доларів пішло в Україну на абсолютно різні проекти. Особливо в часи Помаранчевої революції, Революції гідності. Багато авантюристів туди приїжджає, прокачує їх, везуть сюди гроші, і ці гроші діваються невідомо куди. Тому я кажу, щоб і до нас ставилися обережно з тим усім. Я маю багато запрошень поїхати світом, але не маю зараз простору для маневру – Інтерпол та інші речі не дуже дозволяють. Але ми працюємо і в тому напрямі. Ми створили громадську організацію "Державницька ініціатива Яроша" і через неї намагаємося працювати. Діаспора вже входить до структури в Європі.

- Як змінився Ярош за ці два роки?

- Більше життєвого досвіду здобув. І стало важче приймати рішення.

- Яких ілюзій позбулися?

- Я був у політиці з 1988 року, просто не публічній. Я собі саме ілюзій майже не мав – ані під час революції, ані після.   

- Ви видали дочку заміж. Ви задоволені зятем?

- Поки що так. Він 2,5 роки на війні – командир роти в п’ятому батальйоні.

- Тяжко буде вашим жінкам.

Дякую за розмову.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>