banner banner banner

Погоджувальна рада нагадала Коксу Голлівуд, де кожен політик намагається завоювати "Оскар"

Віце-спікер парламенту Оксана Сироїд розповіла про свої стосунки з Володимиром Гройсманом, чи зміг би він стати главою Кабміну і чому від посади відмовився лідер "Самопомочі" Андрій Садовий

Погоджувальна рада нагадала Коксу Голлівуд, де кожен політик намагається завоювати "Оскар"
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

Віце-спікер парламенту Оксана Сироїд розповіла про свої стосунки з Володимиром Гройсманом, чи зміг би він стати главою Кабміну і чому від посади відмовився лідер "Самопомочі" Андрій Садовий

Влащенко: Події тижня ми обговорюємо з народним депутатом України, віце-спікером українського парламенту Оксаною Сироїд.

Вітаю, Оксано Іванівно. Уже кілька тижнів триває парламентська криза. Якою є позиція "Самопомочі"?

Сироїд: Позиція дуже чітка: це позиція нашого перебування в опозиції. Ми вийшли з коаліції, сказали, що ми є в опозиції, через те, що коаліція реально існує. Вона є в цьому парламенті, вона абсолютно дієздатна, ми бачили іі голосування за Шокіна, за зміни до Конституції, і ми сказали, що ми не поділяємо цієї ідеї, на якій базується коаліція. Але ми будемо підтримувати ті рішення новоствореного уряду, які відповідатимуть інтересам людей та інтересам держави української.

- Чи пропонували лідерові "Самопомочі" Садовому пост прем'єра? Чи дійсно для кожної фракції так важливі крісла в уряді?

- Ми жодного разу не торгувалися за жодне з крісел. І це може підтвердити офіційно будь-хто. Навпаки, щоразу ми казали, що ми не можемо і не хочемо претендувати на жодні посади. Будь ласка, формуйте уряд, це ваша відповідальність. Суб’єктом, який може пропонувати крісло прем’єра, є коаліція. Коли "Самопоміч" зайшла до парламенту, вона наполягала на тому, щоб коаліційна угода формувалася так, як вона має формуватися, – разом, за столом. І тоді нам вдалося це зробити разом. Треба повертатися до того, як воно має бути. І треба робити парламент парламентом. А парламент і парламентська коаліція Андрію Івановичу пропозиції не робили. Відповідно, це все є блеф. Була розмова президента з паном Садовим, мером Львова, де обговорювали це як перспективу, як можливість.

- Але пан Садовий підтвердив, коли вийшов з АП, що пропозицію йому було зроблено.

- Він підтвердив те, що була розмова. Мі всі знаємо, що була розмова, і в процесі прозвучала така ідея. А пропозицію президент робити не може. Якби фракція "Об’єднання “Самопоміч”" мала в парламенті 226 голосів, то вона би запропонувала Андрію Івановичу стати прем’єром. Якщо б фракція "Об’єднання “Самопоміч”" об’єднала депутатів парламентунавколо своїх ідей і принципів, то вона би разом з іншими депутатами могла би зробити Андрію Івановичу пропозицію. Так це робиться цивілізовано.

- Хто в Україні має повну інформацію того, що відбувається?

- Це більше питання, мабуть, до президента. Однозначно він володіє більшим обсягом інформації. Також певним обсягом інформації володіє прем’єр-міністр, голова ВР. Але я маю величезні проблеми з доступом до інформації, навіть незважаючи на свій пост.

- Тобто ваш шеф Володимир Гройсман частину інформації від вас просто приховує?

- Ні, це система так працює. Це не питання навіть голови ВР. Просто так прийнято. Є певні способи роботи. На жаль, ми досі маємо таку практику в парламенті, коли голову ВР розглядають як начальника, наче він керує ВР. Ми неодноразово мали дебати з головою ВР стосовно цього, і я йому пояснювала, що це не так, це є горизонтальна структура, а він є модератор процесу. Я думаю, що він великою мірою перебуває в полоні стереотипів і попереднього досвіду, але поступово він опановує розуміння. На жаль, немає культури ділитися інформацією і говорити. Хоча в Брюсселі та після повернення з Брюсселю (тоді, коли ми мали разом з європейськими парламентарями обговорювати ситуацію в Україні й отримали результати аналізу Кокса щодо стану українського парламенту), то ситуація дещо змінилася, тому що з’явився трошки інший рівень довіри і спроможності людей говорити. Неможливо зробити політику, якщо ти не сидиш з людиною і не говориш. А поки що ми цієї культури ще не маємо, через що ми так тяжіємо щоразу до авторитаризму.

- Якою може бути наступна коаліція?

- Беззастережно, коаліція неможлива без БПП і без НФ. Це буде кістяк, а далі висловив готовність увійти до складу коаліції Олег Ляшко, лідер Радикальної партії, і більше ніхто публічних заяв не робив. Вочевидь, що оскільки дві політичні сили будуть і надалі складати кістяк коаліції, то вони будуть складати і кістяк уряду. Інакше це неможливо. Тому, напевно, деякі з осіб залишаться ті ж самі.

- Одна з головних подій цього тижня – голосування за закон про спецконфіскацію. Чому "Самопоміч" гостро критикувала цей закон, а потім за нього проголосувала?

- Цей законопроект з’явився понад півроку тому, і тоді там ще були прізвища. Далі там вже не було прізвищ, але ідея не змінювалася. Мета законопроекту (і всі депутати це розуміли) – там заховано кілька схем. Одна із схем пов’язана зі славнозвісними  нафтопродуктами Курченка, які, напевно, вже давно реалізовано, і десь там ці кошти застрягли, а, може, навіть ці кошти вже розділено. А євробонди Януковича можна буде після того, як їх конфіскують, собі ж продати зі знижкою, а потім звернути до сплати Нацбанку України. Оскільки це всі розуміли, відповідно, був такий спротив. Мені дуже прикро, що депутати з різних фракцій фактично паралізували роботу парламенту, шантажуючи тим законопроектом. Після цього депутати "Самопомочі" і "Батьківщини" витратили купу свого часу, щоб повернути до закону презумпцію невинуватості, можливість повернути свої кошти і забрати звідти третіх осіб, оскільки під загрозу підпадають всі нормальні люди, які не мають жодного стосунку до грошей Януковича. Це дозволило розблокувати роботу ВР. Я не голосувала і в цій редакції також. Але я просто хочу, щоб люди розуміли, що наша найбільша загроза – це те, які наслідки цей закон матиме для простої людини, яка має гроші в банку. І наша мета була – як убезпечити українців від того, що проти них буде застосовано такі речі.

- Чи можна в країні, де суди не працюють, голосувати за такі закони?

- У нас є достатньо механізмів для того, щоб повернути кошти Януковича. Просто дехто не хоче застосовувати ці механізми, а хоче, все ж таки, цими грошима поділитися.  

- Хто стежитиме, куди далі підуть ці повернуті кошти?

- У рамках безвізового пакету було прийнято закон про управління арештованими і конфіскованими активами, якими має займатися Агентство, бо сьогодні, це дійсно свавільна практика. Цей закон має набрати чинності з червня цього року. Я вважаю, що ми повинні зробити все для того, щоб нічого не набрало чинності стосовно спецконфіскації, поки не запрацює механізм управління конфіскованим майном. А судді, попри все, що відбулося, не визнають сьогодні своєї відповідальності. Ми боролися за незалежний суд, а зробили незалежну корупцію. Сьогодні наше завдання – цю систему поміняти.

- Доки триватиме це неподобство – ЦВК й Охендовський?

- У нас ЦВК немає. Ті люди, які себе називають членами ЦВК, вони такими не є. Їхні повноваження закінчилися, і це підриває весь виборчий процес. Це є питання виключно до президента, тому що всі депутатські фракції вже подали свої пропозиції щодо складу нового ЦВК, а президент України не хоче вносити до парламенту новий склад ЦВК. Коли гарант Конституції відмовляється виконувати свої  конституційні  обов’язки, то що можна зробити за цих обставин?! Це ж є свавільність.

- Чому ви проголосували за те, щоб засідання погоджувальної ради депутатських фракцій і груп здійснювати в закритому для ЗМІ режимі?

- Парламент сам по собі є органом, який має бути повністю відкритим, бо це є представницький орган народу. А про нашу погоджувальну раду пан Кокс сказав, що вона нагадує Голівуд, де кожен політик намагається завоювати Оскар. А погоджувальна рада повинна працювати над порядком денним, думати над тим, які найбільш якісні, погоджені рішення запропонувати . А якщо є камера, то політик, звісно, воює за Оскар. Всі ті рішення, які прийме погоджувальна рада, будуть у залі, і їх побачать всі ЗМІ. На погоджувальній раді нічого не може бути такого, що рано чи пізно не побачить зал. Така пропозиція пов’язана з тим, щоб дати політикам не воювати за прихильність, а думати над якістю порядку денного сесії. Йдеться про те, щоб погоджувальна рада як інструмент, як інститут працювала над порядком денним. Це не питання закритості для журналістів, це питання  непублічності, щоб цей процес був ефективним. Україна – єдина країна серед демократичних держав, де засідання погоджувальної ради є публічними.

- Чи правда, що не всі члени делегації, які їздили до Брюсселя, активно брали участь у робочих процесах?

- Я не знаю всього складу делегації, і важко сказати, тому що було багато панелей. Але дуже багато депутатів працювало. Враження і динаміка взаємодії з європейськими парламентарями були дуже позитивними, і робота депутатів теж була позитивною.

- Що сталося у Львові з ЛГБТ-фестивалем?

- Будь-яке насильство – де б воно не сталося!  – це є жахлива річ, тим більше насильство, яке пов’язане з базовими свободами, зі свободою мирних зібрань. І на це немає жодних виправдань. У мене є величезне питання до органів правопорядку, які чомусь не затримали жодного з тих, хто брутально і вульгарно поводився стосовно людей. Їх затримали, провели роз’яснювальну роботу і відпустили. Найбільшою провокацією я вважаю саме такі дії органів правопорядку, тому що ніхто  не може бути впевнений у своїй безпеці. Одразу виникає запитання: "А, може, вони про це знали, може, вони цьому сприяли?". У мене є величезне і глибоке обурення, що в нас свобода мирних зібрань не є захищеною. Ми повинні разом вирощувати культуру спілкування, толерантності.

- Люди у формі поліції повинні розуміти, що якщо людина кинула камінь у вітрину або в голову іншій людини, то цю людину має бути заарештовано.

- Органи правопорядку спочатку намагалися цьому запобігти, але, на жаль, коли ця ситуація трапилася, вони свою правоохоронну функцію не виконали.

- Чи можете ви сказати, що ви, ваша фракція на 100% відповідаєте за біографію Семена Семенченка, що ви відповідаєте за те, що у нього є досвід управління і менеджерські здібності?

- Кожна людина може на 100% відповідати тільки за себе. Але, працюючи із Семеном вже впродовж року, я можу точно сказати, що це є людина порядна, і нічого не змусило мене в ньому сумніватися. Те, що написано в ЗМІ про нього, не підкріплено жодним документом, я не бачила жодного судового рішення. Семен є прекрасним і в управлінні людьми і процесами, він є надзвичайно ефективним.

- Чи потрібно відкрити ВР для всіх людей, як це зроблено в багатьох країнах?

- ВР – режимний об’єкт ще з радянських часів, і, на жаль, його ще й досі не розрежимлено.  ВР –це представницький орган народу, і люди повинні мати абсолютний доступ до цього будинку. У парламенті таємниць від людей бути не може. Я сподіваюсь, що коли ми будемо змінювати закон про регламент ВР, власне, там і має бути вирішено всі питання публічності та доступу до приміщень парламенту також.

- Ваша позиція щодо "Укргазвидобування"? Ми повинні перевірити всі компанії, і йдеться  тільки про російське громадянство чи будемо перевіряти парламент на наявність двох-трьох паспортів?

- Треба дивитися на реальність: ми у війні з Росією, але водночас запросто використовуємо росіян-менеджерів, які, як правило, виконують подвійні функції. І тому призначати на будь-які посади росіян є блюзнірством і державною зрадою з боку всіх державних органів.

- Багато хто з наших топ-чиновників веде бізнес з Росією. Чи не є це державною зрадою?

- Я вважаю, що це є зрада державних інтересів. Сьогодні ми не можемо цього собі дозволити. Ми повинні бути відповідальними перед людьми, а люди це відчувають як зраду. А депутатів з російськими чи не з російськими паспортами призначають люди – вони за них голосують.

- У нас сьогодні чиновники мають подвійне громадянство, і про це мовчить ВР.

- Це саме те, чим повинна опікуватися і громадськість, і ЗМІ.

- Чи знаєте ви, що більша частина депутатів роз'їжджає світом, мотивуючи це тим, що вони ведуть пропагандистську роботу. При цьому ніяких звітів немає. Чи може така діяльність трактуватися як корупційна?

- Якщо вони не можуть довести, за який кошт вони подорожували і з якою метою, – значить, так. Все має бути публічно: і стосовно всіх подорожей депутатів, і стосовно всіх витрат. Це є питання до апарату ВР. Я, заступник голови ВР, не можу домогтися від апарату ВР кошторису ані за минулий рік, ані за цей. Я розумію обурення людей. Я також обурена. Попри моє письмове звернення, відповіді я не отримала.

- Чи потрібен нам новий закон "Про народного депутата", де б був механізм відкликання, в тому числі й за прогули, і за інші речі?

- Нам потрібен новий закон про парламент, про президента і Кабмін.

- Скільки разів, з вашої точки зору, в процентному відношенні В. Гройсман порушував регламент?

- Я думаю, десь близько 80%.

- Чи буде він хорошим прем'єром?

- Він має дуже добрі здібності для роботи у виконавчій владі.

- Хто, крім О. Ляшка, претендує на місце спікера?

- Я не чула жодного прізвища.

- Яким сьогодні був ваш сніданок?

- Це були два печива з кавою.

- Чому на сайті ВР немає жодної декларації за 2015 рік?

- Для більшості випадків – це просто звичка робити все в останню хвилину.

- Чи будете ви читати книжку Б. Ложкіна "Четверта республіка"?

- Я точно її перегляну.

- Хто фінансує партію "Самопоміч"?

- Наскільки мені відомо, все це є на сайті партії "Самопоміч"

- Там є конкретні прізвища, хто які робив внески?

- Так. Я не маю більшої інформації.

- Чи є у вас улюблений поет?

- У мене дуже багато улюблених поетів. Серед них Ліна Костенко, наприклад.

- Чи є у вас подруги?

- Так, багато.

- Вони політики?

- Різні. Починаючи з університету і закінчуючи нинішньою політичною діяльністю.

- Чи давали ви хабарі даішникам або "подяки" лікарям?

- Я двічі – на початку своєї водійської кар'єри – мала такий досвід і відтоді більше ніколи цього не роблю.

- Як ви ставитеся до колег, які покинули фракцію "Самопоміч"?

- У нас були ідеологічні розбіжності, і люди пішли. Я їх бачу в парламенті.

- Чи правда, що ви часто конфліктуєте з Гройсманом? Він сказав, що нечасто.

- Ми дуже часто з ним дебатуємо, і дуже часто ці дебати бувають жвавими. Але ми не маємо конфліктів.

- Три причини продовжувати політичну боротьбу у ВР саме цього скликання?

- Цей парламент не вичерпав своїх можливостей. Є необхідність показати людям, що можна зробити щось інше. І є потреба зробити щось інше, зробити якісні речі.

- Дякую, Оксано.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>