banner banner banner

Після вбивства Нємцова ми опинилися в лісі з незрозумілими звірами

У справі про вбивство Бориса Нємцова з'явилися головні підозрювані, а російський портал "Спектр" поговорив з його близьким другом і соратником по партії "РПР-ПАРНАС", співголовою руху "Солідарність" Іллею Яшиним про те, яке враження на нього справили перші затримання, вбудовуються вони в яку-небудь з раніше озвучених версій, а також про те, чи скоро  буде опублікована доповідь Нємцова по Україні і які будуть дії опозиції після його загибелі

Після вбивства Нємцова ми опинилися в лісі з незрозумілими звірами
Фото з відкритих джерел

112.ua

Редакційний блог

У справі про вбивство Бориса Нємцова з'явилися головні підозрювані, а російський портал "Спектр" поговорив з його близьким другом і соратником по партії "РПР-ПАРНАС", співголовою руху "Солідарність" Іллею Яшиним про те, яке враження на нього справили перші затримання, вбудовуються вони в яку-небудь з раніше озвучених версій, а також про те, чи скоро  буде опублікована доповідь Нємцова по Україні і які будуть дії опозиції після його загибелі

- Буквально напередодні були арештовані підозрювані у справі про вбивство Бориса Нємцова. Ви готові тепер визнати задовільною роботу слідства? 

- Поки відомо дуже мало деталей, поки є тільки ряд загальних коментарів слідства, яке стверджує, що володіє незаперечними доказами провини заарештованих. Але ми будемо наполягати на тому, щоб ці докази були зроблені публічними. Слідство саме зацікавлено в тому, щоб ні у кого не виникло ані найменших сумнівів, що саме ці люди причетні до вбивства Нємцова. Мова йшла про те, що є записи камер спостереження, на яких чітко видно обличчя вбивць. Ці кадри повинні бути оприлюднені, щоб уникнути спекуляцій.

Затриманих, серед яких є колишній співробітник правоохоронних органів Чечні, підтверджують проголошену вами раніше версію про причетність спецслужб або дають підставу для формування нової версії?

- Найбільш цікавий персонаж серед затриманих - Заур Дадаєв, який кілька років тому був нагороджений за мужність особисто Нургалієвим. Звучить зловісно, коли людина спочатку президентським указом нагороджується орденом мужності, а через кілька років здійснює політичне вбивство біля стін Кремля. Це, звичайно, може бути збігом. Саме тому ми будемо наполягати на тому, щоб інформація про хід слідства і заарештованих стала максимально публічною.

Reuters

Якщо Дадаєв справді виявиться з батальйону "Північ", це означає, що він підпорядковується Алимбеку Делімханову, найближчого людині Кадирова, якого часто називають його особистим кілером і звинувачують у замаху на Зелімхана Яндарбієва в Катарі (ичкерийский "президент" Зелімхан Яндарбієв був убитий в Катарі 13 лютого 2004 року, - прим. "Спектру".), тоді сліди безумовно ведуть в Грозний прямо в кабінет Кадирова. В такому випадку, відкритим залишається питання, чи це була приватна ініціатива Кадирова або це було погоджено з Путіним. Можливо, він виростив відморозка, який стріляє направо і наліво і вже нікому не підконтрольний. Якщо буде доведена причетність вбивць до Кадирова, то він остаточно знахабнів від власної безкарності і вважає, що йому можна робити все, що завгодно. 

Новини за темою

Тим не менш, поки є побоювання, що все зведеться до покарання стрілочників, будь то реальні вбивці чи ні. Якщо замовники не будуть притягнуті до відповідальності, немає ніяких сумнівів, що політичні вбивства в країні продовжаться, тому що розстрілявши Нємцова люди повірять у власну безкарність.

- Відомо, що Борис Нємцов, ваша партія і руху "Солідарність" нерідко піддавали критиці керівництво Чечні. Чи відомо вам про якусь особисту неприязнь між Борисом Нємцовим і Рамзаном Кадировим?

- Нємцов часто висловлювався про Кадирова в негативному ключі, але набагато частіше піддавав критиці керівництво Росії. Не можна сказати, що Борис Юхимович був зосереджений на Кадирова як на об'єкт критики. Нємцов виступав на його рахунок, коли той давав для цього гучні громадські приводи.

Нещодавно на прес-конференції організатори руху "Антимайдан" заявили, що Борис Нємцов - перша жертва Майдану.

- Не дуже хочеться коментувати заяви негідників, які останнім часом старанно розпалюють атмосферу нетерпимості, ненависті і агресії по відношенню до Бориса Нємцова, його соратникам і іншим критикам влади. Не знаю, хто натиснув на курок, але очевидно, що ці люди несуть політичну відповідальність за кров Нємцова, так само як і особисто Путін. Ця прес-конференція на мій погляд - ознака боягузтва і неготовність відповідати за свої слова. Її учасники недавно кричали, що необхідно розчавити "п'яту колону", стверджували, що тільки смерть може зупинити опозицію. Тепер вони виправдовуються, наполягаючи, що їх не так зрозуміли і перебрехали їх слова. 

Це поведінка не чоловіків, а боягузів. Проте роль їх в останні кілька місяців досить драматична, тому що це ті люди, які стоять біля багаття і заливають туди бензин. 

Новини за темою

Не виключено, що Нємцова вбили люди, які змінили телевізор, хоча з моєї точки зору, це далеко не основна версія. Наприклад, порівняно з вбивствами, які здійснював БОРН, розправа над Нємцовим носила вкрай професійний характер. Те, що правоохоронні органи по гарячих слідах не змогли отримати жодної інформації, що вказує на високий рівень професіоналізму виконавців і замовників. Поки що для мене основна версія - причетність спецслужб. 

Reuters

Кожен раз, коли ми стикаємося з політичними вбивствами, фальсифікаціями, корупцією, ми підходимо до цього з критеріями якоїсь розсудливої людини. Борис Юхимович завжди говорив, що Путін найменше зацікавлений у вбивстві одного з головних своїх критиків. Але практика показує, що поки гинуть виключно представники опозиції, ті самі критики Путіна. Гинуть ті, хто говорить про конфлікт в Україні, викривають корупцію, кажуть про зловживання у владі. Останнім часом я і мої колеги отримують багато листів навіть від незнайомих людей з побажаннями берегти себе. Сумніваюся, що Олександру Залдостанову і Миколі Старикову дзвонять і кажуть: "Акуратніше, раптом вас ліберали застрелять". Тому що ліберали ні в кого не стріляють.

Може бути безліч екзотичних версій про "український слід" і "сакральну жертву". Але головним бенефіціаром, головним вигодонабувачем смерті Бориса Нємцова досі залишається Володимир Путін. І він повинен бути як мінімум допитаний в якості свідка. Я не можу звинувачувати його безпосередньо, невідомо, хто віддав наказ, але очевидно, що слід шукати замовників у владі.

Чим ви пояснюєте, що убитий був саме Нємцов?

Борис Юхимович був системоутворюючою людиною в опозиції. Він займав дуже активну позицію по Україні, займався постійними розслідуваннями і викриттями, багато кому насолив в Ярославлі, особисто організовував мітинги. Заповнити вакуум, який утворився після його вбивства, буде дуже важко. Олег Кашин точно підмітив, що мало кому спало б на думку, що Нємцов виявиться такою точною мішенню, поразка якої принесе величезний біль настільки великій кількості людей. 

Хтось міг ставитися до нього з іронією, але всі його дуже любили. Тому що він ніколи не був снобом і не мав репутації пана. Це емоційно нищівний удар для багатьох людей. І функціонально - для всієї опозиції.

- Виходить, люди, що обрали Бориса Нємцова мішенню, непогано орієнтувалися в розстановці сил в опозиції?

- Я впевнений, що вибір Нємцова в якості мішені - результат чіткого аналізу і розрахунку. Якщо розглядати це політичне вбивство як акт тероризму, спрямований на залякування суспільства або принаймні несогласной його частини, мішень обрана надзвичайно точно. 

- Хто тепер може претендувати на роль системоутворюючого політика у стані опозиції?

- Немає фігури, яка могла б замінити Нємцова, її взяти ніде. Таких лідерів у кадровому резерві немає, вони формуються роками. Такої людини за кілька років не виростиш. Але я переконаний, що порожнеча, що утворилася з втратою Бориса Юхимовича, повинна бути заповнена за рахунок згуртування опозиції.

Борис Нємцов був одним з дуже невеликого числа опозиційних російських політиків, у яких були великі зв'язки і вплив на Заході. Хто тепер може бути особою російської опозиції за межами країни?

- Бориса Юхимовича знав весь світ. Він був особисто знайомий з Маргарет Тетчер, Бараком Обамою і багатьма іншими світовими лідерами. Він був світовим представником російської опозиції і багато робив для Росії за кордоном, був її ключовим дипломатом на Заході. Наприклад, він був автором ідеї заміни поправки "Джексона-Веніка" на персональні санкції ("Список Магнітського", - прим. "Спектру"). Нємцов вважав, що країна не повинна нести відповідальності за шахраїв путінського режиму і пролобіював скасування економічних обмежень, які в часи "холодної війни" були накладені на СРСР, а потім дісталися і Росії. 

Новини за темою

На цьому полі Нємцова міг би замінити Касьянов, він теж популярний за кордоном, у свій час він вів переговори в рамках Паризького клубу про реструктуризацію російського боргу. Сподіваюся, його роль зведеться тільки до зарубіжної дипломатії, і він зможе продовжити свою роботу в якості однієї з ключових фігур російської опозиції.

- Давайте поговоримо про те, як тепер партія "РПР-ПАРНАС" буде функціонувати без Бориса Нємцова 

- Поки ніяких деталей я розповісти не можу, хоча очевидно, що зміни будуть. Ми почали консультації на цю тему, але поки нічого не вирішено, про це говорити рано. Я сподіваюся, що це вбивство змусить опозиційних лідерів відкрити очі і зрозуміти, з чим ми маємо справу. Боря часто говорив, що конкуренція в опозиційному русі - це конкуренція за місця в автозаках і в'язницях. Виявилося, що це ще й конкуренція за те, хто першим отримає кулю. Нємцов був найяскравішим з нас, завжди прагнув бути першим - і тут теж виявився першим. 

Reuters

Сподіваюся, ця трагедія стане приводом озирнутися і зрозуміти, що якщо ми не відсунемо на другий план свої особисті амбіції, нас усіх поодинці перестріляють, пересаджають або в кращому випадку виженуть з країни. Хочеться вірити, що це вбивство примирить тих, хто один з одним не вітається в опозиції, згуртує її і призведе до формування працездатної коаліції за демократичні реформи. Це буде гідною відповіддю на той тероризм, з яким ми зіткнулися.

Ми опинилися в новій політичній реальності, ми опинилися в лісі, в якому не зрозуміло, що за звірі живуть, звідки вони можуть напасти і що можуть зробити. Те, що ще кілька тижнів тому здавалося неймовірним, тепер буденна реальність. До цього нам здавалося, що арешти і тюрми - це найгірше, що може трапитися з опозиційним активістом, тепер ми розуміємо, що ситуація може бути страшніше, що нас можуть вбивати.

- Як функціонувати в цій новій реальності?

- Все так само. Головне - зберегти міцну психіку. Основна небезпека в цій ситуації - перетворитися в параноїка, почати боятися, ховатися і говорити не те, що ти думаєш. Головна небезпека - поява внутрішньої самоцензури. Це ж тероризм, він націлений на те, щоб нами почав керувати страх. Я і мої товариші не збираємося міняти свій спосіб життя. Що тепер, оточувати себе натовпом охорони? Я ні від кого не збираюся ховатися і ніяк не збираюся коригувати свою політичну діяльність. І обов'язково допишу доповідь Нємцова з приводу російських солдатів на Україні. Для мене справа честі закінчити розпочате моїм загиблим товаришем. 

Сама думка про те, що ти повинен боятися чогось у своїй країні, коли ти не робиш нічого кримінального, настільки огидна, що у відповідь з'являється здоровий гнів. І він дуже допомагає.

Новини за темою

 

Ми прекрасно розуміємо, що всіх нас прослуховують і періодично ходять за нами. Але, наприклад, зовнішнє спостереження - в деякому роді атавізм, в умовах, коли ти постійно користуєшся одним і тим же мобільним телефоном. В останні роки воно стало елементом психологічного тиску перед великими акціями, ходили досить демонстративно. Але до цього завжди ставилися дуже філософськи. Нємцов вважав, що йому нічого приховувати, тому що він не займався нічим протизаконним. З приводу викладеної прослушки досі висить нерозкрита справа. Як і з приводу численних погроз, які надходили на його адресу. 

- Розкажіть, як йде робота над цією доповіддю, Нємцов незадовго до смерті анонсував появу якихось нових доказів присутності російських солдатів на Україні.  

- Завдяки співробітникам, з якими працював Борис Юхимович, у нас збереглися деякі матеріали доповіді, незважаючи на те, що більшу частину вилучили з його кабінету разом з комп'ютером (під час обшуку, - прим. "Спектру"). Ми почали працювати з цим архівом, там багато добірок з відкритих джерел, але є і деякі речі, які претендують на сенсацію. Нємцов згадував про контакти з родичами загиблих десантників, зокрема з Іваново. Він мав намір отримати документи, які довели б присутність російських військ на Донбасі. При цьому він згадував, що ці люди бояться говорити. На жаль, після його вбивства сміливості у них не додасться.

Але, тим не менш, у нас є ряд міркувань про те, як добути цю інформацію, оприлюднити і опублікувати. Я планую поїхати в Іваново, Київ, можливо в Голландію, де ведеться розслідування по збитому "Боїнгу". 

Новини за темою

Крім того, першочергове наше завдання - сприяти всім, хто виступив з ініціативою провести незалежне розслідування, наприклад, "Нова газета" РБК. 

Дмитро Гудков теж сподівається ініціювати парламентське розслідування, у нього є шанси на успіх?

Думаю, у цього розслідування мінімальні шанси розпочатися. А ймовірність, що туди пустять Гудкова ще нижче. Логіка буде, що "не треба заважати слідству". Нас ніхто не тримає в курсі ходу розслідування. Прокуратура зобов'язана визнати найближчих родичів потерпілими і почати інформувати їх про хід слідства, але очевидно, що дози інформації будуть мінімальними. На сьогоднішній день те, як йде розслідування викликає величезний скепсис. А всі висунуті версії поки що зводяться до політичних спекуляцій. В якісне об'єктивне розслідування поки не дуже віриться. 

- Ілля, розкажіть про те, що Борис Нємцов так і не встиг зробити.

Нємцов готувався балотуватися в Державну Думу від Ярославської області, він домагався відставки губернатора Ярославської області Сергія Ястребова, думаю, що якби не загибель Бориса, той навряд чи б він втримався на своїй посаді. Раніше Нємцов домігся відставки віце-губернатора області Олександра Сеніна. Він був одним з ідеологів "Весни", придумав її назву, займався активною агітацією. У нього було дуже багато планів. Він був великою скалкою для Путіна.

Оригінал інтерв'ю опублікований на сайті "Спектру".

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>