banner banner banner

Після революції "Свободі" не треба було йти у виконавчу владу

Народний депутат, член ВО "Свобода" Юрій Левченко в ефірі телеканалу "112 Україна" розповів про події під Радою 31 серпня, чому депутати голосували за арешт Мосійчука, а також чи слід було "Свободі" йти у виконавчу владу після Майдану

Після революції "Свободі" не треба було йти у виконавчу владу
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат, член ВО "Свобода" Юрій Левченко в ефірі телеканалу "112 Україна" розповів про події під Радою 31 серпня, чому депутати голосували за арешт Мосійчука, а також чи слід було "Свободі" йти у виконавчу владу після Майдану

Влащенко: Сьогодні події тижня ми обговорюємо з народним депутатом України Юрієм Левченком.

Доброго дня. Що ви скажете про масові обшуки в офісах партії "Свобода" в різних містах України? Може, це роблять для підняття рейтингу "Свободи", штучно, для того, щоб вона витісняла суміжні радикальні політичні сили, наприклад Радикальну партію?

Левченко: На жаль, обшуки відбуваються не стільки в партійних офісах, як у приватних помешканнях членів партії, прихильників партії, бійців АТО і людей, які навіть не стільки дотичні до "Свободи", а які просто воюють за Україну. І воюють за Україну не тільки на сході, а і воюють за Україну в тилу, намагаючись боротися проти сьогоднішнього олігархічного режиму. На мою особисту думку, ситуація доволі проста, але, нажаль, дуже негативна - ця влада, умовно кажучи Порошенка-Яценюка, вона, по суті, з соціально-економічної точки зору нічим не відрізняється від влади Януковича-Азарова. І навіть якщо подивитися на президента, який був міністром економіки у Януковича, та інші приклади згадати, як Яценюк, наприклад, розповідав, що Азаров його великий вчитель, наставник і т. п., - то як минулі працювали на олігархат, так і ці працюють на олігархат. Причому на тих самих олігархів, які просто перемалювалися в інші кольори. Зараз у цього режиму, який трошки заспокоївся, окріп, є очевидне і логічне бажання знищити єдину масову силу, єдиних тих людей, які проти цього режиму борються, борються проти його олігархічної політики. Єдина масова партія політична, яка є послідовно антиолігархічною, яка є проти олігархічної системи економікияк такої, то це, на мою думку, тільки "Свобода" є такою партією. Є багато громадських організацій, є багато менших рухів, але масова партія тільки така. Якщо б було бажання просто підняти комусь рейтинг, то рейтинг не піднімається шляхом посадки заступника голови партії на два місяці в СІЗО. Якщо подивитися на вплив цих дій на роботу "Свободи", то я можу сказати, як член політради ВО "Свобода", що для нас це створює дуже суттєві, м'яко кажучи, проблеми. Тому що в нас половина керівництва і половина організації паралізована через отакі гоніння. Особливо це важливо в контексті місцевих виборів, до яких ми зараз просто фізично не здатні організовувати нормальним чином підготовку. Ми бачимо, наскільки відверто, наскільки нахабно різні очільники держави з екранів телевізорів розповідають, що "Свобода" -   терористи, бандити і т. д. Це не схоже на якусь хитру гру в підняття рейтингів "Свободи".

- Чи не здається вам, що це прямий наслідок тієї вуличної боротьби, яку сповідують деякі радикальні партії, в тому числі і партія "Свобода"? Всі ці сміттєві люстрації, палиці і зброя 31 серпня під ВР.

- Зброї не було, були в когось тільки палиці. 31 серпня "Свобода" прийшла на мирний мітинг. На мітингу було не тільки керівництво партії, а були й діти керівництва партії. Зокрема, Тягнибок привів свого сина і свою доньку. Мітинг тривав абсолютно мирно, доки чомусь хтось, я вважаю, що це Аваков та інші найвищі чини влади, після вже голосування змін до Конституції дали наказ відтісняти в грубій формі мітингувальників. Вони почали бити кийками дітей, жінок, старих людей. Юрій Сиротюк не прийшов на мирну акцію з міліцейською дубинкою. Ця дубинка взялася в нього після того, як міліціонер цією дубинкою йому носа зламав. Він вихопив цю дубинку і намагався займатися самообороною.

- Я вам хочу нагадати, що в результаті загинули четверо міліціонерів.

- Але в результаті чого вони загинули? "Свобода" говорить про те, що ми категорично проти того, щоб приносити на мирні акції будь-яку зброю, будь-які вибухові чи будь-які інші матеріали. Ми висловлюємо і будемо висловлювати співчуття всім родинам загиблих і поранених і вимагаємо, щоб організатори були притягнуті до відповідальності. Організатором саме смертей, саме вибуху, а там були ще, як сам Аваков говорив, кульові поранення, я переконаний, організатором всього цього була чинна влада. Конкретно це Аваков та найвищі чини АП. Тому що це виключно їм було вигідно, щоб таке відбулося. Це не було вигідно "Свободі". Я був присутній на площі після того, як відбулося голосування. Я намагався особисто максимально розборонити людей, коли переді мною праведно розлючені люди вихоплювали нацгвардійців – я намагався цих нацгвардіців врятувати. Те, що відбулося, було вигідно виключно цій владі, тому що "Свободу" зараз переслідують - половина зараз в арештах або на допитах, нас обливають брудом по телеканалах. А з іншого боку, майже ніхто не згадує, що був зроблений перший крок до федералізації, ніхто не говорить про те, що півроку нова влада так звана, маючи всю повноту влади, нічого не зробила економічно.

   

- На площі, крім вас, були присутні представники УКРОПу, Радикальної партії. Чому конфлікт стався саме між "Свободою" і бійцями Нацгвардії?

- Це не зовсім так. Єдине, що конкретно було щодо партії "Свобода", це те, що за годину після цих подій, кривавих, Аваков вийшов на телебачення і сказав, що "Свобода" - організатори, Тягнибок – терорист, всі – бандити, всіх – закрити. І тільки тому говорилося про "Свободу". Якщо говорити про ті сутички, не про вибухові пристрої, не про кульові поранення, то в цьому брали участь всі присутні на площі, в незалежності від партійної приналежності. Який зв’язок має дубинка Сиротюка до того, що померли нацгвардійці від, нібито, гранати. Це абсолютно не пов’язані між собою причини. А в обвинувальному акті, за яким його заарештували, написано: "За організацію терористичного акту".

- Ваш колега, депутат Лещенко, звинуватив депутата Котвіцького у виведенні грошей в офшори і що він діяв нібито в інтересах Авакова. Чи готові ви, як народний депутат, ініціювати розслідування щодо цього питання?

- Абсолютно готовий. Я такі питання постійно піднімаю і такі розслідування намагаюся ініціювати. Я був одним зі співавторів постанови про звільнення Авакова. Я постійно говорив, коли була історія з Бочковським, керівником МНС, якого заарештували в прямому єфірі, що якшо заарештували підлеглого Авакова, то не міг він займатися корупцією півроку без того, щоб Аваков про це не знав. Більше того, Аваков його рекомендував на цю посаду, він його кришував – чому немає жодних наслідків для Авакова? А Бочковського навіть не посадили – це все була бутафорія. Безперечно, він корупціонер – але де ж політична відповідальність Авакова?

- Ви і ваші товариші по партії у ВР дали згоду на арешт Мосійчука. Експерти стверджують, що процедура була порушена.

- Я і мої однопартійці принципово виступаємо проти будь-якої форми депутатської, суддівської, президентської недоторканності. "Свобода" - єдина партія, яка постійно про це говорить, і не тільки говорить, а і голосує відповідним чином. Виборці мені на кожній зустрічі згадують про зняття депутатської недоторканності. В суспільстві не має бути касти недоторканних, щодо яких треба голосувати. Тому я голосував і буду голосувати за зняття будь-якої недоторканності.

- Ви вважаєте, що принцип доцільності вище закону?

- Це не питання якихось окремих політичних ігрищ. Недоторканність є нелегітимним принципом розділення суспільства на різні касти. Відповідно, такої процедури, як зняття недоторканності, не має бути апріорі. Радикальна партія спочатку, включно з Мосійчуком, проголосувала за включення цього питання до порядку денного з негайним розглядом, що формально, згідно з регламентом, також є порушенням. Тому що у них теж були якісь політичні ігри, вони намагалися щось вирішити. Мені нецікаво, що прописано будь-де щодо депутатської недоторканності – я вважаю, що її не має бути. Я зараз готую законопроект, який подам цього тижня, щодо того, щоб створити механізм, згідно з яким депутат може сам ініціювати зняття своєї власної недоторканності - без прокуратури, без якихось кримінальних справ.

- Чому Мосійчук назвав інвестора вашої партії, Ігоря Кривецького, замовником терактів під Радою?

- Ігор Кривецький є членом ВО "Свобода". І він меценат – він допомагає партії, як і тисячі інших партійців. Заява Мосійчука була викликана виключно тим, що він, побачивши, що "свободівці" проголосували за зняття його недоторканності, спробував якимось чином дати таку емоційну відповідь. Я не буду оцінювати – винен він, чи не винен, це має оцінювати суд і суспільство, але я думаю, що заява була саме внаслідок цього. Він сказав, що взяв цю інформацію від Авакова, а Аваков відомий у нас сьогодні в Україні брехун.

- Чому нічого не виконано з того, що обіцяли, коли йшли до парламенту?

- Це були не обіцянки, а передвиборча програма. Обіцянки - це коли я гарантую, що я зроблю теі те. По кожному з пунктів моєї програми є зареєстровані законопроекти в ВР, за моїм авторством, за авторством їнших "свободовців", і жоден з цих законопроектів не виноситься навіть на обговорення до сесійної зали. Тому що переважна більшість з цих речей, наприкладПодатковий кодекс, перегляд злочинної приватизації, він би ударив безпосередньо по сьогоднішній олігархічній системі економіки, по сьогоднішньому олігархату, який контролює сьогоднішню ВР. Коли в нас, дай Бог, буде більшість, ми зможемо всі ті речі в ВР ухвалити. Жодного разу ми не голосували проти нашої предвиборчої програми. Зараз ми - меншість, шість депутатів, і ми не можемо, нажаль, приймати ці законопроекти, які ми хочемо. Коли я спілкуюся з виборцями, я говорю тільки про те, що я можу виконати. Я ніколи не говорив, що за тиждень, як я стану народним депутатом, ми переглянемо злочинну приватизацію. Бо я свідомий того, що без більшості в ВР це неможливо зробити.

- Було багато заяв про людей, які фінансують вашу партію. Ви подали до суду на "Вову Морду", який заявив, що це він фінансував вашу партію?

- Ми подали на нього до суду. До сих пір цей суд затягується, переноситься. Я з 2008 року член партії "Свобода", і можу сказати, що жодного олігархічного чи наближеного до олігархічного фінансування "Свобода" не мала, не має і не буде мати. Ми - єдина антиолігархічна партія. Фінансування видно по тому, як живе керівництво, скільки є реклами, видно по тому, хто і коли є на телебаченні. Мені розказують, що у Тягнибока десь маєток під Києвом є, а я чудово знаю, що немає маєтку. Я знаю, що в Києві в нього є трикімнатна квартира на Харківському масиві.

- Ви одразу після школи вступили до Лондонської бізнес-школи?

- До Лондонської школи економіки.

- Це дуже дорогий заклад. І це було на початку нульових років. Звідки у вашої родини з'явилися такі гроші?

- Через те, що мій батько капітан далекого плавання, так склалося, що я разом з ним подорожував по світу і мав можливість отримати шкільну освіту не тільки українську, а й англійську. Тобто в мене є англійський шкільний атестат. Я вчився в школі на Кіпрі. Після того як отримав англійський шкільний атестат, я подав по звичайних каналахдо Лондонської школи економіки, отримав стипендію, працював там на трьох роботах, навітьодин момент працював на чотирьох роботах, і таким чином отримав свою освіту. Після Лондона я подав вже до Магдебурга, до Німеччини, і отримав там вже безкоштовну освіту.

- Ви навчалися в Лондоні з сином Порошенка?

- Не зовсім разом. Коли я був на третьому курсі, Олексій Порошенко був на першому курсі. Переважна більшість оплати мого навчання в Лондоні була згідно зі стипендією.

- Ви дружили з сином Порошенка, коли навчалися в цій школі?

- Так не можна сказати. Ми бачилися, але дружніх стосунків не було.

- Як ви ставитеся до того, що депутати пропускають засідання Ради? Повинен бути механізм відкликання таких депутатів?

- Безперечно. Я зареєстрував законопроект, що якщо депутат пропускає десять голосувань поспіль, то це автоматично створює умови для того, щоб позбавити цього депутата мандатаза рішенням суду. Десять голосувань поспіль - це приблизно, в середньостатистичний день, дві години роботи. Так само щодо пропусків комітету – якщо ти пропускаєш понад три комітети поспіль, так само можна позбавити мандата. Це все вважається несумісним з депутатською діяльністю. Якщо ти не здатен приходити і голосувати – однозначноти займаєшся чимось іншим, що не пов’язано з депутатською діяльністю. Але, на жаль, цей мій законопроект навіть не виноситься на обговорення.

- Чи задоволені ви роботою у виконавчій владі ваших колег: Швайки, Махніцького та ін.?

- Щодо Махніцького абсолютно незадоволений і вважаю, що він мав бути набагато кращий, зокрема тому сьогодні Махніцький і не є членом партії. Щодо Швайки, Мохника, Сича я вважаю, що в тих умовах, в яких вони були, маючи ті можливості, вони зробили максимально.

- Ви мали безпосередній стосунок до знесення пам'ятника Леніну на бульварі Шевченка. Пам'ятник кому повинен стояти на цьому місці?

- Я був присутній тоді на Майдані, і не можу сказати, що я в цьому брав пряму участь. Я прихильник абсолютного народовладдя і вважаю, що кияни на публічному обговоренні мають прийняти рішення. Моя особиста думка – має стояти пам’ятник князю Святославу, який в нас абсолютно не відзначений, і вважаю, що в столиці має стояти гідний пам’ятник Святославу.

- Чи будете ви ініціювати найближчим часом розслідування ВР за заявами депутата Лещенка щодо Котвіцького і Ложкіна?

- Безперечно. Я подам сам звернення до ГПУ з цього приводу, щоб була відкрита відповідна кримінальна справа.

- Місячний бюджет вашої родини?

- Приблизно 12 тис.грн.

- Дружина заробляє більше за вас?

- Ні, в мене є ще заощадження. В мене є депутатська зарплата – 5 тис. грн, дружина отримує 4 тис.

- Які у вас заощадження, якщо ви практично зі студентської лави прийшли займатися політикою?

- Не зовсім. Я працював в інвестиційних компаніях. Я працював в інвестиційній компанії за кордоном, в Україні - з 2008по 2011 рік.

- На якій машині ви приїхали до студії?

- Я приїхав на таксі. В мене немає машини.

- Ви пересуваєтеся по місту в метро?

- Так, на громадському транспорті, і коли є якісь дуже швидкі потреби - на таксі.

- Чи вважаєте ви блокування трибуни, в якому ви часто берете участь, ефективним способом боротьби проти порушення регламенту в залі?

- Якщо ми говоримо про регламент, то для того, щоб це була ефективна боротьба проти порушення регламенту – треба блокувати постійно, коли регламент порушується. Нажаль, в нас немає такої кількості депутатів в ВР, які готові так діяти в плані порушення регламенту.

- Чи треба переглядати стратегію "Свободи"?

- Я вважаю, що частково, в деяких випадках, можна корегувати нашу діяльність.

- Чи схвалюєте ви риторику Ірини Фаріон та деяких інших ваших радикальних членів?

- Я вважаю, що переважна більшість виступів Ірини Дмитрівни абсолютно правильні, і ті виступи, де говориться про якісь там радикальні речі – вони просто перекручуються.

- Що важливіше - володіти українською або бути патріотом України?

- Я вважаю, що ці речі абсолютної різної ваги.

- Три помилки, які зробила партія "Свобода" за останні два роки?

- Я вважаю, що після Революції гідності нам не треба було йти в виконавчу владу.

- Дуже дякую, Юрію.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>