Під час усіх воєн окуповані території стають відірваними від метрополій

Народний депутат України, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів, чому окупована територія не може бути вільною економічною зоною, що змінилося через два роки після Євромайдану і чи буде повернутий Крим до складу України

Під час усіх воєн окуповані території стають відірваними від метрополій
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат України, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів, чому окупована територія не може бути вільною економічною зоною, що змінилося через два роки після Євромайдану і чи буде повернутий Крим до складу України

Влащенко: Сьогодні події тижні ми обговорюємо з народним депутатом України Мустафою Джемілєвим.

Доброго вечора. Що ви думаєте з приводу подій, які відбулися сьогодні в Чаплинці?

Джемілєв: Питання необхідності блокади, необхідність скасування закону про так звану зону вільної торгівлі, про необхідність розірвання договору про постачання електроенергії – ми про це говорили неодноразово. Договір є збитковим для нашої країни. Практично нічого не робиться у нас для того, щоб захистити нашу територіальну цілісність в плані повернення Криму. Хто переважно про це говорить і пропонує щось робити – так це кримські татари. Блокаду Криму, з ініціативою якої виступили кримські татари, фактично підтримує вся країна. Я нещодавно дивився статистику: 48% однозначно підтримують, 35-36% – їм байдуже, 16% – активно проти. У нас проросійськи налаштованих – десь, напевно, 16%. І в цій ситуації замість того, щоб керівництво прислухалося до думки тих, хто виступив з цією ініціативою, ми отримуємо зовсім іншу реакцію.

- Присутність на Чаплинці Нацгвардії і батальйонів: це позиція влади? Це означає, що влада проти цієї блокади?

 - Ми уклали нехороший, збитковий договір, але ми його продовжуємо дотримуватися. Тут потрібно мати мужність, щоб провести розслідування, чому і як цю угоду було підписано, і покласти цьому край. Там сталася якась аварія, стовпи покосилися, опори впали, і енергетики кинулися це ремонтувати. А ті, які там блокують, кажуть: "Не треба цього робити". Я хотів би однозначно сказати, що я противник того, щоб були зіткнення між учасниками блокади і правоохоронними органами.

- Ситуація з блокадою вже триває не один тиждень. Ми з вами вже обговорювали, що закон про вільну економічну зону з Кримом потрібно скасувати. Чому депутати не ініціюють цього закону про скасування?

- Просто так скасувати, напевно, можна, але президент каже, що потрібно якось врегулювати наші відносини з окупованою територією. Хоча, я думаю, що тут регулювати нічого – там окупанти і бандюки, які захопили нашу територію. Лобісти закону про вільну економічну зону трактували так, що якщо ми взагалі це відірвемо, то це ніби ми відмовляємося від своєї території. Але під час усіх воєн окуповані території бувають відірваними. Це не означає, що метрополія відмовилася від окупованої території. Ще 19 вересня президент давав доручення Таранову розглянути це питання і подати проект. Потім Таранов говорив мені про деякі складнощі. Я йому сказав, щоб склали хоч якийсь проект, а ми ці складності постараємося врегулювати. Але досі ніякого проекту немає. Ось ми і чекаємо, поки АП відповідно до доручення президента представить проект закону про скасування вільної економічної зони.

- Міністр Демчишин сказав, що можна не продавати електроенергію Криму, якщо на те буде політична воля. Як ви вважаєте, чи достатньо тільки політичного рішення?

 - Демчишин – це чиновник, який робитиме те, що йому скаже президентська структура. Але водночас він висловлює і свою точку зору. Він сказав, що нам потрібно обов'язково забезпечувати електроенергією Крим, бо там наші громадяни. Уявіть, що радянський міністр сказав би, що треба передати продукти харчування на території, окуповані гітлерівцями. Що б було з цим міністром? А чим відрізняється ситуація від Другої світової війни, коли окупували території, і зараз? Що, нові часи дозволяють просто так віддавати свою територію? Мені це незрозуміло.

- Може, основна мотивація наших чиновників не скасовувати вільну економічну зону, не проводити блокаду, тому що у багатьох із них у Криму бізнес?

- Якщо простежити за пресою, то можна виявити, які сайти і які канали кого захищають. Ті, які говорять, що треба годувати людей на окупованій території, вони захищають свої інтереси. Ніякої турботи про людей на окупованій території у них немає і не було ніколи. Саме люди, які живуть на окупованій території, завжди кажуть нам, щоб ми перекрили все, що вони терпітимуть. Бо там громадяни знають, що перспектив в умовах окупації у складі РФ у них немає і не буде.

- Є думка, що росіяни зараз збирають у Криму під одну "парасольку" проросійські організації кримських татар. Чи відчуваєте ви тут себе відірваним від свого народу, і як ви вчините, якщо цей процес буде наростати?

 - Я знаю загальний настрій наших співвітчизників. Понад 90% ставляться до окупації адекватно – знають, що це окупанти, і живуть надіями на повернення. Якусь невелику частину (зазвичай це чиновники) купують, когось хапають за хворі місця, а в деяких випадках шантажують дітьми. А від з'єднання двох організацій, які є в Криму, нічого не зміниться.

- Так званий віце-прем'єр анексованого Криму звинуватив лідерів Меджлісу у вербуванні мусульман до лав терористичної організації "Ісламська держава". Що означає цей наїзд?

 - Це розрахунок на Захід – налякати тим, що у нас теж є ісламські радикали. Сам по собі ця людина нічого собою не являє і базікає все, що йому підкажуть.

- Сьогодні річниця Майдану. Як ви вважаєте, чи змінилося за два роки у країні щось, через що ми виходили на Майдан?

 - Безумовно, щось змінилося, але недостатньо. Ми в такому болоті, розчищати яке доведеться дуже довго. Боротьба з корупцією – це головний наш біль, наша головна проблема, бо якщо ми не поборемо її, то я не бачу ніякої перспективи. Ось призначили мене головою ради з антикорупційної політики, але ніяких повноважень практично при цьому немає. Після того як це прозвучало у пресі, сотні людей звертаються і говорять про кричущі факти корупції. Навіть пропонують хабарі, щоб отримати законні рішення.

- Хто гальмує слідство по злочинах проти Майдану? Чому було скасовано спільну прес-конференцію СБУ, ГПУ, МВС, де вони повинні були розповісти, хто причетний до вбивств на Майдані?

 - СБУ, ГПУ, з якими я контактую, пояснюють, яку масу роботи вони там роблять. У мене немає серйозних підстав вважати, що вони навмисно скасували прес-конференцію.

- Як ви ставитеся до того, що немає ніяких розслідувань і щодо Криму? Нікого не названо з винних.

 - Це питання ми неодноразово обговорювали. Чому не чинили опір? Чому не стріляли? Однозначно те, що агресія сталася в той момент, коли в України не було практично армії. Вся структура на території Криму була інфільтрована російською розвідкою. Інші сценарії, звичайно, могли бути, і першими про це заговорили кримські татари – у нас була заява після російсько-грузинської війни. Ми говорили про те, що наступним може бути Крим, і що саме потрібно робити в цьому напрямку. Насамперед розірвати договір про перебування російського флоту і підтягти війська, не менш 20 тис., які були б здатні протистояти Чорноморському флоту; провести дезінфекцію у структурах влади АР. Однак нічого зроблено не було. За Ющенка щось намагалися зробити, а коли прийшов до влади Янукович, то зробили все з точністю до навпаки. Головним ворогом для Януковича був Меджліс, й існувала така концепція, що головною силою, яка загрожує територіальній цілісності України, є кримські татари, які чи то хочуть відокремитися, чи то приєднатися до Туреччини.

- На сході знову стріляють, і все частіше лунають голоси, що мінські угоди не працюють.

 - Мінські домовленості від початку, з нашої точки зору, досить-таки порочні, бо вони не передбачають повного контролю держави над своєю територією. У мінських угодах немає ані слова про Крим, немає ані слова про забезпечення територіальної цілісності уздовж усього кордону.

- Ви ставили запитання президенту, чому на цю проблему просто заплющили очі і зробили вигляд, що її немає?

 - Позиція президента така, що давайте забезпечимо територіальну цілісність тієї частини, а потім буде наступний етап – Крим. Але те, що Крим – це територіальна частина України, президент, слава Богу, всюди про це говорить. Крім президента, про це мало хто говорить. Але навіть американські дипломати кажуть, що це була помилка, тобто те, що питання про Крим не включили в текст мінських угод.

- Чи є у нас стратегія системного опору Росії та повного виходу з-під її контролю?

- Економіка Росії та України дуже тісно пов'язані. Але, виявляється, все можна зробити. Буде потрібно кілька місяців, щоб повністю переорієнтувати свою торгівлю та економіку в іншому напрямку. Звісно, потрібні зусилля. Але ж який величезний опір! Дуже багато олігархів економікою пов'язані безпосередньо з Росією. 

- Як ви вважає, чи повинні депутати поставити питання перед президентом про те, що АП повинна припинити контроль судів?

- Потрібна реформа нашої судової системи. Але це ж не прерогатива президента, а прерогатива ВР, позаяк ми повинні приймати ці закони. Але дуже багато сил, які зацікавлені у неприйнятті.

- Чи потрібен нам закон, щоб наші прокурори, судді відзвітували, як вони податками можуть виправдати те, що їм належить? Який стосунок це має до їхніх зарплат? 

- Люди повинні пояснювати, як при їхніх зарплатах у них з'являються маєтки та інші блага. Але у нас поки цього не робиться. 

- Ви кажете, що Антикорупційна рада, головою якої вас призначено, не має ніяких повноважень. Для чого створюються структури, які не мають повноважень? 

- У тому положенні, яке виписано, говориться, що ми повинні відстежувати законодавство в галузі корупції і давати свої рекомендації, спрямовані на те, щоб вони відповідали міжнародним нормам по боротьбі з корупцією. Але рекомендації ж ні до чого не зобов'язують. Я опинився в не дуже зручному положенні, тому що ім'я гучне, люди звертаються з конкретними речами, з конкретними фактами корупції і думають, що я щось можу зробити. Я зараз юристів привернув, ми нормально попрацювали і внесли деякі поправки до положення. Якщо АП не затвердить ці поправки (наприклад, там є повноваження зупиняти до розгляду правоохоронними органами діяльність тих чи інших структур), то я не бачу сенсу перебування там і складу повноваження. 

- У нас дуже багато майданчиків по боротьбі з корупцією. Чи немає небезпеки того, що коли вони всі запрацюють, то можуть вступити в боротьбу один з одним за вплив і за ресурс?

- Якщо будуть чітко позначені повноваження і межі їхньої діяльності, то цього можна буде уникнути. Але якщо співробітники СБУ "кришують" якийсь бізнес, і ще хтось інший захоче "кришувати", то, звичайно, буде конфлікт. Якщо всі діятимуть у рамках закону, то конфлікту не буде. Боротьба між відомствами відбувається не тільки через вплив, але здебільшого коли це стосується якихось матеріальних речей.

Новини за темою

- Як ви вважаєте, люстрація виявилася ефективним інструментом для очищення нашої країни?

- Закон про люстрацію містить багато вад. Там формальний підхід. Треба ж розслідувати, що саме, наприклад, робили люди в адміністрації Януковича. У кожному випадку потрібен індивідуальний підхід. А цих механізмів там не передбачено. Якщо ретельно розглядати, що це за особа і що вона зробила, перебуваючи на тій чи іншій посаді, то це одна справа. А якщо тільки з тієї формальної причини, що вона в такий-то період була в адміністрації, то такий підхід є не дуже доцільнмй. 

- Чи є у вас можливість відвідувати сина, який зараз перебуває в колонії в Астраханській області? 

- Протягом тривалого часу від нього ніяких звісток не було. Нарешті, адвокат виїхав, знайшов його, і вирішується питання про побачення з матір'ю. Зі мною немає побачення, бо я нев'їзний.

Новини за темою

- Чи вірите ви у швидке повернення Криму?

- Я – один із оптимістів, які в це вірять. З усіх розрахунків, які я відстежую, я гадаю, що повинен повернутися. Про терміни я, щоправда, не говорю.

- Чи не втомилися ви від політики? 

- Ні.

- Ігоря Кононенка називають реальним лідером вашої фракції БПП. Ви можете це підтвердити або спростувати? 

- У нас у фракції проблем немає. Я думаю, він дійсно ефективно працює. 

- Чи є доплата в конвертах депутатам БПП? 

- Ні. В усякому разі, до мене конверти не потрапляють. 

- Чи отримуєте ви особисто фінансову допомогу від міжнародних чи інших організацій або від приватних осіб?

- Ні. У мене було понад півсотні поїздок за кордон для відстоювання інтересів Криму, України, але жодної копійки від держави не було.

- Чи продовжує жити закон: "Своїм – все, чужим – закон"? 

- Не так, як це було за Януковича. Трохи краще, я б сказав.

- Чи є у вашій фракції люди, з якими б ви не хотіли сидіти в одному парламентському залі? 

- Є, але імен я не називатиму.

- Чи існують преференції за те чи інше голосування?

- Ні, є тільки рекомендації. Скажімо, наша аналітична група переглядає всі документи і каже, де плюс, де мінус, а де треба утриматися.

- Чи читали ви книгу Тараса Березовця "Анексія"?

- Проглянув лишень.

- Чи відображає вона справжню історію анексії Криму?

- Є багато речей, з якими я не згоден. Недостатньо об'єктивно.

- Чи викликає у вас симпатію вчинок Володимира Парасюка?

- Можливо, не так треба було реагувати.

Новини за темою

- Чи могло керівництво України не здати Крим свого часу?

- Важко було не здати, але принаймні держава повинна була робити те, що належить у таких випадках робити. 

- Три справжніх досягнення влади, з вашої точки зору, після Революції гідності?

- Рівень демократії значно зріс. Можливість участі громадських організацій у суспільному житті, контролі дещо збільшилася. Призначення людей на ті чи інші посади стало більш прозорим. Рівень корупції, можливо, трохи знизився, але, на жаль, не так, як нам би хотілося.

- Вельми дякую, Мустафа-ага. 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>