Перемога Зеленського була передбачувана, і на другий день після виборів у мене всі речі були спаковані

Перемога Зеленського була передбачувана, і на другий день після виборів у мене всі речі були спаковані
112.ua

Геннадій Москаль

Екс-голова Закарпатської ОДА

Мага: Універсальний солдат української політики і не тільки. Людина, яка пройшла і Крим, і Рим, і багато мідних труб. У мене в гостях Геннадій Геннадійович Москаль.

Ви дивитеся на кожну людину як рентген. Сьогодні попробуємо трошки під рентгеном розглянути Геннадія Москаля. Дуже мало людей в Україні знають, що ви не зовсім москаль, що ви маєте в собі татарську кров.

Москаль: Чому тільки татарську? По батькові – так. Я з чистого українського села – село Задубрівка Заставнівського району. Там ніколи не було ні росіян, ні поляків, ні румун, ні молдаван. Моя бабця з дідом закінчували медичний коледж при Австро-Угорщині, в Чернівцях. Бабця робила медичною сестрою в обласній лікарні, а дід був фельдшером в обласній психіатричній лікарні. Він похований на центральному цвинтарі в Чернівцях.

- Ваша мама вийшла заміж за татарина – військовослужбовця.

- Мама закінчила ще за Румунії фінансовий коледж, де викладання було на двох мовах: німецькій і румунській. У нас росіяни приходили двічі. Перший раз по пакту Ріббентропа-Молотова, 28 червня 1940 року. Тоді прийшли як інтелігенти. Апельсини роздавали дітям, робили огляд військові лікарі. А коли прийшли вже другий раз, в 44-му – прийшли наглі, нарвані, злі. Так що між "першими" і "другими" москалями була велика відмінність.

- І разом з тим вашу маму не злякало, що прийшла людина з іншою ментальністю.

- Прийшла людина з Сум, яка мала вищу освіту. По-перше, української мови як такої не було. Люди говорили на місцевому буковинському діалекті. Мати читала українські книжки, любила читати. Він взяв її на роботу. А коли мені було два роки – батька не стало. Він загинув, при виконанні службових обов’язків, але не відомо, за яких обставин. Дід мій за національністю був румун. Бабця взяла фамілію діда, знатну у нас в селі: Нагуляк. Коли я у Львові купив майку "Дякую тобі Боже, що я не москаль", я заказав собі майку зі своєю фотографією "Боже, яке щастя, що я Москаль".

112.ua

- Головний Москаль України.

- Трошки грішив таким гумором.

- Фактично все, що є красивого у Чернівцях, Україною майже не побудовано. Побудовано румунами, австріяками. Радянська Україна залишила там страшні облізлі 9-поверхові будинки, хрущовки, заводи, які працювали на оборонку. Тільки "Машзавод" вижив.

- Я дуже рідко буваю в Чернівцях.

- Зараз там дуже багато людей за кордоном. Найбільше чернівчан в Італії. Всюди працюють буковинці.

- Хто знає румунську мову – це романо-германська філологія. До речі, мама Арсенія Петровича Яценюка викладала на кафедрі романо-германської філології французьку мову. Французька, італійська і румунська мають один корінь. Так же, як українці, білоруси, хорвати, македонці, болгари і т.д.

- Росія не потрапила в цей ваш список?

- Працюючи на Закарпатті, був на міжнародній конференції в Польщі, і спитали у таксиста, де можна перекусити. Він нам показав, ми зайшли, і офіціантка каже: "пан так добре мовить по-польськи". А я говорив на закарпатському діалекті.

Новини за темою

- А ви вивчили русинську бесіду?

- А чого б і ні? А як же жити на Закарпатті? Всі ми були русинами, і це треба визнати. У бабці в метриці написано "русинка", і у діда в метриці, хоч він був етнічний румун, написано "русин". Я добре розмовляю на гуцульському діалекті, оскільки частина Чернівецької області входить в етнографічну групу Гуцульщина.

- Вас насмикало життя: від Закарпаття до Луганщини, від Буковини до Криму. Це що: універсальність, незламність, уміння пристосуватися?

- Я рахую, що це була дуже правильна політика – шукали менеджерів і хто в цій темі розуміється.

- Коли кажуть, що мафію неможливо перемогти, а її можливо тільки очолити – вас закидали якраз туди. Ми з вами в юності починали однаково – на залізниці.

- Я закінчив вагонне відділення Чернівецького технікуму залізничного транспорту.

- Яка була потужна залізниця. Не хочете за це взятися – навести порядок? Так, як це свого часу взяв і зробив Кирпа.

- Це був єдиний надефективний менеджер, який начинав з посади начальника станції Чоп Львівської залізниці. Я прийшов перший раз на Закарпаття в 2001 році, після катастрофічного паводку. Я поїхав до президента Кучми і сказав, що Закарпаття дотаційна область, і ми самі не зможемо відновити. Тоді я не знав, що таке немає грошей.

- Зараз все систематизували, бюрократична машина така, що тільки працюй, а нема ні грошей, ні порядку.

Люди казали, що Москаль ходить по Ужгороду своїми ногами, без охоронців. З людьми розмовляє.

- В житті не мав ніякої охорони. Перемога Зеленського була передбачувана, і на другий день після виборів в мене вже було все спаковано. Я написав заяву на Кабмін і на президента Порошенка – прошу звільнити мене у зв’язку з закінченням терміну повноваження. Пішов у відпустку – мені порахували: я п’ять років не був у відпустці. Тобто на сьогоднішній день я мав би ще числитися у відпустці. 2001-2002 роки я очолював Закарпаття, і з політичних мотивів мене перевели, зі зміною політичної кон’юнктури. І в 2015-му році мене перевели знову з Луганщини на Закарпаття. ЄС тоді сказав: ми вам допомагаємо, а ви що робите на кордоні? Були визвано всіх послів: в Словакії, Польщі, Угорщині, Румунії. Виїжджати з Луганщини в мене не було бажання і впомині, але таке сталося. Президент був у нас раз, другий раз був – відкривав "вікно в Європу" на словацькому кордоні. І в третій раз був на 80-річчі Карпатської України. Зате у Львові був більше 40 раз. Мене закарпатці питали: що, нас так не люблять? У 2018-му році був конфлікт, ми ледь  не втратили Закарпаття, якби я не проявив, а слухав би усяких клімкіних і міністрів освіти, які ходили і казали президенту, що треба гнати Москаля, готували проекти указів.

- Що означає – ледь не втратили Закарпаття?

- У 2018-му році 5 розвідуправління ФСБ РФ, яке працює по Україні, Молдові і Грузії, спочатку зробили ставку на русинів. Гецько об’явив себе прем’єр-міністром закарпатського русинства. Одночасно всі канали, всеукраїнські, почали приїжджати і показувати, які мадяри погані, що вони не знають мови, що вони вороже відносяться до України.

- В мене село наполовину угорське, наполовину русинське. Один канал, з плюсом посередині, приїхав до мого брата, який є директором в Чопі угорської школи, довго його розпитував, де тут угорський сепаратизм. Той показав, що діти між собою дружать, інтернаціональні сім’ї, що нічого немає. Висновок каналу: ми сепаратизм не знайшли, але він, напевно, є. Ви вважаєте, що 5 управління ФСБ доклало зусиль до того, щоб всі наші канали заговорили про це?

- Ну не можуть всі канали одночасно взятися за угорців. Мабуть,є люди, які можуть маніпулювати.

- Це Україна на такому ручному управлінні?

- На такому ручному – я вам чесно заявляю. Я кажу: візьміть перепис 1991 року. Нема в Берегові більшості угорців. Більшість мають українці – 52%. 48% мають угорці. Чому висять угорські прапори? Я кажу: читайте закон про національні меншини – вільне використання національної символіки.

- В Канаді висять українські прапори біля наших центрів, і що?

- Кажу: прочитайте рамкову конвенцію, прочитайте європейську хартію національних мов і мов національних меншин – вільне використання національної символіки. Там один ходив, все тикав мені пальцем. Я кажу: поїхали, покажеш, де ти живеш. Приїхали, я кажу: де український прапор на твоєму домі? Де прапор фана української національної ідеї? Що мадяри погані, прапори треба зняти, спалити, заборонити. Я кажу як, якщо наша ВР ратифікувала всі міжнародно-правові договори, і вони мають вищу силу, чим українські. Тим більше всі українські ратифіковані, починаючи від закону про національні меншини і всі решта.

- А маленькі області, вони легко керовані – Буковина, Закарпаття? Вони йдуть за чиїмось авторитетом або ні?

- Вони йдуть, але з ними треба нормально і по-людськи говорити, а не говорити так, як тоді з ними розмовляв офіційний Київ.

- Вас сприймали?

- Мене сприймали. Уряд Угорщини нагородив мене одною з найвищих нагород.

112.ua

- В Криму точно нема вільного ходіння символіки, тому що якщо ти вивішуєш український прапор, я вже знаю, коли прийдуть за тобою. Коли я приїжджав в Севастополь, де в мене були концерти, по всьому Севастополі висіли російські прапори. З боку української влади не було ніяких зауважень. Де помилилися там, де ми там втратили? Слава Богу, Закарпаття залишилося.

- В Криму була введена така посада: заступник міністра – начальник головного управління МВС в Криму. Я був незалежний, казав: дзвоніть президенту, прем’єру, Кравченку покійному, крім них я нікому тут не підкоряюся. Другий раз я був постійним представником президента в республіці Крим. Ми проводили День Незалежності, День Конституції на державному рівні. Кругом українські прапори, всі вставали, коли виконувався державний гімн, я читав звернення українською мовою, робив прийом від імені президента України до Дня Незалежності, кожен рік, і всі приходили. І консул РФ, і командуючий Чорноморським флотом.

- Я не вірю, що наші спецслужби не розуміли, що десь йде така робота, як велася з Закарпаттям, як ви кажете.

- Всі спецслужби розуміли, але не розуміли в Києві.

- Ви говорили про це в Києві?

- Я говорив, мені сказали: в тебе нема роботи? Йди, покупайся в морі.

- Хто це сказав?

- Тоді я підкорявся АП. На Крим дивилися, якби вкрасти кусок землі біля моря, побудувати там собі файну хату, ще так, щоб і шмат моря був.

Новини за темою

- Вони їх попереоформлювали за російським законодавством, як ви думаєте?

- 20 перевірок ГПУ робила і шукала. Порушень не находила. Приїхала бригада на чолі з замміністра федеральним. Зробили 30-40 бригад і найшли в тих районах, де вже сіл нема. Почали з сільських рад: рішення, підстави рішення – націоналізація. Передача в фонд державного майна, для повторної реалізації, на аукціоні. Фактично все забрали, що наші абсолютно нічого не бачили.   

- В Закарпатті є свої люди, які впливають на загал, яких всі знають. В Криму купа приїжджих. Але ви всюди ставали своїм. Ви наводили порядок. 

- В 2009-му році ситуація в Криму була аналогічна тій, що була в березні 2014 року. Я тоді був в ВР. Були канікули, і я поїхав в гори. Мені подзвонили, щоб я терміново прибув в Київ. За мною прислали чартер в Чернівці. Коли я приїхав, мені кажуть: в кінці 2009-го – на початку 2010-го можливий захват Криму росіянами. Вводять знову посаду заступника міністра, начальника главка, і мене туди. Можете підняти архіви, як мене там пікетували, видно, Росія давила на ПР. Два рази Литвин подавав на мене в суд, щоби лишили мене депутатства. І чітко сказали: це буде з ВР і з Ради міністрів Криму. Бери оцих двох діячів і не дайте їм виїхати в Москву. Ми "розрулили" ситуацію. І вона була передбачуваною Якщо я це знав, значить, про це мали знати і ті посадові особи, які на той час очолювали державу.

- Є люди, які мають сісти за те, що Україна, де-факто, втратила Крим?

- Аякже. Не дати ніякої команди – такого не може бути. Наприклад, якщо я поїхав туди, то мені не треба було ніякої команди, бо мені інструктаж був проведений.

- Хтось вирішив не брати на себе…

- Так – ці руки ніяких команд не давали: а не дай Бог загиблі, а не дай Бог щось станеться. Є в Севастополі пам’ятник потопленим кораблям, але не має ні одного, кого можна було б нагородити за оборону Севастополя чи Криму. Такої зради не було навіть під час Другої світової війни. СБУ, МВС, прикордонники, митники, Нацгвардія, ВМС майже 90% попереходили на сторону РФ. Як це розуміти? Хтось за це має відповісти? А де найти тих начальників?

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>