banner banner banner banner

Патріарх Філарет: Захоплення храмів відбувається тому, що в Україні існує декілька православних церков

Патріарх Філарет: Захоплення храмів відбувається тому, що в Україні існує декілька православних церков
112.ua

Філарет

Патріарх УПЦ КП

Мага: Чому повернення українців з Уханя спричинило таку агресію в суспільстві? Відповідь шукатимемо разом з нашим шановним гостем, Патріархом Київським і всієї Русі Філаретом. Ваше святосте, ви зверталися до людей, ви просили їх не піддаватися на провокації. Те, що ви бачили вчора, на вашу думку, - це страх, це провокація, це недоопрацювання влади?

- Я думаю, що все було. По-перше, страх за своє життя. Тому цей страх штовхав їх на такі події. З іншого боку, я думаю (у мене немає доказів), що вороги України хотіли скористатися цим, для того щоб розпалити ворожнечу і посіяти недовіру і до українців, і до України.

- А іміджева складова? Нас знову показували: американські, британські, а про російські телеканали я взагалі не кажу.

- Якщо показують якісь негативні риси іншого народу, то це не з любові до цього народу. Людина у своєму житті повинна керуватися любов’ю насамперед до Бога. А якщо людина любить Бога, то вона буде любити і ближнього. А якщо вона не любить ближнього, то це означає, що в серці цієї людини любові нема.

- А чи любить наша людина Бога по-справжньому? Я відвідую різні храми, різні конфесії. Бачу наших політиків іноді в цих храмах. Я знаю, що вони роблять у реальному житті. У храмі вони сповідаються, обходять і цілують усі ікони, прикладаються до мощей і привозять їх. Причастя, сповідь - усе має бути, але він виходить з храму і йде займатися тим, чим він займався. Як я маю вірити, що він вірить у Бога? Якщо в нього така віра в Бога, то в нього і віра до народу, любов до народу така сама, як і там, у храмі. Мені здається, що оця брехня, лицемірство є найбільшою проблемою в нашій державі.

- Треба жити вірою, а не лицемірством. Багато християн вдають, що вони християни, а життя їхнє зовсім не християнське. Це, що ви сказали, свідчить про те, що зовнішньо ця людина є християнином, нібито виконує всі приписи церкви, але в душі вона зовсім інша. Для того щоб бути людиною, треба любити. А якщо людина не любить, то вона уподібнюється тварині. Тому що тварина не любить, а живе за інстинктами. Так і людина християнин, яка назовні показує, що вона християнин, а справи свідчать про інше, то це свідчить про те, що в цій людині любові нема. Апостол Яків у своєму посланні пише так: "якщо людина не любить ближнього, якого бачить, то як вона може любити Бога, якого вона не бачить?" Показати, довести, що в тебе в серці є любов, можна тільки справами.

- Якраз про це нам пише пані Людмила: "Як так сталося, що у Львівській області люди проводили молебень і просили Матір Божу уберегти їх від приїзду людей з Уханя. Де ж їхня любов до людей?" Коли я бачу, що людина - злодій, а мені кажуть, натомість вона церкву побудувала, молодець. Тобто він накрався, і він вважає, що він купив індульгенцію? Так само, коли священнослужителі їздять на Range Rover і кажуть, що його подарували, і що з ним робити? Я знаю що: продати, купити собі "Опель Вектра", а на різницю побудувати невеличку лікарню для бідних людей. Що можна з цим робити? Як показати людям, що церква - це не тільки вдавання віри, а те, що оцінюється справами, як сказали ви.

- Справи - це виявлення внутрішнього стану людини. Є люди, які дійсно в серці своєму добрі, і оцю доброту вони виявляють різними засобами: терплять, страждають, допомагають. А є люди, які вдають, що вони добрі. Дійсно, в Україні побудовано дуже багато храмів. Часто ці храми побудували меценати…

- ...з незрозумілим походженням капіталу.

- …може, і так, і швидше, що так. Але для чого вони будують храми? Для того, щоб Бога прославлять? Щоб люди молилися? Ні. Вони будують храми для того, щоби їх прославляли. Не Бога, а їх, за те що вони побудували. Добром це назвати не можна, це можна назвати лицемірством. Або "славолюбієм", тому що він будує для того, щоби прославляли. Та ще й на храмі напише, ким побудований. Але в житті ми зустрічаємося з різними проблемами. Любов до ближнього виявляється в тому, що коли людина зустрічається з тобою і потребує твоєї допомоги, то ти повинен допомогти. А якщо в тебе нема коштів, але ти співчуваєш, то це співчуття вже є добром.

112.ua

- Любов до зовнішніх символів вбила в людях внутрішні справжні прояви. Де ми втратили межу справжнього і несправжнього?

- Не перетворювали віру на дію. На словах віримо, любимо, на словах правдиві, а на ділі зовсім інші. В цьому і є наша проблема. Але нам не треба забувати нашу гріховну природу, тому що людина часто і хоче зробити добро, а тіло і розум наповнені гріхом, штовхають на інше. Тому оці недобрі вчинки - це наслідки нашої гріховної природи. Але цю природу треба виправляти - застосовувати волю. Тому що ми часом багато говоримо про любов, про розум, а мало говоримо про волю. А без волі людина не може заставити себе зробити добро.

- Нам пишуть: "А що думає Патріарх з приводу ворожнечі церкви, і як на це дивиться Бог? Чи люблять люди Бога, коли деруться за храми, через те, що їхні пастирі по-різному дивляться на віру в Україні?" І ще в нас дзвінок від соціальної працівниці: "Вчора священик ПЦУ в соціальних мережах закликав до жорстких дій проти українців, які повернулися з Китаю. Посіяв паніку серед місцевих жителів. Чи ви підтримуєте свого священика?"

- Такого священика архієрей повинен покарати. Він вчинив гріх щодо людей, і його треба виправити – треба покарати, щоб він покаявся. Але, як мені відомо, після того як до нього архієрей звернувся, що він вчиняє несправедливо, не з любові до ближніх, то він уже заспівав іншу пісню: став виступати проти бунтівників, які не хотіли пустити людей.

Новини за темою

- Може, він не розібрався в ситуації?

- Можливо, й не розібрався.

- А як ви ставитеся взагалі до того, що деякі священики доволі активні в соціальних мережах? Не Божа це справа закликати людей до бунту.

- Дійсно, не треба закликати до бунту, а треба закликати до любові й до допомоги. Треба тим людям, які потрапили в таку біду, допомогти. Якщо вони хворі, їх треба ізолювати від суспільства, а якщо дослідження покажуть, що вони не заражені, то вони будуть вільні. Треба себе поставити на місце людини, яка страждає. Як ти хочеш, щоб з тобою вчиняли, от так і вчиняй ти. Якщо ті бунтівники поставлять себе на місце тих людей, яких привезли з Китаю, то як вони хочуть, щоб з ними вчиняли? Господь Ісус Христос сказав так: "як хочете, щоб з вами чинили люди, так і ви з ними поводьтеся".

112.ua

- Коли людина стільки разів на день чує, що це смертельно, то це пересилює людей, воно призводить до співання гімну. Мені здається, що якщо би під час богослужіння священик вчинив би інакше, ми би не мали цієї ситуації. Якби він закликав вчиняти з людьми, яких привезуть, як християни... Цього не було. Я вважаю, що зараз церква мала би брати на себе серйозні важелі в цьому всьому.

-  Всі церкви виступили із заявами на підтримку цих людей, яких привезли з Китаю. Тільки цей один священик виступив проти. Але потім він розкаявся. Треба поменше говорити, а побільше робити.

- Що би ви порадили зараз цьому священику із Нових Санжар?

- Покаятися у своєму недоброму вчинку. І він вже це зробив. Але злі люди використовують його гріх для того, щоб розпалити оцю ненависть. Тому тут вже не священик винний, а ті люди, які розпалюють оце. Чому не говорять про його покаяння? 

- На зв’язку викладач з міста Острог: "Як ви поясните захоплення храмів Української православної церкви, яке паства ПЦУ в порушення божих, державних законів проводить вже більше року? Хіба це  християнська любов?"

- Йдеться про захоплення храмів. Це, на превеликий жаль, в Україні є. Захоплення храмів відбувається тому, що в Україні існує декілька православних церков. Є ПЦУ – Православна церква України, є УПЦ Московського патріархату, є Українська православна церква Київського патріархату, і кожна з них хоче мати побільше храмів і побільше віруючих, щоб вона була домінуючою. Але в Україні повинна бути одна Українська православна церква – незалежна. Незалежна ані від Москви, ані від Константинополя. А ми сьогодні маємо дві церкви: УПЦ Московського патріархату, залежну від Москви, і ПЦУ, яка має томос про автокефалію, а фактично залежить від Константинополя. Так от, наша церква, УПЦ Київського патріархату, яку я очолюю, і я завжди стояли  на позиції і стоїмо: насилля в питаннях віри не може бути. Тому що Господь навіть в царство небесне, у вічне життя, не закликає силою. А людина повинна свобідно обрати. Так і тут. Якщо люди хочуть змінити свій релігійний центр, перейти, вони мають на це право. Але це повинно вершитися не шляхом насилля, а добровільно.

- Я пам’ятаю випадки, коли привозили вбитих воїнів АТО, і храми відмовлялися їх відспівувати. Після того людей вже ніхто стримати не міг. Це позиція і церкви, і певного священика. У мене в таких випадках завжди питання: чи відспівав би цю людину Ісус Христос? Як би поставився Ісус Христос до мусульманина, юдея, католика? Якщо привозять вбитого хлопчика, а їх не пускають на територію храму, то хай ображаються потім на себе. У нас війна.

- Таких випадків було багато, і такі випадки змушують людей міняти свої релігійні центри. Людей, ображених таким ставленням до воїнів, які віддали своє життя за батьківщину, це змушує міняти цю церкву на іншу. Але все це повинно відбуватися добровільно, не несильно.

- І має єднати, а не роз’єднувати. Президент сказав: "У сучасному світі відчуття нації єдиним цілим виникає не тільки завдяки спільним традиціям, культурі та релігії. Цінності, які є прийнятними для кожного куточка України – це порядність, вихованість, толерантність і демократія". На вашу думку, наскільки зараз єдина Україна, наскільки єдині українці?

- Україна не єдина. Хоча вона мусить бути єдиною. І біда наша в історії, що ми завжди, українці, розділялися. І навіть існує така поговірка: "Де два українці – там три гетьмани. А де два німці, там три ферейна". Тобто наша риса – розділятися. Мазепа потерпів поразку під Полтавою, тому що зрадили українські козаки, які перейшли на бік Петра. Якби вони були б з Мазепою, то Мазепа би переміг, і Україна була б вільною державою.

- Виходить, що у нас віками нічого не міняється. У нас завжди є охочі зрадити, охочі перейти на інший бік. Скажіть, що ми не безнадійні. Я дуже хочу вірити в те, що ми все-таки побудуємо нашу державність.

- Українці об’єднатися можуть. І в цьому допомагає нам Бог: допускає страждання, які об’єднують людей. Страждання об’єднує людей, а не життя в благоприємних умовах. Україна перемагає цього агресора тому, що народ український об’єднався. Ви знаєте, якою небоєздатною була наша українська армія, а зараз вона боєздатна. А це тому, що люди об’єдналися навколо захисту своєї рідної землі. Отут вже забувають про різницю, а захищають свою рідну землю. Господь допоможе нам, що ми об’єднаємося, свою українську державу збережемо, і збережемо свою землю. З допомогою Божою.

- У ХХ столітті ми мали дві світові війни. У цих подіях майже весь час була Україна. У нас був Голодомор, нема жодного міліметру української  землі, яка би не була полита кров’ю. Скільки ще страждань потрібно цьому народу, щоб він, нарешті, об’єднався? Чи ми не розуміємо, що вони не припиняться до тих пір, поки ми не станемо єдиним народом?

- Коли це стане, я не можу сказати. Бог знає. Але те, що ми йдемо по цій дорозі, до об’єднання, це ми бачимо на тому, що український народ захищає свою землю. Помирають на сході і галичани, і подоляни, і всі об’єднуються в захисті своєї держави. Будемо страждати до тих пір, поки не об’єднаємося і не станемо великою державою.

Новини за темою

- Слухаючи ваші проповіді, я чув, як ви закликаєте молитися за українське воїнство, за тих, хто в окопах. Але більшість українських міст гуляє. У нас повне враження, що війна відбувається десь дуже далеко. Хлопці, які там, вони реально об’єднані в кулак. А ми вже навчилися жити з цією бідою. Ви бачите закінчення цієї війни, і як скоро, яким чином, воно може статися?

- Бачу, що війна не може бути вічною. Вона обов’язково закінчиться, і закінчиться перемогою України,  тому що Україна стоїть на дорозі правди.  Не ми напали,  а на нас напали. Ми захищаємо своє, а у нас хочуть забрати наше. Правда з нами, і це ясно для кожної розумної людини. А якщо правда з нами, то з правдою Бог. А там, де Бог, там завжди перемога. І тому я переконаний, що Україна переможе.

- Для тих, хто не знає, скажіть, де ви з`явилися на світ Божий?

- Моя мала батьківщина – Донбас, село Благодатне, Амвросієвський район.  Сьогодні цей район окупований. Я вірю, що він буде вільний, і окупація припиниться. У мені тече кров козацька, з одного боку, а з другого боку – галицька. За материнською лінією я Опришко, а це повстанці в Карпатах.

- Дзвінок із Тернополя: "Бог є для мертвих чи тільки для живих?".

- Бог є для мертвих і для живих. А взагалі, мертвих людей, які не існують, нема. Людина, яка народилася, вже з буття вийти не може. Якщо би вона й хотіла, вона не може вийти, тому що вона отримала буття. Людина вічна, і тому смерть це є розділення душі й тіла. Але настане час, коли душа з тілом з’єднається. Повелінням Божим всі мертві воскреснуть. Багато хто ставить питання, яким чином мільярди людей можуть воскреснути? Відповідь на це така: а яким чином з нічого став цей світ? Бог захотів – і стало це. Так і повелінням Божим воскреснуть мертві та з’єднаються з тілами. І буде вічне життя. Але воно буде різне: блаженне і страждальне. І на землі ми живемо для того, щоб вибрати, в якому житті ми хочемо бути. Якщо хочемо у блаженному, то треба любити, тому що блаженство там, де є любов.

112.ua

- Вам пишуть: "Страждання в Україні тільки розділяють людей, і вчорашні події це показали".

- У цьому випадку не страждання розділили, а розділив гріх. І часто гріх розділяє через страждання. А страждання через терпіння, навпаки, людину підносить. Робить її доброю. Тому Христос і сказав: "Терпінням вашим спасайте душі ваші". А терпіння це страждання. Святих на землі й на небі, які би не страждали, нема. Якщо він святий чи свята, то обов’язково ця людина страждала. Навіть Божа матір страждала, коли бачила свого Сина розіп’ятим на хресті. Всі апостоли, мученики, святителі, всі праведні люди страждали. Страждання не страшні, і їх не треба боятися, а треба боятися гріха, тому що гріх народжує страждання.

- А цим людям, які просто живуть і працюють, їм нема чого сподіватися на царство вічне?

- А ви запитайте в цих людей: ви страждали в житті? Ніхто з них не скаже, що він ніколи не страждав.  Не буде страждань тільки там, де нема гріха. А ми грішимо. Не будете грішити – не будете страждати.

- Нам пишуть: "Немає коштів – дитину не похрестиш, не обвінчають". Чому всі послуги в наших церквах платні?

- Якщо людина не має коштів, священик зобов’язаний зробити це безкоштовно. Господь сказав: "Задарма прийняли благодать, священство, задарма й давайте". Тому священик зобов’язаний звершити таїнство безкоштовно.

- Пишуть: 83% пенсіонерів отримують злиденні  пенсії – 2000 грн. Вони всі мученики?

- Мученик – кожна людина, яка страждає. Тому Христос і сказав: "Терпінням вашим спасайте душі ваші".

- Що може стати чумою ХХІ століття?

- Не знаю.

- Що дорожче для більшості адептів: ряса чи совість?

- Совість.

- Що робити, коли ладан не горить?

- Палити.

- Що полюбляєте більше: фарбувати крашанки чи розбивати їх?

- Я розбивав, а красили інші.

- Чи вірите ви в теорію великого вибуху?

- Вірю у друге пришестя Христа й Антихриста. І страшні страждання, які чекають на людство в умовах пришестя Антихриста.

Новини за темою

- Тобто в кінець світу ви вірите. Коли він буде?

- Ми не знаємо, бо Христос сказав: "Не знає ніхто про кінець світу". А які будуть ознаки другого пришестя, він сказав. Пришестя Антихристу означає, що після цього буде друге пришестя Христа. І тоді буде розділено добро і зло. І вони будуть існувати окремо: добро буде вічно блаженствувати, а зло буде вічно страждати.

- Хто поставить крапку: науковці чи віряни?

- Бог поставить крапку.

- На чий бік ви станете: грішного вірянина чи правильного атеїста?

- На бік атеїста, який покається.

- Хто головний Юда в Україні за всю історію?

- Не знаю.

- Якщо Бог любить нас, чому у світі так багато жорстокості?

- Від Бога виходить любов, а жорстокість виходить від диявола і від людей грішних, бо Бог не чинить зла.

- Красиві жінки, вони від кого?

- Від Бога.

 

 

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>