Партії, які завищують свої бюджети, банально крадуть гроші у олігархів

Народний депутат України. Глава міжфракційного депутатського об'єднання "Народний контроль". Журналіст, медіаменеджер. Секретар комітету ВР з питань запобігання та протидії корупції. Закінчив електромеханічний факультет Національного університету "Львівська політехніка", а також факультет післядипломного навчання Львівського національного університету ім. Івана Франка за спеціальністю "Журналістика". У минулому працював у редакції Львівської газети "Експрес". Генеральний директор медіа-холдингу ZIK. Автор і ведучий програм журналістських розслідувань "Хто тут живе" і "Народний контроль". Переможець національної телевізійної премії "Телетріумф" у номінації "Ведучий будь-якого формату". Одружений. ДМИТРО ДОБРОДОМОВ

Партії, які завищують свої бюджети, банально крадуть гроші у олігархів
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат України. Глава міжфракційного депутатського об'єднання "Народний контроль". Журналіст, медіаменеджер. Секретар комітету ВР з питань запобігання та протидії корупції. Закінчив електромеханічний факультет Національного університету "Львівська політехніка", а також факультет післядипломного навчання Львівського національного університету ім. Івана Франка за спеціальністю "Журналістика". У минулому працював у редакції Львівської газети "Експрес". Генеральний директор медіа-холдингу ZIK. Автор і ведучий програм журналістських розслідувань "Хто тут живе" і "Народний контроль". Переможець національної телевізійної премії "Телетріумф" у номінації "Ведучий будь-якого формату". Одружений. ДМИТРО ДОБРОДОМОВ

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях народний депутат України Дмитро Добродомов.

Доброго дня. Ви вийшли з коаліції. Як ви почуваєтеся в гордій самоті?

Добродомов: Як депутат-самовисуванець на мажоритарному окрузі у Львові, я зайшов добровільно в БПП на початку каденції для того, щоб бути учасником коаліції. Я підтримую коаліційну угоду, вона виписана правильно. Мотивація мого виходу не з коаліції, а з БПП була такою, що найбільша фракція, як і друга за чисельністю фракція НФ, по суті, на сьогодні саботує виконання коаліційної угоди. Коаліційний уряд не провадить обіцяних реформ. За даними експертів, коаліційна угода на третину лише виконана. Далі є певний ступор. Я на сьогодні є головою міжфракційного об’єднання "Народний контроль". І я є не один. Нас є п’ятеро народних депутатів, ще двоє як самовисуванці, які заходили в БПП, вийшли після драматичного голосування за зміни до Конституції, тому що ми вважаємо неприпустимими ані спосіб цього голосування, ані його зміст.

- В яких галузях у нас найбільш "махрова" корупція? На яких людях тримаються ці корупційні схеми?

- Насамперед це державні підприємства: "Укрспирт", енергетика. Це там, де мав би показуватися нормальний прибуток, але ці підприємства зараз чомусь працюють у збиток. Після Майдану державна монополія "Укрспирт" протягом перших 3-4 місяців показувала дуже стрімкий ріст і позитивну динаміку. Після того як там опанували схеми, розставили своїх людей, та галузь знову опинилася… Маржа між тим, як працювали одразу після Майдану, коли ще боялися і реально вірили в те, що щось можна змінити, і тим, що зараз відбувається, це саме і є корупційна складова тієї кількості грошей, а йдеться про сотні мільйонів гривень, які осідають у кишенях тих, хто це опанував. І так у кожній галузі. За заявами екс-начальникадержавної фінансової інспекції Миколи Гордієнка відкрито12 кримінальних справ. Там вже йшлося про понад мільярд доведених розкрадених коштів. За результатом ці справи осіли в ГПУ, яка є абсолютно імпотентна на сьогодні, повністю знівельована. Я сьогодні чекаю, нарешті, призначення від парламенту антикорупційного прокурора. Це остання посадова особа, яка дасть можливість запрацювати антикорупційному бюро.

- Результати комісії ВР за заявами Гордієнка опубліковані?

- Так. На сайті ВР.

- Чому це нічим не закінчилося?

- Договорняк. Між урядом й адміністрацією. І парламентом, безперечно. "Політична доцільність" – так це називається більш лояльно в сьогоднішньому політичному середовищі нашої країни.

- Адміністрація – це хто?

- Генпрокурор Шокін несе відповідальність за ці кримінальні справи. Він не є фігурою незалежною попри наші наполягання, щоб його обирали на відкритому конкурсі.

- А Шокіну говорить хто?

- Шокіну може говорити тільки президент.

- Тобто Шокіну дає команду президент, щоб ці справи не йшли далі?

- Я не думаю, що є така пряма вказівка. Шокін розуміє політичну кон’юнктуру, яка склалася, тобто коаліція, яка ледь дихає на ладан. А йдеться про те, що на кожне держпідприємство афільований вплив здебільшого мають члени коаліції, тобто конкретні народні депутати. Називаються прізвища: Пашинський, Мартиненко, Іванчук. Вони є впливовими у фракції НФ, і цілком логічно, що пряма кримінальна атака остаточно розвалить коаліцію, що невигідно ані одним, ані іншим. Це і є політична доцільність.

- Один із прокурорів сказав, що якщо раніше тільки олігархи давали гроші на партійне розвиток, то тепер афільованість народних депутатів до державних підприємств дає їм канал, через який можна брати гроші на існування фракцій і партій. Чи відповідає це дійсності?

- Я думаю, що так. Як ці люди можуть бути впливовими у свої фракціях? Вочевидь, вони беруть ці фракції на утримання. Але це не є проблема цього парламенту. Попри те, що у ньому найкращий склад за всі часи, все ж таки там переважають політики старої формації, які вже не один раз були в цьому парламенті або біля цього парламенту. Не залежить від партійної приналежності, не залежить чи були вони при владі чи в опозиції, вони мали ці свої впливи.

- Віктор Чумак сказав, що депутати НФ отримують доплати. Але ж всі мовчать про ці доплати, в тому числі й нові обличчя. Хіба корупція починається не з цього?

- Про доплати я чув і переконаний, що десь вони є. Я перебував кілька місяців в БПП і абсолютно офіційно заявляю, що ані я, ані мої колеги ніяких доплат не отримували.

- Коли почнуть працювати всі ці антикорупційні бюро? Наскільки Сакварелідзе зможе суміщати дві посади?

- Насправді, Сакварелідзе і Касько, заступники генпрокурора, стали відомими своїми реальними діями. Вони очолюють відділ з розслідування злочинів всередині прокуратури. Я гадаю, що Сакварелідзе зможе це поєднувати з посадою прокурора Одещини. Саакашвілі потрібно спертися на людей, які покажуть результат. Він кілька місяців розповідав про те, як має бути, а тепер народ буде чекати того, як є і що він зробив. Сакварелідзе абсолютно спокійно справиться, тому що необов’язково перебувати в кабінеті тут, у Києві, для того, щоб розслідувати справи, які стосуються злочинів всередині самої прокуратури. Щодо антикорупційного прокурора дуже цікава ситуація склалася, позаяк не змогли переконати більшість у парламенті, щоб це була повністю незалежна фігура. Обирають його за відкритим конкурсом, семеро представників з конкурсної комісії будуть з громадськості, лише четверо – від ГПУ, але, по суті, він буде підпорядкований генпрокурору, і це буде проблема, тому що ця людина – ключова в Антикорупційному бюро, вона здійснює всі процесуальні дії. Але ось перший тривожний дзвіночок: генпрокурор Шокін представив своїх чотирьох претендентів. Перший – це керівник тих "діамантових" прокурорів, який не міг не знати, що вони робили. Другий – прокурор закарпатський, який не міг не знати про мукачівські події, а я переконаний, що й брав участь у тих контрабандних схемах. Третій – це ставленик Даниленка, екс-заступника Яреми, який відомий своїми скандальними віджатими землями. Четвертий –це той заступник прокурора, який намагався зупинити тестування, тобто зупинити відкриті конкурси з призначення міжрайонних, районних і міських прокурорів. Ось така четвірка від Шокіна. Про які зміни ми, взагалі, говоримо? Кожного з них підозрюють у корупційних діяннях за конкретними фактами. Наш комітет рекомендував Шокіну негайно переглянути цей склад, тому що ми просто знівелюємо все те, за що боролися десять місяців.

- А кого рекомендуєте ви?

- Це Шабунін, Шалайський, Шишкін й інші. Ми будемо голосувати рейтингово і побачимо, як поведуть себе фракції коаліції.

- Ви написали у ФБ, що Україні не повернути гроші з офшорів. Це тому, що Тищенко звільнили?

- Тищенко не займалася цим. Тищенко, взагалі, дуже одіозна фігура і неоднозначна. Практично вона зайнялася тим, що контрабандні нафтопродукти Курченка на мільярди гривень (а це кілька сот тисяч тон) незрозумілими схемами (вже за теперішньої влади) з кількома високопосадовцями реалізовувала через свого колишнього чоловіка як приватну особу. Результат дуже простий: ані нафтопродуктів, ані грошей. Зараз задача – врятувати ті нафтопродукти, які були, і за правильною, прозорою схемою передати їх, наприклад, армії.

- Вона ж не просто так стала начальником управління? У неї були явні покровителі.

- Це Арсен Аваков і Сергій Пашинський, давні партнери її екс-чоловіка, разом з Тетяною Чорновіл. Я був вражений насправді. Коли я був на Липській кілька днів тому, переді мною зупинився "Лексус" вартістю щонайменше 100 тис. євро. З нього вибіг водій, подав руку і з "Лексусу" вийшла пані Тищенко, за нею вийшла пані Чорновіл, і вони пішли до дорогого ресторану. No comments особисто для мене.

- Відомо, що ZIK, де ви були генеральним директором, це канал, який має стосунок до групи вже покійного Ігоря Єремєєва. Яка доля буде у цієї групи після загибелі Єремєєва?

- ZIK дійсно має стосунок до одного з акціонерів – до Петра Димінського. Він є його прямим власником через офшорні компанії. Але ZIK не мав стосунку до самої групи. Я регулярно спілкувався з Петром Димінським, але виключно з ним. Діяльність будь-якого каналу я розцінюю щодо його редакційної політики – так, як вона проводиться. Я би навіть хотів (попри мої дуже складні стосунки з Димінським, зараз особливо, тому що він намагався якимось певним чином, розуміючи, що я був у нього топ-менеджером, десь на мене впливати як на депутата) дати йому комплімент, що він дотримався свого слова і не втручався в редакційну політику. І це дало змогу каналу свого часу показати об'єктивний результат.

- Якою зараз буде доля групи "Воля народу"?

- Там люди ділилися більше за комерційним принципом. Отам саме були люди на зарплатах, у тому нема жодних сумнівів. На сьогодні одна група депутатів потрапить під вплив, швидше за все, пропрезидентської фракції, тому що в них є багато бізнесових питань, а інші люди опиняться в групі "Відродження". Ця група збережеться, якщо її хтось очолить і знайде гроші на її утримання.

- Як розбивати економічні інтереси в парламенті?

- Прихід нових людей за новими правилами. У другому читанні зараз повинен виставлятися дуже важливий законопроект – про державне фінансування партій. Він є частиною вимог, які до нас висунув ЄС щодо безвізового режиму, – щодо публічних коштів у політиці. Фразу про те, що "якщо демократія не контролює гроші, то тоді гроші будуть контролювати демократію", саме чітко видно в наших реаліях. Можливість державного фінансування істотно може позбавити насамперед впливу олігархів чи потужних представників якихось потужних груп на депутатів, на партії і на групи. Це є важливим. Зерно вже є. Якщо подивитися на те, як поводяться в парламенті 50-60 депутатів (вихідці із громадського середовища, переважна більшість журналістів, волонтерів), як вони голосують, з якими ініціативами виходять, то можна побачити, що саме вони складають той конструктив, і саме з них має бути основа наступного парламенту. Цей парламент я з першого дня називав перехідним, і його подальшідії показали, що так воно і є.

- Я поки бачу, що більшість з них голосує разом зі своєю фракцією. У конфлікт з фракцією увійшла поки тільки Гопко. А за бюджет і податковий кодекс все проголосували.

- Бюджет, який ми голосували без самого бюджету, саме чітко показав принципову позицію цих депутатів.

- Я бачила багато білбордів членів вашої партії. Де ви взяли гроші на це, і хто буде далі інвестувати в партію "Народний контроль"?

- Коли я йшов на вибори у 2014 р. як депутат-мажоритарник, то закликав всіх колег вивісити на своїх персональних сайтах інформацію, звідки вони беруть гроші, в яких сумах і куди вони були витрачені. Закликав перевірити це журналістів. Те саме ми зараз робимо з партією "Народний контроль". У нас є багато осередків, у нас є багато середнього і малого бізнесу. У нас вивішені конкретні прізвища людей, які дають гроші на партію. З нами співпрацюють іноземні організації: фонд Науманна, наприклад, який допомагав нам робити круглі столи з тлумачення децентралізації, яка насправді необхідна, але не в той спосіб, як намагалися протиснути зараз через парламент.

- Чи виключає державне фінансування допомогу олігархів або корупційні схеми?

- У цьому законі є обмеження – 130 тис. грн від однієї особи. Зрозуміло, що цим будуть зловживати, будуть підставні особи. Партія, яка йде на вибори і не долає 5-відсотковий бар’єр, але набирає більш ніж 2%, по суті, отримуватиме понад 8 млн грн з державного бюджету. Цього абсолютно достатньо для ефективної роботи в невиборчий період. Думаю, що ті, хто завищує бюджети, їх банально крадуть у тих олігархів, в яких вони беруть. Але дають їх на діяльність партії.

- Скільки лайтбоксів ви виставили по Україні і скільки грошей на них витратили?

- Якщо брати по всій Україні, то це десь 1200. Середня ціна одного була 2500-2700.

- У вас є запитання до мене?

- За які гроші функціонує канал, на якому ми зараз з вами говоримо і який є збитковим? І за чиї гроші?

- Я не знаю, як це відбувається на каналі, тому що я не є його менеджер. Я можу тільки припустити, що якщо він збитковий, то засновник "дотачує" щось, а, може, він і не є збитковим. Це треба у відділі реклами питати.

- У нас усі канали в Україні є збитковими. Напевно, вони переслідують теж якусь певну мету. Саме тому ми прийняли закон про відкриття кінцевих власників ЗМІ (бо вони йдуть дуже тісно з політикою) і про публічне використання грошей у політиці. Оце перший маленький, але дуже важливий крок, щоб ці процеси зробити прозорими. Такі самі питання ставлять і в Америці, і у Великій Британії. І наша партія це вже робить.

- Дякую, Дмитре.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>