banner banner banner banner

Парламент наш – дилетант, як і уряд у спілкуванні з парламентом

АЛЬОНА БАБАК - народний депутат України 8-го скликання партії "Самопоміч". З відзнакою закінчила Київський педагогічний інститут іноземних мов. Проходила навчання у магістратурі в США. Написала понад 30 наукових праць з питань реформування житлово-комунального підприємства. Захоплюється гірськими лижами, дайвінгом, настільним тенісом

Парламент наш – дилетант, як і уряд у спілкуванні з парламентом
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

АЛЬОНА БАБАК - народний депутат України 8-го скликання партії "Самопоміч". З відзнакою закінчила Київський педагогічний інститут іноземних мов. Проходила навчання у магістратурі в США. Написала понад 30 наукових праць з питань реформування житлово-комунального підприємства. Захоплюється гірськими лижами, дайвінгом, настільним тенісом

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях народний депутат України, фракція "Самопоміч", Альона Бабак.

Вітаю, Альоно. Чому ми не змогли створити реальне державне регулювання життєво важливих сегментів економіки?

Бабак: Система державного регулювання передбачає, що є, як правило, орган державної влади, який і є органом державного регулювання тих, хто на ринку займає монопольне положення. Це сфери енергетики, комунальних послуг. Досі йде поділ влади. В ідеалі орган державного регулювання повинен бути настільки незалежним, щоб об'єктивно представляти інтереси держави, інтереси бізнесу та інтереси споживача. На жаль, ще в політикумі є ті, хто хотів би більше влади дати державі чи бізнесу. На жаль, лобі споживача дуже маленьке. Незважаючи на масове обурення людей тими ж тарифами, тими ж умовами договірних відносин між газовиками, енергетиками і споживачами – все одно лобі споживачів немає.

- А як працює лобі споживача, наприклад, в Англії?

- Демократія і парламент цієї країни існують понад 750 років, а парламентарі - лобісти народу.

- Чому парламентарі України не стали лобістами інтересів свого народу?

- Парламентарії Англії створили механізми контролю уряду – коли уряд повністю підзвітний парламенту. Коаліційна частина парламенту й уряд - єдине ціле. Таких механізмів контролю уряду у нас і близько немає. Наприклад, турбують зараз людей тарифи – парламент повинен передбачити механізм дебатів парламенту, зокрема опозиції з коаліційним урядом та коаліційної частиною депутатів. Ось мене, наприклад, цікавить прибуток "Нафтогазу", який заплановано в цьому році. Я повинна це питання мати можливість поставити в парламенті, а не в ток-шоу. І від представника уряду я повинна отримати кваліфіковану відповідь. У тій же Англії опозиційна частина парламенту ставить цілу низку питань на певну тему. У них кожен день присвячений певній тематиці. У нас же не дебати, а виступи в одну сторону – намагаються сказати, але відповіді не отримують.

- Але як дебати могли б вплинути, щоб нарешті АМКУ зайнявся роботою і почав карати бізнес за змову, за зловживання?

- Дебати піднімають обізнаність суспільства в тих питаннях, у яких повинна бути компетенція в уряду і парламенту. Це має бути професійна розмова, і суспільство тоді формує попит на цю тему. Тоді уряд, який має бути відповідальний перед своїм народом, не може ігнорувати запит суспільства. Через дебати піднімається актуальність питання. Я бачила роботу англійського парламенту – там кожен парламентарій готує свої питання, вивчає матеріали, які уряд їм надає. Це робота професійна і відповідальна, а у нас – дилетантська. І парламент наш – дилетант, і уряд наш у спілкуванні з парламентом - теж дилетант.

- З чого складається тариф 6,800 за куб газу?

- 4,600 – це ціна газу, виробленого в Україні. "Самопоміч" попросила в уряду надати нам фінансовий план "Нафтогазу" на цей рік. Цей документ повинен був бути затверджений у минулому році. Більш того, вже повинен бути фінансовий план на 2017 рік, поданий в уряд для затвердження. Ми направили свій запит 12.07, після того, як зрозуміли, що ТСК у парламенті не будуть створені з питань тарифів. До сьогодні ми не маємо відповіді від уряду на банальне питання – фінансовий план "Нафтогазу". Через фінансовий план ми побачимо всю діяльність "Нафтогазу", включаючи транспортування та інше. 6,800 склалася як мінімум з чотирьох складових: податки, такі як ПДВ, рента, яка в ціні газу, і структурно три частини – безпосередньо вартість газу, транспортування її магістральними та розподільними трубопроводами. Скільки в ціні собівартості і скільки прибутку – я не скажу, тому що цю інформацію уряд нам не дає. Для мене зараз проблема навіть не в тому, яка ціна газу, а яка рентабельність виробництва газу сьогодні, коли населення України є таким бідним. Який прибуток буде у підприємства в цьому році – я хочу зрозуміти, наскільки прибутковим планується виробництво газу в Україні для того, щоб сказати: "Панове, може, ми не будемо такими прибутковими в цьому році, а вийдемо на нуль, на рівень хоча би покриття собівартості?"

- Чи згодні ви з тим, що люди мають право не платити ці тарифи, поки їм не покажуть, за що вони платять?

- Теоретично – так. Як мінімум, це мав би зробити або регулятор, або держава – вона повинна була розкрити інформацію для споживача. Але, практично, з точки зору кінцевого споживача, потрібно чимось гріти своє житло і готувати їжу.

- Як нам провести модернізацію "Теплокомуненерго"?

- Щоб модернізувати "Теплоенерго", нам потрібно спочатку привести споживання до оптимального. Нам потрібно розуміти, скільки котельня буде давати тепла споживачам. А коли наші будинки втрачають тепла утричі більше, ніж у Європі, то ми не можемо говорити про те, що ми повинні почати з модернізації котелень. Спочатку ми повинні привести житловий будинок у належний стан. Має відбуватися все паралельно – термомодернізація житлового фонду та споживання, і відповідно до цього споживання повинно модернізуватися транспортування і виробництво. Якраз Європа сьогодні йде шляхом локалізації – є котельня, є житловий фонд та комерційні будівлі. Всі модернізується одночасно.

Новини за темою

- Чи зміг Вовк, який очолює НКРЕ, створити з неї повноцінний державний орган регулювання?

- Ні, тому що він не розуміє своєї ролі у забезпеченні цього балансу інтересів. Він бачить бізнеси, він вважає, що вони повинні працювати беззбитково, він бачить державу, яка не повинна дотувати нікого з суб'єктів господарювання, але він не бачить кардинально споживача. Це його глобальна філософська проблема. Він вважає це популізмом. Він досить молода людина, яка дуже праволіберальна, дуже ринково налаштована. Державне регулювання, взагалі, є в кожній країні, де є монополії, тому що монополії намагаються використати населення для максимізації власного прибутку. Відповідно, держава і входить у цю ситуацію, коли є монополіст, захищаючи споживача і гарантуючи права іншим учасникам ринку.

- Ви вже зробили у себе в будинку ОСББ?

- Так, ми зараз намагаємося створити ОСББ.

- Перш ніж пропонувати людям створення ОСББ, чи повинна держава взяти на себе ремонт житлового фонду?

- Держава передала житловий фонд ще в 1992-му році місцевій владі. Попереднім власником житлового фонду є місцеве самоврядування, територіальна громада. До 1991 року всім житловим фондом володіла держава, як єдиний власник. Ці будинки стояли на балансі державних ЖЕКів. У 1992-му році держава передала весь житловий фонд на баланси місцевих рад. Таким чином, ці будинки стали власністю місцевих рад. ЖЕКи стали комунальними підприємствами. У 1992 році був прийнятий закон про приватизацію державного житлового фонду. Сьогодні у нас 99% квартир приватизовано. Закон цей сказав, що попередній власник бере участь у фінансуванні першого після приватизації капітального ремонту. Тому, якщо в будинку не було проведено капітального ремонту після приватизації, тобто з 1992 року, мешканці мають право звернутися до місцевої ради і попросити профінансувати такі роботи. За 25 років незалежності України поодинокі будинки можуть сказати, що їм хтось щось профінансував. Не було грошей. Якщо ми ще 25 років будемо чекати, що хтось профінансує капремонти в наших будинках, і ми будемо як власники усунені від прав власності управління своїм майном – то наші будинки просто заваляться. ОСББ – це об'єднання співвласників, механізм та інструмент прийняття рішень. Об'єднавшись в ОСББ, ми, власники, можемо більше вимагати від місцевої влади виконання законодавчих норм. Коли тече дах – це проблема всього будинку - будинок без даху не буває. Власники мають велику силу, коли вони об'єднані.

- Який ремонт можуть здійснювати люди, якщо 80% населення отримує субсидії?

- Закон сьогодні не дає будь-який механізм прийняття рішень імплементувати в життя. ОСББ – це рахунок, безготівковий розрахунок, прозорість коштів, які надходять на цей рахунок, можливість отримання на цей рахунок співфінансування з місцевого та державного бюджету.

- Закон говорить, що якщо будинок не вибрав собі керуючу компанію, то муніципалітет може цей будинок примусово віддати своїй керуючій компанії.

- Це не зовсім так. Можна не створювати ОСББ, а загальними зборами обрати собі керуючу компанію. Від будинку можна призначити уповноваженого представника, який буде контролювати роботи, які буде робити ця компанія. А якщо будинок не визначився, то за конкурсом місто обере керуючу компанію. Якщо керуюча компанія власникам не сподобається, то є можливість у будь-який момент вибрати свого керуючого або створити ОСББ, і в два місяці поінформувати того, кого вам вибрало місто, і розірвати з ним договір. Не треба йому нічого доводити – що вас не влаштовує ціна, якість робіт і т. д. Це норма закону. Закон сьогодні настільки демократичний, настільки дає можливості реалізації прав власності!

Новини за темою

- Писали, що ви приходили до парламенту із сумкою за 2000 дол. Це найдорожча сумка у вашій колекції?

- У мене ніколи не було такої сумки. Моя сумка була не з останніх колекцій.

- Ваше запитання?

- Яка найцінніша якість є в українців? Чому ви хочете називатися українкою, а не громадянином іншої країни?

- Українців відрізняє від наших сусідів, наприклад, і робить нас українцями те, що ми хочемо свободи, і, щоб не сталося, ми все одно прагнемо до того, щоб будувати наше життя красиво. Українці дуже естетична нація.

Дякую, Альоно.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>