112.ua

Влащенко: Події тижня обговорюємо з народним депутатом України Антоном Геращенком.

Вітаю, Антоне Юрійовичу. СБУ повідомила про замах на вас. Вони кажуть, що замах готувався досить довго, що вони вели відеоспостереження кілька місяців. А самі ви не знали, що за вами спостерігали?

Геращенко: Я давав підписку про нерозголошення даних, які є таємницею слідства. Однак можу сказати, що СБУ мене попередила, що на мене готується замах. Контррозвідники, слідчі, співробітники оперативних служб, співробітники спецпідрозділу "Альфа" провели колосальну роботу з нейтралізації, щодо спостереження, збирання необхідних доказів і знешкодження даної терористичної групи, яка була направлена в Україну для моєї ліквідації за завданням спецслужб РФ. Коли і точні терміни – я утримуюся заявляти, однак, я був попереджений вчасно В. С. Грицаком, і дякую в його особі всім співробітникам СБУ, які змогли реалізувати цю безпрецедентну за складністю, обсягом та важливістю для України спецоперацію. Тепер двоє затриманих осіб, громадян України, один з яких був у Криму достроково відпущений та амністований окупаційною владою для того, щоб взяти участь у моїй ліквідації - є найціннішими джерелами доказів того, як РФ на державному рівні прийняла рішення про терористичну діяльність проти журналістів, проти державних діячів України. Їх заарештовано терміном на два місяці.

- А є у вас припущення, чому були обрані саме ви для цього?

- Слідство вважає, що це, швидше за все, пов'язано з моєю активною громадською позицією щодо недопущення дій з продовження агресії проти України, а також з моєю роботою з розвитку проекту "Миротворець". Це такий сайт, на якому зібрано дані про понад 100 тис. осіб, які брали участь в агресії проти України, сепаратистів, терористів, бойовиків. Цей сайт є дуже болючим для всіх тих осіб, які вели і ведуть підривну діяльність проти України. Фактично, вони в Україні не можуть легально перебувати, не можуть користуватися банківськими рахунками, фактично, вони знаходяться під наглядом спецслужб. Це напружує їх, і я думаю, що це була терористична акція, мета якої була пропагандистська діяльність: "Бачите, ми його дістали в Києві". Типу "у нас руки довгі".

- Ваше життя якимось чином зміниться зараз?

- За рекомендацією фахівців СБУ я не повинен обговорювати публічно питання, пов'язані з безпекою моєю та моєї сім'ї.

- Чому українські ЗМІ стільки писали про Трампа, і це виявилося важливішим за українські події усередині країни: падіння гривні, "лопнувших" двох  українських банків та інших подій? Чому українські депутати так кинулися на інавгурацію Трампа?

- Я б не поїхав на інавгурацію Трампа, бо поїхати на інавгурацію американського президента - це все одно, що купити квитки на стадіон і подивитися здалеку, як грають Роналдо або Пеле, не маючи можливості навіть підійти і потиснути руку. Тому, це так звані понти. Я думаю, що ні у кого немає і фотографії з Трампом ближче, ніж на відстані 250 м. Кому хочеться витратити зайві гроші і подивитися Вашингтон – хто там не був – це цікаво. Українські проблеми усередині повинні цікавити наші ЗМІ набагато більше, ніж інавгурація Трампа в США. Доля України вирішується не у Вашингтоні – вона вирішується тут, в Україні. І залежить вона від наших громадян, від органів влади, які вони обирають, і від четвертої влади: від того, як ви націлюєте наших громадян. Або ви їх націлюєте на те, щоб ми об'єднали нашу країну на ґрунті того, що Україна у нас одна, незважаючи на те, що ми люди різних національностей, різних культур, що говорять на різних мовах, або ми будемо роз'єднувати її далі по лінії "схід-захід-північ-південь". І від цього залежить майбутнє нашої країни. Що стосується зростання курсу гривні, то я задав це питання тим людям, яким довіряю в питаннях фінансів, і можу сказати, що наслідок зростання курсу гривні - це наслідок докапіталізації "ПриватБанку" на десятки мільярдів гривень. Держава прийняла рішення зробити "ПриватБанк" державним, і було перераховано кілька десятків млрд гривень Національного банку на підтримку "ПриватБанку". І, природно, незважаючи на величезну кампанію зі збільшення його стабільності, багато людей вважали за краще зняти державні гроші, які з'явилися в "ПриватБанку", і вкласти їх у долари, оскільки громадяни, на жаль, не вірять у стабільність нашої валюти. А не вірять тому, що вони бачили декларації депутатів, бачили декларацію глави НБУ.

- Ви хочете сказати, що у падінні гривні винні ті, хто побіг знімати гроші? Я думаю, що коли мова йде про докапіталізацію в 15 млрд., то емісія практично неминуча. Звідси і падіння гривні.

- Я не кажу, хто винен – я кажу, звідки це все взялося. За Конституцією завдання НБУ – стабільність національної валюти. Коли її немає – немає економічного розвитку.

- За півроку депутати провели 44 засідання. Яким людям у нашій країні доступна така величезна відпустка?

- Я сам намагаюся і закликаю інших депутатів максимально ефективно брати участь у засіданнях ВР. Однак робота депутата пов'язана не тільки з засіданнями ВР – це і робота із законопроектами, і робота в комітетах, з виборцями. Однак є низка депутатів, які обиралися просто для того, щоб мати депутатські "корочки". Є ціла низка організацій, які фіксують таких депутатів і бачать, що за два роки немає жодного виступу, жодного законопроекту. Але цим депутатам дали право представляти народ у ВР виборці. Тому я прошу наших виборців бути перебірливими у своєму виборі.

- Що означає публічне рішення про закриття Липецької фабрики Roshen?

- Якби В. Путін і органи РФ поставили собі завдання не дати працювати фабриці Roshen навесні 2014 року – вона б там не працювала. Я думаю, що закінчилися якісь домовленості і Липецька фабрика перестала бути можливістю тиску на українського президента. Я б хотів, щоб вона була закрита і не працювала вже досить давно, тому що головним реципієнтом цієї проблеми є президент України, оскільки складно було пояснити українським громадянам, чому вона працює. Російська пропаганда максимально використовувала для очорнення президента факт роботи Липецької фабрики.

- Н. Савченко виключили з комітету з Нацбезпеки за те, що вона опублікувала список українських військовополонених, розголосивши при цьому їхні персональні дані, і за те, що вона веде переговори з терористами. Як можна запитати у військовополонених дозволу на розкриття їхніх даних?

- У таких чутливих питаннях, як обмін військовополоненими, потрібно діяти за принципом лікарів – не нашкодити. Савченко попереджали, що публікація списків може негативно позначитися на процедурі переговорів. Однак вона навмисне зробила це. Виникає питання: вона це робить, бо не відає, що творить, чи є якісь люди, які їй дають поради, які, в кінцевому підсумку, погіршують ситуацію в Україні? Наприклад, так званий "закон Савченко", який, я сподіваюся, ми в лютому скасуємо. За цим законом вийшли одіозні корупціонери, типу судді Зварича, одіозні шахраї, типу "доктора Пі".

- Добре, Савченко хтось нашіптував. А хто нашіптував тим людям, які проголосували за цей закон?

- У нас багато рішень у ВР, як і в державі, приймаються іноді за принципом стадного інстинкту або ж за принципом того, що хтось сказав: "Давайте зробимо", без належної експертизи ситуації. ВР – дуже далеко не ідеальний орган влади, але допущену помилку ми повинні виправити, і в лютому цей закон буде скасовано.

- Ті люди, терористи, з якими Савченко вела переговори, підписали мінські домовленості. Але ж хтось з ними теж вів переговори?

- Питання з Савченко для мене закрите після того, як я прочитав її книгу, написану нею у в'язниці. Після її прочитання у вас не буде бажання згадувати ім'я Савченко в ефірі і витрачати на неї час. Мені здається, що ви та ЗМІ згадуєте Савченко понад міру.

- Ви були коли-небудь бідні?

- Що вважати бідним? Душевно я завжди був багатий.

- Ось так, щоб у вас просто не було грошей на Новий рік.

- Я завжди намагався працювати, щоб забезпечити себе і свою сім'ю.

- Як би ви відреагували в ситуації, яка сталася з Пашинським?

- Початок цього конфлікту виник саме тому, наскільки мені відомо зі ЗМІ, що джип, за кермом якого була дружина Пашинського, трохи не врізався в автомобіль, який стояв без габаритів на дорозі. Що стосується подальших подій, то слідство посекундно відновить ситуацію, і там є два розвитки подій. Перше – стаття Кримінального кодексу про необхідну самооборону. Ця стаття не описує, чому ви можете дати здачі. Якщо вас б'ють пляшкою по голові – ви можете взяти іншу пляшку, щоб зупинити того, хто це почав. А в подальшому слідство і суд повинні встановити, хто першим почав. Але якщо вам дали ляпаса, то ви не можете тій людині вистрілити в ногу. Суд визначить, хто був правий, а хто винен.

- Як можна, в принципі, вже виходити з машини з пістолетом?

- У Пашинського є державна охорона, яку він відпустив цього дня, тому що це було 31 грудня. На нього готувався замах з боку спецслужб РФ. Тому він мав нагородний пістолет. Але я далекий від правила, щоб в студіях телебачення або в "Фейсбуці" вирішували, хто правий, хто винен. Коли є замовлення, коли наше інформаційне поле абсолютно не захищене від вторгнення з боку РФ, то можна говорити все, що хочеш.

- Навіщо А. Аваков нагородив нагородною зброєю дружину Пашинського?

- Мені невідомий цей факт. Але я за те, щоб почати процес легалізації короткоствольної зброї з того, щоб дозволити це тим, хто вже довів свою лояльність до незалежності та процвітання нашої країни.

- Якщо, раптом, з Пашинського буде знята недоторканність, чи залишиться НФ у коаліції?

- Якщо генеральний прокурор України пред'явить неспростовні докази – то які можуть бути питання? А ці два питання не можна порівнювати за важливістю. Коаліція – це відповідальність за майбутнє країни.

- Як ви можете прокоментувати, що "Укрзалізницю" вивели з-під Мінтрансу і підпорядкували безпосередньо Кабміну.

- Для мене важливо, щоб "Укрзалізниця" працювала ефективно. Мені не до кінця зрозуміло, чому "Укрзалізницю" треба було переводити в управління Кабміну. Кабмін – це якесь аморфне утворення. Як може міністр культури або міністр освіти приймати рішення щодо "Укрзалізниці"? Це абсолютна маячня. Я займаюся питаннями реформи правоохоронної системи й іноді відбиваюсь від атак російських спецслужб, які посилають кілерів, щоб мене ліквідувати, але конкретно в нетрі цього питання я не вникав.

- Кажуть, що НФ не хоче голосувати, щоб міністр охорони здоров'я став не в. о. міністра, а міністром. У чому прецедент?

- Я суджу не за словами, а за справами. Особисто з міністром я говорив тільки пару разів по телефону – час покаже. У нас право пропонувати міністрів належить прем'єр-міністру.

- Ви читали мовний закон, внесений до ВР?

- Ні, не читав, але можу сказати свою думку з приводу мови. Я вважаю, що потрібно будувати країну, засновану на взаємній повазі та взаємній підтримці громадян усіх національностей, усіх культур, всіх рас, що ставлять перед собою завдання бути сильною, обороноздатною і багатою країною. Для мене прекрасний приклад Канади, у якій живуть франкомовні та англомовні. Для мене прекрасний приклад Швейцарії, якій вже 350 років. Якщо ми далі будемо розділяти країну з приводу мови, то ми знову отримаємо тут панування РФ.

- Розпочався заочний суд над Януковичем. Чи буде він засуджений, та які правові наслідки для нього це буде мати?

- Якщо буде вирок суду, а він буде щодо Януковича сприводу справи держзради, беззаперечно, то він буде все життя перебувати в Інтерполі. Доти, поки держава Україна буде незалежною від РФ. А якщо ми знову потрапимо під залежність РФ, то він буде виправданий і буде вважатися героєм для частини України. Справа про державну зраду - найпростіша справа, щодо Януковича, на відміну від розстрілу Небесної сотні на Інститутській.

- Коли ми зможемо побачити відкриті цифри щодо МВС? Наскільки зросла кількість злочинів, скільки викрадено автомобілів – скільки знайдено, скільки скоєно вбивств – скільки розкрито?

- Мені ці цифри знайомі, і якщо їх немає у відкритому доступі, то я зроблю так, щоб ці цифри були. Відкритість – це зброя проти корупції.

- Хто знаходиться під слідством у справі в Княжичах? Що там відбувалося? Чому ті, хто загинув – отримають великі суми компенсації, а ті, хто залишився живий - будуть покарані?

- Буде вирок суду щодо осіб, які будуть визнані винними. У цьому вироку суд повинен виписати до деталей: хто де стояв, хто що повинен був зробити. Це буде до кінця цього року, не раніше. За моєю інформацією, прокуратура буде пред'являти обвинувачення декільком посадовим особам Київської міської поліції – це буде звинувачення в халатності і в тому, що вони не виконали ті свої службові інструкції, які повинні були виконати.

- Чи є у МВС внутрішня безпека, яка відстежує схильність поліцейських до насильства?

- У структурі Національної поліції існує департамент внутрішньої безпеки. Поліцейських понад 130 тис. осіб, і серед них можуть бути люди не в повному адекваті. Уникнути цього можна жорстким притягненням до відповідальності даної особи.

- Чи повернула чи Згуладзе службову квартиру?

- Я не знаю, що з квартирою Згуладзе. Я знаю, що щодо квартири Каська справу закрито. Я підозрюю, що це закрито тому, що крім Каська потрібно було ще 50-80 справ закривати щодо інших прокурорів, які отримували квартири точно так само.

- Чи відомо вам, скільки іноземної валюти витрачено на реформу МВС?

- 4 дні тому я попросив одного заступника міністра надати мені довідку, скільки конкретно коштів пішло. Я хочу порівняти цю суму з тими сумами, які ми недоотримуємо від отримання податків на ввезення машин, які ввозяться для інвалідів нібито, на питаннях ПДВ, на питаннях акцизних зборів і т. д. Ця інформація є предметом мого безпосереднього інтересу, і як тільки я її отримаю – я її опублікую в "Фейсбуці".

- Чим закінчилася історія із замахом на Шокіна?

- На сьогоднішній момент там нікому не висунуто підозру.

- Чим закінчилася історія із замахом на Ківу?

- Це не було в зоні моїх інтересів. Запросіть його, і він вам розповість.

- Чим закінчилася операція "Шатун"?

- Операція "Шатун" триває. І буде продовжуватися до тих пір, поки українці й органи влади України не дадуть відсіч російській пропаганді. Цілі операції "Шатун" - народне повстання проти української влади в листопаді – не досягнуто. Ця операція була зірвана як діями сміливих людей у соціальних мережах, які дали певну інформацію суспільству, так і спецслужбами України.

- Яким президентом буде для Америки Трамп?

- Я думаю, що він буде президентом, яким Америка не буде пишатися.

- Чи відомі вам у ВР люди, крім Добкіна, які вживають заборонені в країні речовини?

- Я думаю, що Добкін не самотній у цьому вживанні. Однак, не маючи достатньо доказів – робити такі заяви...

- Вам прикро, що багато людей не вірять у замах на вас?

- Абсолютно не прикро, з тієї причини, що російська пропаганда настільки міцно засіла в українському секторі соціальних мереж, інтернеті та частині телевізійних каналів, що я прекрасно розумію, що будь-яку правду російська пропаганда може перекрутити. Вони для цього створили величезну машину, в якій працюють тисячі людей, на яку витрачаються мільярди доларів.

- Перевірено вже сотні е-декларацій. Чи буде комусь щось пред'явлено?

- Історія з електронними деклараціями, з одного боку, корисна для нашої держави, а з іншого – окремі особи представили її як індульгенцію: варто нам зробити електронне декларування, і корупція в країні зникне. Це не так. Кажуть, що деякі депутати задекларували наперед навіть ті гроші, яких немає, для того, щоб мати можливість щось показати з того, що вони потім отримають. За тим законом, який існує, притягнути до відповідальності нікого не вдасться, тому що він недосконалий і він зроблений так, що нікого, на жаль, покарати не вдасться.

- Чи є у ВР депутати, у яких немає нагородної зброї?

- Я думаю, що так. "Опозиційний блок" міністром Аваковим точно не нагороджувався.

- Чи правда, що деякі в зал заходять зі зброєю?

- Не знаю, жодного разу не бачив.

- Три найбільш важливих питання, які вдалося вирішити українським силовикам у сфері безпеки в минулому році?

- Ми зміцнили нашу армію, перевели її в значній мірі на контрактну основу, і на передньому краї зараз воюють, здебільшого, всі ці люди, які професійно хочуть захищати нашу країну. СБУ нарешті налагодила систему боротьби з терористами, диверсантами, шпигунами – настільки, що стало можливим запобігти замаху на мене. Я дуже шкодую, що раніше не вийшло зробити те ж саме з П. Шереметом. Я переконаний, і у мене є підстави так вважати, що ліквідація П. Шеремета та питання замаху на мене могли розглядатися в одному диверсійному центрі.

- Ми почуємо коли-небудь імена замовників?

- Я дуже вірю в те, що вбивство П. Шеремета буде розкрито, і факт затримання двох осіб, які готували замах на мене, можливо, допоможе встановити істину у справі П. Шеремета.

- І третє?

- Третє – це те, що ЗСУ почали отримувати військову техніку з наших військових заводів, що нарешті на третій рік війни стали більш-менш працювати, хоча, ще не так, як би хотілося. Я б дуже мріяв, щоб цього року у нас почалося виробництво українських набоїв, мін, снарядів.

- Дякую, Антоне Юрійовичу.