banner banner banner banner

Олена Лукаш: На Майдані стріляли і правоохоронці, і протестувальники, але карають тільки одну сторону

Олена Лукаш: На Майдані стріляли і правоохоронці, і протестувальники, але карають тільки одну сторону
112.ua

Олена Лукаш

Екс-міністр юстиції України

- Ви яку оцінку даєте тим подіям, які сталися у зв’язку з евакуйованими?

- Сьогодні той рідкісний випадок, коли мені важко добрати слова. Для мене нинішній день – це день національної ганьби. Мені так соромно, боляче і тривожно не було ніколи. І не тому, що коронавірус, а тому, що у нас реально епідемія людяності. Це жахливе середньовіччя. Люди втратили людську подобу. Я такого уявити не могла. Гуманізм – це те, що відрізняє нас від тварин, людяність. Те, що я бачила сьогодні, людяністю назвати складно (інтерв'ю вийшло 20 лютого, - ред.). А з іншого боку – влада, яка не забезпечила належну зустріч, своєчасну комунікацію, захист та інформування, показала себе у всій красі. Я часто від "слуг народу" чую такий аргумент: "Оцінку всім політикам минулих часів дав народ, давши нам 73%. Ви вкрали наше майбутнє, життя в країні зруйнували. Ми прийдемо і навчимо вас, як управляти". По суті, нічого не сталося. Держава зобов'язана піклуватися про своїх громадян. Держава везе своїх громадян додому, так знущаючись, намотуючи кола ганьби над Україною, боячись посадити літак. Влада сьогодні показала себе у всій красі, і не дай Господь ще одна чергова НП – слабкі, безпорадні, дурні слайдермени. За такого ажіотажу та істерії особисто все керівництво, в масках, повинно було зустрічати літак. Людина є найвищою соціальною цінністю. По суті, і за Конституцією, і перед Богом. Присягали вони народу. Боязкі й глузливі.

Новини за темою

- Ваш рецепт проти цього антигуманізму?

- Гнати до чортової бабусі. У них вже сьогодні прекрасне портфоліо: з Трампом, з Путіним, з Папою Римським. Можна ще поїхати до Лондона, пофотографуватися з королівською родиною – і до чортової матері. Тому що сьогодні весь світ дізнався про Україну завдяки їм. І в такому страшному, негативному контенті. Поки вони "доїдають" те, що створено українським народом, і намагаються це розпродавати. А не дай Боже щось трапиться. Вони один літак забрати не можуть, не можуть забезпечити людям належні умови прибуття, обстеження, інформування та захист. Є таке: "Придатний у мирний час".  Ось вони не придатні навіть у мирний час. Сьогодні для мене був останній і остаточний тест. Нічого не варте для них людське життя, інформація. Я в жодному разі не виправдовую тих, хто влаштував протести, прокльони, виконання молитов і пісень, радіючи, що українці не сіли додому. Не розуміючи, що наступним у цьому списку українців можеш бути ти. Інші країни спокійно впоралися з цією проблемою, а ми ось так показали себе.

- Які це наслідки може мати вже завтра-післязавтра?

- Кожен зробить для себе висновки самостійно, але можна прогнозувати, що всі ці висновки будуть негативними. Європейські цінності у нас закінчуються, у владі – на освоєнні європейських грантів, з продажу країни, а у громадян вони закінчуються безвізом і можливістю наймитувати за кордоном. Наш любий дім, наша країна, дісталася нам багато років тому в дуже хорошому стані. Ми не дуже берегли свій дім. Іноді добудовували цеглинку, іноді – крали й продавали. Майдан, потім державний переворот, стіни розвалилися, і ми, позбавляючись від усієї спадщини постмайданної влади, віддаючи голоси Зеленському і його невідомим соратникам, думали, що, хоча у нас залишилися тільки фундамент і земля, можна спробувати щось надбудувати. Але вони тупоголові люди, які вирішили продати і фундамент, і землю. Ось це все їхнє правління.  Стримати сьогодні себе абсолютно неможливо. З урахуванням того, що Зеленський зранку відвідав меморіал Небесної сотні, зробив дуже сумне обличчя і розповідав про свободу і гідність. А в цей час українські громадяни, щодо яких теж можна було проявити хоч краплю поваги, кружляли над Україною і не могли сісти. Живі. Зранку Зеленський розділив людей після смерті, не сказавши слова співчуття загиблим правоохоронцям, а потім продовжив знущання з живих людей, які літали і не могли сісти. Просто страшно, що вся королівська рать не може створити умови для дотримання ладу і для транспортування втомлених людей до місця, де вони пройдуть примусовий карантин.

- 20 лютого 2014 року під час Революції гідності в середмісті Києва загинули 48 майданівців, ще близько 80 були поранені. Крім того, загинули 4 правоохоронці. Пізніше затримали підозрюваних у вбивстві протестувальників: 5 екс-бійців "Беркуту". Протягом кількох років їхню справу розглядали у Святошинському суді Києва. 29 грудня 2019 року їх передали в межах обміну самопроголошеним "ДНР" і "ЛНР". Близько двох тижнів тому адвокат колишніх правоохоронців Олександр Горошинський повідомив, що двоє з підозрюваних повернулися до Києва, щоб захистити своє ім’я. Які результати маємо сьогодні, в роковини тих трагедій?  

- У цей важкий день я хочу висловити слова співчуття всім, хто втратив рідних у той жахливий час, всім – і рідним протестувальників, і рідним співробітників МВС. Ви назвали некоректну цифру. 20 лютого, 6 років тому, 13 співробітників правоохоронних органів, і тільки в Києві, було вбито. А всього їх загинуло, за різними даними, від 23 до 37 осіб.

Вогнепальних поранень правоохоронці за останні три дні бійні на Майдані зазнали 205, є список прізвищ потерпілих. Але ж не кожна куля влучає в ціль. Це ж скільки було випущено снарядів! А всього за час Майдану нами встановлено 919 поранених співробітників правоохоронних органів. Цю інформацію ніколи не порушували, тому що існує міф про мирних, добрих людей, яких упритул розстрілювали, а вони стояли з дерев'яними щитами і не чинили опору. Але все було трошки не так, як нам розповідали по телевізору. Матеріалами кримінальних справ, відеоматеріалами встановлено, як розвивалася хронологія подій саме 20-го. Приблизно о 05:30 через барикади співробітників правоохоронних органів почали закидати камінням, горючими сумішами тощо. Близько 8-ї ранку група Зіновія Парасюка, озброївшись, зайняла свої стрілецькі позиції. У них була різна зброя. Вони почали прицільний розстріл співробітників правоохоронних органів, які не пручалися. І цьому є відео. До 08:45 було вбито вже чотирьох співробітників і десятки поранених - тобто першими померли правоохоронці. Потім почався штурм, і вже вогнева підтримка прибулих співробітників створила те, що ми знаємо, як 20 лютого - найстрашніший, чорний день Майдану. Тільки о 9-й ранку ті, хто прибув на допомогу співробітникам "Беркута", застосували зброю, прикриваючи відступ і припиняючи вогневу атаку на себе. Є відео, є факти, коли громадянин Липовий сидить у ГПУ і каже: "Я приїхав до Києва з карабіном" Сайга". 20-го я вирішив стріляти, пішов до консерваторії, побачив там Бубенчика, віддав "Сайгу", патрони, вони стріляли". Є свідчення Бубенчика, інших людей. Особливо цікаві свідчення Назара Юскевича, який не просто стріляв із гвинтівки - кулі, знайдені в тілах міліціонерів, саме з цієї гвинтівки. Через кілька тижнів Юскевич попрямував до себе на батьківщину, його знали на Майдані як Назара із Комарного, з групою таких же воїнів "світла і добра". Вони там напали на підприємців, ця ж гвинтівка прострелила колесо. Це криміналітет - вони відібрали у торговців горіхами 120 тис. гривень. За розбій він сів у в'язницю. У зв'язку з тим, що більшість журналістів була на боці протестувальників й історію пишуть переможці, цих фактів люди не знають. Я не намагаюся встановити чиюсь провину або когось виправдати. Я щиро шкодую, що цей день був у історії України. Але я вважаю, що люди заслужили правду, оскільки неправдою ми далеко пішли. Неправдою була історія про майдани, про мирних протестувальників. І навіть Небесна сотня виявилася липовою, що фактично довело наше з Андрієм Портновим розслідування. Велика робота Анатолія Шарія та величезної кількості людей, прізвища яких я назвати не можу, бо це небезпечно для них. І вже сьогодні ніхто, окрім Зеленського, слова "сотня" не назвав. Порошенко сказав, що близько 80 загинуло, очільник ДБР назвала ще меншу цифру. Ніхто точної цифри назвати не може, але те, що сотню героїзовано і міфологізовано в частині дуже багатьох включених до неї неправомірно, грубо і навіть підло - це факт.

112.ua

- Не можна ж говорити, що люди, які стояли на Майдані, всі вони здійснювали постріли в бік правоохоронців.

- Звісно. Я не намагаюся нікого звинуватити, я намагаюся розповісти факти, зафіксовані на відео і зафіксовані доказами у кримінальних справах. Ці факти були настільки страшними, що співробітники управління ГПУ відпускали фактично стрільців. Стрільці всі на волі. За моєю інформацією, всі за кордоном. Юскевич сидів за розбій, але чомусь різко перервався термін перебування в колонії, і він теж, за моєю інформацією, зараз за кордоном. Усіх свідків-стрільців, які могли розповісти правду, тим чи іншим чином ховали, і цю інформацію людям не доносили. Я за те, щоб відповів кожен. Якщо співробітник правоохоронних органів стріляв без причини - це одне. Якщо в нього прицільно стріляв протестувальник - це точно таке саме правопорушення. Але у нас у перший же день після захоплення влади було ухвалено закон про амністію Майдану, який підписав Турчинов, де майданівці пробачили самі собі кілька десятків особливо тяжких статей КК. Перше - це збройне захоплення державної влади. Диверсія - це ослаблення держави шляхом масового вбивства людей особливо небезпечним способом. Також вони пробачили собі грабежі, розбої, вбивство, мародерство, тероризм, пропаганду війни і ще з десяток страшних злочинів. А правоохоронців почали судити. Ви себе і всіх учасників протестної історії визнали на рівні закону злочинцями. Закон називається про звільнення від кримінальної відповідальності за скоєне. А як можуть тоді відповідати правоохоронці, якщо вони перешкоджали здійсненню злочинів? Вони захищали громадський порядок, перешкоджали тому, що ви амністували, і вони винні? Я б хотіла знати реальну картину з цього питання. Але вона не складається. Закон про амністію Майдану не просто прощав злочинців, він забороняв зберігати докази, розслідувати справи тощо. Отже, в одному і тому ж місці, в один і той же час стріляли люди, і щодо одних ведеться слідство, а щодо інших – ні.

Новини за темою

- А що відомо про позицію правоохоронців? Чи стріляли вони на ураження в мітингувальників?

- Я не знаю. Я бачила матеріали експертизи – вони, вочевидь, стріляли. Скільки було влучень, я не знаю. Є експертиза, де було оглянуто і відстріляно 578 автоматів АКМС, які були в наявності в Києві, і за результатами експертизи жоден із цих автоматів не влучив у протестувальників. Були наступні експертизи, і вони суперечать цій. У цьому випадку можна впевнено говорити, що у правоохоронців були ці автомати з набоями калібру 7,62 на 39, це найпоширеніший патрон у світі. І точнісінько такі самі калібри використовували і протестувальники, що зафіксовано на відео. І тільки експертиза може сказати, з якої зброї вилітав 7,62. Але стосовно протестувальників слідство же не проводять. А як визначити, хто кого вбив? Понад 30 жертв з боку протестувальників – це наскрізні поранення. Це момент, коли експерт не може встановити тип та вид зброї, від якої загинула людина. Кулі немає. А як же відео від 20 лютого: "Хлопці, не стріляйте нашим у спину". Тут треба встановлювати все дуже детально, а цьому неабияк заважає позиція влади: спочатку Порошенка, а тепер Зеленського, і цьому дуже сильно заважає закон про амністію. Значить, потрібно скасовувати закон про амністію і проводити чесне розслідування. А пам'ятаєте фразу Зеленського: "Я б обміняв 100 "беркутів" на одного живого розвідника". Це як? Ти президент країни, ти сотнями людей міняти зібрався?

- Ви читали закиди на вашу адресу і на адресу Андрія Портнова, що ви займаєтеся деструктивною роботою, для того щоб нівелювати подвиг.

- Звісно, читала. "Десакралізуємо" Майдан. Категорично з цим не згодна, тому що так, як десакралізувала Майдан влада, яка прийшла на його крові, ніхто з нас би зробити не зміг – ані я, ані Андрій Портнов, ані Анатолій Шарій. Та банда мародерів, яка стала вінцем творіння дивного Майдану, десакралізувала його сама. А ми розповідаємо правду. Ту правду, яку 6 років від нас приховували. І політики, і правоохоронці. Ми розповідаємо, що сотня є частково липовою. Що державні гроші на оплату рідні йдуть не зовсім за призначенням. Ми говоримо, що в цій сотні 25 осіб точно не причетні до смертей на Майдані. Ми розказуємо, що ці люди гинули в п'яних бійках, у психлікарнях тощо. Я не вважаю жертовність подвигом, я вважаю, що Майдан був трагедією, і загиблі люди, яких мені дуже шкода, були не герої, а жертви. На їхній крові до влади прийшли реальні мародери, які добили країну, позбавили її майбутнього, частини території, надії мільйона громадян на рік. А те, що до "Небесної сотні" входять люди, які зовсім не причетні до Майдану, - це потрібно було наповнити цю сотню для медійності та повноти питання. Це жахливо.

112.ua

- Сьогодні президент Зеленський зустрівся з рідними загиблих.

- Родичів загиблих "беркутів" там не було. Я це стверджую.

- Завтра у ВР має відбутися звіт уряду.

- Я сьогодні переглянула звіт уряду: люди багатіють, отримують більше робочих місць, прав і свобод, у нас падає інфляція. Цей звіт є величезним й абсолютно безглуздим. Там є таке досягнення, що українську кераміку внесли до фонду спадщини ЮНЕСКО. Я не могла зрозуміти, про яку країну я читаю. Де це таке зростання доходів, укрупнення, поліпшення, розвиток?

- Відкрити провадження та провести досудове розслідування щодо дій Ольги Василевської-Смаглюк, народного депутата від "Слуги народу", вимагають депутати  від ОПЗЖ. Таке звернення вони скерували до ДБР. У документі йдеться, що на посаді голови ТСК щодо телеканалів "112", ZіK, NewsONE вона перевищила свої повноваження. Які можуть бути результати?

- Жодних. У нас країна без весни, із Зеленським. У нас від травня немає жодного результату. Молодці депутати, що звертаються, і правильно роблять, що констатують порушення, фіксують їх, але правових результатів ніяких. Ця ТСК з'явилася в той момент, коли влада вирішила зменшити інформування на таких каналах, як "112", ZіK, NewsOne, розгорнули якусь істерію, створили політичну комісію, звинувачуючи канали в чому завгодно, щоб пояснити на політичному рівні українцям, чому ці канали повинні припинити мовлення. У цей час ваш канал втратив цифрову ліцензію, інші пішли до судів. Очікуємо ухвалення законів про медіа і дезінформацію, для того щоб вже думати було незаконно, не те що говорити. Ця комісія повинна була служити прикриттям, і саме тому вже який місяць не змінюється склад Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Нацрада, особами... і членів якої призначив Порошенко, повинен, як я припускаю, позбавити канали права на мовлення. А потім вже Зеленський заведе так звані нові обличчя. Тому атака на канали, які дозволяють собі показувати альтернативну думку, йде в усіх напрямках: правоохоронному, судовому, тиск через регулятор – Нацкомісію. І, безумовно, прикривають це все ці дешеві політичні ТСК, створюючи інформаційний шум. Чи не для цього виносили ми "свиноборонпром", щоб отримати те саме, але у версії фрік?

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>