Олександр Онищенко: Ніякої комірної книги ПР не існувало, вона була вигадана в Держдепі, і Луценко все це "злив" Джуліані заради свого порятунку

Олександр Онищенко: Ніякої комірної книги ПР не існувало, вона була вигадана в Держдепі, і Луценко все це "злив" Джуліані заради свого порятунку
112.ua

Олександр Онищенко

Народний депутат України VII-VIII скликань

Кужеєв: Сьогодні у "Великому інтерв'ю" народний депутат VII-VIII скликань Олександр Онищенко.

Вітаю вас, пане Олександре. До розмови на це інтерв'ю ви запросили мене до Німеччини. Ми зараз з вами в Дюссельдорфі. Чому ви не в Україні й досі?

Онищенко: Не в Україні я вже давно - я поїхав три роки тому. Постійно проживаю в Європі. Проживав в Іспанії. Буваю практично скрізь, виступаю на змаганнях - поки це єдине, чим я можу займатися. Тому останнім часом переїжджав від одних змагань до інших.

- З останніх новин – це рішення щодо вашої мами. Її було затримано в аеропорту "Бориспіль". А зараз під особисте зобов’язання її випустили. За 70 років тій жінці, і її звинувачують в очолюванні злочинної групи. Це так?

- Ситуація з мамою - це все такий спотворений піар з боку НАБУ. Вони звикли спочатку працювати в такому напрямку. Моя справа була одна з перших, тому вони весь час працювали в плані піару. Спочатку вона сама вирішила повернутися в Україну, до того ж суд в Іспанії відмовив у її екстрадиції, тобто визнав, що всі ті звинувачення, які були висунуті проти неї, фатальні й не мають під собою ніякої основи. Це написано в правовому рішенні іспанського суду, європейського суду, якщо ми орієнтуємося на Європу, яке ми переклали і передали в Солом'янський суд. Затримання ніякого не було - ми заздалегідь попередили всіх, що вона прилітає, повідомили в усі компетентні органи, в НАБУ, в САП, повідомили навіть номер рейсу. Вони приїхали заздалегідь - і навіщо треба було робити всю цю піар-акцію? Привести з собою взвод спецпідрозділу, щоб її затримати. Вона, по-перше, не ходить зараз - у неї немає можливості ходити. Їй 74 роки, стан здоров'я значно погіршився у неї, і вона прийняла таке рішення - повернутися в Україну. Як всі старі жінки, які хочуть померти на батьківщині, де прожили, всі хочуть бути поховані вдома. Ми попередили, вона прилетіла, її тримали 6 годин у НАБУ, хотіли її відправити в ізолятор, але здоровий глузд переміг. Наступного дня її суддя відпустив - їй там стало погано, й ухвалили толерантне рішення: не застосовувати ніяких запобіжних заходів, тому що всі розуміють, що якщо вона повернулася в Україну, то нікуди тікати вона не збирається. І всі розуміють, що вся справа, яка порушена проти неї, і те, в чому її звинувачують, - це суто тиск на мене. Тому що спочатку, як вона полетіла до Іспанії, були мої домовленості з НАБУ, що ми там зустрічаємося, обговорюємо деякі деталі, і вона повернеться в Україну.

- Це з детективами НАБУ ви домовлялися зустрітися в Іспанії?

Так. Спочатку я зрозумів, що вони ведуть нечесну гру зі мною, тому що вони весь час схиляли мене на те, щоб я приїхав до Лондона, що вони хочуть зі мною зустрітися там. Але я ж знав, що вони домовилися там з місцевими компетентними органами про те, щоб мене затримати. Я запропонував Іспанію, і вони нишком подали в Інтерпол на її затримання, і мати справді там затримали, щоправда, відпустили відразу. А потім іспанський суд взагалі відмовив у її екстрадиції. Тобто вона перебувала там три роки.

- А як вона взагалі потрапила в цю історію? Це ви переписали на неї бізнес?

- На ній був один з офісів. Вона приходила, там прибирала. Вона 30 років провела в сільському господарстві, працювала зоотехніком на птахофабриці - вона не може бути керівником злочинного угруповання. Вона далека від усього цього - людина ще комуністичних засад. Вона приходила в офіс - прибирала там, щоб мене побачити. Я ж більшу частину проживав за кордоном, через свої спортивні заняття. Приїжджав на 3-4 дні і потім їхав на змагання. Всі мої візити в Україну були короткими через спортивне життя. Згодом і вийшла через це проблема, що я знаходився в Україні не більше 180 днів, тому що більшу частину часу я проводив у спортивному режимі.

- Ви народний депутат VII-VIII скликань, але чому, на вашу думку, не судилося вам IX скликання? Ви, мабуть, як і багато хто з парламентських старожилів, не відчули подих нового часу, якихось нових тенденцій?

- Я намагався зареєструватися і взяти участь у парламентських виборах, але не розумію, чому в VIII скликання, коли я реєструвався і мене не було більше 180 днів в Україні - я виступав за збірну України на змаганнях, ЦВК це врахувала. А цього разу суд то визнавав, що потрібно мене реєструвати, то другий суд мене знімав. І останнім рішенням вночі мене зняли. Я розумію, чому це все відбувається. Тому що весь цей цирк знаходився під керівництвом Петра Олексійовича Порошенка, його була ЦВК, і ця людина найбільше не зацікавлена, щоб я повернувся в Україну або щоб я переміг у виборах.

- Було б дивно, якби Петро Порошенко хотів би вашої перемоги.

- На суд, який вирішував, знімати мене чи ні, приїхали "5 канал" і "Прямий", щоб чинити тиск на суддів, не допустити, щоб я був зареєстрований. Вони всі розуміли, що я виграю - за всіма соціології у мене був найбільший рейтинг на 93-му окрузі, на якому я хотів балотуватися. Тому було необхідно за всяку ціну мене зняти з виборів.

- І як так сталося, що ви не заходите в IX скликання? Можна було б там поборотися?

- Поборотися можна було б, якби я брав участь у виборах. А оскільки мене не зареєстрували, то мене позбавили цієї можливості.

- Складається таке враження, що згаданий вами п’ятий президент Петро Порошенко не міг до кінця повірити в те, що перемогти може не він – тоді хто?

- Порошенко був до останнього моменту впевнений, що він виграє. Він всю виборчу кампанію будував сітки - розумів, що просто так він не виграє. У нього величезний фінансовий потенціал, тому все його оточення вбивало йому в голову, що він виграє завдяки цій фінансовій сітці, яку вони хотіли збудувати. За принципом, коли Березенко балотувався з Корбаном у Чернігівській області, вони вибудували таку сітку і перемогли. Але тоді він був повністю при владі, а в період вже цих виборів у нього вже не було такого ресурсу і потенціалу адміністративного. Народ втомився від Порошенка, втомився від його гасел, втомився від війни, і просто всі голосували проти його системи. Не за когось, а більше проти нього. Коли є нова сила, невідома, але обнадійлива - за президентом Зеленським немає ніяких корупційних скандалів, ніяких фінансових історій, він молодий, чесний, чистий, і Порошенко, який себе показав як людина корупційна. Він був практично у всіх корупційних скандалах і будував всі свої бізнес-інтереси на війні. Люди голосували проти його системи - за те, щоб прийшло щось нове.

112.ua

- Тобто, на вашу думку, в будь-якому випадку йому друга каденція не світила би?

- Сто відсотків - так. Ці вибори однозначно були для нього провальними. Його єдина помилка була в тому, що він завжди слухав своє оточення. А його оточення цікавило в основному фінанси, вони йому втирали, що він такий хороший, що у нього величезні рейтинги, тягнули з нього гроші. Ви все знаєте, яка кількість грошей там лунала, і тому їхнє завдання було заробляти гроші. Тому вони йому доносили у вуха те, що він хотів чути. Але ситуація в країні змінилася - все було зовсім по-іншому.

- Це нагадує історію про теплу ванну для Януковича. Йому теж доносили у вуха, що "в Багдаді все спокійно".

- Так, це точно така історія. Янукович теж на той період підім'яв весь бізнес, всі фінансові потоки під себе, і все оточення говорило: "Не переживай, ми все контролюємо, головне - щоб у нас був великий фінансовий потенціал, а на виборах ми переможемо". У них навіть думки не було про те, що вони не пройдуть на другий термін президентства. Тому революція і Майдан стали для нього великою несподіванкою. Цього ніхто не очікував - ні він, ні його оточення.

- Невже Петро Порошенко такий наївний, і з нього так легко висмоктати якісь гроші? Ви кажете, що його оточення постійно брало з нього гроші. Якось це звучить фантастично.

- Корупційна система там працювала приблизно в наступному напрямку. Кононенко збирав "общак", який вони витрачали на свої політичні цілі. Практично з кожного держпідприємства, наприклад, "Центренерго", Одеський припортовий завод, Київ - місто. Сиділи "смотрящі", які збирали певні суми, які у них накопичувалися. Вони заробили шалені гроші за п'ять років своєї каденції. Цей "общак" у них зберігався, вони розписували, що частина грошей йде їм, а основне завдання було - бюджет на президентські і парламентські вибори. Суми ці були дуже великі, тому вони не шкодували на "сітку". І тому розтин цієї сітки, те, що Аваков це припинив, взяв на себе таку відповідальність, не побоявся - робить йому велику честь. Він її розкрив, показав і зробив все можливе, щоб не було фальсифікації цих виборів.

Новини за темою

- Якби вас запросили на інтенсив партії "Слуга народу" в Трускавці, як би називався курс Олександра Онищенка? Що б ви розказали молодим, зеленим, щойно обраним народним депутатам?

- Зараз зайшла нова команда, яка не має практично ніякого політичного досвіду. З одного боку, правильно, що вони їх зібрали, провели лекції, консультації. Тому що парламент повністю оновився. Партія Зеленського "Слуга народу" - це все люди, які практично ніколи не були народними депутатами. Дійсно, їм треба пройти якийсь курс, щоб їм хтось розповів, тому що випробування владою - це серйозне випробування. Зайшли звичайні люди, багато журналістів. Абсолютно чистими людьми зараз можуть бути тільки люди, які мало чим займалися. Їм необхідно було розповісти, як себе поводити, тому що всі вони, рано чи пізно, потраплять під якийсь вплив фінансових кіл - олігархів, тому що олігархи зацікавлені утримати свій бізнес. Відповідно, вони будуть формувати якісь групи, щоб за допомогою цих груп заходити в бізнес-інтереси держави.

- Ви маєте на увазі групи всередині фракції?

- Так. Чутки ж йдуть, що Рінат Ахметов дає підйомні гроші 500 тис. доларів, плюс зарплата по 30-40 тис. Тому для простих людей, які стали народними депутатами, це серйозні гроші, великі. Тому дуже важливо пройти ось ці всі випробування, не зачепивши якісь корупційні відносини з олігархами, з тими людьми, які хочуть намагатися впливати на владу. Тому, швидше за все, курс, який вони робили в Трускавці, був такий повчальний - їх вчили триматися подалі від усіх цих скандальних ситуацій.

- А ви б яку пораду дали всім цим новачкам, неофітам? "По-перше, прочитайте мою книгу "Петро П'ятий"? А по-друге, що б ви їм сказали: дають – бери, а не дають – вкради?

- Вони ж зайшли на гаслах, що вони будуть служити народу. Зеленський сказав, що він прийшов на один термін і хоче так зробити, щоб залишити своє ім'я та щоб про нього пам'ятав весь народ. Вони повинні дотримуватися цього, раз вони таке пообіцяли. Поки їхня заслуга в тому, що вони виграли і набрали монобільшість. Вони мають зараз абсолютну владу, сформують свій Кабмін, і вони можуть управляти країною так, як вони захочуть. Тому давайте дамо їм можливість - подивимося, як вони все це будуть робити. Може, дійсно, вони будуть йти реформаторським шляхом, і хоч один з президентів щось корисне зробить і залишить після себе добре ім'я.

- У коментарі "Інтерфакс-Україна" вже новобраний депутат від "Слуги народу" Давид Арахамія сказав, що "будуть, напевно, спроби корупції в групах. Є такі традиції, парламентські. Наше завдання з ними боротися. Штучний інтелект повинен їх виловити". Ви вірите в те, що якийсь штучний інтелект може запобігти купівлі голосу або ж цілого депутата?

- Я думаю, навряд чи штучний інтелект зможе це виловити. Знову ж таки, тут насамперед треба вибудовувати відносини на чесності та порядності. Я переживаю, щоб у них не було розколу всередині. Вони збирали свою фракцію дуже швидко. Їм потрібні були нові люди - часу особливо не було. Можливо, вони цих людей і не знають. Тому проблема в тому, щоб ними управляти. Може, зроблять якісь групи, але якщо їх робити, то це для того, щоб йти в одному напрямку. Є в Зеленського 5 людей, яким він довіряє, так він може розподілити їх на 5 груп, членів своєї фракції, для того, щоб вони спілкувалися між собою, формували порядок тощо. Подивимося. Випробування владою завжди важко проходить.

- Спокуса грошима теж.

- Так. Стан країни зараз не найкращий - божевільні борги. Якщо ми будемо підтримувати відносини з МВФ і з європейськими кредиторами, то нам доведеться віддавати дуже великі суми. Петро Олексійович за час своєї каденції набрав божевільні борги - країна винна, по-моєму, вже 100 мільярдів. Наповнювати бюджет буде дуже важко. Ми загострюємо відносини з Росією, припинили експорт, імпорт, і щодо газу припинено контракти - це важко буде позначатися на економіці України. А брати гроші в Заходу продовжувати, як раніше це робили, щоб закривати дірки: береш один кредит і закриваєш відсотки за іншим, - це, звичайно, ні до чого доброго не призведе. Зеленському треба вибудовувати свої взаємини і з Росією, і з Заходом. Йому потрібно тримати ось цю нейтральну позицію, щоб економічна ситуація в Україні тільки поліпшувалася. Тому нам не потрібно ні з ким воювати, тримати політику Росії проти Заходу або Заходу проти Росії, а тримати таку позицію, що я за Україну, буду робити все, щоб Україні була добре. Тоді дійсно Україна зможе вийти з цієї складної економічної ситуації.

- За підсумками парламентських виборів ви спокійні за свій округ, в якому ви обиралися до того?

- У мене там склалися стосунки і з округом, і з людьми. Я розумію, що округ підтримувати вже ніхто не буде.

- Фінансово, матеріально?

- Так. У більшості в Київській області і в моєму окрузі пройшли люди від "Слуги народу". Дай боже, щоб вони займалися округом. Я ж бізнесменом був, у мене була фінансова можливість підтримувати округ, я дійсно щільно цим займався. Заглиблювався в усі проблеми округу. Будував школи, допомагав лікарням - купував обладнання. Я жив там, заглиблювався в усе, спілкувався, знав цей район. У мене були офіси, там працювали помічники, кожен місяць я просив звіт, що необхідно зробити. Завдяки цьому в мене був там найбільший рейтинг, я двічі перемагав там завдяки тому, що я займався і жив життям округу. Людина, яка обрана там зараз, - у неї немає таких фінансових можливостей, але якщо вона хоча б буде приїжджати, спілкуватися, жити життям округу - то це теж, можливо, принесе якісь плоди в плані депутатської діяльності.

112.ua

- У цьому контексті не можу не спитати про появу такої кандидатки, як Анна Різатдінова, з якою у вас спільна дитина. Це про що – її там поява і кандидатство? Обов’язково ж його пов’язали і пов’яжуть з вашою персоною.

- Я розумів, що не можу йти по округу, і дійсно її попросив, щоб вона пішла по цьому округу, і я її буду підтримувати. Але мене суд відновив, дав згоду на те, що я можу реєструватися. І тому вона не стала цим займатися. До останнього моменту я був упевнений, що мене зареєструють і я зможу балотуватися. Але в ніч перед виборами мене зняли з реєстрації, й у мене вже не було тієї можливості.

- Тобто це був запасний варіант?

- Так.

- Генеральний прокурор Юрій Луценко збирається подати у відставку. Ви побажаєте пану Луценку успіхів на новому поприщі?

- Для мене Луценко - це кум Порошенка. Він займався тим, що весь час порушував кримінальні справи на тих людей, на яких Порошенко давав йому завдання. Він був як особистий виконавець Петра Олексійовича у всіх кримінальних справах. І відповідно, якщо щось виникало погане навколо Порошенка або його оточення, то ці справи він прикривав, закривав або їх ховав. На його місці я б уже давно написав заяву і пішов би, як це зробили голова СБУ Грицак і міністр оборони. Луценко, мабуть, до останнього моменту вірив, що американці його підтримають. Він розповів Джуліані цю історію, що НАБУ втручалося в американські вибори, пообіцяв йому порушити всі ці кримінальні справи.

- Політичні кола були шоковані цим розкладом, таким діалогом і тим, що розказав пан Луценко. Це ще попередній посол Штатів був тут – Марія Йованович. Це було для багатьох холодним душем.

- Луценко виніс певну таємницю, тому що підтримка Гілларі Клінтон узгоджувалася з Порошенком, і все, що вони робили, включаючи "комірну книгу", яку вони вигадали, всі ці нюанси щодо Пола Манафорта, - все це було погоджено з американським посольством і з Порошенком.

- Тобто "комірна книга" ПР – це вигадка?

- Звичайно, її спеціально підготували в той момент, коли були вибори і коли необхідно було це показати, шантажувати і скомпрометувати Манафорта, який на той момент займався передвиборчою кампанією. Насправді ніякої книги не існувало. Ви думаєте, Янукович вів таку книгу, записував, кому він дає гроші, а коли тікав, залишив її у себе в кімнаті?

- У Межигір’ї та сама Канцелярська сотня знаходила порізані платівки, квитанції, потім докупи їх склеювала.

- Я думаю, що немає ніякої "комірної книги", немає ніяких компроматів. Все це було заздалегідь сплановано, і до того ж саму цю книгу вони отримали від Держдепу через Лещенка. Той же Лещенко і всі ці грантоїди були причетні до скандалу. Лещенко дзвонив дочці Манафорта і шантажував її. Це все інсценування було за допомогою посольства США. Луценко на той період видав просто таємницю - він був одним із власників цієї таємниці. Він розповів адвокату Трампа Джуліані всю цю історію в надії на те, що він зможе отримати підтримку Джуліані, Трампа, і його залишать генпрокурором.

- А де логіка тоді?

- Логіка в тому, що він є цінним свідком, щоб показати, що демократи використовували Україну для втручання в президентські вибори. Для Трампа це була б політична піар-кампанія, яка могла б завдати серйозного удару по конкуренту від Демократичної партії. Вони використовували третю сторону для того, щоб заважати виборам. Це були б серйозні свідчення Луценка, якщо б він ще порушив би кримінальні справи і виступив у парламенті США перед виборами. Ця історія ще спливе, коли почнуться вибори. Але я думаю, що Луценко не отримає ніякої підтримки - там досить людей, які розкажуть про всю цю історію, і як Україна брала безпосередню участь у тих виборах. І фінансово, й історія з Байденом, і з сином Байдена, корупційні схеми. Ще багато вийде на світло, і ми ще багато чого почуємо. Але це буде не зараз - це буде в наступному році, коли почнуться президентські вибори. За 2-3 місяці до цього підуть всі ці скандали. Тоді дійсно тим, хто брав у цьому участь, може бути непереливки. Порошенку і всьому його оточенню, яке цим займалося. Керівник НАБУ, який сам зізнався, його записали, по-моєму, в ресторані, що його попросили з Держдепу і з посольства створити всю цю історію проти Пола Манафорта.

Новини за темою

- Три роки тому голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін стверджував, що саме Луценко подарував Онищенку 22 дні, які дали йому можливість легалізуватися в Лондоні. Оскільки саме від ГПУ залежить ваша екстрадиція, то Шабунін написав: "Підозрюю, що Луценко максимально гальмуватиме цей процес, вішаючи відповідальність на НАБУ і САП". Ви стверджували, що зволікання ГПУ свідчить про відсутність доказів вашої провини. То правий Шабунін чи не правий?

- У Шабуніна така організація, яка теж фінансується посольством США. Йому дають грантівські гроші. Шабунін - це цивільна людина, яка знаходиться при НАБУ і яка за гроші збирає всі ці мітинги на підтримку НАБУ тощо. Створює їм піар-тиск піар-акціями. Роль Луценка ніяка. Я поїхав, і якщо отримав би цю підозру через день, чотири, тиждень - нічого б не змінилося. Моїй справі вже 4 роки скоро буде, і вони все одно нічого не зрушили. Я вважаю, що доказів ніяких немає. У НАБУ є можливість це все рекламувати, займатися піаром у газовій справі, а я хочу розповісти про іншу сторону, як це фабрикували.

- Може, збіг якийсь, що ГПУ хоче максимально якісно виписати всі необхідні документи, а в цей час ви вирушаєте до Лондона і там легалізуєтеся. Це збіг чи договорняк?

- Це ніякий не договорняк. Я ж поїхав заздалегідь, за три дні, ще до всього. Все це збиралося для того, щоб подати в Інтерпол, щоб Інтерпол ухвалив рішення про моє затримання. Але Інтерпол відмовив Україні в моєму затриманні. Тому те, що Луценко робив це раніше чи пізніше, ніякої ролі не зіграло. Ба більше, вони кажуть, що я в розшуку, а НАБУ мені поштою надсилає обвинувальний акт на адресу, де я проживаю. Тобто вони знають, де я перебуваю, - в Іспанії. До того ж вони знають мій телефон - вони ж  мені телефонують. Вони вели нечесну гру, хотіли зі мною про щось домовитися, але водночас хотіли мене десь підставити. І після затримання моєї матері я зрозумів, що їм вірити не можна і спілкуватися з ними не можна. У мене була з ними відеоконференція, де вони пропонували закрити на мене кримінальні справи, пропонували мені угоду зі слідством, на що не мали ніякого права. Після чого було порушено кримінальну справу безпосередньо на керівника Першого управління детективами Калужанського. Порушила це Нацполіція. Приїжджали вони до мене в Іспанію, я в іспанському суді давав свідчення, після чого у мене з ними виник такий особистий конфлікт. Я для них став ворогом, тому що щодо них порушили кримінальну справу за неправомірність дій. Вони не мали права без САП вести зі мною переговори, про щось домовлятися. Вони це робили в своїх інтересах, нишком, щоб про це ніхто не знав.

- Я скажу так, як я це почув: вони приїжджали до вас за грошима?

- Ну, не будемо говорити. Ми ж бачимо НАБУ тільки з одного боку. Хочу розповісти історію про їхніх спецагентів. Вони обзавелися такими людьми - спецагентами, які намагаються увійти в якісь фінансові відносини, випрошують гроші. Якщо фінансові відносини складаються - вони забирають ці гроші, і все йде добре. Якщо ці стосунки не складаються - вони намагаються через цих спецагентів скомпрометувати клієнта, намагаються його розвести. У мене така ситуація була двічі з ними. Перший раз вони у мене випрошували 500 тис. доларів. Ми зафіксували цю ситуацію. Другий раз вони намагалися мені підсунути одну людину, яка пропонувала мені за закриття справи мільйон доларів. Я їх розкушую відразу - ми на той період подали заяву до ГПУ, і людину, яка намагалася це зробити, затримали і заарештували при передачі.

- Це не той, що 6 років отримав?

- Так. Він намагався вести переговори зі мною з боку НАБУ. Всі знають також про спецагентів, які брали участь в "Укроборонпромі". Коли вони отримували гроші та заробляли - кримінальні справи щодо ситуації з "Укроборонпромом" ішли убік. Фіктивні фірми визнавалися нефіктивними, проходили відповідний аудит. Під час розслідування щодо "Укроборонпрому" було помічено, як НАБУ давало свою згоду, щоб компанії, які брали участь у цих тендерах і де брали участь ці агенти НАБУ, - вони були за підтримки НАБУ, й особисто керівники НАБУ підписували листи, за якими гроші з "Укроборонпрому" переказували на ці приватні компанії. 

- З ваших слів виходить таке собі антикорупційне заробітчанство.

- Сто відсотків. У моїй справі вони використовують ролики, божевільний піар, але тільки-но Ситник сам попався, де за нього оплачували, всю цю справу заглушити. На суд нікого не запросили. Журналістів не допустили. Допитували його у вигляді скайп-конференції. Там, де вони самі попадаються, - вони все це закривають, приховують і намагаються піти від цього. Саме це газова справа - у них все обвинувачення побудоване на експертизах, за якими було виявлено, що вони фіктивні і підроблені. За цим експертизам, які робилися НАБУ, порушено кримінальні справи. На якийсь період, 2016 рік, у них був карт-бланш - їм дозволялося все. Вони понабирали людей з чистою репутацією, але без досвіду.

- І втемну використовували?

- Я не знаю, наскільки професійними були ці детективи. Я бачив, що вони непрофесійні. Ані на економіці, ані на газі вони нічого не розуміли. Вони приходять робити експертизу, натиснуть на когось, скажуть: ти повинен написати так і так. Ось їм і робили. Щодо нашої справи робилося дві експертизи в один і той самий час. За одним епізодом написали, що газ сильно дорогий, а за іншим - що сильно дешевий. Дві експертизи, в один і той самий час: в одній - що завищена ціна, в іншій - що занижена. Щодо цих двох ситуацій нині порушено кримінальну справу за підроблення експертизи.

- Всі ці роки у вас був такий епістолярний жанр: вони вам щось писали – ви їм щось відповідали.

- Так.

- А якась конкретика вже вималювалася? Можна говорити про те, що незабаром суд? У щось же це має вилитися?

- Справу повинні були скерувати до суду. Єдине, я не зрозумів останніх реверансів, які вони робили наприкінці року. Вони скерували справу до Печерського суду. Засідання відкладали, а в травні, коли вже мав розпочатися суд, вони написали апеляцію, що хочуть забрати справу з цього суду до Солом'янського. Вісім місяців справа ходила з одного суду до іншого. Для чого вони це зробили, я не розумію.

- Якісь сигнали вам посилали?

- У нас уже особистий конфлікт - конфлікт інтересів між мною і НАБУ. Тому сигналів вже ніяких не буде. Вони повинні справу здати до суду, а я вже буду доводити свою позицію або правоту.

- Для цього треба бути в Києві.

- Я готовий і планую повернутися до Києва. Мені єдине чого би не хотілося - щоб у всій цій історії мною торгували. Я хотів би приїхати, ходити до суду, доводити свою невинність. Я знаю, що я вийду з цієї ситуації, тому що вся справа там є сфабрикованою, зліпленою незрозуміло на чому. Ніякої основи. На залякуванні людей, на тому, що люди укладали угоди зі слідством, люди, яких я ніколи в очі не бачив. Вони звичайних людей (секретарів з офісу, геологів, бурильників) у тюрмах тримали. Це тиск. Коли справа дійде до суду і суд почне розбиратися, всі зрозуміють, що там не було ані крадіжок, нічого. Це було звичайне рейдерство. Їм потрібно було показувати якісь результати, а вони тільки сформувалися в грудні 2015 року. І перша справа щодо мене. Тим паче що Порошенко дав добро, щоб мене мочити. З огляду на те, що вони отримали такий сигнал від керівника держави, пішло повним ходом, щоб мене знищити. І репутаційно, і в цій частині.

- Стисло про те, що в усіх на вустах: Онищенко створив злочинну організацію, учасники якої в період від січня 2013-го по червень 2016-го незаконно заробили понад 1,6 млрд гривень на реалізації газу. У результаті таких дій "Укргазвидобуванню" було завдано збитків на суму понад 740 млн грн у газовій галузі.  

- Для того щоб розуміти всю газову галузь, треба розумітися на економіці. Рента на газ зараз - 70%. При ренті в 70% та інших платежах - 20% ПДВ, 5% забирає собі "Укргазвидобування" за підготовку плюс компанії повинні давати якусь знижку, щоб конкурувати з НАК "Нафтогаз", бо від ціни газу нічого неможливо заробити. Бізнес є збитковим. Що стосується спільної діяльності щодо газу, при ренті в 70% він стає збитковим. Там немає прибутку - вся ця система працювала в нуль. Спеціально зробили таку ренту у 2014 році, щоб спільні підприємства відійшли "Укргазвидобуванню". Спочатку цей бізнес був як інвестиційний. "Укргазвидобування" не вкладала ніяких грошей. Вона пропонувала інвестору: у них на балансі перебуває близько тисячі аварійних свердловин, які не працювали. І вони підписували договори: 50% - інвестору, 50% - "Укргазвидобуванню". Вони самі запрошували інвесторів, щоб інвестор вкладав. Інвестор, коли заходить, бере на себе якісь ризики. Це ж ремонт, буріння, може бути вдало, а може - невдало. Заходили ми у 2012-2013 рр. Тоді це було нікому не треба, і тільки-но ми вклали певні гроші, близько 200 млн грн за курсом 5-8, і коли це все запрацювало, тоді з'явився інтерес до цього всього, щоб відібрати, рейдернути. Крім компаній, які були у нас, були такі компанії, як "Карпатигаз". Вони все платили, вели все начисто, платили всі податки, але у них же теж все відтиснули, позабирали. Але питання не в тому, хто, що, як платив. Платили все, всі займалися, але все відібрали.

- Віджали, відібрали… Хто?

- Суду не було, але все майно, всі компанії забрано "Укргазвидобуванням" за допомогою НАБУ.

- В "Укргазвидобуванні" є якісь імена, прізвища, інтереси?

- На той період був інтерес до "Укргазвидобування" з американської сторони. Сорос хотів приватизувати "Укргазвидобування" і забрати її собі. А все керівництво НАК, НАБУ, всі, кого вони там призначали, перебували під заступництвом того самого Сороса. Завдання було приватизувати "Укргазвидобування", прибрати всі компанії, які могли мати з нею якісь справи. "Укргазвидобування" пропонувала нам відкупити наші компанії. Спочатку  вони нормально з нами спілкувалися, але пропонували дуже маленькі гроші. Ми їм відповідали, що як ми можемо їх продати, якщо ми вклали 40 мільйонів, а ви нам хочете віддати 2-3? Порахуйте наші витрати.

- І вони вирішили просто забрати?

- Вони вирішили за допомогою таких ось кримінальних справ... Вони порушили на всі компанії - якими би вони чистими були. Зробили одного мене крайнім, тому що президент тоді хотів мене позбутися через свої мотиви і закрити в тюрму як свідка багатьох його корупційних схем і людину, який має чимало інформації. Вони отримали від нього добро, і вони почали мене знищувати. Мене виставили як приклад, а забрали компанії в усіх. На них на всіх порушили кримінальні справи і просто відібрали.

- Ви чули, що Ігор Коломойський назвав серед двох претендентів на посаду прем’єр-міністра директора з розвитку бізнесу НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка? Там ще є прізвище заступника голови Офісу президента Олексія Гончарука. Ось Вітренко як вам?

- Для мене Коболєв-Вітренко це одне й те саме. Коболєв - ставленик американців, людина, яка безпосередньо спілкується із Соросом і перебуває під його заступництвом. Тому Порошенко за весь час, що був президентом, не міг його зняти ніяк. Його "кришували" американці. Тому побачимо, кого призначать прем'єром:  креатуру американців чи креатуру того ж Зеленського.

- А ім'я Руслана Рябошапки вам про щось говорить?

- Я його не знав ніколи, не спілкувався.

Новини за темою

- Говорять, наступний генпрокурор.

- Можливо, якщо його асоціюють як антикорупціонера. Я би краще призначив генпрокурором Портнова - він більш грамотний і дійсно міг би зробити все можливе для того, щоб знищити всі ті рухи, які розвивав Порошенко.

- Портнов мені в інтерв’ю сказав, що в нього нема самоцілі помсти, він працює лише над відновленням і встановленням справедливості. І зараз ми бачимо, як пан Портнов обкладає з усіх сторін Петра Порошенка. Ви теж добряче Порошенку насолили цією книгою "Петро П’ятий". Кого би ви не без задоволення хотіли би побачити на лаві підсудних?

- У мене є одна людина - Порошенко. Це людина, яка внесла певний дискомфорт у моє життя, людина, яка дійсно займалася політичними переслідуваннями. Я жив в Європі, і мені доводилося часто спілкуватися з тими людьми, які зазнали серйозних змін у житті від Порошенка. У яких життя змінилася, яким доводилося їхати. Це багато журналістів, юристів. Порошенко всіх своїх ворогів всіляко переслідував кримінальними справами - намагався їх затримати, заарештувати. Він такий мстивий і дуже жорстока людина за натурою. Великий артист. Може, коли потрібно, зіграти, добре говорити. Це зіграло велику роль спочатку, коли він виграв президентські вибори. Він здібний входити в довіру. Він налаштовував людей, що потрібно робити все так, як він говорить. Спочатку він показував, що він бореться з корупцією, і коли Яценюк увійшов в уряд, то навколо нього одні корупціонери, його треба прибрати. Він показував, що у нього підтримка Європи. Він полетів до Нью-Йорка знімати Яценюка, як він розповідав: у мене вже є всі домовленості, всі дали добро, Яценюка знімаємо. Для нього це була найбільша перемога, яку, як він вважав, на той період здобув. Але що більше він обростав владою, всі бачили, що це не та людина, за яку він себе видає. Я один із перших, хто це розкусив. При мені він домовлявся і з багатьма політиками, і з багатьма людьми - обманював їх, кидав. Грубо кажучи, домовлялися про одне, а потім робив усе по-іншому. І я дійсно зрозумів, що це не та людина, за яку він себе видає. У нього завдання одне: особиста нажива, якнайбільше заробити грошей. На фінанси, на гроші він хвора людина.

- А кого би ви хотіли ще, щоб Феміда притягнула до відповідальності?

- Для мене - Луценко, який виконував всі його бажання, вказівки. Луценко, Грицак, вся його силова структура - вони всі повинні перебувати на лаві підсудних.

- В ефірі "112 Україна" ви якось сказали, що весь ваш бізнес забрали, і незабаром побачимо нових господарів. Хто ж ці нові господарі?

- На той період, коли це говорив, вони повинні були з'явитися, тому що приїжджали до мене люди і просто сказали, що я повинен переписати цей бізнес на них. Інакше він просто пропаде, що, відповідно, я і зробив. Я не знаю, які у кого були домовленості, але переговірників було багато, і частину бізнесу мені довелося переписати на тих переговірників, які до мене приїжджали.

- Це ж не був "Тимур і його команда", які приїхали і по доброті душевній вирішили врятувати ваш бізнес.

- Порошенко, ви ж знаєте, як спілкується. Є якісь журналісти, які проти нього погано писали, він знаходив близьких друзів, знайомих і посилав. Відповідно, до мене теж приїжджали ті люди, які були більш-менш зі мною знайомі, й описували ситуацію так, що у тебе зараз все це відберуть, все це піде, ти повинен на нас переписати, тоді у тебе є якийсь шанс потім відновити або отримати якусь компенсацію. Якщо ти цього не зробиш, це все пропаде, і ти взагалі цього ніколи не побачиш. Завдяки такій історії мені довелося переписати свій бізнес на цих людей.

- Вони ще при владі, ці люди?

- Вони мають стосунок до Порошенка.

- Тобто вони "хранителі" вашого бізнесу чи як? І потім вам його віддадуть?

- Ніхто мені його не віддасть. У мене його просто забрали за копійки.

- А тепер будете забирати ви?

- Я не буду поки забирати - у мене поки немає такої можливості. Я перебуваю в Європі, і багато людей бояться, що я повернуся, почну вимагати те, що належить мені. Не багатьом хочеться, щоб я повернувся в Україну.

- Ви можете їх зараз з екрану заспокоїти, що в разі вашого повернення ви не будете вимагати своє назад.

- Я такого не можу обіцяти, тому що рано чи пізно щось своє все одно доведеться забирати назад. Те, що вкрали, доведеться забирати.

- Ви продали і своїх коней?

- 40 коней.

- Це правда, що їх утримування коштувало на місяць 15 тис. євро?

- Ні, десь 1000 євро.

- І нині у вас вже немає своєї стайні?

- Є, я ж займався вирощуванням коней. Одні коні йдуть, нові підростають.

- А з тими, що продали, що сталося?

- Вони виступають, їх купили відомі спортсмени. Це ж було вже три роки тому. Коней продали, я отримав певний фінансовий потенціал, за рахунок якого мені довелося жити цей час в Європі.

- Насправді небезпечне захоплення? Ігор Єремеєв впав з коня. Часто трапляються такі нещасні випадки?

- Кінний спорт є небезпечним, але у Єремеєва це просто хобі було - він по полях скакав. Ми ж на спортивних майданчиках весь час. Там все спеціально обладнано: ґрунт, пісок, і завжди виступаємо в шоломах. Найголовніше - захищати голову. Єремєєв вдарився головою. Спорт небезпечний, але життя все ризиковане. Я це робив останні 25 років, і це увійшло у звичку.

- А що відбувається з бізнесом після втрати над ним контролю власника? Потім роздирають цей бізнес чи, навпаки, намагаються якимось чином зберегти?

- Все залежить від якостей людей. Якщо вони порядні, то і ставлення до бізнесу завжди буде порядним. Якщо непорядні, то намагаються відтягнути. Що стосується мене, то я коли поїхав, я свій бізнес просто закреслив. Я сказав: у мене немає бізнесу, мене неможливо шантажувати. Я собі вибрав іншу мету. У мене НАБУ навіть відібрало той офіс, де я сидів. Передали його АРМА і самі ж його у себе перекупили. Офіс 1000 м на Хрещатику, продали за 5 млн грн. Самі собі. Ось ще одна з корупційних складових: як НАБУ відбирає і самі собі перепродують за дрібні гроші. АРМА продала його приватній компанії, яка їм же і належить. Вони виходять на мене і кажуть: давай-но ми тобі продамо твій же офіс, будинок, який забрали. Я їм кажу: продавайте самі собі, просто знайте, що воно моє, і рано чи пізно я по це повернуся. А поки я все, що у мене є в Україні, закреслив і не йду ні на які договорняки. Забирайте, продавайте, потім подивимося, що буде далі.

112.ua

- Ви стежите за бізнес-імперією Дмитра Фірташа?

- За його бізнесом я не стежу. Я дивлюся щодо політичної ситуації, щодо судів.

- Президенти України і США начебто мають зустрітися на Генасамблеї ООН в Нью-Йорку. Адвокат Трампа Джуліані говорив, що "представники Коломойського і вороги президента Трампа консультують новообраного президента. Чи буде його, тобто Коломойського, заарештовано?". Знову ж таки, побачимо, яким чином впливають американці на українську політику?

- Може, я на чомусь і не розуміюся, але з огляду на те, що американці сильно тиснули на те, щоб зняти Богдана з посади голови Офісу президента, я думаю, що якийсь вплив у американців є на українського президента. Я думаю, що арешту Коломойського не відбудеться. Ігор Валерійович розумна людина, і я не думаю, що вдасться комусь його перехитрити. Порошенко дуже хотів його посадити, забрати у нього канал "1 + 1". Думаю, що і Зеленський не піде на якийсь договірняк з американцями, щоб заподіяти щось Коломойському.

- Вам симпатична ідея амністії капіталу фізичним особам? Тобто легалізація незадекларованого майна зі сплатою певного відсотку до бюджету і звільнення від відповідальності за недекларування – так звана амністія капіталу?

- Це гарна ідея. Якби ухвалили такий закон, то це був би насамперед приплив капіталу в Україну. Зеленському взагалі треба робити все необхідне для того, щоб люди інвестували в Україну. Порошенко робив все, щоб люди бігли з України. Він все підминав під себе. Він хотів сам все викупити, всі підприємства, всі приватизувати і все забрати самому собі. Тому якщо вони ухвалять такий закон - залучать якнайбільше інвестицій, і люди почнуть повертатися в Україну, і почнеться приплив капіталу. Це дуже гарна ідея.

- А податок на виведений капітал замість податку на прибуток підприємства? Свого часу прем’єр Гройсман застерігав від запровадження такого податку, тому що непродумане запровадження його, на думку прем'єра, могло спричинити фінансову кризу. А в партії "Слуга народу" вже анонсували створення нового уряду в перші дні роботи ВР IX скликання.

- Я не думаю, що податок на виведений капітал якось поліпшить ситуацію. Люди, якщо захочуть вивести капітал, вони і так його виведуть. Треба зробити максимально сприятливі умови для припливу капіталу. Така кількість кеша, як ходить в Україну, - такого ніде у світі не відбувається. Історія з тим же Порошенком, який знімав 35 млн дол. Люди вивозять гроші машинами, а відбувається це через високе оподаткування. Потрібно думати не про те, як обкласти, а як створити сприятливі умови. Якщо скажуть платити 10-20% на прибуток, то всі вестимуть бізнес через українські компанії, щоб потім задекларувати і показати. Якщо обкладатимуть великими податками, то не робитимуть цього всередині країни. Європейські країни - Швейцарія, Італія, Португалія - ​​для того, щоб поліпшити капітал, ввели фіксований податок, зробили максимально сприятливі умови для того, щоб люди приїжджали та інвестували. Люди приїжджають, домовляються за певну суму, єдиний податок, і мають право займатися бізнесом. Йде приплив капіталу в країну. Україна теж повинна йти цим шляхом і зробити максимально сприятливі умови, щоб ріс приплив капіталу.

- За що мають українці подякувати уряду Гройсмана?

- Гройсману нема за що дякувати. Його уряд не зробив нічого. Крім того, як він весь час обманював народ з ростом тарифів, нічого хорошого для людей він не зробив. А щодо нового уряду - подивимося, як вони працюватимуть. Я не думаю, що це буде "кіт у мішку". Я сподіваюся на реформи. У них монокоаліція, і вони можуть ухвалювати всі закони, необхідні для реформування. Їм не треба, як Порошенкові, підкуповувати партії, депутатів. І дуже добре, що вся відповідальність лежить на них. Тому вони добре думатимуть, які закони виносити, що необхідно ухвалювати. Сподіваюся на зміни на краще.

- Зеленський сказав: "Хочу привести в уряд більше молодих, нормальних, свіжих людей. І в цьому уряді є декілька людей "незашкварених", з якими ми, можливо, будемо працювати". В уряді Гройсмана хто для вас "незашкварений"?

- В уряд Гройсмана всіх міністрів призначав Порошенко. Вони залежали від Порошенка і виконували безпосередньо ті доручення, які він їм давав. Кожен міністр мав певні якісь зобов'язання. У Порошенка вся система будувалася так, що він кожне міністерство бачив як власний бізнес, тому що міністри, що заступники, що "смотрящі", які ним призначалися, які безпосередньо відповідали за виконання бізнесу - хто скільки повинен приносити. Дивляться міністерство, дивляться, які підприємства є під міністерством, які там є грошові місця. І всюди там призначалося, яку суму кожне міністерство може приносити. І це повинен робити сам міністр або він повинен виконувати ті доручення "смотрящего" або заступника, який перебував при цьому міністрові, для того щоб виконувати фінансові зобов'язання. Тому всі, хто перебував в уряді Гройсмана, - це все було узгоджено з Порошенком. Осіб, які там працювали на реформи, я не бачив. Часто міністри попадалися і на корупційних скандалах. Їх просто підставляв Порошенко. За рахунок своєї жадібності, через те, що він хотів максимально витягнути гроші з кожного міністерства, він їх підставляв. А потім сам їх витягав.

- І їх потім звинувачували.

- Так. Мери міст, начальники податкової, митниці - всі ці корупційні скандали не просто так робилися. Вони отримували завдання від Порошенка, і кожен виконував якесь фінансове доручення. Сам Порошенко підказував НАБУ, якщо хтось йому був неугодний, якщо він помічав, що хтось йому не доносить. Цих людей заарештовували, і потім він їх сам же й витягав. Таким чином, підвішував всіх у залежність від себе. Це стосувалося всіх галузей, починаючи від правоохоронної, судової системи та інших.

- Зеленський сказав, що "більшість у ВР дає можливість припинити цю традицію домовлятися. Традицію політичних "тьорок", продавати місця, обмінюватися портфелями. За 30 років вже достатньо цих компромісів. Хочеться нормальних, чесних людей в уряд". Уряд – це місце для нормальних і чесних людей?

- Так повинно бути. Ми, напевно, єдина країна, де міністри їздять на "мерседесах", мають палаци, літають приватними літаками. Якщо Зеленський зможе залучити людей, які будуть міністрами, які будуть керувати країною, займатися своєю галуззю, робити щось корисне для галузі, якщо у них не буде з боку керівництва ось цих завдань, які були від Порошенка - сформувати фінансовий общак, то, звісно, вони будуть займатися реформами і корисними речами. Якщо він зможе це вибудувати, то йому буде хвала і честь, і ми побачимо зростання економіки і реформи найближчим часом. Він має всю владу, є монокоаліція, він може ухвалювати всі закони. Що буде? Побачимо, починаючи з вересня. Поки вони добилися всього, що хотіли: отримали повністю владу. Подивимося, як вони виконуватимуть свої обіцянки - що вони обіцяли перед виборами.

- А ці галузеві "смотрящі" мають імена, прізвища? І наскільки є вірогідним те, що вони зникнуть після появи нового уряду, нового генпрокурора? Чи одних "смотрящих" замінять іншими?

- У Порошенка все курирував Кононенко. А кого він там призначав - ми й так знаємо. У кожній галузі були свої люди. У колі бізнесу вони відомі.

- Вони вже відходять зараз від справ?

- Так, вони вже відійшли. На їхнє місце поки що ніхто не прийшов. Нині ситуація, коли нова влада ще не прийшла до влади, а стара влада ще не здала владу. Такий період – міжвладдя.

- Як вам ідея об'єднати в одне міністерство три: культури, інформаційної політики, молоді та спорту?

- Це не дуже хороша ідея. Спорт завжди повинен триматися окремо. Він має перебувати на особливому фінансуванні. Спорт є важливою частиною країни. Залежно від того, як виступають спортсмени, дивляться на країну. Я, як людина, яка проводить більшу частину життя в спорті, стикався з усіма проблемами фінансування. Без приватних інвестицій перебувати у великому спорті дуже важко.

- У вас із міністром Ждановим конфлікт?

- Особистий конфлікт. У той момент, коли я кваліфікувався на Олімпійські ігри, міністр Жданов зняв мене з участі в Олімпійських іграх у Ріо-де-Жанейро. Тоді ще скандал тільки розвивався, мене ще ні в чому не звинуватили, а він для того, щоб догодити Порошенкові, вирішив мене зняти з команди. Для мене це був серйозний удар. Я три роки готувався, перебував у найкращій формі. Виступав вдало на чемпіонаті світу перед Олімпіадою. Команда виграла перед Олімпіадою п'ять Кубків націй поспіль. На той період для мене це був більший удар, ніж все це кримінальне переслідування. Я довго переживав, думав вже ніколи не займатися більше цим спортом, але потім мені довелося знову почати цим займатися, тому що перебувати у стресі весь цей час не дуже хотілося, а спорт знімає всі негативи, які на той період у мене були.

- Ви сказали (в контексті Гройсмана), що там був обман щодо тарифів. А в чому обман?

- Собівартість газу може досягати близько 1200 грн. Це українського видобутку. Вона збільшується в 7-10 разів, і це ненормально - заробляти на населенні. За попереднього уряду газ, який видобувається в Україні, мав дотацію – йшов для населення за спеціальним, заниженим тарифом.

- Перед виборами Юля Тимошенко говорила, що вітчизняного газу вистачає, адже сьогодні Україна видобуває тільки на державних підприємствах 16,4 млрд кубів. А люди використовують 15,8 млрд кубів. Де ж цей український газ? Чому люди змушені рубати дерева для того, щоб собі протопити хату?

- Тому що велика частина прибутку з цього газу йде на НАК "Нафтогаз". На їхні божевільні зарплати. Дійсно, українського газу повинно вистачати на потреби населення. Тимошенко правильно говорить, дає правильні розрахунки щодо собівартості газу. І правильно дає всю економіку за тарифами.

- Тимошенко сказала, що реальна ціна на газ (за бухгалтерією "Укргазвидобування", з огляду на вартість видобутку газу) така: рентабельність – 30%, транспортування і 30% прибутковості для розвитку галузі, тобто 3,55 грн за кубометр. А нам продають сьогодні по 8,55. То де ж той український газ?

- Вони його продають за максимальною ціною, так само, як і на комерційні підприємства. Тому весь прибуток заходить на НАК "Нафтогаз". Він вся там залишається, і як його розподіляють - незрозуміло. В Україні видобувається 16-20 мільярдів кубометрів газу. "Укргазвидобування" говорить нам, що до 2020 року буде приріст газу. А приросту немає ніякого. Газ зростає за рахунок того, що вони відбирають підприємства у комерційних компаній. Видобуток тримається приблизно на одному рівні - зростання ніякого немає. Вони відібрали роки два-три тому компанії, які добували 2 млрд кубометрів газу на рік, і за рахунок цього вони тримаються на одному місці. А насправді у них іде падіння. Новий уряд, якщо буде розумним, повинен зробити аудит родовищ. Газові родовища в Україні - це як золотий запас. Якщо ми знаємо, що в Україні є стільки і стільки газових родовищ, то ми повинні це зберігати і використовувати на свої потреби. А те, що робить нині "Укргазвидобування", це просто беззаконня. Вони роблять гідророзриви, для того щоб показати непадіння видобутку. Це просто технологічно заборонено робити. А для того щоб показати якісь показники, знищують запаси газу, які знаходять. Коли новий уряд проведе аудит, то побачить, скільки порушень, в який спосіб тримають в Україні це непадіння газу. Це все одно, якщо ви маєте золотий запас країни, а ви взяли й половину вкрали, для того щоб показати якісь результати, щоб ніхто не говорив, що у вас іде падіння.

- Хіба тільки щодо газу аудит потрібен? А щодо бурштину? А щодо лісу? А щодо земель?

- Я фахівець у газовій галузі, тому я вам кажу цю частину. Звісно, і ліс, і бурштин, і це незаконне вирубування, видобуток - це все відбувається. Тому аудит треба робити повністю. Якщо новий уряд проведе аудит уряду Гройсмана, ми побачимо багато сюрпризів, і тоді вже будемо говорити про те, що зробив Гройсман для країни під час своєї каденції.

Новини за темою

- А тут ще історія з ГТС України: до кінця року. А з іншого боку, росіяни вперлися в Данію, яка поки ще думає, чи пускати нитку "Північного потоку – 2". Ви бачите якийсь шлях порятунку ГТС України, збереження транзиту і надходження коштів до бюджету?

- В усій цій ситуації вихід один: треба не стріляти з екранів телевізорів і розповідати, хто поганий, а хто хороший. А треба сідати за стіл переговорів і домовлятися. Якщо ми сядемо за стіл з тією ж Росією, з тим же Заходом і відновимо весь статус-кво, який мала Україна, то в Україну може піти вугілля з Донбасу. Це наше вугілля, і ми маємо право використовувати його на свої потреби. Якщо ми вважаємо, що "ЛНР-ДНР" - це Україна, то ми повинні використовувати ці ресурси. Не треба робити ніяких економічних блокад. Потрібно робити все можливе для того, щоб економіка в країні зростала. Треба підписати з Росією контракт щодо газу. Росія платила нам за транзит газу близько 5 млрд. Якщо ми втратимо це, то яка дірка буде в бюджеті! Треба робити все необхідне для того, щоб росла економіка. Не треба приймати чиюсь сторону, грати в якісь політичні, військові ігри, а треба сідати за стіл переговорів і з усіма домовлятися.

- Президент говорив, що завершимо війну, але паралельно треба думати про наших людей та інвестувати в Донбас, щоб люди на тимчасово окупованих територіях бачили, що Україна дійсно змінюється. Це буде ще один клондайк – відродження Донбасу? Підуть інвестиції, хтось сяде на ці потоки.

- Донбас і Луганськ - це одні з найбільш ефективних і найбільших резервів в енергетиці. Я розумію, що Зеленський не хотів спілкуватися з Путіним, тому що це йому репутаційно, медійно нині невигідно. Але треба їхати, зустрічатися, домовлятися, нехай у присутності Заходу. Говорити: давайте припиняти війну, міняти всіх полонених на всіх, робити якісь перші кроки. Там вбили чотирьох людей, там заарештували. Ці всі ситуації не приведуть до миру. Вихід один: сідати за стіл переговорів. Якщо Зеленський сяде з Путіним і скаже, що давайте це все припиняти, давайте налагоджувати мир, налагоджувати економіку, я думаю, вони в якийсь момент потиснуть один одному руки, і ситуація в країні налагодиться. І це буде вигідно всім - як економічно, так і політично.

- А концесія ГТС – щоб різні сторони взяли над нею опіку?

- Це можна. Наша ГТС є великою цінністю. Ще за правління Януковича за ГТС пропонували великі гроші - 20 мільярдів. "Газпром" може викупити, якась західна компанія - це величезний приплив фінансів до бюджету України. Якщо привести ГТС до ладу, зробити там певні капітальні ремонти плюс у нас є сховища під 30 мільярдів, то багато західних компаній можуть використовувати: закачувати влітку і використовувати взимку. Потенціал великий, треба тільки припинити військові дії, домовитися про мирний напрям і використовувати ці всі позитивні економічні ресурси.

112.ua

- З 1 серпня набуло чинності мито на російський дизель, який іде до нас трубопроводом. А також на скраплений газ. Це у відповідь на обмеження з боку Росії постачання до України нафтопродуктів і вугілля. На брифінгу представник президента в уряді Герус говорив, що поставки морем збільшаться втроє-вчеверо, спостерігається зростання поставок дизелю з Литви, з інших країн ЄС і збільшення палива на українських нафтопереробних заводах. А міністр Омелян сказав, що домовився разом з Герусом представити бачення та пропозиції українського бізнесу щодо відновлення роботи нафтопереробних заводів в Україні. Що це означає: відновлення роботи нафтопереробних заводів в Україні? 

- У нас нині працює тільки один нафтопереробний завод - Кременчуцький. Працює завдяки тій нафти, яка переробляється в Україні. Більше нафти ніякої до України не надходить. Єдина можливість отримання нафти - це з Росії нафтопроводом "Дружба". І з Азербайджану, але вона дорога через транспорт. Треба налагоджувати відносини з Росією, тому що більшість енергоресурсів ми експортуємо звідти: газ, нафту, нафтопродукти. Який сенс Україні купувати на 30-40% дорожче того, що це коштує на світовому ринку? Ми купуємо газ, який проходить всю територію України, розгортається і повертається назад, вже за ціною, яка від ринку на 30-40%. Ми купуємо нафтопродукти, які йдуть із Росії, проходять Білорусію, і ми купуємо як білоруські. Це ж ідіотизм - робити такі кроки, платити такі гроші за транспорт. Невигідно, через це й економіка летить, тому що все виробництво будується на споживанні газу, вугілля, нафтопродуктів. Якщо основна складова коштує дорожче на 30-40-50%, то і виробництво все є невигідним. Невигідно продавати метал тощо, тому що все дорожчає. Немає ніякої економіки. Нам треба шукати можливість отримання енергоресурсів максимально дешевше. А дешевше ми можемо купувати в Росії. Значить, газ і треба купувати в Росії. Якщо вугілля у нас під боком - значить, треба купувати його в Донецьку і Луганську, а не в ПАР або США.

- Ми ж чули про "бізнес на крові". Нічого не купувати з окупованих територій.

- Я говорю про те, що треба припинити війну, домовитися і закуповувати енергоресурси так, щоб це було вигідно економічно. Я не думаю, що росіяни або українці хочуть воювати. Це питання двох керівників: сісти за стіл переговорів, а не вигукувати з прес-конференцій або з телевізорів, хто хороший, а хто поганий. Поганий мир завжди краще за війну.

- А схема "Роттердам+" краща, ніж "Роттердам-"? Ви задоволені діяльністю цієї схеми?

- Вона працювала для Порошенка. Вугілля, яке йшло з Донецька, Луганська, яке добували в Україні, його продавали за ціною "Роттердама", і за рахунок цього йшло зростання на електроенергію. З'являлася певна виробнича складова, яка, як я розумію, потім ділилася між двома концернами - Ахметова і Порошенка. Звісно, я цього не схвалюю. Для мене все, що йде в плюси Порошенкові, - я цього не схвалюю. Порошенко не може заробляти чесно і нормально. Він людина, яка вигадує схеми і думає, як можна швидше заповнити свої кишені.

- Як на Ахметова вплине відхід від влади Порошенка?

- Гадаю, що ситуація у нього не дуже хороша зараз. Політично він програв. Програли всі його ставленики: і "Опозиційний блок" програв вибори, і Ляшко з Радикальною партією програв. Але Ахметов завжди цінувався своєю здатністю до дипломатичності, умінням домовлятися. Він працював за всіх президентів. Завжди міг знаходити компроміс. Уміння домовлятися і ресурси, які у нього є за спиною, - він зможе знайти певні компроміси. Йому головне не вплутуватися у війну з новою владою. Але він цим ніколи й не славився.

- У ретроспективі за часів якого президента бізнесу працювалося найкраще? Коли не щемили?

- За Ющенка.

- А з чим це пов'язано?

- Кучма, Янукович, Порошенко були жорсткими президентами. За Кучми більш-менш ще йшов розвиток. Ющенко був більш лояльним президентом, що не наїжджав ні на кого, не відбирав нічого. Людина спокійна, не жорстока, не зациклена на грошах. Тому це один із президентів, який нічого особливо не заробив під час своєї каденції. Всі президенти ставали багатими, з активами, а Ющенко не був цинічним і не був сконцентрованим на грошах.

- У вас багато боржників нині в Україні, хто вам винен?

- Достатньо.

- А про яку суму йдеться?

- Чималі суми.

- То коли наступного разу будемо домовлятися про інтерв’ю, це буде в Дюссельдорфі чи в Києві?

- Сподіваюся, що в Києві. Я планую вже найближчим часом повернутися до Києва. Подивимося.

- Пане Олександре, я вам дякую за розмову.

- І вам дякую.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>