banner banner banner banner

Ніхто ніколи не піде на "босніїзацію" України

ВОЛОДИМИР АР'ЄВ - народний депутат України VI, VII і VIII скликань. Політик і журналіст. Голова підкомітету з питань міжпарламентських зв'язків, двосторонніх та багатосторонніх відносин комітету ВР у закордонних справах. У січні 2015 р. був обраний головою української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи і віце-президентом ПАРЕ. Є членом Європейської народної партії в ПАРЄ. Захоплюється футболом. Любить стріляти з мисливської рушниці по мішенях, колекціонує платівки

Ніхто ніколи не піде на "босніїзацію" України
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ВОЛОДИМИР АР'ЄВ - народний депутат України VI, VII і VIII скликань. Політик і журналіст. Голова підкомітету з питань міжпарламентських зв'язків, двосторонніх та багатосторонніх відносин комітету ВР у закордонних справах. У січні 2015 р. був обраний головою української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи і віце-президентом ПАРЕ. Є членом Європейської народної партії в ПАРЄ. Захоплюється футболом. Любить стріляти з мисливської рушниці по мішенях, колекціонує платівки

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях народний депутат Володимир Ар'єв.

Доброго дня. Вас не було в залі ВР на голосуванні щодо суддів?

Ар’єв: Я не був там, і доволі велика кількість моїх колег із фракції перебували по лінії міжнародних організацій, які, зазвичай, плануються на міжсесійні тижні. Я перебував по лінії ПАРЄ. Я, власне, дізнався, про те, що буде збиратися ця сесія, вже буквально в літаку, коли вже відлітав у відрядження. Власне, ті питання, з яких я відлітав, були дуже важливими. Це питання протидії поверненню російської делегації в ПАРЄ, без обмежень. Це зараз дуже активно просувається в ПАРЄ доволі впливовими гравцями: щонайменше четверо із п’ятьох лідерів впливових груп і президент асамблеї хочуть, щоб Росія повернулася.  

Новини за темою

- Чи не варто зробити систему закордонних відряджень прозорою, щоб все було видно на сайті ВР? Чому таке важливе голосування було позачерговим, і засідання було зібрано за один день до внесення поправок до Конституції?

-  На перший запит журналістів чи громадських діячів видається повністю вся інформація щодо відряджень за кордон, з поясненнями, куди і скільки було витрачено. Треба розділяти подорожі. Перша подорож – є план закордонних заходів з міжнародної співпраці ВР, який затверджується щороку. На початку року – це робота в міжпарламентських асамблеях, це робота в делегаціях України за принципом двосторонньої співпраці між парламентами.

- Це оплачує український платник податків?

- Частково, але буває й таке, що їздять і власним коштом. Буває, що депутати, які очолюють групи дружби з тими чи іншими країнами, і декларація їм дозволяє, готові їздити за свій рахунок. Наприклад, Тарута, який очолює групу дружби з Німеччиною. Ми не вважаємо, що тут треба виділяти державні кошти.

- У 8-му скликанні цей так званий політичний туризм процвітає зі страшною силою.

- Це офіційні поїздки, за винятком буквально кількох парламентських асамблей, які можуть бути навіть у час пленарних тижнів, оскільки це не є критична кількість депутатів, які виїжджають у цей час. Нам потрібно працювати в рамках міжпарламентських асамблей так само, як працюють інші європейські держави. Друга частина – це індивідуальний політичний туризм. Частково він може бути виправданим, але він не може часто бути виправданим за рахунок сесійних засідань, які відбуваються. Я розумію, що є власна діяльність у рамках міжнародних донорських структур. Це коли люди їздять або за грантами, або через своє лобіювання чи організацію своїх якихось груп за інтересами у ВР. Це зовсім інша річ.

Новини за темою

- Як може виборець зрозуміти, це відрядження від ВР або це політичний туризм у власних кар'єрних чи інших цілях?

- Лише вимога від кожного народного депутат відповідати на запити виборців. Це безпосередні питання до народного депутата, який зобов’язаний протягом десяти днів надати вичерпну відповідь будь-кому, хто поставить це питання. Якщо народний депутат протягом десяти днів не дає жодної відповіді на звернення громадянина, то це підстава звертатися до відповідних органів щодо притягнення народного депутата за корупційною статтею, з накладанням адміністративної відповідальності.    

- А як накладається адміністративна відповідальність?

- Судом.

- Конституційні поправки, які набрали чинності з 1-го числа, і кодекси не синхронізовано. На що спиратимуться правоохоронці?

- Це є дуалізм, але в нас таких суперечностей в законодавстві дуже багато, починаючи з того, що я – мажоритарник, обраний у Києві, а за Конституцією мажоритарників просто не існує. Я думаю, що ми у ВР маємо у конкретних питаннях, там, де є неузгодженості з Конституцією, ухвалювати законодавство. Новий орган, який фактично опікуватиметься судовою системою, має бути сформовано до квітня 2019 р. Дуже великий проміжок часу, але тимчасово в перехідних положеннях керованість судовою системою залишається схожою з тією, яка є на сьогодні. За цей час треба змінити підходи до формування таких структур. Там передбачено конкурс.

- Ми звільнили 600 суддів, не розбираючись, чим вони займалися, і вони матимуть дуже велику пенсію. А умов конкурсу для набору нових суддів ще не прописано. У нас вже немає кворуму в деяких палатах вищого суду, в деяких окружних судах. Як все це відбуватиметься?

- У законодавстві спочатку ухвалюють зміни до Конституції, а лише потім відбуваються зміни в підзаконних актах або створюються нові підзаконні акти на основі чинного законодавства. У законодавстві можуть бути прописані тільки загальні умови конкурсу, а вся технічна робота має відбуватися після того, як це законодавство набере чинності.

- Чому ми самі не можемо впоратися з цією роботою? Навіщо нам іноземні партнери?

- Ми можемо. Ми залучаємо будь-яких консультантів, які можуть нам надати інформацію щодо світового досвіду. А світовий досвід не передбачає спочатку набір одних, а потім звільнення інших.

- А ви знаєте хоч один приклад, коли звільнили всіх суддів, а потім набрали інших?

- По-перше, у нас не всіх суддів звільнили. У нас близько 5000 суддів. Так, це б’є по судовій системі, але це тимчасово. Я вважаю, що радше треба робити максимально різкі, які тільки можна, кроки, ніж консервувати ту судову систему, про яку ходять легенди й анекдоти.

Новини за темою

- Коли у нас з'являться умови конкурсу, і самі конкурси буде проведено?

- Я думаю, протягом наступних 4-5 місяців вже буде чітко вироблено всю систему. Якби я був у комітеті з питань судоустрою, мені би було набагато легше відповідати на ці запитання, в яких я маю загальне уявлення.

- Фактично ми нічого не знаємо, що відбувається на мінських переговорах. Що там відбувається насправді?

- Я не беру участі в мінському процесі. Але я знаю одне: Україна ніколи не піде на ті кроки, які ставитимуть під загрозу її державність і безпеку. У нас немає особливого статусу Донбасу, його навіть не прописано в законодавстві. Ми у вересні 2014 р. ухвалили закон "Про особливості місцевого самоврядування", який не діє. Ніхто ніколи не піде на "босніїзацію" України. Особливий статус Сербської Країни в Боснії призводить до того, що це як міна сповільненої дії, яка може спрацювати, коли боснійські серби намагатимуться провести референдум про відокремлення. Дейтонські угоди, на які всі сторони пішли після тяжкої війни, не передбачали жодних рамок. Україна не піде на те, щоб копіювати ці речі. І будь-які рішення  щодо того, що називають сьогодні особливим статусом Донбасу, не будуть закладати балканізацію України. Ніяких виборів до очищення кордонів не буде. Україна на сьогодні чітко демонструє, що неможливо провести вибори в тих умовах. Це було доведено нещодавно, коли була велика делегація Європарламенту, і Європарламент рекомендував депутатам не відвідувати лінію розмежування, а працівникам секретаріату, які приїхали до Києва на комітет "Україна – ЄС", заборонив відвідувати розмежувальну лінію з метою безпеки. Тобто ми говоримо про вибори в місці, де є небезпека?

- Чому політика українського МЗС не відповідає сучасним викликам? Чи зробили ми все для того, щоб весь світ дізнався все про Україну, про те, що тут відбувається?

-  Якби міжнародну політику було б провалено, то, можливо, уже би зараз у Києві могли би стояти російські війська.

- Навіщо ви так говорите? Це яскравий приклад політичної демагогії.

- Я можу сказати, що план, який існував на 2015 р. і про який було відомо нашим спецслужбам, після Майдану передбачав з боку Путіна дуже серйозні речі. Якщо би ми не створили достатньо велику групу держав, які підтримали нас, в тому числі й на Генеральній асамблеї ООН, коли сотня держав проголосувала про підтримку територіальної цілісності України, і плюс міжнародна допомога в тому числі, то за тих умов, які ми мали на літо 2014 р., ми могли втратити набагато більше української території. Я кажу про Дніпропетровськ, Херсон, Миколаїв, Одесу. Питання ефективності  діяльності МІД полягає в тому, що досі не проведено серйозної реформи дипломатичної служби. Її зараз обговорюють, для того щоб винести якщо не на цій, то, максимум, на наступній сесії. У нас у комітеті регулярно відбуваються слухання з приводу підготовки проекту дипломатичної служби.   

- У вас є запитання?

- Коли медіа в Україні нарешті припинять виконувати маніпулятивну службу, а почнуть суто інформувати, принаймні наблизяться до світових стандартів, які є. Бо на сьогодні, наскільки я бачу, переважна більшість медіа є плюралістичними в межах стандартів, дозволених власниками. 

- Мною вже точно ніхто не маніпулює. Але доки ми не створимо в країні медійний ринок, доти власники використовуватимуть медіа в інформаційній та бізнес-боротьбі. Чому ви, журналісти, зайшовши у ВР, не провели медійну реформу, не створили умови для того, щоб четверта влада отримала можливість для розвитку, реформування і створення ринку?

- В усьому світі питання медіаринків – це питання саморегуляції,  власне, структур. Я вам кажу як доповідач Ради Європи з питань свободи слова і захисту прав журналістів. Завжди є питання: мінімальне втручання держави в регуляторну функцію медіа і максимальна саморегуляція. І от цієї саморегуляції в журналістському середовищі, коли журналісти самі вказують на маніпулятивність матеріалів, коли вони самі один одного можуть критикувати, на сьогодні цього не існує, хоча у нас це дуже добре розвивалося десь всередині 2000-х. Сьогодні в нас ця функція практично вмерла.

- Поки ми не створимо економіку, в країні нічого не буде розвиватися.

Вельми дякую. 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>