Не виключено, що РФ вже готується повернути Україні відібрані раніше родовища на шельфі Чорного моря

Російська влада планує зупинити господарську діяльність на Одеському газовому родовищі, яке забезпечує окупований Крим майже половиною власного видобутку газу, повідомило російське агентство "РБК" з посиланням на джерела у федеральних і кримських "органах влади". Рішення нібито пов'язано з міжнародним арбітражним спором з питань морського права, ініційованим Україною проти Росії у вересні 2016 року. Про перебіг цього процесу за позовом "Нафтогазу", також поданого щодо незаконно анексованих РФ українських нафтогазових активів, а також ситуації з незаконним видобутком газу Росією в українській економічній зоні 112.ua поговорив з керівником компанії "Чорноморнафтогаз" Світланою Нєжновою

 

Не виключено, що РФ вже готується повернути Україні відібрані раніше родовища на шельфі Чорного моря
Світлана Нєжнова 112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Російська влада планує зупинити господарську діяльність на Одеському газовому родовищі, яке забезпечує окупований Крим майже половиною власного видобутку газу, повідомило російське агентство "РБК" з посиланням на джерела у федеральних і кримських "органах влади". Рішення нібито пов'язано з міжнародним арбітражним спором з питань морського права, ініційованим Україною проти Росії у вересні 2016 року. Про перебіг цього процесу за позовом "Нафтогазу", також поданого щодо незаконно анексованих РФ українських нафтогазових активів, а також ситуації з незаконним видобутком газу Росією в українській економічній зоні 112.ua поговорив з керівником компанії "Чорноморнафтогаз" Світланою Нєжновою

"Заяви Луценка щодо вишок дивують"

Розкажіть більш детально про процеси, які нині ведуться Україною в міжнародних арбітражах щодо нафтогазових активів в анексованому Криму?

У провадженні зараз перебувають два процеси. Один веде МЗС України в рамках Конвенції ООН з морського права 1982 року в Постійному арбітражному суді в Гаазі (Нідерланди). Повідомлення про арбітраж, позов і підстави, на яких він базується, було скеровано РФ ще 14 вересня 2016 року. 22 грудня 2016 року було сформовано Арбітражний трибунал, до складу якого, зокрема, входять судді з Південної Кореї, Алжиру, Мексики, Великої Британії та від Росії. У рамках цього процесу 12 травня 2017 року відбулися перші судові слухання, за результатами яких було ухвалено наказ щодо встановлення процесуальних термінів. 19 лютого 2018 року Україна подала меморандум, який містить опис претензій України до Росії, і до 19 листопада 2018 року Росія має подати свої контраргументи. Також Росії до 19 травня 2018 року дано час для заперечень щодо юрисдикції.

19 лютого МЗС України опублікував на сторінці у Facebook заяву про те, що Україна подала меморандум до арбітражного провадження проти Російської Федерації стосовно Конвенції ООН з морського права. Меморандум доводить, що Росія порушила суверенні права України в Чорному та Азовському морях, а також у Керченській протоці. Починаючи з 2014 року, РФ позбавила Україну можливості здійснювати свої права морської держави, для власних потреб експлуатує суверенні ресурси України, узурпувала право України регулювати власні морські території, йдеться в повідомленні МЗС. У ньому також наголошується, що нахабно порушуючи міжнародне право, РФ краде енергетичні та рибні ресурси, які належать Україні та її народові, при цьому серед іншого завдає фізичної шкоди українським рибалкам, блокує входження суден в українські порти у зв'язку з незаконним будівництвом Керченського мосту. Україна просить арбітражний трибунал припинити порушення РФ Конвенції ООН з морського права та підтвердити права України в Чорному та Азовському морях, а також у Керченській протоці, в тому числі зобов'язати Російську Федерацію поважати суверенні права України в її водах, зупинити розкрадання українських ресурсів і виплатити компенсацію за заподіяну шкоду, повідомило МЗС.

Другий процес ініційовано НАК "Нафтогаз України" разом з шістьма іншими компаніями групи ("Чорноморнафтогаз", "Укртрансгаз", "Укргазвидобування", "Укртранснафта", "Газ України", "Лікво"). Позов було подано в жовтні 2016 року міжнародною юридичною фірмою Covington & Burling від групи "Нафтогаз" і розглядається в Постійному арбітражному суді в Гаазі у відповідності з регламентом ЮНІСТРАЛ від 1976 року. Зазначу, що Covington & Burling представляє інтереси України і за позовом МЗС України в Гаазі, і дуже важливо, що доказову базу уніфіковано і її збирають в єдиному стандарті. Збір доказової бази для ведення міжнародних судів проти РФ забезпечує саме "Чорноморнафтогаз". Для збору фактів незаконного видобутку природного газу на шельфі Чорного і Азовського морів, неправомірного використання майна "Чорноморнафтогазу" ми проводимо моніторингові місії на шельфі Чорного моря. На судах Держприкордонслужби відвідуємо родовища, на яких представники РФ ведуть видобуток. Факти незаконної діяльності фіксують у присутності представників правоохоронних органів. Складено акти, і їх підписують правоохоронці, які перебувають на судні. Матеріали приєднують до доказової бази в міжнародних арбітражах. У місіях ми фіксували перебування російських військових кораблів біля родовищ.

У попередніх інтерв'ю Світлана Нєжнова розповідала, що представники РФ намагаються чинити на учасників місії психологічний тиск. На бурових і "віджатих" у "Чорноморнафтогазу" судах намалювали прапор Російської Федерації, наводили на учасників місії зброю, запускали на низькому польоті бойові літаки. Один із літаків пролітав на такій висоті, що учасники місії, Які перебували на судні, могли розгледіти пілота в кабіні. Також в одному з випадків корабель місії оточили російські кораблі і почали видавлювати в бік окупованого Криму.

Чи виходили ви з місією після появи повідомлень про намір РФ припинити розробки Одеського родовища?

Ні, місії після появи цієї інформації ще не було. Адже й інформація з'явилася нещодавно в засобах масової інформації. При цьому офіційних заяв від державних органів РФ або чиновників ми поки що не бачили.

Зазначу, що у поширеній російськими ЗМІ інформації щодо наміру РФ припинити роботи на родовищі вказано термін - з 1 липня 2018 року. Зараз вони, швидше за все, продовжують видобувати газ і конденсат на родовищі. За нашими даними, фейкове "унітарне державне підприємство Республіки Крим "Чорноморнафтогаз", яке прибрало до рук майно українського "Чорноморнафтогазу", на Одеському родовищі з моменту анексії видобуло 3,757 млрд куб. м природного газу, що становить щонайменше 52% від загального обсягу видобутку на півострові.

Карта газових родовищ на шельфі Чорного моря Нафтогаз

Всього ж російські окупанти з моменту анексії добули на окупованому півострові та шельфі Чорного і Азовського морів 7,2 млрд куб. м природного газу і 222,6 тис. т газового конденсату і нафти. (У 2014 році було видобуто 2 млрд куб. м газу і 57,1 тис. т газового конденсату і нафти, в 2015 році – 1,84 млрд куб. м природного газу, 61,1 тис. т газового конденсату і нафти, у 2016 році – 1,67 млрд куб. м газу і 53,4 тис. т газового конденсату і нафти, у 2017 році – 1,62 млрд куб. м газу і 51 тис. т газового конденсату і нафти). На Одеському родовищі крім пробурених Україною 11 свердловин окупанти незаконно в 2014-2015 рр. пробурили ще 7 свердловин. Тож питання ще й у тому, як вони зупинятимуть видобуток на 18 активних свердловинах. Адже це технологічний процес, який вимагає чималих капіталовкладень. Можливо, з цим питанням вони вийдуть з певними пропозиціями до української сторони.

На якому зараз етапі перебуває розгляд позову "Нафтогазу" в Гаазі? Які щодо нього заявлено позовні вимоги?

У справі вже сформовано склад арбітражу: суддя Йан Бінні, головний юридичний радник, королівський адвокат (голова суду); судді: доктор Чарльз Понсет, професор Майя Станівукович.

Російська сторона не призначила свого представника, повідомивши в листі від 19 січня 2017 року, що "двостороння угода між Україною і Росією не може бути підставою для формування арбітражу з метою задоволення позовних претензій позивача".

Також РФ повідомила, що "не визнає юрисдикції міжнародного суду при Постійному арбітражному суді" за цим позовом.

Незважаючи на це, у вересні 2017 року українська сторона подала повний пакет документів. Уточню, цей процес ведеться на підставі Угоди між Кабінетом міністрів України та урядом РФ про заохочення і взаємний захист інвестицій. При цьому важлива особливість і відмінність цього процесу від того, який веде МЗС, в тому, що він зачіпає питання компенсації групі "Нафтогаз" за експропріацію й наземної, а не тільки морської інфраструктури. А вона доволі широка: на суші є три активних родовища: Семенівське, Задорненське та Джанкойське (Росія на них також видобуває газ). Крім того, Глібовське підземне сховище місткістю до мільярда кубометрів газу і можливістю реконструкції до 3 млрд куб. м. Саме настільки ми планували збільшити можливості зі зберіганню, але не встигли. Це сховище Росія анексувала разом з більш ніж 600 млн куб. м газу, що належить НАК "Нафтогаз України". Також до наземної інфраструктури, незаконно націоналізованої Росією, віднесено й частину ГТС на території окупованого Криму. Позовні вимоги зведено до суми компенсації, попередньо оціненої залученими експертами в більш ніж 5 млрд дол. Хочу підкреслити, що в процесі розгляду позову суму попередньої оцінки може бути змінено в залежності від того, який підхід до оцінки застосує трибунал. До морської інфраструктури віднесено 90 морських газових і нафтових свердловин, 8 морських стаціонарних платформ, 8 блок-кондукторів, 370 км морських газових трубопроводів, 31 плавзасіб, з яких 4 – бурові платформи. П'ять плавзасобів було придбано незадовго до анексії АР Крим, у тому числі 2 сучасні бурові платформи (СПБУ "Петро Годованець" та СПБУ "Україна"). Одна з бурових установок - "Україна" - експлуатується росіянами на Одеському родовищі.

Зазначу, що завдяки тому, що ми вчасно поставили фейковий "Чорноморнафтогаз" під санкції, кораблі не розійшлися по всьому світу на умовах бербоут-чартеру (здавання в оренду без екіпажу). "Чорноморнафтогаз" (100% акцій належить НАК "Нафтогаз України") має абсолютно всі документи, пов'язані з правами власності на судна, платформи, спецдозволи на користування надрами, не маючи доступу до цього майна.

Також і нові бурові установки (так звані "вишки Бойка", - ред.), які, згідно з документами, перебували на момент анексії АР Крим під прапорами Панами, ми поставили під українські прапори. Свідоцтва права власності на них було отримано в жовтні 2014 року. Таким чином, ми позбавили РФ можливості і їх здати в оренду.

Хочу підкреслити, що права власності на бурові платформи належать законному власнику – українському "Чорноморнафтогазу". З цієї причини нещодавні заяви Генпрокуратури про те, що їх буде продано, м'яко кажучи, дивують. Для того щоб зрозуміти ситуацію, "Чорноморнафтогаз" звернувся до Генпрокуратури України з проханням роз'яснити законному власнику, на яких підставах генеральний прокурор зробив заяву про запланований продаж. Кредиторська заборгованість "Чорноморнафтогазу" перед НАК "Нафтогаз України" за вказані бурові становить близько 6 млрд грн.

Світлана Нєжнова говорить про заяву генпрокурора Юрія Луценка, яку він зробив на прес-конференції 2 лютого. Луценко повідомив про рішення суду, згідно з яким самопіднімальні бурові платформи "Петро Годованець" і "Україна" було передано Національному агентству України з питань виявлення, пошуку та управління активами, які було отримано корупційним шляхом. "Звісно, вони (платформи, - ред.) зараз перебувають на території тимчасово окупованого Криму, але це не завадить юридично продати їх охочим суб'єктам, які згодом можуть розпочати процес повернення у свою власність, або стягнення грошей з окупаційної влади РФ. Такі прецеденти в міжнародній судовій та арбітражній практиці є, і ми підемо цим шляхом", - сказав генпрокурор. Він також зазначив, що ціна вишок буде не такою високою, як у випадку продажу неарештованого майна.

"Залишається загадкою, що з нашою доказовою базою робить Мін'юст"

Коли розпочнуться слухання за позовом "Нафтогазу" в Гаазі?

Його розгляд планується в травні 2018 року. Ми з вами маємо всі шанси бути свідками - без перебільшення! - історичного процесу.

За вашими даними, фейковий "Чорноморнафтогаз" має стосунок до російського "Газпрому"?

Ні, "Газпром" дистанціювався від них, побоюючись санкцій.

Анексія сталася ще в 2014 році. Чому позови щодо нафтогазових активів в окупованому Криму подано лише зараз?

По-перше, позов було подано не зараз, а півроку тому, у вересні 2017 року. При цьому, згідно з арбітражним регламентом, що застосовується, арбітражний розгляд розпочався не в момент подачі позову, а в момент подачі групою "Нафтогаз" заяви про арбітраж у жовтні 2016 року. Після подачі заяви про арбітраж було сформовано арбітражний трибунал, який, власне, і встановив своїм рішенням термін для подачі позивачами позовної заяви – 15 вересня 2017 року.

При цьому, згідно з російсько-українською двосторонньою угодою про заохочення та взаємний захист інвестицій, інвестор має право звернутися по захист своїх порушених прав до арбітражу лише за умови, що він доклав зусиль для врегулювання спору шляхом переговорів. Звернення до арбітражу допускається лише в разі, якщо спір не вдається врегулювати шляхом переговорів протягом 6 місяців.

Таким чином, перш ніж подати у жовтні 2016 року заяву про арбітраж, групі "Нафтогаз" довелося виконати цю вимогу щодо спроби переговорів, незважаючи на всю безперспективність будь-яких переговорів з РФ.

Зазначу, що зверненню до арбітражу передувала тривала ретельна робота. Потрібно було вивірити доказову базу. Потрібно було "Нафтогазу" визначитися з юридичною компанією, яка вестиме ці суди. Було обрано компанію Covington & Burling (США). Подібна справа не мала прямих і повних аналогів, відповідно вибір компанії, яка здатна забезпечити належне представництво групи "Нафтогаз", мав бути максимально вивіреним. Для застосування переговорної процедури в цьому конкретному випадку треба ухвалити окрему постанову КМУ.

Крім цього, як ми говорили вище, за міжнародними правилами тривалою є процедура від ініціювання арбітражу до формування складу арбітрів та розгляду справи по суті.

Крім двох позовів, які ми обговорили, які ще подано або готуються до подачі?

Наскільки нам відомо, також планував звернення до ЄСПЛ Мін'юст. Ми їм передали всю доказову базу. Близько місяця тому ми зверталися до міністерства з офіційним запитом про те, що відбувається з позовом, але відповіді досі не отримали. Для нас досі залишається загадкою, що з нашою доказовою базою зараз робить Мін'юст і які розгляди ведуться в ЄСПЛ.

Розкажіть про перспективи Одеського родовища і тих родовищ, які також залишилися в Криму? Відомо, що до анексії "Чорноморнафтогаз" розробляв 10 із 18 родовищ.

На момент окупації Криму "Чорноморнафтогаз" володів 19 спеціальними дозволами на користування надрами, із них 15 – на шельфі Чорного і в акваторії Азовського морів. Ще 4 спецдозволи було видано на розробку родовищ, розташованих на суші. Унаслідок окупації компанія втратила доступ до всіх об'єктів надрокористування, крім одного газового родовища – Стрілецького, розташованого в Херсонській області. Безумовно, шельф дуже перспективний. Щоб ви могли уявити собі обсяги втраченого внаслідок анексії видобутку вуглеводнів, скажу, що йдеться про втрату обсягу щонайменше 20% газовидобутку українських держкомпаній. Ми планували з 2015 року розпочати поставки газу з кримських родовищ на південь України, до Херсонської області, і вже було навіть розпочато проектні роботи з будівництва дотискувальної компресорної станції в районі Червоного Чабана (з 2016 року – село Преображенка). Для реалізації цього проекту обсяг видобутку в Криму і на шельфі планувалося довести до 3 млрд куб. м. В останній рік перед анексією було видобуто 1,6 млрд куб. м газу.

Крім цього, в економічній зоні України на шельфі Чорного моря також розташована перспективна площа Губкіна, яка є предметом договору про спільну діяльність "Чорноморнафтогазу" з британською CBM Oil. За перспективними ресурсами цю площу можна порівняти з Одеським родовищем, і "Чорноморнафтогаз" не має можливості через агресію РФ у Чорному морі займатися розробленням цієї площі.

Одеське, наскільки я розумію, одне з найбагатших і перспективних родовищ із тих, що залишилися в окупованому Криму?

Це родовище введено в експлуатацію в листопаді 2012 року і розташовано в економічній зоні України. За даними Державного балансу корисних копалин України, станом на 1 січня 2014 року початкові балансові запаси на Одеському родовищі становили 21,1 млрд куб. м газу і 330 тис. т конденсату. До окупації "Чорноморнафтогаз" здобув на родовищі близько 470,3 млн куб. м природного газу. На родовищі було встановлено 3 блок-кондуктори, прокладено 92 км підвідного трубопроводу (який поєднав родовище з півостровом). Планувалося також прокласти газопровід і до Безіменного родовища (розташовано поруч з Одеським). Проект спільного розроблення родовищ навіть було затверджено розпорядженням Кабміну (№ 302 від 05.03.2009). Однак через анексію Криму ці плани реалізувати не вдалося. За нашими даними, фейковий "Чорноморнафтогаз" викачав з Одеського родовища в 2014 році 971 млн куб. м природного газу, в 2015 році - 939 млн куб. м, у 2016 році – 863 млн куб. м, у 2017 році – 984 млн куб. м.

Наскільки нинішні санкції зв'язують росіян і стримують їх від масштабного пограбування кримських родовищ?

Санкції є дуже дієвими. Зараз російський "Чорноморнафтогаз" використовує вже готові свердловини. Це дуже зручно. Поки їм легко використовувати накрадене. У зв'язку із санкціями загарбники не можуть належним чином обслуговувати вишки. Необхідні капіталовкладення для них непомірно високі. Тими ж санкціями вони обмежені в можливості залучати до розроблення свердловин інвесторів, використовувати якісне зарубіжне устаткування.

Росіяни постійно шукають вихід із цієї ситуації.

Зокрема, з останнього. 21 грудня 2017 року уряд РФ схвалив зміни до закону № 161 "Про особливості правового регулювання відносин у сфері користування надрами у зв'язку з прийняттям до РФ Республіки Крим і утворенням у складі РФ нових суб'єктів". Цей законопроект передбачає, що спецдозволи на користування надрами на шельфі Чорного і Азовського морів продаватимуть на аукціонах, причому компаніям з більш ніж 50-відсотковим російським капіталом. Зараз документ скеровано до Держдуми.

Хочу підкреслити, що всі компанії, які зважаться зазіхнути на родовища, що розташовані в українській економічній зоні, на шельфі Чорного і Азовського морів, неминуче потраплять під санкції.

У замітці "Між Кримом та Одесою: чому Росія скорочує видобуток газу в Чорному морі" від 15 лютого російське агентство "РБК" повідомляло про те, що відповідно до внутрішнього наказу гендиректора "Чорноморнафтогазу" (компанія, створена окупаційною владою Криму) Бориса Зіміна від 23 листопада 2017 року "Про перегляд виробничої та інвестиційної програми", передбачалося консервацію не тільки Одеського родовища, але й Голіцинського газоконденсатного родовища, також розташованого в західно-кримській шельфовій зоні. Причини рішення в документі не вказано, відзначило агентство.

Я не виключаю, що росіяни вже готуються до передачі Україні щонайменше  всіх об'єктів, розташованих за межею 12-км зони навколо півострова, бо так вони собі придумали у своїй грі без правил. Тільки так я можу пояснити їхню логіку у відмові від Одеського і Голіцинського родовищ. Якщо це так, то у них залишається Штормове, Архангельське, кілька інших, а також родовища на суші. Зазначу, що Штормове і Архангельське – досить низькодебітні родовища і ні в яке порівняння не можуть іти з Одеським. Вважаю, росіяни завжди розуміли, що шельф належить Україні. Вони вже побудували газопровід, що з'єднує окупований Крим з Краснодарським краєм. Наскільки мені відомо, його вже запущено в роботу. Щорічна потреба Криму становить близько 2 млрд куб. м газу, і постачати його з РФ, мабуть, набагато дешевше, ніж видобувати на шельфі, особливо з урахуванням санкцій.

"Газ видобуває РФ, а платити за надра має "Чорноморнафтогаз"

Крім збору доказів для міжнародних судів і розроблення Стрілецького родовища (забезпечує газом Генічеськ), чим ще займається "Чорноморнафтогаз"? Чи ведете і плануєте розроблення й інших родовищ?

Крім Стрілецького родовища, ніяких інших не розробляємо. Ми не маємо можливості вести господарську діяльність. Рахунки нашої компанії заблоковано кредиторами. (У попередніх інтерв'ю Світлана Нєжнова називала серед основних кредиторів "Чорноморнафтогазу" також і НАК "Нафтогаз України", "Укрексімбанк", якому компанія заборгувала 128 млн грн. Борг перед Всеукраїнським банком розвитку (пов'язують із сином президента-втікача Олександром Януковичем, зараз банк під тимчасовою адміністрацією) - 146 млн грн. Кредитну лінію відкрито в лютому 2014 року, а борг сформовано в березні 2014 року. Перед підприємством ТОВ "Укратомэнерго" (пов'язують з Едуардом Ставицьким) борг у сумі 28,8 млн грн. Він також сформувався в лютому 2014 року. Борг перед "Сбербанком Росії" – 330 млн грн. Також, за її словами, іншими кредиторами пред'явлено позови на суму близько 600 млн грн). Нам вкрай складно розробляти навіть одне Стрілецьке родовище і забезпечувати жителів Генічеська та Генічеського району природним газом. Виробничий процес потребує постійних капіталовкладень, постійного і своєчасного фінансування, і дуже складно керувати процесом господарської діяльності в такій ситуації.

Через брак фінансових ресурсів та відсутність виробничої бази "Чорноморнафтогазу" зараз немає сенсу отримувати нові спецдозволи на користування надрами, у тому числі на шельфі Чорного моря.

Наскільки мені відомо, зараз дії з питань отримання спецдозволів на користування надрами на шельфі Чорного моря на ділянках, розташованих ближче до Одеси, здійснює "Укргазвидобування".

Чи будуть ці родовища доступними для розроблення, чи не з'являться біля них росіяни?

Питання про доступність – хороше питання. Зараз біля цих родовищ росіян немає. Але, проводячи місії, ми неодноразово були свідками раптової появи їхніх військових літаків і кораблів. Адже Росія без попередження порушує права України на використання шельфу.

Наскільки я розумію, на відкриті дії вони не зважаться? Обмежуються психологічним впливом, чи не так?

Це абсолютно непередбачувано. Тому потрібен такий цивілізований шлях у міжнародних судах, щоб Україна змогла відстояти свої суверенні права на використання шельфу.

Ви очікуєте, що рішення, ухвалені в Гаазі, сприятимуть цьому? З'явиться механізм карати РФ або утримувати її від подібних дій?

Все покаже рішення суду.

У середині минулого року президент Петро Порошенко наклав вето на законопроект № 5370 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо стабілізації діяльності "Чорноморнафтогазу". Документ передбачав встановлення мораторію на банкрутство компанії до 1 січня 2019 року. Як розвивається ситуація в цьому ключі?

Для нас є необхідним ухвалення законопроекту з поправками президента. Інакше держава Україна в особі свого державного підприємства не зможе зберегти право на користування надрами, що залишилися на окупованій території та на шельфі Чорного і Азовського морів. Згідно з документом, спецдозволи на користування надрами автоматично продовжують до закінчення окупації. Такий закон є стосовно надр, що залишилися на окупованій території Донбасу, але щодо Криму такого документа немає.

Водночас Державною службою геології та надр вже анульовано 5 спецдозволів "Чорноморнафтогазу" на кримські родовища у зв'язку із закінченням їх терміну дії. Ініціативу щодо їх продовження відхилено згідно з податковим боргом в 23 млн грн (плата за користування надрами континентального шельфу і в межах виключної (морської) економічної зони). З цієї ж причини Держгеонадра наказом від 19 квітня 2017 року № 176 зупинили дію ще двох спецдозволів "Чорноморнафтогазу" – на Штормовому газокондесатному та Одеському газовому родовищах. Після наших неодноразових звернень і розголосу, яку інформація набула в ЗМІ, служба тричі переносила набрання чинності наказу. Востаннє дату перенесено на 1 березня 2018 року. Цього року спливає термін дії спецдозволів на ще три родовища: Одеське, Безіменне та площа Губкіна. Судова справа щодо списання безнадійного податкового боргу перебуває на розгляді в Касаційному адміністративному суді у складі Верховного суду України. Станом на кінець лютого нинішнього року дату судового розгляду не призначено. За відновлення спецдозволів доведеться заплатити десятки мільйонів гривень, а таких грошей компанія не має.

Крім того, складається абсурдна ситуація, коли газ із надр, що належать Україні, видобуває РФ, а платити за продовження спецдозволів на користування цими ж надрами десятки мільйонів гривень за чинним законодавством зобов'язаний український "Чорноморнафтогаз".

Зараз ми ініціювали ще один законопроект, який міг би допомогти в порятунку "Чорноморнафтогазу" і захисту прав України в судах. Якщо законодавчі ініціативи буде ухвалено, нинішній рік може стати для компанії проривним.

Розмовляла Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>