Не можуть військові публічно демонструвати, що вони підтримують певного кандидата на виборах

Не можуть військові публічно демонструвати, що вони підтримують певного кандидата на виборах
112.ua

Антон Геращенко

Народний депутат

Бацман: В ефірі програма "Бацман". Антоне, добрий вечір.

Я хочу почати, мабуть, з найбільш резонансної теми, яку Арсен Аваков педалює в медіапросторі, кажучи про те, що МВС на цих виборах буде з народом, що Арсен Аваков буде особисто слідкувати за тим, щоб права жодного з кандидатів не були порушені, щоб не було фальсифікацій. Таким чином він непрозоро натякає на те, що влада, можливо, матиме спокусу ці вибори сфальсифікувати. Скажи, будь ласка, а як на практиці буде здійснюватися такий контроль за виборами з боку МВС? Як на дільницях це буде перевірятися?

Геращенко: Україна і українці хочуть бути європейською демократичною, квітучою країною. А це означає, що у нас на виборах не може бути і не повинно бути таких потворних явищ, як підкуп виборців. На жаль, влада в Україні за 27 років не створила умов, щоб у нас люди багатіли. Тому у нас дуже багато бідних людей, які готові, на жаль, продавати свій голос. Але це незаконно, і ті кандидати в президенти, депутати, які займаються організацією і купівлею голосів, – кримінальні злочинці. Арсен Аваков неодноразово доводив своєю позицією, що він за те, щоб Україна була чесною демократичною державою. І тому він, як міністр МВС, дає всі необхідні вказівки для фіксації правопорушень, пов'язаних з організацією підкупу голосів виборців. Зараз уже є кілька десятків заяв кандидатів, внесених до Єдиного реєстру кримінальних злочинів. Вони розслідуються. Викликає тривогу те, що окремі штаби кандидатів у президенти організовують масову скупку голосів виборців. Є різні договори про те, що людина зобов'язана проголосувати за того чи іншого кандидата, збирають персональні дані, паспортні дані, домашні адреси. Ми не можемо гарантувати, що ці кандидати не будуть використовувати потім дані цих людей в якихось махінаціях. Наприклад, для взяття будь-яких кредитів і в інших моментах. Що стосується підкупу голосів виборців – це тяжкий кримінальний злочин, за нього передбачена відповідальність до 7 років позбавлення волі. На сьогодні дуже просто вирахувати організаторів таких груп. Ближче до березня це все відбудеться, я думаю, що реалізується у вигляді затримань, обшуків, арештів.

- Тобто ще до виборів?

- Звичайно. А який сенс боротися з підкупом виборців після виборів, коли вже зловмисники організовують свою схему? Так не буде. Основна біда, з якою стикається на сьогоднішній день наш народ, – це те, що політики хочуть купити його голос. Подумайте, шановні виборці: а навіщо вони це роблять? Якщо вони дають вам 1000-2000 гривень, це означає, що потім вони хочуть повернути собі у сто крат більше. За ваш же рахунок. Це означає, що якщо у вас розбита дорога і ви проголосували за тисячу або дві за якогось кандидата, то дорога залишиться розбитою. Тому що цей кандидат буде думати не як її відремонтувати, а як повернути ці гроші собі. Якщо ви незадоволені якістю медицини чи освіти, то кандидат, який купив ваші голоси, знову-таки не буде займатися тим, щоб в Україні була ефективна якісна медицина або освіта. Тому, продаючи голос, ви продаєте майбутнє своє і своїх дітей.

- Складати з кимось із кандидатів договір на агітатора, на спостерігача, отримувати за це гроші – скажи, це законно? І наскільки взагалі це кримінально карається не для кандидатів і штабів, а для тих виборців, які беруть ці гроші і ставлять свої підписи і дані дають?

- У нас багато громадян не знають законів. У 2014-му році було прийнято зміни в Кримінальний кодекс, за якими сам факт прийняття виборцем неправомірної вигоди, тобто готовності бути підкупленим, вже сам по собі є кримінальним злочином. Виборець, підкупаючись, здійснює кримінально каране діяння. Там сказано: до двох років позбавлення волі умовно або штраф до 5600 гривень. Найголовніше, що законодавець показав, і цей закон підписаний президентом Порошенко в 2014-му році, що не можна продавати свої голоси. Але найстрашніший злочин – коли кандидати в депутати чи в президенти системно організовують підкуп виборців. Це тяжкий кримінальний злочин, і всі, хто має до цього стосунок – і кандидати в президенти, і їхні керівники штабів, і сотники, десятники та інші, – є порушниками. Що стосується дуже популярної схеми, про яку заявляють, що вона законна, – підписання договорів з виборцями і агітаторами, то я зараз процитую статтю 64 пункт 6 закону "Про вибори президента України": "Забороняється укладання з виборцями за рахунок коштів виборчого фонду оплатних договорів на проведення передвиборчої агітації". Тобто закон України про вибори президента каже, що якщо ти хочеш за когось агітувати, ти повинен це робити, виходячи з душевних спонукань, вірячи, що ця людина зробить щось хороше для країни, поділяючи її програмні принципи. Закон прямо забороняє підписувати платні договори з якими-небудь агітаторами. І ті, хто так роблять, порушують закон.

- Але я бачу, що у ФБ дуже багато людей пишуть про те, яка кількість, прямо надсилають, ці договори вже уклала. Це все порушення?

- Це все незаконно, є порушенням закону "Про вибори президента України".

- А хто з кандидатів сьогодні грішить цим найбільше? Вже за наявною інформацією?

- Найкраще в цьому випадку стежити за повідомленнями прес-служби МВС. Я не хотів би давати політичні оцінки. В соціальних мережах, у медіа є багато інформації про основних кандидатів у президенти, які йдуть на таке. Але поки злочин не зафіксовано належним чином, я б не хотів давати такі оцінки. Це може вважатися агітацією за або проти будь-якого кандидата.

112.ua

- Давай класифікуємо: зараз, на цих виборах, які будуть найпопулярніші і найбільш витончені, найбільш ефективні види фальсифікацій?

- Це організація мережевого підкупу виборців під виглядом підписання договорів на агітацію. Це незаконно.

- За твоїм даними внутрішніми, чи є якісь бюджети, про які ти чув, що готові витратити…

- 5 тис. гривень на купівлю одного виборця, частинами. Перші виплати були зроблені ще в грудні, по 500-1000 гривень, потім перед першим туром, між першим і другим туром і після другого туру.

- Це звичайний виборець, не агітатор?

- Агітатор, який повинен привести за собою 15 виборців.

- Як ціни зросли з останніх виборів.

- Ціна перемоги, видно, висока, якщо хтось хоче купити 3 мільйони виборців – це 15 млрд гривень. А навіщо? Ці 15 млрд доведеться якось повертати. Чи справедливо це? Чи правильно це? Чи потрібно це для народу України? Я вважаю, що ні.

- Багато хто каже: а от якщо я візьму гроші навіть, я потім не зможу проголосувати за іншого. Бо часто говорять "ви беріть, але голосуйте по совісті", але я ж повинен надіслати фотографію, що поставив галочку саме за цього кандидата.

- Будь-яка людина, яка пообіцяла виборцям гроші чи інші матеріальні цінності, або товари за зниженою ціною, або лотерейні квитки, які потім можна буде оприбуткувати, – є злочинцем. Будь-які спроби відзвітувати за виконану роботу голосування – це також є складовою підштовхування виборця до злочину. Все це незаконно. Шановні виборці! Якщо хтось хоче дати вам гроші, подумайте, скільки потім доведеться платити вам та вашим дітям за неефективну політику і розграбування держави. Продовжимо про порушення на виборах. Мільйони українців через необхідність через те, що не створена достатня кількість робочих місць в Україні, виїхали в Європу. Є велика спокуса у штабів деяких кандидатів, особливо це стосується західної, центральної України, просити, щоб їхні агітатори та члени виборчої комісії йшли на злочин, тяжкий злочин – голосування за людину, яка перебуває за кордоном. Попереджаю всіх членів виборчих комісій, що це карається кримінальною відповідальністю на термін до семи років. Якщо поліція дізнається, що по якомусь місту було голосування за громадянина України, що живе у Польщі, – це злочин, для того, хто це зробив. Це дуже легко вирахувати. Тому що всі дані про виїзди й приїзди громадян України є в прикордонній службі України. Це можна дуже легко перевірити.

Новини за темою

- Ще варіанти?

- Інші варіанти порушень на виборах на сьогодні значною мірою куповано. В першу чергу те, що раніше було популярним, – змова всередині виборчої комісії. На сьогоднішній день змова всередині виборчої комісії неможлива, якщо є хоч одна чесна людина.

- Так багато кандидатів у президенти, що з усіма не домовишся.

- Це по-перше. По-друге, сьогоднішній закон передбачає видачу кожному члену комісії, кожному спостерігачеві протоколу з мокрими печатками про те, який результат виборів. Тому переробити потім результати голосування на виборчій дільниці практично неможливо. Крім того, завдяки тому, що у кожного є зараз смартфон, всі будуть стежити за всіма, за моментом підрахунку голосів. Тому основні правопорушення можуть вчинятися до моменту виборів. Це, в першу чергу, підкуп, у другу – спроби загроз адміністративного характеру. Мовляв, голосуй за того кандидата, який подобається власнику тієї чи іншої державної чи приватної компанії, а не то ми тебе звільнимо з роботи. Якщо вам відомо, що хтось загрожує вам і говорить, що звільнить з роботи або позбавить премії, якщо не проголосуєте за того чи іншого кандидата, – це злочин. Але при цьому вже зараз в соціальних мережах з'явилися фейки, коли вивішується відеозапис, як якась жінка заявляє: мені зателефонувала вчителька з Хмельницького, сказала, що їх зібрали на батьківські збори і сказали голосувати за такого-то кандидата в президенти. Поліція перевіряє, виявляється – це фейк. Мало того – ще записаний, швидше за все, не на території України. Не треба переставати зважати на нашого північного сусіда, державу-агресора, РФ. Там працюють безліч технологів, соціальних інженерів, психологів, які будуть вкидати нам дуже багато інформації, що буде спрямована на створення в українському суспільстві атмосфери страху, нетерпимості, ненависті, із закликами не йти на вибори, вважаючи, що всі кандидати неправильні. Шановні громадяни! Я вас закликаю йти на вибори. Тому що якщо ви не йдете на вибори, то потім не скаржтеся, що той кандидат у президенти, чи депутат, чи та партія, яка прийшла до влади, – погані. Тому що у вас був вибір. Ви могли прийти і проголосувати.

- Арсен Аваков нещодавно заявив, що Путін …ло. Багато хто після цього збудився, сказавши, що для державника такого рангу негарно опускатися до такого мата. А ти б як Путіна назвав?

- Точно так само. А як іще? Це оцінка, дана жителями України, простими вболівальниками "Металіст" ще в 2014-му році. Вона стала загальновживаною серед тих людей, які дають оцінку людині, котра організувала напад на нашу країну, в результаті дій якої загинуло більше десяти тисяч наших солдатів. Це найм'якша оцінка, яка може бути. Путін створив з Росії державу-терориста. Державу, яка влаштовує терор, – в Україні, в Сирії, в інших країнах. Яка посилає своїх співробітників спецслужб в Англію труїти людей. У результаті гинуть англійці. Непритомною опиняється сім'я Скрипалів. Це бачить весь світ.

- Петро Порошенко, його депутати і його міністри роблять все для того, щоб у публічному просторі українському сьогодні звучала лише українська мова. І особливо це стосується державних чиновників. І єдиний, на кого не поширюється це віяння, – це Арсен Борисович Аваков. Який, я б сказала, іноді навіть демонстративно це робить. Навіщо він це робить? Щоб позлити Петра Порошенка? Чи у Петра Порошенка та Арсена Авакова були якісь спеціальні розмови на цю тему?

- Я помічав, що дуже багато державних чиновників, виступи яких ви чуєте українською, між собою розмовляють виключно російською. Я був на багатьох нарадах, де багато хто дозволяє собі вільно російську мову.

- Більше того, навіть Петро Олексійович часто так робить.

- Доти, доки в нашій країні питання мови буде використовуватись для роздмухування протиріч в українському суспільстві, доти Україна не буде сильною, незалежною, квітучою і заможною країною.

- На з'їзді, де Петро Порошенко заявив, що він іде в президенти, вступає у виборчу кампанію, був у тому числі Юрій Луценко, генеральний прокурор України, який недвозначно, прямо підтримав висунення Петра Порошенка як кандидата в президенти.

- Я вважаю, що це неправильно, з огляду на закон про прокуратуру. Два роки тому на з'їзді партії "Народний фронт" був присутній перший заступник Генерального прокурора Дмитро Сторожук. Після цього була скарга громадської організації в Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокуратури, і він, наскільки я пам'ятаю, отримав догану. На мій погляд, ті особи, які законом визначені як аполітичні, – а це всі військові, всі прокурори, всі співробітники поліції – не повинні бути учасниками з'їздів. Міністри – це політичні посади, і вони повинні бути в партіях чи можуть бути в партіях. Судді, прокурори, поліцейські, співробітники НАБУ і так далі не повинні показувати свою лояльність. Наприклад, як зараз повинен почуватися якийсь прокурор району, якщо до нього прийде співробітник поліції з документами про те, що відбулися порушення у якогось кандидата. Прокурор подумає: а на якому з'їзді був Генпрокурор? Чи варто мені підписувати документи, що дозволяють обшуки в тій чи іншій партійній організації? Те ж стосується начальника Генерального штабу Муженка, який був присутній на цьому з'їзді. Це означає, що всі 250 тис. наших військовослужбовців повинні думати, що якщо Муженко був на з'їзді Петра Олексійовича, то я буду голосувати тільки за нього? Так, звичайно, це був не з'їзд партії, а був форум, який називався "Від Крут до Брюсселя". Але я сподіваюся, що це останній форум в Україні, на якому, на мій погляд, порушуються морально-етичні цінності. Не повинні ті особи, які аполітичні, за законом (у всіх законах – про оборону, про прокуратуру, про поліцію, про НАБУ, про судоустрій – скрізь сказано: ці особи аполітичні), показувати публічно, за кого вони. Уявіть собі, що завтра судді почнуть у ФБ виступати: а я ось буду тільки за кандидата Іванова. А інший суддя буде писати: а я тільки за кандидата Петренка. А потім цей суддя буде розглядати позови проти цих кандидатів. Як це буде виглядати?

- Чи означає це, виходячи з того, що ти сказав, що Арсен Борисович, який заявив, що буде стежити за чесністю виборів і за рівними умовами для всіх кандидатів, ініціює якісь правові дії щодо Юрія Луценка та пана Муженка?

- Такого роду порушення не кваліфікуються Кримінальним кодексом. Але є конкретна дача оцінки тими органами, які дають такого роду оцінки. У разі прокуратури – це Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокуратури. У разі, якщо це суди, то це Вища рада правосуддя.

- Всі мовчать – "безмолвствуют".

- Наскільки я знаю, щодо виступу Генпрокурора вже були скарги в Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокуратури. Якщо б вийшов якийсь суддя на з'їзд якогось кандидата і виступив би там, то були б скарги до Вищої ради правосуддя на дії судді. Ще раз скажу: я хочу, щоб це був останній з'їзд в історії України, на який приходять особи, за законами аполітичні.

112.ua

- Тепер я хочу поговорити про те, що турбує політичну тусовку, і про що говорять багато людей, які знають кулуари. Арсеній Яценюк на з'їзді 2 лютого не заявив про те, що він іде в президенти (хоча раніше всі говорили про те, що він туди збирається), і це сталося після його, напередодні вночі, багатогодинної бесіди, за словами очевидців, з Петром Порошенком. Виникає питання: що такого пообіцяв Петро Олексійович Арсенію Яценюку, після чого той не пішов на вибори?

- Не потрібно шукати чорну кішку в темній кімнаті, де її немає. Арсеній Петрович Яценюк спілкується з президентом регулярно, як лідер другої за чисельністю фракції і великої партії в Україні. Сьогодні, наприклад, у ВР, в кулуарах, Арсеній Яценюк провів з Петром Порошенком, мабуть, години півтори. І практично за тиждень вони спілкуються по кілька разів щодо основних питань розвитку держави. Як заявив Арсеній Яценюк на з'їзді "Народного фронту", його рейтинг був недостатньо високим для того, що йти і перемагати. Якщо він розумів і розуміє, що не вийде у другий тур, то він вирішив зберегти сили і зберегти здібності для того, щоб вести партію до перемоги на парламентських виборах. Я підтримую таке рішення – воно розумне і зважене.

- А чи не стало частиною домовленостей, які зараз ти заперечуєш, між Арсенієм Яценюком та Петром Порошенком те, що Арсен Аваков все-таки буде підтримувати на виборах, під час виборів, чинного президента?

- 31 березня Арсен Аваков прийде і проголосує за того кандидата в президенти, за якого вважатиме за потрібне. Це його особиста таємниця голосування, як і кожного з нас. Арсен Аваков та інші адекватні люди будуть робити все за законом, для того, щоб будь-яким порушенням кандидатів надавалась правова оцінка. І це єдино правильний шлях для побудови в Україні справедливого суспільства.

- За кого особисто ти будеш голосувати – вже знаєш?

- Я, звісно, не скажу – це ж буде агітація. А моє завдання сьогодні – не агітація за того чи іншого кандидата в президенти. Якби наша партія висунула свого кандидата в президенти – я б агітував за нього. Я 31 березня визначуся.

- Не з погляду, за кого ти, а з точки зору тих знань та інформації, які в тебе є, і аналізу, який ти проводиш, у кого найбільше шансів на другий тур?

- На сьогодні вимальовувалася трійка лідерів. Це чинний президент Порошенко, Юлія Тимошенко і Володимир Зеленський, який, за останніми опитуваннями, навіть посів перше місце. Тому можливі на сьогоднішній момент, якщо б вибори були завтра, три пари: Порошенко – Тимошенко, Тимошенко – Зеленський, Порошенко – Зеленський. Інші кандидати відходять на рядки нижче. "Опозиційний блок" розірваний на частини, там цілих три кандидати. Інші опозиційні кандидати – Гриценко, Садовий, яким багато аналітиків пропонували об'єднатися, – не підуть на таке об'єднання, на мою думку. Олег Ляшко має свою позицію, але вона недостатня для того, щоб він потрапив у другий тур, хоча я можу помилитися. Що стосується того, звідки такий високий рейтинг у Володимира Зеленського. Насправді це рейтинг не Володимира Зеленського – за нього хочуть проголосувати ті люди, яких дістало, що політики в Україні обіцяють і не роблять, тим більше перші особи, які прийшли до влади після Революції Гідності, після загибелі людей на Майдані, після війни. Тому цей величезний результат, який Зеленському пророкують, 21-22%, – це голоси тих, кого сьогодні просто дістало. Пам'ятаєте, на Майдані було таке гасло: "Зрозумійте, нас дістало". Люди, які підтримували цей лозунг, і зараз кажуть, що хочуть голосувати за Володимира Зеленського. Політологи кажуть, що у нього значна частина голосів – це молодь, яка може не піти на вибори. Я бачив нещодавно в інтернеті ролик, де представники команди Зеленського в дуже медійній, інтелектуальній формі агітують молодь піти на вибори, за принципом "голосуй або програєш". Що стосується України, поява Зеленського робить цю виборчу кампанію ненудною, більш цікавою.

- Чи правда, що Володимир Зеленський сьогодні подав заяву до поліції? Про що вона була?

- Сьогодні Володимир Зеленський подав заяву в Національну поліцію про те, що за його даними, коли він перебував у місті Одесі та у місті Києві, за ним постійно слідували автомобілі з підробленими номерами. В одному випадку в Одесі була затримана машина, викликана патрульна поліція, і особи, що були в цій машині, замість того щоб пред'явити документи, закрилися. І, на думку Зеленського, за ним стежать співробітники правоохоронних органів України. Далі слідчий Національної поліції вніс це до Єдиного реєстру кримінальних правопорушень, будуть допитані особи, вивчено, що це за автомобілі, звірено номери, які були. Зеленський, як кажуть, надав фотографії, відеозаписи тих автомобілів, які за ним стежили. Я хочу сказати, що це тривожний дзвіночок.

Новини за темою

- І людей, які там в машинах були?

- По-перше, поліція повинна буде це перевірити. Це можуть бути як представники українських спецслужб, які, на жаль, іноді грішать тим, що хочеться більше знати про те, чого знати не потрібно. Друге – це можуть бути журналісти. Це теж не потрібно виключати. Скільки разів було, що їде якась машина за кимось, а виявляється, що це журналісти. Тому слідчі Нацполіції в короткі терміни проведуть розслідування, і Арсен Аваков ще два тижні тому сказав: усе, що стосується виборів, буде максимально публічним. Усі факти не будуть ховати. Заяви кандидатів про правопорушення кандидатів, рішення, винесені поліцією, – все це буде максимально публічно, щоб Україна змінювалася.

- Я хочу в тебе запитати щодо основних кандидатів. Про шанси кожного з них в плані і плюсів, і мінусів. Давай почнемо з Юлії Тимошенко.

- Я спілкуюся з людьми і ставлю питання: який меседж ви чуєте від Юлії Тимошенко? І багато людей кажуть: ми нічого не чули, крім того, що вона обіцяє знизити ціни на газ в два рази. Хтось цьому вірить, хтось не вірить. Ті, хто вірять, напевно дуже люблять казку про Буратіно, де дуже багато розповідалося, що може бути все, і тобі за це нічого не буде. Але я можу сказати, що зниження ціни на газ удвічі – це повний розрив відносин із МВФ.

- А якщо розірвати відносини з корупціонерами, які обкрадають бюджет, так може, МВФ не потрібен?

- Я за розрив відносин з МВФ тоді, коли його підтримка Україні буде не потрібна. І коли ми з ним розрахуємося і більше не будемо користуватися його послугами. Він був створений для того, щоб бути милицями для економік тих країн, які потребують підтримки. Поки, на жаль, ми не встали з милиць. Їй, мені здається, потрібно давати яскраві гасла, які б адресувалися іншим частинам суспільства – молоді, військовослужбовцям, лікарям, учителям. Лише ціна на газ – це мало. У будь-якому випадку багато виборці вважають і Порошенка, і Тимошенко політиками старої формації. Вони обидва в політиці з 1990-х років. Ось чому багато хто, кому не подобаються політики старої формації, вибирають собі нові обличчя, таких як Зеленський. До речі, якби пішов на вибори Вакарчук, то у Зеленського не було б такого хорошого результату, голоси розійшлися б приблизно порівну. І такого яскравого сплеску б не було підтримки Володимира Зеленського. Що стосується Петра Порошенка, то очевидно, що він прийшов і став президентом у дуже непростий момент української історії, і це треба оцінювати теж об'єктивно. Коли він ішов на вибори, наскільки я знаю, він не думав, що буде так все непросто – і з Росією, і з захопленням Криму. Він щиро обіцяв закінчити війну за два тижні – він думав, що домовиться з Путіним. Але виявилося, що Путін міцний горішок, і не так просто домовлятися з шулером. Він зробив багато помилок, і насправді їх не робить тільки той, хто нічого не робить. Але у наших виборців дуже багато питань до нашого президента – було дуже багато обіцянок. Що допомогло б президенту вибирати його простіше? Якщо б підвищили зарплати і пенсії, якщо б люди відчували, що створюється багато нових робочих місць, і бізнесу легше працювати. Якби кредити в банківській системі коштували не 23-24%, а коштували би близько 10-12%. Тоді б люди відчули, що економіка покращується. Оскільки поліпшити ситуацію в економіці не вдалося, президент пішов шляхом звернення до духовності, до питань віри, мови, армії. Президент України дійсно створив умови, за яких наша православна церква отримала Томос. У нього це вийшло. Виборці, та їхня частина, яка вважає це важливим, це оцінять. Що стосується отримання безвізового режиму, то це заслуга не тільки президента. Над цим працювали і МВС, і міграційна служба, прикордонна, працював весь Кабмін. Це результат, який дав українцям можливість вільно пересуватися по ЄС, і дав величезний поштовх в Україні бізнесу зрозуміти, що якщо не буде підвищуватися заробітна плата в Україні, то всі кваліфіковані люди будуть намагатися виїхати в Європу.

- Так вони вже майже поїхали.

- Це величезна біда, і я скажу, що наступний президент України, ким би він не був, – це його найперше завдання: створити умови для того, щоб українці, які виїхали до Європи, вивчили іноземні мови, отримали там досвід ведення бізнесу або роботи в ефективних компаніях, приїхали і передавали цей досвід тут. Треба створити умови для повернення мільйонів українців в Україну.

- Анатолій Гриценко?

- Щодо Анатолія Гриценка ситуація така, що мені здається, йому складно створити штаб, що ефективно працює. І це питання команди, яка працювала б і по створенню політичної машини. Якщо у Зеленського медіакампанія, то у Гриценка пробують будувати класичну виборчу кампанію. В Європі і в Америці це називається "політична машина". Її треба будувати, щоб вона йшла вперед, щоб мала зв'язки з медіа, мала б десятки тисяч агітаторів. Я не дуже добре знаю, як працює штаб Гриценка, але мені здається, що Анатолія Степановича могло би бути більше, за всіма напрямами – в медіа, з громадянами і так далі.

- Святослав Вакарчук кого підтримає на цих виборах, як думаєш?

- Я даю 99%, що в першому турі він не висловиться ні за кого, а у другому турі буде стояти перед болючою ментальною проблемою вибрати, кого підтримати. Це його справа, нехай він вибирає ту дорогу, яка у нього є.

- Днями Арсен Аваков зробив ще одну дивовижну заяву, сказавши, що він застерігає Національні дружини, які сьогодні вже зареєстровані як офіційні спостерігачі на більшості виборчих дільниць України, від будь-якого силового втручання у виборчий процес. Але враховуючи, що Арсен Борисович не дуже чужа для Нацдружин людина історично, цю заяву було чути трошки дивно. Що відбувається?

- Я нічого дивного не бачу. Справа в тому, що у нас дуже багато парамілітарних утворень, кожне з яких, в різних регіонах, думає, що воно володіє монополією на право і на істину. Це не так. Монополією на насильство в цивілізованій державі володіє лише держава. Інші громадяни і організації повинні мирно, без зброї, висловлювати свою точку зору, організовуючись і організовуючи тиск на владу, але мирно і без силової участі. Тому Арсен Аваков чітко заявив, що за будь-які силові дії, хай як ця організація називається, якщо будуть вчинені кримінальні правопорушення – бійки, хуліганство, напад на кандидатів, – за них буде відповідальність. Припустимо, мені, може, не подобається політична програма і погляди Вілкула, але його облили зеленкою. Це хуліганство, це адміністративне правопорушення. Тому та людина, яка це зробила, громадянин України, повинен понести за це відповідальність. Точно так само, якщо обіллють Гриценка, Порошенка, Тимошенко тощо.

- Скільки кримінальних справ на тебе заведено в Росії?

- За моєю інформацією – дві. По одній з них я в травні минулого року був оголошений у розшук Басманним судом Москви – за те, що я закликав, на думку росіян, до тероризму. Насправді я закликав фіксувати факти порушень прав громадян в Україні, в Сирії і в інших країнах, які бомблять, в яких вбивають. Я вважаю правильним фіксувати такі злочини, щоб кожен російський військовий, кожен російський найманець був зафіксований і поніс відповідальність з часом. Це необхідно, щоб було почуття справедливості і законності.

Новини за темою

- А щодо другої справи?

- А друга справа стосувалася створення добровольчих батальйонів міліції і Нацгвардії в 2014-му році. У Росії це вважають створенням каральних підрозділів для знищення російськомовного населення. У Росії створили таку кількість дурних кримінальних справ: Яценюк у них є бойовиком, який як український націоналіст у 1994-му році воював у Чечні, і так далі. Я захищаю інтереси України. І, мабуть, захищаю так ефективно, що росіянам це не подобається.

- Розкажи, що сталося, тому що твоє дітище, база "Миротворець", знову в усіх на вустах, у всіх російських ЗМІ та на всіх російських каналах.

- Нещодавно постало питання про те, чи допускати в Україну спостерігачів на вибори з РФ. Відповідь дуже проста: звісно ні. Чому ми повинні допускати спостерігати за нашими виборами представників держави, яка захопила частину нашої території, принижує і вбиває наших громадян? Очевидно, що ні. Сьогодні був прийнятий закон, який прямо заборонив приїзд в Україну російських спостерігачів. Арсен Аваков, даючи своє інтерв'ю, на питання журналістів, як будемо перевіряти і відрізняти, хто спостерігач, а хто ні, сказав, що будемо перевіряти прикордонну, поліцейську базу даних і базу даних "Миротворець". База даних "Миротворець" стала таким інформаційним щитом над Україною для недопуску в нашу країну людей, які її не поважають, які знущаються з наших громадянами, які порушують закони. Припустимо, в Україну зараз не пускають сотні різного роду артистів, які їздили в Крим і порушували наше законодавство. Фактично сьогодні багато українських артистів, музикантів отримали більше роботи, тому що вони позбавилися від конкуренції з боку російських артистів. Які хотіли поїхати і в Крим, окупований РФ, і збирати гроші там, і потім в Україну, наче й не було нічого. А ось, наприклад, Борис Гребенщиков не їздить у Крим. І ми завжди раді його бачити тут. Не приїжджає в Крим Андрій Макаревич, і ми завжди раді бачити у нас.

112.ua

- Два місяці тому в харківському супермаркеті охоронець, який був співробітником поліції, застрелив відвідувача, 24-річного хлопця, Микиту Комара. Це дуже мутна і дуже сумна історія. За версією слідства, стався якийсь конфлікт на касі – нібито Микита відмовився платити. Співробітник охорони вивів Микиту, що, в принципі, заборонено, кудись у підсобне приміщення, не відомо, що він там із ним робив, але що було зафіксовано на камерах і ми побачили: коли Микита тікав від цього охоронця, той вистрілив йому в спину і просто вбив людину. Минуло два місяці – кримінальної справи немає. Я б хотіла тобі поставити кілька питань від самої мами. Чому досі немає інформації – ім'я, прізвище, посада цього охоронця, який застрелив Микиту?

- Я знаю про цю справу. Справді, молодик 24 років, який раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, прийшов до супермаркету "РОСТ". Там у нього стався конфлікт з продавцями, який надалі переріс у конфлікт з охоронцем, який не зафіксували чомусь камери супермаркету. Дійсно, після цього конфлікту молодий чоловік діставав ніж, який був при ньому, і завдав легких тілесних ушкоджень охоронцю. Потім цей молодик тікав, і охоронець вистрілив йому в спину. На сьогодні ваша інформація, що немає кримінальної справи, помилкова. Її веде Полтавське територіальне управління Державного бюро розслідувань. У цій справі проводяться всі необхідні слідчі експертизи. У цій справі були проведені обшуки в мережі супермаркетів "РОСТ". Тому що є питання до власників: чому ви і ваші співробітники не захотіли добровільно видати всі наявні відеозаписи з вашого супермаркету, щоб можна було зрозуміти, у чому був конфлікт? Чому молодий чоловік, який раніше ні в чому не підозрювався, раптом дістав ніж, який у нього був? Є закон, який говорить про наступне: можна захищати себе і в тому числі вбити нападника, якщо він загрожує тобі смертю. Тобто якщо на вас нападають з ножем і намагаються вас штрикати цим ножем, то ви можете його убити, і ви будете праві, тому що ви захищалися. Судячи з відео, яке є, то охоронець супермаркету стріляв вже в спину втікачу. Тобто не було, на мій погляд, необхідності цього робити. Тому я на зв'язку з мамою, вона на контакті зі слідством ДБР, і крапку в цій справі поставить слідство та суд. Прізвище цієї людини не встановлено, але мені не було цікаво, як його прізвище.

-А в якому статусі проходить цей охоронець?

- На сьогоднішній момент там не висунуто підозри, тому що в таких справах слідство завжди має визначити – хто був неправий. Або це перевищення меж необхідної самооборони поліцейським, охоронцем супермаркету – у такому разі йому буде пред'явлено звинувачення, або ж це достатній самозахист з боку співробітника поліції. Я не готовий говорити наперед, яке буде прийнято рішення. Крапку в цьому може поставити тільки суд.

- Я про це питаю, бо в цьому супермаркеті є інші відвідувачі, і якщо цей охоронець не затриманий, то, може, він працює ще в цьому супермаркеті?

- Якщо слідство дійде висновку, що цей охоронець перевищив заходи необхідної самооборони і вбив цього хлопця незаконно, то він буде кримінально засуджений. Я вам це гарантую.

- І останнє питання, від мами: на якій підставі генерал Бех, який виступав на прес-конференції у цій справі, заявив, що Микита був наркоманом зі стажем?

- Я не бачив інтерв'ю генерала Беха. За моєю інформацією, хлопець не мав жодних проблем із законом. Я цю інформацію перевірю.

Новини за темою

- Ще одне страшне вбивство, яке сколихнуло всю країну, – це вбивство Катерини Гандзюк. Активісти і адвокати, які займаються цією справою, виступали проти того, щоб ти входив в слідчу комісію. Чому?

- Емоції емоціями, а правда правдою. Я особисто не був знайомий з Катериною Гандзюк. Я, як і всі нормальні люди, вжахнувся від того, що дівчину облили кислотою. Після того, як це сталося, я, як народний депутат, зажадав від правоохоронних органів, щоб були знайдені винні. На сьогодні під слідством шість осіб. Це п'ять осіб, які безпосередньо займалися організацією і обливанням кислотою Катерини Гандзюк, шоста особа – посередник, який організував цей злочин. І є середня ланка – людина, яка ховається сьогодні в Домініканській Республіці, і органи встановили, хто ця людина, з нею ведуть переговори. Я думаю про те, щоб він приїхав сюди, дав свідчення і полегшив собі душу. На сьогоднішній момент той, хто купував кислоту, той, хто обливав кислотою, той, хто сказав "ось вам гроші, влаштуйте це", – вони затримані і знаходяться в СІЗО. Той чоловік, який підшукав виконавців, також затриманий і перебуває в СІЗО. Сказати, що правоохоронні органи тут когось покривають, – це не так. Але завжди, коли мова йде про пошуки замовника, – це дуже складно знаходити, поки немає прямих свідчень, коли особа, якій замовили злочин, не каже, хто це. Але навіть коли скаже, то той, на кого вона покаже, скаже: мене обмовляють. Як правило, замовні злочини розкриваються найскладніше. Тому що потрібно простежити зв'язок. Але судді потрібно точно встановити, що саме ця людина, а не хтось інший був замовником. Справжній замовник може заплатити комусь велику суму, щоб той взяв провину на себе. Але прокуратура, СБУ, поліція роблять усе, щоб затримати всіх причетних осіб. До речі, є ще одне резонансне вбивство: волонтер Олешко, якого розстріляли у власному будинку в Бердянську. По цій справі минулої ночі був затриманий організатор даного вбивства. Він переховувався чотири місяці у Львові, співробітники Нацполіції його вирахували і затримали. Це вже шоста особа, причетна до цього вбивства.

- Зараз, в цей час, відбувається молитовний сніданок у Вашингтоні. І туди полетів Арсен Аваков у тому числі, у складі української делегації?

- Арсен Аваков полетів не на молитовний сніданок, а полетить на зустріч в Інституті миру у Вашингтоні. Це неурядова американська організація, яка займається проблемами взаєморозуміння і миру. Арсен Аваков візьме участь у найбільш, я вважаю, серйозній конференції з мирного врегулювання ситуації, яка є у нас з нападом Росії – це конференція щодо майбутнього Донбасу. В Арсена Авакова є свій план, як необхідно повернути територіальну цілісність Донбасу, повернути Донбас нашій країні. Він його там презентує разом з іноземними дипломатами, разом з представниками Держдепартаменту і адміністрації президента Трампа.

- Теоретично, якщо уявити, що планові Авакова зелене світло, і всі його виконують, –коли Україна могла б повернути Донбас?

- Будь-який план з установлення миру і порядку передбачає відхід держави-агресора, РФ, з нашої території. А це може бути тільки тоді, коли Путіну буде невигідно фінансувати терористів, коли йому буде дуже дорого і боляче витрачати гроші на окупацію України. Поки такий момент не настав.

- Ким працює твоя дружина, моя тезка, теж Олеся, що вона робить? Наскільки ви радитеся, говорите про те, що відбувається, і наскільки ти дослухаєшся її порад?

- Я поважаю точку зору моєї дружини Олесі. Ми регулярно з нею радимося з життєвих питань. Я ділюся з нею питаннями, де мені потрібна її порада, – це не всі питання, звичайно, які бувають. Часто їх буває за день так багато, що немає можливості навіть порадитися з дружиною. А так вона займається питаннями медіації, умиротворення, примирення в сім'ях, які на межі розлучення, у якомусь конфлікті. Зараз вона готується захистити дисертацію про роль мистецтва в примиренні під час збройних конфліктів. Це напрям, необхідний для нашої країни. Нам необхідно зшивати Україну, нам потрібно повернути мільйони людей, які отруєні російською пропагандою. Тому Олеся зараз вивчає роль мистецтва в інших світових конфліктах, і вона є, звичайно. Згадайте картину Пікассо "Голуб миру". Лише кілька штрихів, а вона стала символом миру у всьому світі. Нещодавно Фонд Ріната Ахметова, спасибі йому за це, взяв і зробив величезний мурал. На стіні дев'ятиповерхового будинку намальована дівчинка, котра тримає в руках ведмедика. Це та дівчинка, в якої немає однієї ноги, у якої загинула мама під час обстрілу Маріуполя терористами. Цей будинок бачать в Маріуполі всі 500 тисяч жителів. І він нагадує їм про ті страшні дні січня 2015-го року, коли терористи за наказом Путіна обстрілювали Маріуполь. Загинуло близько 30 громадян України, поранено понад сто. І ця дівчинка, з цієї стіни будинку, нагадує всім, що це було і про це не можна забувати.

- Дякую за інтерв'ю.

 

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>