Україні не потрібні жодні конфлікти: ні з Угорщиною, ні з Чехією, ні з іншими партнерами

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман в ексклюзивному інтерв'ю "112 Україна" розповів про задоволеність пенсійною реформою, перспективи медичної реформи, а також про своє ставлення до скандальної заяви президента Чехії Мілоша Земана і до закону "Про освіту"

Україні не потрібні жодні конфлікти: ні з Угорщиною, ні з Чехією, ні з іншими партнерами
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман Пресс-служба Кабмина

112.ua

Редакційний блог

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман в ексклюзивному інтерв'ю "112 Україна" розповів про задоволеність пенсійною реформою, перспективи медичної реформи, а також про своє ставлення до скандальної заяви президента Чехії Мілоша Земана і до закону "Про освіту"

- Володимире Борисовичу, набув чинності законопроект про пенсійну реформу. Чи задоволені ви остаточним компромісним варіантом?

Гройсман:Задоволений, тому що сам документ, який опублікований і  вже вступив у дію – він у тих рамках, як і планував уряд. Я хочу ще раз наголосити, що для нас було дуже важливо, щоб цей закон дав можливість нам розпочати процес підвищення пенсій, встановити справедливу пенсійну систему в країні. Врешті ми це розпочали. Мене буквально системно інформує міністр соціальної політики: все абсолютно нормально, людям вже проводять перерахунки пенсій. Люди вже в жовтні, як я і обіцяв, отримають підвищені пенсії. Процес розпочато. І саме головне, що ми створили систему постійного підвищення пенсій, а не так, як колись це робили політики: якщо йдуть вибори, то вони дають по 100 грн. Більше такого не буде. Ми зараз цю систему розробили, ухвалили, впровадимо, дамо можливість людям отримати вищу пенсію, відповідно до того стажу, який у них є. Щоби працююча людина отримувала справедливу пенсію. Я наголошую на тому, що ми розпочали системний процес підвищення пенсій. Ми ліквідували оподаткування пенсій, 15% для працюючих пенсіонерів, ліквідована мінімальна пенсія – 949 грн, з цього місяця вона вже буде 1452. І так по всіх категоріях сьогодні такі розрахунки вже проходять, і люди починають отримувати пенсії. Всі ті, хто отримав трошки раніше - вони додатково отримують кошти в цьому місяці.

Новини за темою

- Як Міжнародний валютний фонд сприйняв остаточну редакцію законопроекту?

- Я хочу підкреслити, що цей законопроект повністю відповідає інтересам України і формує стабільну пенсійну систему. Це був ключовий посил, у тому числі і Міжнародному валютному фонду. Тому що важливо створити справедливу пенсійну систему, яка буде стійкою, тому що, на превеликий жаль, пенсійна система була майже на межі знищення, і це був очевидний факт.

Новини за темою

- Чи зміниться ціна на газ і загалом тарифи на опалення цього опалювального сезону?

- Я не бачу зараз жодних підстав для зміни ціни газу – ціна по газу залишається незмінною, і, звісно, все буде залежати від ціни газу на ринках, у тому числі міжнародних. Але я наголошую, що зараз таких підстав немає. Тому дуже важливо, щоби на місцях ніхто не допустив підвищення цін на тепло, на гарячу воду і т. д. Тобто, зараз таких підстав немає, і хочу підкреслити, що за управління "Теплокомуненерго", а також за їх фінансово-економічні показники відповідають органи місцевого самоврядування – місцева влада. Я розраховую на те, що місцеві керівники дуже відповідально віднесуться до цього і не дозволять собі жодних підвищень.

- А чи правда, що МВФ хотів підвищення ціни на газ?

- Ні. Мова йде про те, щоб встановити справедливу формулу формування ціни, щоби ніхто не формував ціну, окрім формули математичної, де визначена середня ціна на біржах, і далі така ж ціна має бути в Україні. Тому ми зараз дискутуємо з точки зору застосування от такої справедливої формули і на майбутнє, щоб це вже було абсолютно автоматично.

- Чи є в Кабміну ресурси на те, щоб забезпечити субсидіями всіх тих, хто цього потребує?

- Коштів вистачить на всіх, хто потребує соціального захисту. Ми зараз плануємо десь 55 млрд на наступний рік, але ми будемо верифікувати, і я ще раз наголошую, що всі люди, які мають право на субсидії - отримують їх. Ці субсидії люди отримують безповоротно, без будь-яких додаткових тягарів, тому це адресна соціальна підтримка українських громадян від нас. Ніхто не буде залишений сам на сам з цією проблемою. Майже 100% пенсіонерів і людей, які мають невисокі доходи, отримали автоматичний перерахунок субсидій. Це означає, що всі будуть захищені масштабною програмою субсидій.

- Голова ВР говорив про те, що вже наступного тижня можуть винести законопроект про медичну реформу. Які, по-вашому, перспективи ухвалення цього законопроекту?

- Я повністю підтримую необхідність розгляду медичної системи. Ми говоримо про те, що Україна потребує капітального ремонту. Я би дуже хотів, щоби українські громадяни, звертаючись до свого лікаря або до лікарні, отримали якісну медичну послугу на якісному обладнанні, в якісних палатах, у якісних операційних. І це важливо зробити тоді, коли ми можемо змінити саму систему. Тому система охорони здоров’я потребує змін. Комплексний законопроект про медичну реформу такі зміни передбачає. Я хочу всіх запевнити, що жодних проблем, погіршення стану медицини від прийняття цього закону не буде. Навпаки, в нас відкриваються можливості системно перебудувати охорону здоров’я, якраз її  орієнтувати на людей. І дуже важливо це зробити. Тому я вважаю, що ті, хто її зараз атакують або не розуміють, не читали, або атакують з якихось інших причин. Я багато на своєму шляху зустрічав людей, які сповідують принцип, що чим гірше, тим для них краще. Зокрема, як можна було бути проти справедливої пенсійної системи в країні? Чому я мав жорстко наполягати або переконувати когось у тому, що це є очевидно, що люди отримають відповідне підвищення. Але – ні. Були і ті, хто не підтримував, були і ті, хто вставляли палки в колеса, ті, хто блокував цей процес. Я знаю, що і зараз є ті, хто будуть намагатися цю систему змінити або в суди подавати на уряд, або ще щось видумувати для того, щоб зупинити процес стабілізації самої пенсійної системи. В мене є тільки одне питання – вони що, будуть пропонувати людям, щоби люди повернули підвищену пенсію? Хочу запевнити всіх українських громадян, що не тільки ми впровадимо цю реформу, не тільки ми зробимо цю систему справедливою, але я її буду захищати, щоб ніхто не зміг ніяким чином її зруйнувати. Ця пенсійна система забезпечить систему підвищення пенсій для існуючих пенсіонерів і стабільність для майбутніх пенсіонерів. Це є дуже важливо.

Новини за темою

- За вашими відчуттями, вистачить у парламенті голосів?

- Це парламентський процес, але я би дуже хотів, щоби вистачило голосів для прийняття цієї реформи. Принаймні, те, що я знаю на сьогодні, БПП підтримує цю реформу, ви чули і позицію самого президента, коли ми розглядали питання на Національній раді реформ. Я знаю, що є абсолютно позитивна конструктивна позиція "Народного фронту", і це основа. Але я знаю і про те, що є позиція "Самопомочі" щодо підтримки, я знаю, що позафракційні депутати готові підтримати. Я розраховую на те, що групи і фракції, які ще не визначилися – визначаться. Я вважаю, що може потрібно провести дискусію ще додатково, і я до цього теж готовий – для того, щоб знайти спільне рішення, прийняти його і зробити нормальну медицину, так, як це у Польщі, в інших країнах відбувається: людина звернулася й отримала нормальну медичну послугу. По суті, дві є важливі фундаментальні позиції – те, що передбачено самою реформою. Перша -  змінити систему фінансування системи охорони здоров’я. Тобто, мова йде про те, що зараз система фінансує лікарні, стіни і ліжко-місця. Треба змінити систему, щоб вона фінансувала не стіни, а якісне лікування українських громадян. Треба фінансувати якісну медичну послугу для людини, якісну заробітну плату для українського лікаря. Друга дуже важлива позиція – кошти будуть ходити за пацієнтом. Пацієнт вибрав для себе, в яку лікарню йому йти, і держава адресно за нього заплатила. Тоді буде конкуренція між лікарнями. Тоді, коли людина приходить у лікарню, на неї не будуть бурчати: "Що ти сюди прийшов", а будуть намагатися дати нормальний сервіс, нормальну послугу, щоби за людину ту заплатили. Ось у чому є, в принципі, відмінність. Тому і є ті, хто  проти, хто звик отримувати кошти на стіни, на вікна, на ліжко-місця, нічого не роблячи. Я вважаю, що ми маємо боротися за якість, довшу тривалість життя українських громадян. Тому і треба змінити цю систему. Ми не зможемо змінити це за один день. Але те, що нам треба буде декілька років для того, щоб перебудувати систему, – це є очевидний факт.

- Коли варто очікувати великої приватизації, анонсованої раніше? Що заважає цьому процесу в Україні?

- Зараз нам потрібно, щоби парламент розглянув і ухвалив до кінця року новий закон про публічну, прозору і конкурентну  приватизацію. Сьогодні у нас є сім законів, які так закрутили процес приватизації, що вона ледве-ледве може бути ефективною. Я би хотів, щоб ми в державні компанії, які не носять стратегічного характеру, залучили якісні інвестиції. Щоби бізнес фінансував, підприємці. Щоби могли вийти в електронний реєстр, подивитися, що в державі продається, щоб вони це конкуренто купили,  вклали туди кошти, побудували нові підприємства, нові робочі місця, нову продукцію і розвивали національну економіку. Ось у чому мій інтерес як прем’єр-міністра. Тому треба зараз підтримка парламенту, і я знаю, що теж є нормальне налаштування щодо конструктивного розгляду цього питання. А все інше – це процес парламентський, будемо працювати в парламенті.

Новини за темою

- Як Україні варто реагувати на тиск з боку низки країн на законопроект про освіту?

- Я говорив про це і в Молдові під час робочої поїздки. Ми є багатонаціональна країна. Ми поважаємо національні меншини, мови національних меншин і їхні права. Але я вважаю, що всі мають поважати Україну й українців поважати, і з шаною відноситися до української мови. Це буде абсолютно конструктивно з точку зору діалогу і знаходження правильних рішень. Закон про українську освіту - це не закон проти когось. Це закон за якість освіти для українських дітей, незалежно від того, яку національну меншину вони представляють. Тому я наголошую на тому, що ми відкриті для конструктивного діалогу, ми поважаємо всіх наших партнерів, сусідів, друзів, але ми нікому не дамо права розмовляти з нами ультиматумами. Не може бути ультиматумів у питаннях нашої рідної української мови. Це моя принципова позиція - я вважаю, що по-іншому і бути не може. Ультиматум для нас є неприйнятним. Конструктивна взаємодія – будь ласка. У межах Ради Європи працюють наші фахівці, ряд нацменшин підтримав цей законопроект. Але я наголошую на тому, що Україна є абсолютно толерантна країна, в якій є шана і повага до всіх національних меншин. Але ми маємо докладати зусиль до розвитку нашої рідної української мови. Це є принципово важливим і не має бути інших двох думок, так як і те, що деякі керівники держав дозволяють собі якось не дуже поважно ставитися до України. Україна - велика країна, 45-мільйонна нація, і нікому не дозволено звертатися до нас з якоюсь неповагою. Я тут би хотів зазначити нещодавню заяву президента Чехії. Здорова людина ніколи цього не заявить. Глибоко психічнохвора, можливо. Але я точно знаю, що чехи - абсолютно прекрасні розумні люди, наші друзі і партнери, і серед тої прекрасної нації є ті, хто іноді дозволяє собі божевільні заяви, свідками яких ми є.

Новини за темою

- Ще й Угорщина погрожує блокувати зближення України з ЄС. Наскільки такі загрози вагомі і реальні?

- Я вважаю, що погрожувати Україні - це взагалі з якоїсь, напевно, фантастики. Нас треба шанувати, поважати, по-дружньому любити, і ми завжди, як гостинна прекрасна країна, відкриті для нормального спілкування. Нам не потрібні жодні конфлікти: ні з Угорщиною, ні з Чехією, ні з іншими нашими партнерами. Ми налаштовані на нормальну взаємодію. Тому я би попросив всіх свої колег трошки зменшити напруження в цій історії, а конкретно сказати, які є питання. Давайте обговоримо, і я думаю, що всі наші партнери і друзі не бажають чогось поганого Україні, а навпаки. Так як і ми не бажаємо нічого поганого іншим народам. Ми завжди знайдемо порозуміння і завжди знайдемо правильні рішення. Це завжди зустрічний рух. Я вважаю, що в нас є достатньо високий рівень дипломатичних стосунків з багатьма країнами, де ми можемо обговорювати ці питання і приймати по них рішення.

Новини за темою

- Я вам дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...