Український поліцейський повинен бути захисником дитини

Начальник управління ювенальної превенції Лариса Зуб розповіла 112.ua, які небезпеки можуть очікувати дітей різного віку з початком навчального року, як "дитячі поліцейські" проводитимуть роботу в школах і чому батькам важливо підтримувати дружній контакт із дітьми

Український поліцейський повинен бути захисником дитини
Лариса Зуб Facebook Лариса Зуб

Тетяна Святенко

Журналіст

Начальник управління ювенальної превенції Лариса Зуб розповіла 112.ua, які небезпеки можуть очікувати дітей різного віку з початком навчального року, як "дитячі поліцейські" проводитимуть роботу в школах і чому батькам важливо підтримувати дружній контакт із дітьми

Як поліція і зокрема ювенальна поліція готуються до свята першого дзвоника? Чи будуть якісь посилені заходи?

В цьому році перший дзвоник відбувався у різний час. Ми потроху відходимо від стандартних "лінійок" – були квести, флешмоби, різні активності. Ювенальні поліцейські активно працюють з дітьми.

Цього року перший день навчання проходив у новому форматі: були присутні не лише батьки та вчителі – масово працюють з дітьми поліцейські. І це в жодному разі не є репресивною ініціативою: поліцейські будуть проводити уроки з дітьми в ігровій формі, з метою показати, що поліцейський – це друг, авторитет та людина, до якої можна і треба звернутися за порадою та по допомогу, яка пояснить, як дотримуватися правил дорожнього руху, та створить безпекове середовище для дітей.

Ювенальна поліція, а також працівники інших підрозділів проводять в школах "Урок з поліцейським". Це буде коротка розмова з дітьми, не обов'язково в класі за партами – вона може проводитися і на подвір'ї, – під час якої поліцейські будуть відповідати на питання дітей та розповідати, як убезпечитися від загроз, які з'являються в сучасному світі.

А чи достатньо буде одного урока з поліцейським раз на рік, щоб дитина засвоїла хоча б елементарні правила безпеки?

Превентивна робота зі школярами систематична. Також продовжується проект "Шкільний офіцер поліції". Він, на жаль, охоплює не всі навчальні заклади, але позитивно сприймається і батьками, і дітьми. На поліцейських покладено безпосередньо навчання в ігровій формі, особливо дітей молодших класів, правил дорожнього руху.

Також з вересня стартує новий проект – залучення курсантів-поліцейських до навчання дітей разом з ювенальними поліцейськими. Проведення таких зустрічей, під час яких курсанти з дітьми будуть обговорювати і шукати вирішення проблем, які існують в дитячому середовищі. Зокрема, як поводитися на вулиці, як вберегтися від крадіжок, шахрайств, розбоїв, як дитині себе поводити, коли вона, наприклад, заблукала чи не може повернутися додому. Під час таких зустрічей буде обов'язкове ознайомлення дітей з правилами дорожнього руху та азами безпечного поводження в побуті. А ювенальна поліція, в свою чергу, буде проводити з курсантами тренінги та заняття, як саме треба поводитися з дітьми. Та підбирати в свою службу досвідчені кадри, які мають бажання та вміння працювати з підлітками.

Також ювенальними поліцейськими будуть проводитися зустрічі з педагогічними колективами і з дітьми, які не приступили до навчання. Зокрема, є нова постанова Кабміну про облік дітей, які не відвідують школу. Саме ми, поліцейські, будемо перевіряти причини, чому саме дитина не відвідує школу. Якщо це, наприклад, сім'ї, які перебувають у тяжких життєвих обставинах, то ці перевірки (назвемо їх відвідуванням сімей) будуть проводитися разом зі службами у справах дітей, щоб повертати дітей до школи. Але самих зусиль поліції для вирішення цих проблем недостатньо. Треба щоб і батьківські комітети, і освітяни звернули увагу на таких дітей, бо в них інколи немає одягу для того, щоб ходити до школи. У той же час є люди, які мають можливість допомогти таким дітям. І, до речі, щоб таким небайдужим громадянам дізнатися, яка саме сім'я потребує допомоги, можна зателефонувати в поліцію і запитати, звернутися у відповідні служби, які займаються дітьми, або оглянутись і побачити такі сім'ї поруч…

Ви говорили про небезпеки для дітей, на які вони можуть наражатися під час навчального року. Що саме мається на увазі і як уникати цих небезпек?

Проаналізувавши ситуацію, ми дійшли висновку, що, особливо у великих містах, найбільше злочинів щодо дітей скоюють у той час, коли ті йдуть до школи, а ще більше – коли діти повертаються зі школи. Тобто більше крадіжок, розбоїв. І батьки іноді самі не розуміють, що, купуючи дорогі речі, вони наражають свою дитину на небезпеку. Тому краще, щоб дитина, коли йде до школи, користувалась простим телефоном – це і від навчання відволікати не буде, і безпечніше.

Також існує небезпека від осіб, які полюють за дітьми. І батькам треба пояснити дітям, особливо якщо це маленькі діти, першачки, що якщо якісь дяді чи тьоті пропонують щось просто так – або, наприклад, підійти до автомобіля, чи щось подарувати, чи якісь непристойні речі пропонують, – треба в такій ситуації звернутися до поліцейського або людини в формі. А якщо такої людини поряд немає, то, наприклад, до продавчині чи таксиста. І розповісти їм, а не розмовляти з незнайомцями. На жаль, такі збоченці дійсно є, і вони можуть вистежувати дітей, які йдуть до школи чи повертаються додому. Обов'язково треба також пояснити дитині, що ні в якому разі не можна заходити в ліфт із незнайомцями – краще перечекати. І не варто заходити до під'їзду будинку в навушниках та дивлячись в телефон.

Коли діти приходять зі школи, а батьки працюють допізна, можуть активізуватися квартирні шахраї. Бувають такі ситуації, коли шахраї відстежують ці моменти,тому треба дітям пояснювати, як поводитися, коли вони самі дома, а, наприклад, дзвонять у двері. Що не можна відчиняти дверей, що треба негайно зателефонувати комусь із батьків.

А щодо учнів середньої та старшої школи? Там у підлітків зовсім інші загрози.

Дуже важливо батькам зараз звернути увагу на безпеку дітей в інтернеті. Зараз практично у кожного є гаджет і достатньо якісний інтернет. І багато загроз, які існують по той бік екрану гаджетів. Основне правило – батькам треба бути ближчими до дітей. Є думка, що легше впливати на дітей із неблагополучних сімей, а насправді зараз дуже багато сімей, які зовні є благополучними, а насправді не мають контакту з дітьми. А суїциди і спроби суїцидів залишаються, на жаль, актуальними. Діти можуть бути самотніми в будь-якій сім'ї, і маніпуляторам впливати на таку дитину в соцмережах і кіберпросторі дуже просто. Як результат такого впливу, можливі і суїциди, і будь-які інші негативні ситуації, які стаються з дітьми.

Також, на жаль, актуальним залишається питання розповсюдження наркотиків серед підлітків. І тут, знову ж таки, і батькам треба бути уважнішим до поведінки та реакцій дітей, і вчителям у школах. Під час превентивної роботи з дітьми обов'язково порушують це питання.

Якщо такі прецеденти є у школах, директор закладу може звернутися до поліції, і фахівці проведуть інтерактивну роботу з дітьми. У нас є досвід, коли ми залучаємо наркологів, які в дуже доступній формі пояснюють всі небезпеки, демонструють фільми; є шокотерапія, є не шокотерапія. Іноді ми, за можливістю, залучаємо кумирів підлітків, щоб вони розповідали про страшні наслідки наркотиків.

Зараз дуже багато говорять про шкільний булінг. Наскільки це питання дійсно актуальне та небезпечне?

Щодо булінгу. Так, зараз це досить модне слово, ним оперують вже навіть політики напередодні виборів.

Булінг, цькування, кібербулінг – це сучасна проблема, яка з'явилась з появою соцмереж, але насправді це явище не нове. Тут треба говорити з іншої точки зору, дивитися глибше. Коли діти проявляють агресію, поводяться надактивно, мене дуже вражає, що це поширюють у мережі інтернет. Взяти ситуацію, яка склалася в Чернігівській області, коли дівчина на очах своїх сокурсниць побила іншу, це зняли на відео і виклали в інтернет. А потім суспільство, і соцмережі, і шоу на телебаченні – всі її публічно засуджували. Більш того, багато хто не просто це смакував, звинувачуючи тих дітей, а ще й на цьому піарився. Але треба ж розібратися, чому ці діти так поводяться, проявляють агресію. Та дитина виживає з самого дитинства в дуже складних умовах, вона виросла в асоціальній сімї, не бачила іншої моделі поведінки. Навіть коли вона відвідувала школу, вчителі поводилися так, нібито було би краще, щоб вона не з’являлась у школі, щоб у них було менше проблем. А її треба було просто підтримати. І зараз, в епоху популізму, вражає, що ніхто не хоче дивитися на цю проблему глибше, ніхто не хоче протягти руку підлітку-агресору.

Ми, поліція, щодо булінгу продовжуємо акцію "Можу бути собою". І залучаємо для участі самих школярів, які нам активно допомагають, і зараз в процесі обговорення, щоб самі батьки брали активну участь у тому, щоб діти не вчиняли агресії щодо одне одного, підтримували одне одного.

Наразі зареєстровано законопроект щодо протидії булінгу, який передбачає збільшення штрафів для батьків, чиї діти вчиняють такі дії, за неналежне виконання батьківських обов'язків. Але знову таки, якщо батьки будуть платити великий штраф (зараз 50 гривень), якщо складається протокол за ст. 184 ККУ "Неналежне виконання батьківських обов'язків", то далі це буде 1700 гривень. Якщо сім'я малозабезпечена, дитина гіперактивна, замість того щоб допомагати, залучити психолога, буде великий штраф. Проблема є, але всі хочуть її витиснути, а не вирішити, надавши допомогу дитині.

Чи є в роботі ювенальної поліції своя специфіка?

По-перше, обов'язково з дитиною, яка потрапляє до поліціі чи то за вчинення злочинів, чи як свідок, чи як жертва, повинен працювати ювенальний поліцейський, що пройшов спеціальну підготовку, добре знає законодавство та особливості роботи з дітьми. Три-п'ять років необхідно для підготовки висококласного фахівця, який знає специфіку роботи з дітьми.

Є специфіка регіонів. Зокрема, Донецька, Луганська область, зона війни, ті області, де багато дітей переселенців, де діти перебувають у ризикованій ситуації, – там одна специфіка роботи.

Ще є Західний регіон, де проблема досить велика, тому що багато батьків виїхали на заробітки, залишивши дітей іноді на сусідів чи стареньких родичів. І, як наслідок, ми маємо більше суїцидів та проблем в досить благополучних сім'ях. Оскільки батьки, які на заробітках, надсилають гроші, але не займаються вихованням. І діти, маючи дорогі речі, залишаються на самоті зі своїми проблемами. А підлітковий вік особливо потребує підтримки дорослих – або мами, або тата.

Проблема Києва та Київської області – це таке небезпечне захоплення, як зацепінг. Вже в цьому році у нас дві дитини загинуло, в минулому році – семеро. Зацепери мають цілі спільноти, і те, що вони роблять, – це страшні речі. Підліток, який катається на даху потяга, і його вражає струмом, отримує опіки не лише зовні – такі ж страшні опіки вражають внутрішні органи.

Ми разом з "Укрзалізницею" проводили відповідні зустрічі, продумували, що з цим робити, як реагувати швидко на такі випадки. Але ми не можемо біля кожного потягу поставити поліцейського.

Зацепінг – це модна розвага, коли треба зробити небезпечні селфі, набрати багато лайків. Це для них важливіше, ніж духовність. Духовні діти не роблять пустих вчинків, не наражають себе на смертельну небезпеку. Дух у дитини повинні виховувати батьки, а батьки часто самі розбалансовані, і їхня енергія спрямована далеко не на духовність, і через те ми маємо такі проблеми. І це позначається на дітях і на державі.

Багато уваги приділяємо мінній безпеці. Про це обов'язково йде мова і під час уроку з поліцейським, це входить в загальні бесіди. Багато дітей страждає саме від необережного поводження з вибуховими пристроями, бойовими гранатами, іноді боєприпасами навіть часів Другої світової війни.

Зараз ми готуємо меморандум, для того щоб створити в місті Києві анонімний центр для дітей, щодо яких скоювали сексуальні злочини. Щоб таких дітей доправляли не в райвідділок, де їх опитують і вони отримують повторну травму, а потім ще вимушені ходити по інших інстанціях, а щоб усі необхідні процедури відбувались в одному місці, де їх прийме дитячий гінеколог, психолог, психіатр, слідчі. Там буде вся потрібна апаратура, свого роду зелена кімната, але вищого рівня. І потім поширимо цей досвід на інші регіони.

Для створення такого центру було виділено фінансування від закордонних партнерів. Вже був проведений семінар за участі багатьох інституцій, і з лікарями, які працюють з дітьми, щодо яких скоювали сексуальні злочини, і з психологами-практиками, які працювали з цим, і з поліцейськими, які все це документували, були залучені працівники департаменту з боротьби з торгівлею людьми, і кіберполіція, і карний розшук, і слідчі, і наша служба.

І найголовніше: щоб убезпечити своїх дітей, нам, дорослим, треба бути в тренді, завжди відслідковувати сучасні тенденції, бути в курсі негативних тенденцій. Якщо ми будемо думати і виховувати дітей так, як п'ять або десять років тому, у нас нічого не вийде, нас діти не зрозуміють. Нам, дорослим, треба розбиратися і йти в ногу з сучасністю.

Найголовніше – в усіх бідах дітей завжди винуваті дорослі!

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>