banner banner banner banner

На жаль, є хронічне недофінансування спортивної сфери

ІГОР ЖДАНОВ - український політик, міністр молоді та спорту України. Народився у Вінниці. Після служби в армії закінчив Київський державний університет ім. Тараса Шевченка, а також аспірантуру юридичного факультету. Кандидат політичних наук. Працював в юридичному управлінні АП та РНБО. Один з ініціаторів і засновників Українського центру економічних і політичних досліджень імені Разумкова. Був провідним аналітиком передвиборчого штабу кандидата в президенти України В. Ющенка. З 2012-го року - голова громадської ради при МЗС України. Активний учасник і комендант Євромайдану, член "Ради Майдану", потім – волонтер АТО. Одружений, має сина і доньку. Захоплюється історією, футболом, настільним тенісом, грає в шахи

На жаль, є хронічне недофінансування спортивної сфери
Міністр молоді та спорту Ігор Жданов в ефірі "112 Україна". 29.10.16 112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ІГОР ЖДАНОВ - український політик, міністр молоді та спорту України. Народився у Вінниці. Після служби в армії закінчив Київський державний університет ім. Тараса Шевченка, а також аспірантуру юридичного факультету. Кандидат політичних наук. Працював в юридичному управлінні АП та РНБО. Один з ініціаторів і засновників Українського центру економічних і політичних досліджень імені Разумкова. Був провідним аналітиком передвиборчого штабу кандидата в президенти України В. Ющенка. З 2012-го року - голова громадської ради при МЗС України. Активний учасник і комендант Євромайдану, член "Ради Майдану", потім – волонтер АТО. Одружений, має сина і доньку. Захоплюється історією, футболом, настільним тенісом, грає в шахи

Влащенко: Сьогодні у нас в гостях міністр спорту та молоді України Ігор Жданов.

Доброго вечора, Ігоре Олександровичу. Був якийсь "розбір польотів" після Олімпіади?

Жданов: Відповідальність за результати Олімпіади і Паралімпіади у нас спільна. Якщо за результати Олімпіади несе відповідальність НОК, федерації, міністерство (в частині своїх повноважень), то за Паралімпіаду теж несе відповідальність і міністерство, і Паралімпійський комітет, і тренери. Якщо говорити про "розбір польотів", то відбулося засідання профільного комітету ВР, де розглядалися результати Олімпіади, де я був запрошений, і доповідав, в ме­жах своїх повноважень, чому такі результати, а не інші. Розмова була досить жорсткою. Потім ми провели колегію міністерства, на яку запросили народних депутатів, президентів федерацій, провідних тренерів, і підбили підсумки результатів Олімпіади. Ми сказали, що зараз ми готуємося до Олімпіади в Токіо. Всі, хто був тренерами до цього, повинні пройти процес нової переатестації, нового призначення. Можливо, прийдуть нові люди, які будуть знати, як готувати спортсменів до наступної Олімпіади. Тобто до кінця цього року всі головні тренери будуть звільнені і будуть призначені нові. Скоріш за все, на 80-90% прийдуть нові люди. 

- За вашими відчуттями, хто винен взагалі в такому результаті? Які причини?

- Цикл олімпійської підготовки - мінімум чотири роки. А за великим рахунком, вісім років. За 25 років незалежності ми вичерпали потенціал радянського спорту, на якому базувалися результати радянського спорту. За 25 років ми не вкладали в інфраструктуру жодним чином. Ми бачили, що вона системно руйнується. На жаль, є хронічне недофінансування спортивної сфери. Тому я вийшов з системними рішеннями на Кабмін, і ми домовилися, що наступного року ми, хоча б через державний фонд регіонального розвитку, виділимо 300 млн грн для розвитку спортивної інфраструктури. До цього виділялися копійки або це відбувалося за рахунок приватного інвестора, що теж непогано, але несистемно.

- Був скандал з командою спортсменок з федерації з веслування, які сказали, що їм буквально нав'язали четверту спортсменку і що робили це саме ви. Чи допустимий такий підхід до комплектації команд?

- Я думаю, що допустимо говорити правду, перш за все. Я знав, що ви поставите таке питання, і приніс книжку: "Критерії національного відбору", яка затверджена НОК і Міністерством молоді і спорту.  Так от – я нікому нікого не нав’язував. Я зробив відповідно до цієї книжки, до рішення федерації  і НОК. Бо, перш за все, вони формують національну збірну, а я вже, постфактум, затверджую цю національну збірну.  Я не мав ніякої розмови зі спортсменками – я жодного разу з дівчатами не зустрічався. Я діяв як чиновник в цьому плані, відповідно до цієї книжки. Які критерії є – той і поїде. Склад національної олімпійської збірної затверджує НОК. 

- У нас разючі відмінності між досягненнями олімпійців і паралімпійців. Паралімпійці виступають котрий рік набагато більш успішно, ніж олімпійці. Що ви скажете?

- Міністерство працює в тісному контакті як з НОК, так і з Паралімпійським комітетом. Я – в постійному контакті з Сушкевичем, всі питання, які потрібно вирішити для паралімпійського руху, я вирішую. Ми поступово будемо зрівнювати призові для олімпійців і паралімпійців. Але не треба їх порівнювати. Це вносить розбрат в єдину спортивну сім’ю. Я б хотів привітати всіх олімпійців, за кожну медаль – вона давалася кров’ю, потом, біллю; і кожного паралімпійця з його медаллю, які перемогли себе і довели всім, і насамперед собі, що вони можуть завойовувати медалі. Тому давайте не порівнювати. Я хотів би зняти цю тему і взагалі не хочу на неї говорити.

Новини за темою

- Я ж не спортсменів порівнюю – я порівнюю тих людей, які керують процесом.

- Ви можете спитати у будь-якого олімпійця, паралімпійця – я приділяю рівну увагу і олімпійцям, і паралімпійцям, намагаюся, щоб наш гімн звучав за теренами України.

- Які призові для олімпійців і паралімпійців на сьогоднішній день?

- Для олімпійців встановлено 125 тис. дол., в еквіваленті гривні (вони перераховуються на день виплати), – за золоту медаль. 80 тис. дол. – за срібну, 55 тис. – за бронзу. Додаткові призові встановлює НОК – 300 тис. гривень за золоту медаль, 200 тис. за срібну. 

- Всівже виплачено?

- В день приїзду спортсмени отримали – паралімпійці. Олімпійці – через два дні. Паралімпійцям ми виплачуємо 40 тис. дол. за золоту медаль і 25 тис. за бронзову. В 2018-му році, на зимовій Олімпіаді,  паралімпійці будуть отримувати  рівно стільки, як і олімпійці. Це ми з Сушкевичем проштовхнули цю постанову через Кабмін.  В 2008-му році  була майже рівна виплата призових. Тільки для олімпійців вони були встановлені в доларах, а для паралімпійців в гривнях. 700 тис. гривень було встановлено за золоту медаль.

- Продаж спортсменів за кордон. Скільки рекламних контрактів в 2015-2016 році вдалося укласти з допомогою міністерства?

- Жодного. Тому що це не функція міністерства -  заключати рекламні контракти для спортсменів. Це функції федерацій.

- Скільки федерації уклали?

- Це не функція міністерства, але ми працюємо над цим і сприяємо всім федераціям, спортсменам в укладенні таких рекламних контрактів. Зараз економіка не дуже розвивається, і бізнесмени не дуже, внутрішньо, намагаються сприяти спорту. Знаю, що підтримують федерацію біатлону, федерацію легкої атлетики. Її підтримують гравці міжнародного рівня.  Знаю, що Герега, власник "Епіцентру", підтримує важку атлетику, Лисов -  стрибки у воду,  Остапчук – синхронне плавання. Є такі процеси – дуже важкі. З кожним я намагаюсь мати розмову, щоб вони допомагали спорту. Але такої масової підтримки, як на Заході, ми зараз не спостерігаємо. 

- Може, тому, що у нас зірок немає? Вони ж хочуть з зірками укладати договори?

- Є в нас зірки. Але загальноекономічна ситуація не сприяє цьому. Спитайте у президентів федерацій – зараз завезти спонсора на федерацію дуже важко. Але це професійна робота президентів федерацій, які повинні  розуміти, як зробити маркетинг, промоушен і т.д. 

Новини за темою

- Шість федерацій отримують у нас пряме фінансування. Багато експертів пишуть, що там є зловживання і до спортсменів ці гроші не доходять.

- Ніякої піраміди хабарництва не існує. Вона зруйнована. Дійсно,  факти є:  найбільш розповсюджений метод – провести збори на 20 осіб, а записати 40 і отримати на них гроші від держави. Перевіряємо, і якщо вдається знайти такі речі, то ми відправляємо ці матеріали до правоохоронних органів, і це було неодноразово. Я підписав наказ про проведення аудиту всіх витрат федерацій, які йдуть за експериментом. З одного боку всі говорять, що треба робити більш автономний спорт, автономні федерації. Так, але ми даємо гроші федераціям і говоримо, щоб вони відзвітували, на що вони їх витратили. Ми залучаємо не лише силове міністерство, а й нашу аудиторську службу, яка є центральним органом виконавчої влади, для аудиту федерацій. Вони всі були попереджені на початку року, коли ми запровадили цей експеримент, ми запросили представників МВС, аудиту і сказали, що це державні гроші, і той, хто попадеться – буде сидіти.

- Чи не буде правильним призначити вже головою НОК не Бубку, а якусь іншу людину, яка більше часу живе в Україні?

- У вас трохи радянське мислення, тому що міністр не призначає.

- Але ви ж можете лобіювати це питання?

- Перед ким? НОК – незалежна громадська організація, в чиї справи я не маю права втручатися. Якщо я туди буди втручатися, то мої діяння підпадають під КПК – втручання в діяльність громадських організацій.  Я можу, як громадянин, висловити своє ставлення. Як міністр – не можу.

- Чи є у нас дорожня карта реформування українського спорту?

- Ви мене до того питали, чому є зловживання в експерименті, і це є елемент реформи,  а тепер кажете, що жодного кроку до реформи не відбулося. А що ви розумієте під реформою?

- Я кажу про те, що цих кроків було небагато. Але це не значить, що навіть якщо вони були – результати їхні не потрібно контролювати. Я запитала про зловживання в цих шести федераціях, які отримали пряме фінансування, але не сказала, що це погано.

- Все-таки реформи є, але їх треба контролювати?

- Їх небагато.

- А треба багато?

- Треба було б перевести спорт на капіталістичні рейки, які існують у всьому світі. Спорт повинен бути на самофінансуванні.

- Яка для вас ціль реформи?

- Міністерство має вирішити для себе – ви є міністром, для якого профілюючим є питання розвитку фізкультури і спорту в країні, чи ви будете більше уваги приділяти спорту великих досягнень. Я б хотіла, щоб реформа була націлена, насамперед, на перше.

-  А я б хотів, щоб реформа поєднувала декілька цілей. Якщо говорити про масовий спорт, то ми повинні говорити про дитячо-юнацький спорт і розвивати його, щоб у нас був масовий спорт. Тобто щоб були доступні стадіони, люди займалися, а наші діти могли б ходити до ДЮСШ. Друга ціль – щоб наші спортсмени їздили на Олімпіади і Паралімпіади і завойовували там медалі.

- Ми передали все фінансування дитячого і юнацького спорту місцевим органам. Ми не добили цим їх остаточно?

- Це неправда. Я постійно працюю з керівниками обласних управлінь. З 1569 шкіл за 2015 рік закрилося 73. Ми зустрічалися з кожним керівником управління, і я питав щодо кожної школи – чому вона закрилася? А тому, що там були великі приписки, фінансувалося повітря, там дітей не було. А за фактом ця школа існувала. Ми  ж не зацікавлені фінансувати повітря. Тому, коли школи перевели на місцевий бюджет, вони провели там аудит і сказали, що не будуть фінансувати повітря. І я їх в цьому підтримав. А є просто і демографічні причини. В 90-ті роки у нас було дітей віком від 6 до 18 років – 9 млн. А зараз – 4,5 млн, і кожен рік кількість дітей зменшується. А кількість дітей, які займаються спортом, залишається приблизно 12-13%. Це не та цифра, яка є в європейських країнах – 20%. І ми для себе будемо ставити ціль, щоб це було 20%. 

- Фахівці кажуть, що щороку в українському спорті крутиться близько 6 млрд гривень. Це відповідає дійсності?

- В минулому році – 1,5 млрд. Це  бюджет Міністерства молоді і спорту. Це все – Олімпіада, Паралімпіада, масовий спорт, спорт вищих досягнень, апарат міністерства, і десь 1,5 млрд на утримання ДЮСШ, обласних збірних у всіх областях. Напевно,  є 6 млрд.

- Наш спорт залежить від держчиновників або від меценатів, яких небагато.

- Якщо не буде розвиненої економіки, якщо наші бізнесмени не будуть отримувати прибутки – вони не будуть фінансувати спорт. Як тільки запрацює економіка – вони звернуться до спорту, культури, науки і будуть це фінансувати.

Новини за темою

- А може, в законодавчому порядку? Прийняти закон про меценатство, який би стосувався культури, спорту і т. д.?

- Дійсно, над цим працюємо. Ще при Кучмі намагалися це зробити, і зробили, але потім прийшла податкова і сказала, щоб не дуже на спорт і культуру давали гроші. Ми працюємо над цим і звертаємося до народних депутатів, щоб прийняли податкові пільги для тих компаній, які фінансують спорт.

- У Росії Мінспорту закрили?

- Неправда. Його об’єднують з Агенцією з питань молодіжної політики. І давайте не дивитися на Росію. Там свої скандали і свої проблеми.

- Мене вони взагалі не хвилюють. Мене хвилює, чи може держава створити структуру, яка працювала б ефективно.

- Міністерство визначає фінансові пріоритети державного фінансування тих чи інших видів спорту, і, виходячи з пріоритетності, щоб підготуватися до Токіо-2020,  влити туди гроші. Плюс державні стандарти в галузі фізичної культури і спорту: скільки потрібно ДЮСШ на певну кількість населення, басейнів, їх доступність.  

- Скільки годин на день ви присвячуєте фізкультурі і спорту?

- 1,5-2 години, і то не кожен день. Я займаюся тенісом і трошки в спортзалі.

- У вас єпитання?

- А ви скільки займаєтеся спортом?

- Три рази на тиждень по годині. У мене вдома є свій спортзал.

Дякую, Ігорю Олександровичу.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>