banner banner banner banner

На 23 тис. гривень депутатської зарплати я можу прожити

Народний депутат від БПП Мустафа Найєм в інтерв'ю "112 Україна" розповів про ситуацію в зовнішній політиці, як уживається у фракції БПП і якими успіхами може похвалитися за два роки роботи народного депутата

На 23 тис. гривень депутатської зарплати я можу прожити
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат від БПП Мустафа Найєм в інтерв'ю "112 Україна" розповів про ситуацію в зовнішній політиці, як уживається у фракції БПП і якими успіхами може похвалитися за два роки роботи народного депутата

Влащенко: Події тижня ми обговорюємо з народним депутатом України Мустафою Найємом.

Чи вважаєте ви, Мустафо, нашу міжнародну політику такою, що не відбулася і не відповідає викликам часу?

Найєм: Я б радив всім почитати статтю Андруховича "Світ друзів Москви". Ця стаття протвережує від того романтизму, який нам малюють з приводу міжнародної допомоги. Про багато що, що там написано, я кричав, в тому числі і на міжнародних зустрічах: "все дуже круто, все дуже класно, але давайте порівнювати те, як Україні допомагають, з тією ситуацією, в якій Україна опинилася". Як правило, вони підживлювали більше наш романтизм, ніж реальні реформи, які відбуваються в країні. Я в першу чергу кажу про контроль, який є над державними органами. Я б не говорив, що ми провалюємо міжнародну політику – ми провалюємо стратегічне передбачення того, що може бути, якщо все буде не так красиво, як ми бачили до цього. Я сподіваюся, що прихід Трампа – це казка, але те, що може прийти у Франції, те, що може змінитися в Британії і в Німеччині, говорить про одне - курс на євроінтеграцію і євроінтеграція не є самоціллю. У нас, на жаль, багато хто сприйняв це, що цим можна виправдати все, якщо це не відповідає нашим інтересам, тому, що хочуть люди, то це не буде стійким в нашій країні. Зовнішня політика зараз спрямована, в першу чергу, на те, щоб отримати благословення з тогобоку. А насправді у нас зараз, тут, всередині, велика проблема з тим, що у нас немає благословення всередині, від людей. І в цьому плані багато хто не зрозуміє. І мені страшно, дійсно, що через 5-7 років ті люди, які вірили в інтеграцію, скажуть, що це якась лажа. Ціннісний поворот буде відразу після того, як відбудеться фізичний.

Новини за темою

- Україна сама повинна нарощувати власну міць і сама повинна вирішувати свої проблеми. Чи не здається вам, що міністр Клімкін мав ці два роки постійно тримати зв'язок із суспільством?

- Я з Клімкіним спілкуюся досить часто. Він має дуже прагматичну точку зору, не романтичну. Але хто у нас міністр закордонних справ? Ми ж розуміємо, що всю міжнародну політику в країні курирує конкретна людина – це Петро Порошенко. На Клімкіна в цій історії покладено не ту роль, яку він може виконувати. Але головну гілку міжнародної політики веде президент. Тому питань має бути до нього більше. Так, багато провалено, так, немає багатьох послів, є міжнародні проблеми, але, з іншого боку, нам і комунікувати мало що є.

- Багато експертів говорять про те, що інтерес до України падає. Делегації ПАРЄ починають їздити до Криму. Чи донесла група "Єврооптимісти", до якої ви входите, до них свою точку зору?

- Я думаю, що більше, ніж роблять "Єврооптимісти" на міжнародній арені, плюс члени делегації в ПАРЄ, більше ніхто не робить. Формально і неформально – ми всі спілкуємося. Багато точок зору, які не можуть бути офіційними, ми говоримо. Гопко, яка є членом нашої групи, зараз проштовхує закон "Про дипломатичну службу".

Новини за темою

- Чому немає позитивної динаміки?

- В країні багато чого немає. Але покладати все це на "Єврооптимістів" - це несправедливо. Члени цієї групи максимально всюди задіяні. Закон "Про держслужбу" продавлювали "Єврооптимісти" в першу чергу.

- Які конкретно успіхи відбулися завдяки вам у міжнародному сегменті?

- Успіх міжнародної політики вимірюється в тому, підтримують країну чи не підтримують. Нас розглядають як критичну точку зору в Україні, і завдяки нам багато процесів за межами України сприймають більш тверезо. Те, що відбувається з ГПУ, і те, як міжнародне співтовариство давило на ГПУ, змусивши її прийняти Генеральну інспекцію – це наша заслуга. Те, що відбувається з законом "Про держслужбу", через посольства – це наша заслуга. Закон "Про спецконфіскацію", який дуже страшний, теж зупинили ми, працюючи з міжнародним співтовариством. Ніхто більше, ніж "Єврооптимісти", не кричать про те, що мінські угоди неможливі у нинішньому режимі. Ми зустрічаємося з дипломатами, не даємо їм заспокоїтися.

- Так є у нас плани, якщо щось почне відбуватися?

- Я думаю, що до цього холодного душу не готовий ніхто.

- Як ви думаєте, чому за два роки не було жодного суду над такими, як Єфремов, над всією командою Януковича? Чому депутати не лобіюють публікації найважливіших документів?

- Всі документи публікуються. Я, як журналіст, політик і депутат, роблю все, щоб це було опубліковано. А ось де ГПУ, яка ці документи бере? У нас Єфремова суд виправдав, відпустив, а зараз його знову гучно заарештували. Але хто ті слідчі, які його відпустили? Чому відпустили Клюєва? Два роки ми відпускали цих людей, а тепер робимо вигляд, що нічого не сталося.

- А чому більше нічого не публікується з "амбарної книги"?

- Та частина, яка опублікована – це зробив Лещенко. Це не зробили ні прокуратура, ні СБУ, ні НАБУ. А вони цього не роблять, тому що там всі один з одним пов'язані.

Новини за темою

- Але Лещенко сказав, що у нього є багато матеріалів на цю тему – чому він їх не публікує?

- Він опублікує. Але це не його функція, а функція ГПУ і СБУ. Ми робимо все, щоб всі документи стали публічними. Всі документи щодо Пшонки я передав слідству – вони є у Горбатюка і у всіх інших слідчих. Всі документи щодо арешту Тимошенко я передав слідству. Ці документи опубліковані у мене на ФБ і на сайтах.

- Ви лобіювали призначення Горбатюка на посаду генерального прокурора. Але, можливо, в ці структури повинні приходити люди, які можуть похвалитися гучними справами?

- Я особисто знаю, що Горбатюк сумлінно допитував всіх, кого стосувалися справи щодо Майдану. Я особисто знаю, що цялюдина ніколи не переступить через моральні засади, бо не робила це під час Майдану, і не візьме ні копійки грошей.

- Чи не здається вам, що депутати, які голосували за призначення Шокіна, повинні нести політичну відповідальність? Але ж в Україні жодної політичної відповідальності не існує, чи не правда?

- Я не голосував за Шокіна, я спочатку вважав, що Шокін сильно залежить від Порошенка, я це знав по 2005 року, але у нас були великі надії на нього. З приводу політичної відповідальності – я не думаю, що складання мандата є політичною відповідальністю, тому що це не гарантує, що людина ще раз не повернеться в політику. Політична відповідальність – це відповідальність з боку виборців. Не вибирайте більше цієї людини, якщо ви вважаєте, що ця людина щось порушила. Але якщо, наприклад, Лещенко, який голосував за Шокіна, помилився, визнав помилки і чесно розповідав усе далі по совісті, то він не несе більшої відповідальності, ніж депутат, який підтримував Шокіна, потім називав його кримінальним елементом, а потім став генеральним прокурором.

- Відповідальність завжди передбачає якісь конкретні кроки. Політична відповідальність – це обмеження чиновника, політика в правах у цій діяльності.

- Поразка в правах можлива тільки в рамках юридичного механізму. Політична відповідальність не є юридичним механізмом.

- Чи стежите ви за розслідуванням справи Павла Шеремета? У вас є новини про внутрішнє розслідування, яке веде Дмитро Гнап? Чи бере участь у розслідуванні Паскал?

- Зараз величезну роботу веде Нацполіція. Всупереч тому, що президент дав доручення, щоб цим зайнялися всі правоохоронні органи, я не бачу взаємодії між поліцією, СБУ і ГПУ. Як правило, люди, які займаються цією справою, займаються тим, що вони спихають цю справу на поліцію. При цьому треба розуміти, що в СБУ і ГПУ повноважень, інструментів і ресурсів набагато більше. Ми проходили це зі справою Гонгадзе – коли справу розслідувала спочатку міліція, потім СБУ, ГПУ, і в підсумку, через п'ять років, це все знову почали зводити в єдину групу. Я закликаю всі ці групи об'єднатися в одну велику групу. Нехай одна людина очолить цю групу і веде її, враховуючи всі інструменти. Що стосується Паскала, то мені здається несправедливим з боку Луценка, який закликав його приєднатися до розслідування, не визнати, що він особисто раніше вимагав відставки Паскала. І щодо пана Паскала було б справедливо сказати, що ця людина може проводити розслідування. Наскільки я розумію, Паскал не дав згоду на приєднання до групи.

Новини за темою

- Ви зараз формуєте нову партію, ліберальну. Як ви вважаєте, наскільки потрібно підняти пенсійний вік?

- Це питання неможливо розглядати у відриві від пенсійної реформи. При існуючій пенсійній системі я не вважаю можливим піднімати пенсійний вік.

- Ваше ставлення до гей-шлюбів?

- Мені все одно. Я вважаю, що в це питання не повинно втручатися держава в принципі. Якщо в парламенті постане питання про легалізацію одностатевих шлюбів – звичайно, я буду голосувати.

- Чи треба згортати соцпрограми, як це передбачає ліберальна економіка?

- Так, ту тотальну корупцію виборців, яка щоразу відбувається перед виборами – я б її нищив, чим можна, тому що це обман виборців на два місяці, щоб потім їх обкрадати. Соціальна допомога конкретним верствам населення, звичайно, повинна бути.

- Податки будете піднімати?

- Кількість нових треба зменшувати, а піднімати їх, звичайно, треба.

- Вам не здається, що одночасна присутність у фракції БПП і в керівництві вашої нової партії - це ситуація токсична і смішна?

- Вона – дискомфортна, вона мене фруструє, мені це неприємно, але якщо взяти програму БПП і партії, яка буде, то багатьох різночитань не буде. У тій же фракції БПП, партії БПП є люди, які мені імпонують і з якими я готовий співпрацювати.

- Компанія "Арцінгер" і деякі люди з неї афілійовані до допомоги вашої партії. Ви відмовитеся від їхньої допомоги?

- Я б відмовився від будь-якої допомоги цієї структури в силу репутаційних ризиків, які ми несемо. Ніяких зобов'язань ні у мене, ні у жодногоіз членів правління перед цією компанією немає. Ми не несемо відповідальності за її дії.

- Закон "Про спецконфіскацію" буде стосуватися тільки Януковича?

- Цей закон повинен стати класичним прикладом, як не треба робити. У цього закону дійсно є раціональна ланка, але те, як його просувають, і те, що туди закладають, і ті механізми, які туди закладають – це повний абсурд. Більш того, у міністра юстиції лежить законопроект, розроблений робочою групою комітету, який передбачає усунення всіх цих механізмів, щоб це не застосовувалося до всіх і щоб гроші потрапили в бюджет, а не щоб їх крали. Але чомусь цей закон не вносять у парламент.

- Ви знайомі особисто з Григоришиним?

- Так, звичайно.

- Якби розслідування його бізнес-діяльності було проведено кимось із вас, це могла б бути ваша відповідь, що він спонсорує деякі медійні ресурси, партію "Демальянс" і т. д.?

- Так, якщо б це розслідування було – могло б бути. Але я не займаюся розслідуваннями з того моменту, як я пішов з журналістики. Я, Лещенко, "Демальянс" і УП нічим не зобов'язані Григоришину. Ніякої залежності немає, ніхто з нас не фінансується, не підтримується і не має ніяких інших взаємовідносин з Григоришиним, крім інформаційних.

- Немає в країні партії, яка б не була афілійована до яких-небудь олігархів і яка б при цьому стверджувала, що ніяких олігархів вона в очі не бачила.

- Немає в країні журналіста, який би працював на медіа і не був би афілійований з його власником. "112" канал створювався на гроші Захарченка, але я ж не кажу, що ви несете відповідальність за те, що робив Захарченко.

- Чому чиновники не розповідають нам, куди йде конфіскат?

- Більшість з цього "зливається" за півціни, а якщо хтось не прийшов і забув забрати – зливається своїм. Я спробую змусити чиновників опублікувати всю інформацію про конфіскат.

- Який твір українського письменника сьогодні створює систему координат того, що відбувається в Україні?

- Мені складно сказати, під який твір підлаштовується менталітет. Я скажу, під який я б хотів, щоб він підлаштовувався – це "Енеїда" Котляревського, яка мені дуже подобається.

- Сьогодні помер Фазіль Іскандер. Ви читали його романи і повісті?

- Не читав.

- Коли ви особисто ініціюєте зняття депутатської недоторканності?

- З першого засідання, але частково. Щоб депутати при виконанні обов'язків мали недоторканність: під час голосування та виступів.

- Є щось, про що ви шкодуєте?

- Так, я б хотів би від початку отримати іншу освіту.

- Чи можете ви сьогодні сказати, хто порушив закон в "мукачівській справі" і злив вам матеріали у цій справі?

- Відео – конкретно правоохоронні органи, але прізвище людини я говорити не буду.

Новини за темою

- Чи проводили ви після цього розслідування контрабанди на Закарпатті?

- Я там прожив довгий час і постійно висвітлював цю тему.

- Чи навчилися ви жити на зарплату депутата?

- На 23 тис. гривень я можу прожити.

- В яких питаннях державного будівництва ви вважаєте себе експертом?

- Я можу говорити про надання державних послуг і можу говорити про правоохоронні органи.

- Чи визнаєте ви свою відповідальність за закон "Про поліцію", за яким три місяці поліція не могла виконувати ОРД?

- Ні, тому що це був чистий маразм Шокіна, який вимагав внесення цієї зміни, хоча воно не було потрібно. У законі про ОРД написано, що поліція може.

- Як ви ставитеся до мажоритарки?

- Погано.

- Чи є у вас ділові відносини з Аваковим?

- Ні, робочі.

- Коли ви востаннє спілкувалися з Саакашвілі?

- Вчора.

- Яку оцінку, за п'ятибальною системою, ви б поставили його губернаторській роботі?

- 3-4.

- Ви одружені?

- Ніколи не був одружений.

- Улюблена країна, крім України?

- У мене є два улюблених міста – Нью-Йорк і Пітер.

- Три ваші особисті заслуги у ВР за два роки роботи?

- Найбільше – це те, що ми зробили в поліції, те, що діти на місцевому рівні отримали волонтерів з англійською мовою, і законопроекти про держслужбу і про монетарних акціонерів.

- Дуже дякую, Мустафо.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>